Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

astrodule":1pc9hx3h je napisao(la):
Staza je fensi prirode, nije za ozbiljnije rekreativce.

Da je lepa - lepa je!

Ne znam šta to znači "fensi prirode".

Staza kao i svaka druga polu-profesionalna, izrađena od sintetičkog materijala koji se koristi za atltske staze, znači mekana je kada se trči po njoj i nećeš da razdalamiš zglobove na nogama, ako je svakodnevno koristiš. Skoro su precrtali ponovo trake na stazi, tako da izgleda još lepše.

Nije u raspadu i nema rupe - možda je zato "fensi prirode"? Bila je dobra za učesnike Univerzijade, dobra je i za jutarnje trčanje, svakako daleko bolje nego da trčiš po betonu, izbegavaš rupe i udišeš izduvne gasove iz automobile i GSP autobusa.
 
Mnogo me veseli. Ali, baš.....čuj boršč, čajevi... :) :) :)
 
Pod fensi mislim da je lepa, ali nije korisna za ozbiljnije vežbanje jer je previše kratka i meni koji trčim bar 5km je malo dosadno da vrtim krugove od oko 200m koliko najveći krug ima. Za jutarnje razbuđivanje je odlična, ali za iole ozbiljniji trening je dosadna.

Daleko od toga da mislim da je loša. Želeo bih da ima što više takvih fensi staza da bi se ljudi malo više aktivirali i posle prešli na "pravu" rekreaciju.

Što se tiče te priče o zglobovima - ona je tačna ali malo preduvana. Dobre patike rešavaju problem betona. A što se tiče čistog vazduha na samo 1km je Savski kej sa mnogo čistijim vazduhom.
 
pa zato je i dobar belvil, ima za svakoga ponešto, ja lično više volim savu i šetalište, brodiće koji voze na adu, i onda tek tamo ima šta da se radi
 
Pre par meseci smo kupili stan u Belvillu, tako da nam je ovo prva grejna sezona u novom stanu. Grejanje u stanu je dobro, ali radijatori nisu celom površinom topli, tačnije gornji delovi radijatora su pretopli, dok su donji delovi mlaki. Takođe postoje dve vertikalne cevi od kojih jedna pretopla, a druga mlaka. Prijavili smo to beogradskim elektranama, poslali su majstora koji tvrdi da je sve u redu, i da to tako treba da bude. Majstor tvrdi da između gornjeg i donjeg dela radijatora, kao izmedju te dve vertikalne cevi, mora da bude razlika u temperaturi oko 17 stepeni. S obzirom da smo novi stanari, ne znam šta da mislim
 
Topla cev dovodi vruću vodu, a manje topla odvodi nazad pošto prođe kroz sve radijatore u stanu. Dosta zavisi da li su svuda na vertikali radijatori "uključeni".
Radijator ne sme da bude topao "do pola". Proveri da li je ventil otvoren do kraja. Možda ima i vazduha u radijatoru, pa pozovi nekog da to proveri.

Poslato sa telefona...
 
drpetric":18mjg4x8 je napisao(la):
Pre par meseci smo kupili stan u Belvillu, tako da nam je ovo prva grejna sezona u novom stanu. Grejanje u stanu je dobro, ali radijatori nisu celom površinom topli, tačnije gornji delovi radijatora su pretopli, dok su donji delovi mlaki. Takođe postoje dve vertikalne cevi od kojih jedna pretopla, a druga mlaka. Prijavili smo to beogradskim elektranama, poslali su majstora koji tvrdi da je sve u redu, i da to tako treba da bude. Majstor tvrdi da između gornjeg i donjeg dela radijatora, kao izmedju te dve vertikalne cevi, mora da bude razlika u temperaturi oko 17 stepeni. S obzirom da smo novi stanari, ne znam šta da mislim.

Treba da se uradi tzv. odzračivanje. Ako na ventilima nemaš šraf za odzračivanje, onda moraš pozvati majstora. Pogledaj npr. na radijatoru u kupatilu (pošto je manje zapremine), odvrni šraf i trebalo bi da krene da ispušta vazduh. Čim krene da prska voda, zatvori šraf. Posle toga će ceo radijator biti topao.

Ako su radijatori bili zavrnuti (moguće zbog parketa) onda bi trebalo da se vremenom sami od sebe odzrače, ali to traje nekoliko dana...
 
Mislim da te ventile za ozračivanje imaju samo stanovi na najvišim spratovima. Zato, kada nema na vertikali grejanje, ili ima samo delimično, majstori odmah traže da uđu na najviši sprat. Ako komšija tu ne živi, recimo, kao što je bio slučaj kod mene, onda je najlakša i najbolja varijanta da kupiš sam te ventile za ozračivanje i da ih majstori montiraju, trošak je potpuno zanemarljiv, jer koštaju stotinjak dinara. Kada ispuste vazduh, u celom stanu je grejanje ravnomerno.
 
Ни на горњим спратовима нема одзрачних вентила па их сваки станар може сам уградити. Треба купити вентил какав је на сушачу у купатилу и кључем 22 одвити постојећи чеп (горњи) и завити вентил. Наравно, у току те операције и доводни и одводни вентили треба да су затворени, а испод радијатора треба поставити неку посуду да прихвати мало воде која ће изаћи приликом скидања чепа. За одводни (доњи) вентил треба "инбус" кључ 5 мм.
 
drpetric":2g5m3pu7 je napisao(la):
Pre par meseci smo kupili stan u Belvillu, tako da nam je ovo prva grejna sezona u novom stanu. Grejanje u stanu je dobro, ali radijatori nisu celom površinom topli, tačnije gornji delovi radijatora su pretopli, dok su donji delovi mlaki. Takođe postoje dve vertikalne cevi od kojih jedna pretopla, a druga mlaka. Prijavili smo to beogradskim elektranama, poslali su majstora koji tvrdi da je sve u redu, i da to tako treba da bude. Majstor tvrdi da između gornjeg i donjeg dela radijatora, kao izmedju te dve vertikalne cevi, mora da bude razlika u temperaturi oko 17 stepeni. S obzirom da smo novi stanari, ne znam šta da mislim.

Prvo izvini u ime onih forumasa koji nisu pazljivo procitali pitanje.
Ti govoris o tome da sva "rebra" greju tako da je ceo radijator u gornjoj zoni topao, ali je vec na sredini mlak a pri dnu gotovo hladan, zar ne?
Do toga dolazi kada je cirkulacija vode iz nekog razloga usporena pa se laicki receno voda dok putuje kroz radijator (odozgo prema dole) previse ohladi. Razlog rome moze biti delimicno zatvoren ventil, zacepljenje, slaba pumpa, preveliki broj radijatora (potrosaca) u odnosu na precnik cevi na kojoj su...
Poznate su mi izjave majstora iz Beoelektrana da je to normalna pojava, ali nije. Kada se radi proracun nekog grejnog tela za odredjenu prostoriju, podrazumeva se da celo grejno telo (celom povrsinom) prenosi toplotnu energiju u prostor. Sta se desava kada je donja polovina "hladna", recimo kada kao kod mene ima samo 22-24°C U tom delu radijatora? Pa desava se to da je "isijavanje" tog dela grejnog tela nikakvo. Sta je krajnji rezultat? Uvodjenjem uredjaja za merenje isporucene toplote koje sledi u narednom periodu nasi racuni ce biti veci bar 25%.
Inace isti ti majstori kada rade privatno naprave sistem u kojem je razlika toplote izmedju gornjeg i donjeg dela radijatora mnogo manja. Toliko o tome da je to normalna pojava.


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ali, NE MORA značiti da je razlog što su radijatori gore topli, dole hladni, ili jedna cev topla, druga hladna, to sve što si nabrojao. Može biti da je neophodno samo ispuštanje vazduha. Meni je bilo totalno hladno, pa su montirali te ventilčiće, pa su onda kao završili, ali se ispostavilo da su upravo do pola topli, od pola hladni....i onda su još ispuštali vazduh i bilo je i vode, i na kraju je sve ispalo ok. I u kupatilu su uradili isto i sve greje kako treba sada. Dakle, može da bude da je problem mali.
 
Уколико има ваздуха у радијатору он се налази у горњем дијелу. У тај дио не долази топла вода нити она пролази кроз чланке испод ваздуха. Стога су ти чланци хладни по читавој висини. Углавном су то чланци на супротном крају од вентила.
Када је доњи дио знатно хладнији од горњег једнако по читавој ширини радијатора, онда је у питању слаба циркулација воде. То се обично дешава на горњим спратовима јер су сви радијатори испод углавном максимално отворени па нема довољно воде да дође до "спорних" радијатора. У том случају, треба појачати рад пумпе у подстаници. Ако не помогне, провјерити да нешто унутар радијатора не спречава нормалну циркулацију топле воде.
Када се уграде калориметри свако ће отворити своје радијаторе колико треба па ће бити воде и за радијаторе на горњим спратовима.
 
Radijator.jpg
 
Kao što i sama slika pokazuje, temperatura gornjeg dela radijatora je približna temperaturi leve vertikalne cevi, dok je temperatura donjeg dela radijatora približna temperaturi desne vertikalne cevi. Temperatura radijatora se smanjuje idući od vrha radijatora ka dnu. Stan je na 6 spratu i svi ventili su odvrnuti. Majstori iz elektrane su ponovo dolazili, i ponovo tvrde da je normalno da gornji deo radijatora bude topliji od donjeg dela.

Sto se tiče ventila za ispuštanje vazduha, njih nema na radijatorima po sobama. Taj ventil postoji samo na radijatoru u kupatilu. Radijator u kupatilu je na početku grejne sezone bio hladan. Iz njega sam ispustio vazduh i on je topao.

Da li članovi ovog foruma, koji stanuju u Belvillu imaju isti problem ili su im radijatori celom površinom jednako topli?
 
laki72":32cragwu je napisao(la):
Inace isti ti majstori kada rade privatno naprave sistem u kojem je razlika toplote izmedju gornjeg i donjeg dela radijatora mnogo manja. Toliko o tome da je to normalna pojava.


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2

U pravu si za majstore koji rade privatno grejanje. Lično znam za stan, u centru grada, stara gradnja, pre koju godinu uvedeno centralno grejanje. Radijator celom površinom ima istu temperaturu. Tako su ti majstori podesili. A u stanu pretoplo, ljudi moraju ili da otvore prozore ili da zavrću radijatore.
 
Gornji delovi svih radijatora u stanu su topliji od donjih delova, i svuda jedna cev toplija od druge. :wink:
 
Što je i logično ako se zna kako ide protok kroz cevi.

Sad kad malo razmislim, mislim da je problem jedino kad je jedna strana radijatora (leva ili desna) manje topla od druge.
 
Imam isti "problem" sa grejanjem u novoj zgradi koja se greje elektricnim kotlom u zemunu (cela zgrada).

Gornji deo radijatora je topao, dok je dole prakticno skroz hladan. Tu ne pomaze nikakvo pustanje vazduha posto je gornji deo vec topao kao sto neko rece. U nasem slucaju problem je izgleda u ventilima koje je investitor stavio (na donjim delovima ventili) koji imaju neku foru da pustaju samo deo vode, tipa 50/50 a ostatak salju u podno ili blokiraju (ne pitajte me kako, ja sam dobio neko objasnjenje koje nisam skroz razumeo).

Sa investitorom sam vec pricao oko menjanja ovih ventila, posto znam za drugi stan u zgradi koji ih je promenio, pa su celi radijatori sada topli, to bi trebalo biti resenje.

Sa druge strane ovi novi radijatori koji funcionisu kao konvektorske grejalice zaista bolje greju i uglavnom i ne moraju da greju punom snagom da zagreju stan ukoliko je dobra izolacija.
 
Ako neko ima problem sa održavanjem temperature u stanu neka proveri i kako vrata i prozori dihtuju, u mom slučaju je bilo potrebno podešavanje skoro svih prozora i vrata.
 
Znate li koja je za mene jedina stvarna mana Belvila, na koju niko ne može da utiče, niti tu išta da popravi? Zimi, u grejnoj sezoni, zagađeno je. U pojedinim delovima dana, vazduh ne miriše baš sjajno, što možda i ne znači nužno i da je zagađeno, treba neko da izmeri pa da vidimo da li su tu neke čestice u vazduh koje nisu uobičajene, i koje. U ostala tri godišnja doba, uprkos okolnom saobraćaju, vazduh je besprekoran i stvarno je lepo živeti ovde. Pod uslovom da vam neko svojim ponašanjem nije zagorčao svakodnevni život. Meni je DO SADA, ali zaista....neuporedivo lepši život ovde nego u bivšem komšiluku, sve što sam želela od stanovanja, dobila sam. Kuc-kuc.
 
Sister, čak i sa toplanom sa jedne strane (koja ima visoke dimnjake) i depoom GSP-a sa druge, vazduh kod vas je čistiji nego i u jednom delu grada gde se koristi i ugalj i mazut za grejanje. Evo ti iz prve ruke od nekoga ko je od skora u centru Zemuna, a dosao iz blokova....
Kada se navuče magla, onda pak jedino pomaže ako si na vrh nekog od ovih par brda u okolino :)
 
uvek je zagadjenje najveće u krajevima gde dominira individualno grejanje, ljudi lože gumu, plastiku, šta stignu ubace u peć a dim koji izlazi je kancerogen.
Uvek je najveća koncentracija čadji u nižim delovima grada, meni deluje nestvarno kad vidim zgradu genex-a kako je vrh iznad smoga, doduše po nekim merenjima, zagadjenje se smanjuje sa spratnošću, na 10 tom spratu je 50% manje nego pri zemlji, a posle toga, ko zna?
Logično, ako najviše zagadjenja dolazi od automobila, sve je veća disperzija sa visinom.
 
Kad smo vec na temi grejanja, mislim da je trebalo po projektu lepo sve vertikale grejanja da sakriju gipskarton kutijom da izgleda kao deo zida. Meni je ovako bas ruzno. Ok, neko ce reci da deluje recimo po malo industrijski ako se cevi vide, ali ipak... Pogledao sam neke prilicno dobro sredjene stanove u Belvilu, i vecina njih nije bother-ovala da sakrije cevi. Narocito je ruzno ako vertikala prolazi izmedju vrata i prozora ka terasi...
 
Ja sam sve posakrivao gipsanom profilima na kojima su ugradjene resetke pri dnu i pri vrhu. Izgleda cool (neuobičajeno), a i nešto od toplote se vrati nazad.
 
mogu se staviti i drvene "resetke" da sakriju radijatore, ali ako radite uredjenje stana nikako nemoj stavljati belo svetlo, pored toga nije zdravo smanjuje lučenje hormona, posredno pomaže par bolesti, najbolje je uzmite toplo-belu boju ako uzimate LED sijalice- Stomak mi se okreće kad vidim neki stan "obasjan" sivilom tj. belom "neonskom" bojom, tj. ako vec neko daje na stan novac, zašto ne dati malo arhitekti ?
 
Vrh