Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

Da li je neko video zelenu tkaninu (lici na tepihe) koja visi na prozorima prvog sprata stanova u IRIS-u. Ja sam danas prolazila i spazila, ali mi nije jasno o cemu se radi?
 
LUCAS":2eo91rno je napisao(la):
[
Crni Stanisa, ne sekiraj se stanova u Beogradu ima kol'ko hoces i kakvih hoces, samo lova, pusti Bellville, za iste pare, na pet puta lepsem mestu na Novom Beogradu, za manje pare. Samo da vidis!
lucas, javi koje su to novogradnje, na 5 x lepsoj lokaciji od blvl, i to na nbgd a za iste pare?
moja poznanica hoce da kupi novogradnju na nbgd, i nista od ovog sto si naveo nije nasla.
 
Ima jeftinih stanova na Tosinom bunaru.
...kome ne smeta miris svinjaca. :)

Realnost je, da je tesko naci nesto sto ce zadovoljiti sve kriterijume, i moraju neki kompromisi da se naprave.

Stanovi se zaista prodaju za npr. 1300 evra kod Pirmide, ili u 45om u cetvorospratnicam je islo i nize, doduse ako je hica prodavcu.
Za ova dva stana znam licno, ali je potrebno uleteti jos nekih 200 evra po kvadratu za rekonstrukciju.

Moje misljenje je da Belvil jeste precenjen, tj ceo BG (a tek Arena...), i to sam i znao, kad sam uzimao stan, sad znam to jos vise, posle ovakvog nivoa usluge koju smo dobili.
Cinjenica da je Belvil kao lokacija dobar, ipak je u centru paznje, stan sam doterao do nivoa kad sam zadovoljan, mahom samostalno...

Veliki minus je sto su ispali zesce stipse za parking mesta, i skratili in jedno 30cm, od porebne sirine....
Takodje veliki minus je sto nema podruma, supa, biciklana, spajiza i ostalog. Ovo su izgleda stanovi za mlade japije koji ce u njima samo da prespavaju...

Takodje sto se tice "odrzavanaja" , polomljena rampa nije sredjena vec 2 meseca, i nisu cistili prilaz garazi kad je bio sneg....

Da ne gresim dusu, citatice sam video jednom da ciste hodnike.

E da sacnuo sam jos dva stana na spratu, i svima se rascvetao parket od rasusivanja....
Ja sam to kod mene sredio, videcemo da li ce se obnoviti problem...
 
@ cobretti,

bas tako...samo sto niko, ko kupuje nov stan, nece dobiti podrum/supu (ako je neko cuo da je ovo dobio, nek me demantuje) jer navodno, po novom zakonu, investitor mora da obezbedi stanarima garazna mesta i 'nema prostora' za podrume...

i meni isto nedostajati (kad se uselim :) ali kad se setim kakve krseve sam gledala u starim zgradama koje imaju prodrume (45blok, 70a, itd) - gadi mi se secanje na iste - zgrade su 100% amortizovane, liftovi mali sa trulim dnom, da ne pricam o ulazu i 'mirisima' koji te sacekaju...sta ti vredi da renoviras stari stan do prefekcije, kad iznad imas komsiju, kome kad probije vodna cev, nema pare da je popravi i plavi tvoj wc ...

ili, npr - 'savske' 4spratnice koje nemaju lift (ja makar trazim taj uslov) + ono sto sam videla u ponudi (nov-dec'09) je krs - za renoviranje istih min 10-15hilj eur. dok cena od 1,300 e/m2 mozda vazi, ali za solitere, vise spratnost kod piramide npr blok 44 - ali jos kad dodas proviziju agencije, porez 2.5% (za preko 40m2), i renoviranje ... ne znam koliko se isplati...jeste razlika, u par hilj eur i u par m2, ali realno, to sto dobijas - meni se ne svidja.

jos ako moze neko da me demantuje da je izolacija u zgradama starim 20-30g na nbgd perfektna i da im ne podliva ispod prozora, u rascepu blokova...:) i da im je parket u sjajnom stanju te samo hoblovanje,lakiranje ...ma, smesno je uopste pricati na ovu temu. generalno, losa je ponuda starih stanova, i stvarno neko treba da ima srecu da kupi polovan stan, koji nije precenjen (u bloku 30 - 1,800 eur) i u kome ne treba (kako kazu vrsni agenti) nista doraditi nego samo "higijensko krecenje"!
 
O kakvim glupostima vi ovbde raspredate,sa nekim Stanisom.

A imate vece probleme koje ne resavate.

Strasno.
 
Cobretti":jiutb3as je napisao(la):
Takodje sto se tice "odrzavanaja" , polomljena rampa nije sredjena vec 2 meseca, i nisu cistili prilaz garazi kad je bio sneg....

Da ne gresim dusu, citatice sam video jednom da ciste hodnike.

E da sacnuo sam jos dva stana na spratu, i svima se rascvetao parket od rasusivanja....
Ja sam to kod mene sredio, videcemo da li ce se obnoviti problem...
Za rampu ne znam, verovatno će je zameniti kada se završi useljavanje i kada nam podele kartice.

Zbog radova sam prošle nedelje bio svaki dan dolazio u prepodnevnim satimai i zgrada je čišćena bukvalno svaki dan.

Parket se razdvojio zbog prevelike temperature u stanovima koji su bili zatvoreni. ( sa suprugom sam bio na ivici objave rata zato što je i pored upozorenja i drugi put pozatvarala sve prozore u stanu, kod mene je negde pred Novu godinu bilo izmereno 29,5 stepeni C ) . Mislim da su naknadno izregulisali pritisak u podstanicama i da se više neće dešavati ovi problemi.
fikcija":jiutb3as je napisao(la):
LUCAS":jiutb3as je napisao(la):
[
Crni Stanisa, ne sekiraj se stanova u Beogradu ima kol'ko hoces i kakvih hoces, samo lova, pusti Bellville, za iste pare, na pet puta lepsem mestu na Novom Beogradu, za manje pare. Samo da vidis!
lucas, javi koje su to novogradnje, na 5 x lepsoj lokaciji od blvl, i to na nbgd a za iste pare?
moja poznanica hoce da kupi novogradnju na nbgd, i nista od ovog sto si naveo nije nasla.
Ima u Bloku 11, samo je m2 3.400 eura.
lily of the valley":jiutb3as je napisao(la):
Ljudi, jedna mala i nevazna vestica. Saznala sam iz izvora koji je pouzdan u smislu da je do sada sve sto je rekao ispostavilo se da je stvarno tako, da ocekuju upotrebnu dozvolu, i to za ceo blok, mozda vec za mesec dana. :pob:
Ne može tako brzo. Dok se ne završi pregrađivanje onih 105 stanova i za iste uradi tehnička dokumentacija i pregled nije moguće predati zahtev ( bar ne na regularan način ) za izdavanje upotrebne dozvole.
I nemojte uopšte da se uzbuđujete oko toga, kao i oko uknjiženja. Sve što je Blok prodao i naplatio je prebačeno Hipo banci i čitava uzbuna koja se podiže je zbog njihovih internih problema, banku je preuzela država i istrage se vode da bi se ustanovilo šta je njihov bivši direktor Ginter kombinovao, i nema veze sa nama.
 
Receno mi je da ne zavisi od toga kada ce da budu zavrsene sve zgrade, nezavisno od toga, upotrebna dozvola bice mozda vec za mesec dana, i to za ceo blok. Tako mi je receno. Kao vise-manje formalna stvar. Dobila sam i brisovnu dozvolu (useljena sam 25. dec.). Videcemo.
 
Pitanje ,
da li je predvidjena "topla voda" u kuhinji (koristi bojler iz kupatila) ili je neophodno posebno ugradjivati bojler u kuhinju ?
Hvala
 
Ma, imas pravo Nevenkovicu, briga me da li je za mesec ili nekoliko meseci. Ocigledno da cemo uknjiziti bez problema i hipoteke.
 
fikcija":1h3hyk3q je napisao(la):
...ali kad se setim kakve krseve sam gledala u starim zgradama koje imaju prodrume (45blok, 70a, itd) - gadi mi se secanje na iste - zgrade su 100% amortizovane, liftovi mali sa trulim dnom, da ne pricam o ulazu i 'mirisima' koji te sacekaju...sta ti vredi da renoviras stari stan do prefekcije, kad iznad imas komsiju, kome kad probije vodna cev, nema pare da je popravi i plavi tvoj wc ...
ili, npr - 'savske' 4spratnice koje nemaju lift (ja makar trazim taj uslov) + ono sto sam videla u ponudi (nov-dec'09) je krs - za renoviranje istih min 10-15hilj eur...
...jos ako moze neko da me demantuje da je izolacija u zgradama starim 20-30g na nbgd perfektna i da im ne podliva ispod prozora, u rascepu blokova...:) i da im je parket u sjajnom stanju te samo hoblovanje,lakiranje ...ma, smesno je uopste pricati na ovu temu...
Majko mila, šta sve neću ovde pročitati...
Za te 100 posto amortizovane krševe mogu da prokomentarišem iz prve ruke pošto živim u jednom takvom. Najpre moram da savladam silno blato na putu do ulaza u zgradu. Ulaz prljav, vrata škripe, a kad se otvore, čoveka naprosto zapljusne neki nesnosan smrad, valjda neka kombinacija đubreta, ručkova, kanalizacije i cipela ispred vrata. Onda kreće beskonačno penjanje obzirom da te male zgrade pored reke nemaju lift. Dešavalo se da ljudi naprosto kolabiraju od tog napora pa pored vatrogasnih aparata držimo i pribor za infuziju. I kad se onako sav iznuren dočepam svog stana, uđem u WC a ono odozgo, brate mili, samo lije. Komšije socijalni slučajevi, nemaju para da zapuše cev i ja onda pratim kada oni ne koriste svoj, ja onda ulećem u moj WC. A izolacija je posebna priča - ispod prozora ne da lije nego i veje pa mi se kada napolju pada sneg na suprotnoj strani sobe prave smetovi. Rascepi među zidovima svakim danom sve veći, ne znamo šta nosi dan, a šta noć...
A sada ozbiljno. 10-15 kila evra za adaptaciju!!! To ni staniša ne bi mogao da proguta iako je, izgleda, od svih nas najbolje situiran :) Pa u Obrenovcu se za te pare prodaju novi 1s stanovi! Svi 2s i veći imaju dva mokra čvora, dvostrano su orjentisani, sa kuhinjama odvojenim od trpezarije, prozori čitavom širinom sobe, ostave u prizemlju, vešernice na međuspratu, samo 8-14 stanova po jednom ulazu. Parket odličan, hrastov, kada originalna, 38 godina stara, bela kao sneg, kao nova. Roletne drvene, hrastove, osvežene, impregnirane i zaštićene pre 9 godina. Stolarija drvena, ne pada mi na pamet da ugrađujem plastičnu. Šušti lišće, cvrkuću ptičice, leti se čuju čamci sa reke, kao na moru. Zidovi betonski prefabrikovani, ravni i glatki kao staklo. Žardinjere na lođama od skoro 2 m2, sasvim solidne širine soba od 3.6m, stepenište široko, prijatan nagib (18 stepenika po spratu) i dubina gazišta, mali troškovi održavanja zgrade - nema liftova, pumpi i podstanica vodovoda, mali broj stanara koji se makar površno svi međusobno poznaju itd. itd. Mogao bi da nabrajam do sutra, ali neću :cool:
Eto, to je taj krš, izgleda se još uvek nije do kraja amortizovao i ja ću još malo da ostanem ovde sve dok se te zgrade same od sebe potpuno ne uruše ili dok ih jednom ne odnese Sava kad naiđe velika voda...
 
Ok, vratimo se temi...

Imali smo laminat u stanu i bili smo prezadovoljni. Sada imamo parket prve klase i stalno smo u frci da ga ne ogrebemo, kako da ga cistimo i ostalo. Preseo mi je parket prve klase za sva vremena. Zato mislim da se prijavim za moj stan u Belvilu preuzmemo bez parketa i da postavimo laminat.

U cemu je u stvari prednost parketa? (sem sto u njega ide zizak a u laminat ne ide sto i nije prednost) Koje je vase misljenje o tome?
 
Duga":17d9t7yy je napisao(la):
Ok, vratimo se temi...

Imali smo laminat u stanu i bili smo prezadovoljni. Sada imamo parket prve klase i stalno smo u frci da ga ne ogrebemo, kako da ga cistimo i ostalo. Preseo mi je parket prve klase za sva vremena. Zato mislim da se prijavim za moj stan u Belvilu preuzmemo bez parketa i da postavimo laminat.

U cemu je u stvari prednost parketa? (sem sto u njega ide zizak a u laminat ne ide sto i nije prednost) Koje je vase misljenje o tome?
I parket i nameštaj i tepisi i auto su potrošna roba, oni služe nama, a ne mi njima i zato ih treba koristiti ležerno i opušteno, a nabaviti u onom cenovnom rangu i kvalitetu koji nas neće primoravati da se traumiramo svaki put kada nešto od toga malo oštetimo.
Parket je izrađen od drveta, a drvo je prirodan materijal. Kada uzimamo tepih, nozi nekako više prija vuneni nego sintetički. Kada uzimamo garderobu, uvek je bolji pamuk nego neka sintetika. Najbolji nameštaj je od punog drveta, pa onda ide furnirana iverica, a univer je još 2-3 puta jeftiniji od nje. Cveće je uvek lepše prirodno nego veštačko...
Površina laminata je neka tvrda plastična folija, imitacija boje i šara neke vrste drveta. Često se javlja ono pucketanje i statičko naelektrisanje kada se po njemu hoda u čarapama, ne može da se hobluje ako se ošteti, cela soba ima neki neprijatan miris jer laminat uvek po malo isparava, to je plivajući pod i nije čvrsto zalepljen za podlogu pa se onako malo uvija pri hodanju, a i lopta slabije odskače :rolleyes:
Mislim da je uvek bolje prirodno, a ako je hrastov skup, onda može i npr. parena bukovina 2. klase. Ta termička obrada trebalo bi da ubije sve te žižkove i ostale nepoželjne životinje, biljke i gljive :)
Ako su vam već obećali taj prvoklasni hrastov parket koji uopšte nije jeftin i ako vam daju tih oko 300 evra mesečno za 2s stan dok čekate uselenje, pustite ih da to završe, a onda tražite da i sva ostala završna obrada bude besprekorna. To ste platili i imate pravo da sve bude tip-top sređeno.
 
grado":1pkgs3i5 je napisao(la):
fikcija":1pkgs3i5 je napisao(la):
...ali kad se setim kakve krseve sam gledala u starim zgradama koje imaju prodrume (45blok, 70a, itd) - gadi mi se secanje na iste - zgrade su 100% amortizovane, liftovi mali sa trulim dnom, da ne pricam o ulazu i 'mirisima' koji te sacekaju...sta ti vredi da renoviras stari stan do prefekcije, kad iznad imas komsiju, kome kad probije vodna cev, nema pare da je popravi i plavi tvoj wc ...
ili, npr - 'savske' 4spratnice koje nemaju lift (ja makar trazim taj uslov) + ono sto sam videla u ponudi (nov-dec'09) je krs - za renoviranje istih min 10-15hilj eur...
...jos ako moze neko da me demantuje da je izolacija u zgradama starim 20-30g na nbgd perfektna i da im ne podliva ispod prozora, u rascepu blokova...:) i da im je parket u sjajnom stanju te samo hoblovanje,lakiranje ...ma, smesno je uopste pricati na ovu temu...
Majko mila, šta sve neću ovde pročitati...
Za te 100 posto amortizovane krševe mogu da prokomentarišem iz prve ruke pošto živim u jednom takvom. Najpre moram da savladam silno blato na putu do ulaza u zgradu. Ulaz prljav, vrata škripe, a kad se otvore, čoveka naprosto zapljusne neki nesnosan smrad, valjda neka kombinacija đubreta, ručkova, kanalizacije i cipela ispred vrata. Onda kreće beskonačno penjanje obzirom da te male zgrade pored reke nemaju lift. Dešavalo se da ljudi naprosto kolabiraju od tog napora pa pored vatrogasnih aparata držimo i pribor za infuziju. I kad se onako sav iznuren dočepam svog stana, uđem u WC a ono odozgo, brate mili, samo lije. Komšije socijalni slučajevi, nemaju para da zapuše cev i ja onda pratim kada oni ne koriste svoj, ja onda ulećem u moj WC. A izolacija je posebna priča - ispod prozora ne da lije nego i veje pa mi se kada napolju pada sneg na suprotnoj strani sobe prave smetovi. Rascepi među zidovima svakim danom sve veći, ne znamo šta nosi dan, a šta noć...
A sada ozbiljno. 10-15 kila evra za adaptaciju!!! To ni staniša ne bi mogao da proguta iako je, izgleda, od svih nas najbolje situiran :) Pa u Obrenovcu se za te pare prodaju novi 1s stanovi! Svi 2s i veći imaju dva mokra čvora, dvostrano su orjentisani, sa kuhinjama odvojenim od trpezarije, prozori čitavom širinom sobe, ostave u prizemlju, vešernice na međuspratu, samo 8-14 stanova po jednom ulazu. Parket odličan, hrastov, kada originalna, 38 godina stara, bela kao sneg, kao nova. Roletne drvene, hrastove, osvežene, impregnirane i zaštićene pre 9 godina. Stolarija drvena, ne pada mi na pamet da ugrađujem plastičnu. Šušti lišće, cvrkuću ptičice, leti se čuju čamci sa reke, kao na moru. Zidovi betonski prefabrikovani, ravni i glatki kao staklo. Žardinjere na lođama od skoro 2 m2, sasvim solidne širine soba od 3.6m, stepenište široko, prijatan nagib (18 stepenika po spratu) i dubina gazišta, mali troškovi održavanja zgrade - nema liftova, pumpi i podstanica vodovoda, mali broj stanara koji se makar površno svi međusobno poznaju itd. itd. Mogao bi da nabrajam do sutra, ali neću :cool:
Eto, to je taj krš, izgleda se još uvek nije do kraja amortizovao i ja ću još malo da ostanem ovde sve dok se te zgrade same od sebe potpuno ne uruše ili dok ih jednom ne odnese Sava kad naiđe velika voda...
Lepo napisano, ono sto mene kod NBG brine s obzirom da je bilo mocvarno tlo ranije stalno prisutne bubice, mravi i ostala gamad, kako je to u bloku 44-45? Isto tako i komarci pored reke pred leto, prosle godine je bilo jezivo 7-10 dana dok nisu prskali. Grado jel zivis u 4spratnicama ili kako sam razumeo u soliterima? Kako se uostalom krece kvm tamo, znam da se u blokovima vec moze naci i po 1100 pa i manje?
 
@ grado

U pravilnuku diskusija na ovom Forumu koji je propisao administrator beobuilda stoji, citiram...spameri (troleri, flejmeri) su karakteristični po tome što stalno traže teme za svađu i nastavljaju se, stvarajući "flejm" (temu)"... (sa argumenacijom koja nema kraja, dodajem ja)

jednostavnije rečeno: ima jedna simpatična reklamica za majonez sa sloganom " U SVE SE MEŠA"...

još jednostavnije: KISELO JE GROŽĐE (iz tebi, nadam se, poznate basni o lisici i rodi)

najjednostavnije: bolje vrabac u ruci (četvorospratnica kraj Save sa sve ptičicama) nego golub na grani (nedosanjana garsonjerica u trulom kapitalističkom Belvillu, usred izduvnih gasova sa autobuske stanice i toplane)

p.s. najbolje bi bilo da se ti i tvoj drugar, expert stanisa (iz Rotterdama , sa dva t) konačno prelomite u smarajućoj reminiscenciji: oće kaki - neće kaki...

pps. tvoja polivalentna edukovanost pleni forumom. Verujem da o svakoj temi (od kvantne mehanike do globalizacije) imaš definisan stav i mišljenje). Poštedi nas prosečne i nastavi užu komunikaciju NA NIVOU sa svojim kolegama expertima (prepoznaće se oni već)

ppps. nemoj da se ljutiš i da si tužan ("Šta zna prostota o majstorstvu? Zato i živi srećno...")
 
Sve sam nešto birao kada da pustim ovaj intervju na forum i nikako se u ovih proteklih par meseci ne ukaza zgodna prilika tako da prelomih da to odradim večeras. U pitanju je intervju koji je Milutin Gec, arhitekta ovog naselja, dao AG magazinu tokom leta, a sam intervju je objavljen u oktobru.

Mislim da će svima biti zanimljivo da pročitaju.


Blok 67 za Univerzijadu, Beograd 2009
Jako retko, autori u domenu svoje specijalizacije, steknu pravo ili priliku da se izjasne o nekom svom poduhavtu, delu, autorstvu...
AG magazin želi ovom prilikom da istakne autorski potpis arhitekte Milutina Geca na Bloku 67, gde su na upravo završenoj Univerzijadi 2009. bili smešteni sportisti i ostali učesnici ovogodišnje najveće i najvažnije sportske manifestacije u svetu.

Ovaj tekst predsatvlja autorov prikaz razvoja ovog poduhvata na vrlo direktan i inetersantan način. Obzirom na vremensku distancu i početak razvoja ovog projekta, ovaj tekst i iz autorskog ugla predstavlja i jednu vrstu istorijske građe za buduća pokoljenja ako budu zainteresovana da pored inžinjerije spoznaju kako je tekao proces pokretanja i dalje realizacije ovog poduhvata!

Početkom maja 2006. pozvao me je gospodin Vladimir Mrvić, tada direktor Hypo Consultantsa, da dođem na razgovor u PC „Ušće“ povodom izvesnog posla. Naglasio mi je da nisam jedini pozvan i da će između nekoliko kandidata izabrati jednog da projektuje naselje za sportiste za Univerzijadu 2009. godine.

U to vreme struktura Investitora je bila drugačija nego što je sada, kada je psoao završen. Sedište odlučivanja je bilo u Klagenfurtu, a internacionalna grupa investitora je odlučivala o kandidatima na osnovu referenci i pisane vizije kandidata o tome kako sagledavaju celokupan posao.Svoju odluku, trebalo je da saopšte u jedan ponedeljak sredinom maja te godine, međutim u prethodujući petak u podne, gospodin Mrvić me je pozvao i rekao, „da mi želi prijatan vikend“ i saopštio odluku Investitora.

Kako se radilo

Od podloga za rad na raspolaganju je bio usvojen Urbanistički projekat Bloka 67 na Novom Beogradu u analognom i digitalnom obliku i idejno urbanističko rešenje celokupnog kompleksa sa 3D prezentacijom, izrađeno od strane „Fonda za gradsko građevinsko zemljište“. Ulična mreža je bila strogo zadata, nije se smela menjati, samim tim ni infrastrukturni koridori koji su bili striktno vezani za nju.

Odmah je bilo jasno da je moralo da se uradi novo urbanističko rešenje, i to sa realnim gabaritima budućih objekata, proverenih kroz arhitektonske sklopove.

Grupacija iz Klagenfurta, kao svoje konsultante po pitanju strukture stanova, angažovala je firmu „Colliers International“ koja je odmah odredila buduću strukturu stanova, pogodnu za kasniju prodaju na beogradskom tržištu. Ovom prilikom, na 13,7 hektara trebalo je smestiti oko 2000 stanova i preko 2500 parking mesta, sve između nepomerljivih ulica.

Počeo je težak posao, sa neizvesnim ishodom. Naime, novo rešenje je trebalo da ozvaniči Komisija za planove Skupštine grada, a potom i Potkomisija za arhitekturu. Varijante novog rešenja su išle tri puta na Komisiju. Moram da kažem da sam imao prijateljsku i kolegijalnu podršku tada Glavnog arhitekte grada Đorđa Bobića, tadašnjeg predsednika Komisije Stevana Mićića, kao i članova komisije (naročito Branke Tmušić, koja je insistirala da se dopusti više slobode, bez obzira na krute urbanističke uslove).

Komisija za planove i potkomisija za arhitekturu su usvojili sadašnje rešenje kompleksa u urbanističkom i arhitektonskom smislu i tada su se stekli uslovi da se počne sa izradom idejnih i glavnih projekata arhitekture, statike, svih instalacija, podzemnih garaža i uređenja slobodnih površina. Ovaj ogroman posao poveren je Mašinoprojektu iz Beograda u kome je odmah formirana dvanaestočlana efikasna ekipa za arhitekturu.

Idejni projekti arhitekture, statike, svih instalacija, podzemnih garaža i uređenja slobodnih površina za 250.000 m2 bruto površine izrađeni su u periodu od početka avgusta do kraja oktobra 2006. Projekti su rađeni tako da su omogućavali smeštaj, u to vreme, predviđenih 12.000 učesnika Univerzijade, s tim da su kreveti bili predviđeni i u trpezarijama (što je moguće, s obzirom da je ishrana organizovana van stanova).

Problemi počinju

S obzirom da je Komisija za planove usvojila novo urbanističko rešenje, naivno sam mislio da su usvojeni i urbanistički parametri uz to rešenje. Tadašnji Sekretar je dao nalog svom Sekretarijatu za urbanizam da se drži postojećeg urbanističkog projekta i parametara uz njega, te je odbacio kompletan projekat uz obrazloženje da su bruto površine na pojedinim parcelama prebačene za oko ili više od 10%, što se ne može dopustiti. Kada sam tražio prijem kod njega radi objašnjenja parametara novog urbanizma i objašnjenja o broju sportista, rekao je da nema šta da razgovara sa mnom, ni tada niti bilo kada.

Kompletni projekti su zatim prerađeni tako da bruto površine nisu prelazile 5 do 6% po parcelama, što je trebalo da prođe, s obzirom da se to u ponekim slučajevima u gradu dopuštalo.

Prerađeni projekti su opet odbijeni, sa obrazloženjem da nisu usaglašeni sa parametrima prvobitnog urbanističkog projekta. U tom trenutku sam se pitao da li ovaj posao ikoga u gradu interesuje.

Tada su kod sekretara zatražili prijem srpski ministar sporta i gospodin Mrvić, a ja sam sedeo u kafani Burito, preko puta Sekretarijata i čekao ishod sastanka. Nakon pola sata, gospodin Mrvić mi je rekao da sekretar pušta 1% do 2% povećanja bruto površine i da se tako ima raditi.

Na sedam objekata (parcele 5 i 6) skinut je po jedan sprat, a na parcelama 3 i 4 smanjene su terase da bi se dobile tražene površine, a parametri iz mog urbanističkog rešenja su po prvi put uzeti u obzir.

Ovako prerađeni objekti i projekti dobili su prohodnost tokom februara 2007. s tim da je zadnja dozvola izdata tokom novembra.

Tokom 2008. godine, sekretar je promenio mišljenje i dozvolio vraćanje trinaestog sprata na sedam objekata na parcelama 5 i 6, kao i blago povećanje bruto površina na parcelama 3 i 4. Projekti su ponovo kompletno promenjeni i po njima se završila izgradnja. Zato što je moralo da se radi triput umesto jedanput, jedna je od naših opštih osobina koje nas drže tačno tu gde i jesmo.

Izvođenje ne počinje

Od februara do maja meseca odigrali su se događaji u smislu promene investitora i ljudi koji su otpočeli i vodili ovaj posao, odnosno više nije bilo dela grupacije iz Klagenfurta, kao ni gospodina Mrvića.

U tom periodu su se pojavljivale razne inostrane firme koje su garantovale zadate rokove izvođenja, ali uz uslov promene kompletnog konstruktivnog sistema, kao i fasadnih obloga, tj. prelaska na njihovu tehnologiju gradnje koja od projekta nije ostavljala takoreći ništa. Generalna ideja iz tog vremena je bila da celokupan posao treba da vodi samo jedna firma i da, normalno, diktira uslove izvođenja. Pojavljivale su se firme iz Grčke, osiguravajuće kompanije iz Austrije itd., tražile uvid u dokumentaciju i postavljale uvek isti uslov.

Na jednom sastanku sam rekao, da s obzirom da ima 16 objekata i da je rok dve godine, treba angažovati 8 domaćih firmi, svakoj dati po dva objekta i za dve godine posao je moguće obaviti.

Totalno zatišje je trajalo do maja meseca, a u međuvremenu je u posao, uz Hypo banku ušla i kompanija Delta invest, koja je, na kraju, organizovala posao na sličan, gore pomenut način.

Izvođenje počinje

Projektima je bila predviđena izgradnja dva poslovna objekta, četrnaest stambeno-poslovnih objekata, šest podzemnih garaža i uređenje slobodnih površina sa otvorenim parking prostorima, parkovima i prostorima za igru dece.

Ukupna nadzemna bruto površina objekata iznosila je oko 200.000 m2, a podzemnih garaža oko 50.000 m2.

Na taj način u kompleksu je trebalo izgraditi 1858 stanova različitih struktura, 333 lokala, 30.000 m2 poslovnog prostora i 2543 parking mesta (podzemnih i nadzemnih).

Izgradnja je počela pobijanjem šipova po celoj lokaciji i uvođenjem domaćih firmi u posao. Organizacija gradilišta i pristup obavezama bili su stvarno dobri, pre svega zbog oštrog kursa koga je sprovodila Delta invest i dobrog nadzora. Radilo se u tri smene, kao u najboljim vremenima.

O izvođenju

Svako izvođenje prati tendencija da se pojedini projektovani detalji, kao i materijali, zamene drugim. Katkad zbog grešaka u izvođenju, katkad iz drugih razloga. I ovo gradilište nije bilo izuzetak. Na kraju, sa nečim sam uspeo da se izborim a sa nečim nisam. Mnogo vode će proteći ovim prostorima dok se shvati da je usvojeni projekat zakon.

O objektima

U kompleksu se nalaze dva čisto poslovna objekta ukupne površine 30.000 m2, četrnaest stambenih objekata sa lokalima u prizemljima, ukupne površine oko 170.000 m2, šest podzemnih garaža ukupne površine oko 50.000 m2 i slobodne površine ukupne površine oko 60.000 m2.

Prvi poslovni objekat se nalazi uz građevinsku liniju ulice Jurija Gagarina, spratnosti je Po+Pr+3+tehnički sprat. Kroz sredinu objekta projektovan je veliki prodor premošćen sa tri lučna nosača. Ovaj prodor označava centralni ulaz u ceo kompleks i trebalo bi da nagovesti direktnu pešačku vezu sa rekom Savom do koje bi se stiglo za 5 minuta laganim hodom. Objekat je materijalizovan u kombinaciji Alubonda i polureflektivnog stakla, što ga na neki način povezuje sa već izgrađenim objektom Delta sitija u neposrednoj blizini. Ispod objekta se nalazi garaža sa tehničkim prostorijama.

Drugi poslovni objekat, spratnosti Po+Pr+11+tehnički sprat, nalazi se na uglu raskrsnice ulice Jurija Gagarina i novoprojektovane sobraćajnice upravne na ulicu Jurija Gagarina. Ugaoni motiv je naglašen velikim portalom sa ulaznom nadstrešnicom. Objekat je materijalizovan u kombinaciji Alubonda i polureflektivnog stakla. Ispod objekta se nalazi garaža sa tehničkim prostorijama.

Četrnaest stambenih objekata sa lokalima u prizemljima, spratnosti su od Po+Pr+10 do Po+Pr+13 spratova i raspoređeni su po građevinskim parcelama tako da obezbeđuju maksimalnu provetrenost i osunčanost svojim korisnicima. Stanovi raznih struktura zastupljeni su na svakom ulazu. Da bi se izbeglo naknadno zastakljivanje terasa, predviđeno je zatvaranje kliznim staklenim panelima gotovo svih terasa. Ovo bi trebalo da osigura dinamičan izgled fasada nakon useljenja. Iznad prizemlja sa lokalima, svi objekti imaju nadstrešnice širine 1,80 m, što bi trebalo da poveća prijatnost boravka u otvorenom prostoru u slučaju kiše, snega ili jakog sunca. S obzirom da svaki mali stan ima po jednu spoljnu split jedinicu, a svaki veći (iznad jednoiposobnog) po dve, specijalnim maskama od Alubonda skrivene su od pogleda spolja. Njihovo odvodnjavanje je takođe sistemski rešeno. Svaki stan iznad dvosobnog ima dodatni WC, a u njemu i tuš kadu.

Ispod svake garđevinske parcele nalazi se kolektivna podzemna garaža koja po dimenzijama i tehničkim prostorima u svom sklopu, takođe predstavlja značajan inženjerski poduhvat. Ovo se specijalno odnosi na garažu ispod građevinske parcele 6, u kojoj je smešteno parkiranje za preko 600 vozila.

Slobodne površine su rađene kao kombinacija zelenila i prostora za igru dece. Izdvaja se park na građevinskoj parceli 6 oko koga je projektovana tartan staza dužine 200 m, koja bi mogla biti značajan elemenat rekreacije stanovnika.

O kompleksu, na kraju

Šta smatram da je uspelo:

* Urbanistički je kompleks dobro postavljen. Na izuzetno malom prostoru smešteni su svi zahtevani sadržaji, tako da ima puno svetla, puno odstojanja, puno dobrih vizura. Prostor lepo teče u svim pravcima i povezan je direktno sa okolnim uličnim trotoarima;
* Celokupan kompleks odlikuje jednostavan i racionalan princip projektovanja koji se ogleda u jasnom rasporedu volumena u prostoru i međusobnoj efikasnoj komunikativnosti sadržaja;
* Svaka parcela ima neku sopstvenu osobenost, a opet je deo celine;
* Kada sam počinjao posao, novobeogradski blokovi (45, 70, 23,19a itd.) bili su primer kako napraviti blok stalnim ponavljanjem istog elementa. To nisam želeo.
* S obzirom na stalnu smenu utisaka, kao i na dobru međusobnu povezanost svih sadržaja, kao i okolnih sadržaja, mislim da je kompleks dinamičan.
* Blok 67 nije centar grada, niti to može biti. To je jedan novobeogradski blok, koji, s obzirom da je nov, treba da ima atribute nekog od evropskih stambenih blokova predgrađa - pre svega jasnu koncepciju i savremenu materijalizaciju. Mislim da to ima.
* Prodaja svih sadržaja, do početka krize, išla je izvanredno. U ovom momentu (jun 2009) je prodato oko 70% svih sadržaja, a kako se useljenje predviđa za oktobar 2009. godine, to je veoma dobar procenat.
* Strane delegacije, koje su posetile kompleks, izjavile su redom da im se dopada.
Izvor: AG magazin (autor teksta je sam arhitekta ovog bloka)
Link: http://agmagazin.com/main/index.php?option=com_content&task=view&id=113&Itemid=1
 
Roterdam se kod nas piše sa jednim "t". U Hrvatskoj i Holandiji možda sa dva.
Staniša ti si naš idol, a sad pali ...
 
@ grado,

pa samo izvoli...ostani u svom obrenovcu, koliko god hoces, u tom 1.5s fantasticnom stanu, starom 38 godina.
ne razumem sta se mesas u ovu raspravu sa (ne)useljenim kupicma u blvl naselju?

i nemoj, mlm, te da uzdises na procenu troskova adaptacije jer je realna:sredja klasa 100-200e/m2 visa 300e/m2 pa sam izracunaj koliko prosecan 2s stan kosta (kad menjas i prozore, parket itd). na poslu sam okruzena sa arhitektama i dr ing., i dobro sam upucena u troskovnik renoviranja...doduse, i on zavisi od ukusa, a o tome sa tobom stvarno nemam nameru da raspredam.
 
Kum Pera":24stssil je napisao(la):
Roterdam se kod nas piše sa jednim "t". U Hrvatskoj i Holandiji možda sa dva.
Staniša ti si naš idol, a sad pali ...
a, odakle si ti to kum pero?
ako nemas ni jednu geografsku kartu na engl. ili makar agendu, sa imenima evropskih gradova, na pocetnim stranicama - onda idi na google pa proveri...naravno da ima dva 't'...!
da neces mozda da tvrdis grku da je solun=thesaloniki? :D
 
grado":i4c8rj1k je napisao(la):
Površina laminata je neka tvrda plastična folija, imitacija boje i šara neke vrste drveta. Često se javlja ono pucketanje i statičko naelektrisanje kada se po njemu hoda u čarapama, ne može da se hobluje ako se ošteti, cela soba ima neki neprijatan miris jer laminat uvek po malo isparava, to je plivajući pod i nije čvrsto zalepljen za podlogu pa se onako malo uvija pri hodanju, a i lopta slabije odskače :rolleyes:
Не заборави, да пошто је ламинат пливајући и не лепи се за под приликом постављања, представља добру основу да се испод свашта скупи. При томе, не дај Боже да уђе вода (а ући ће, јер ће се површинска пластика кад-тад оштетити), јер ће се, као и сваки пресовани картон, расцветати.
 
Fikcijo, ajde prvo udahni duboko i razmisli, pa onda napiši post.
Kum Pera je iz Srbije, i mi ovde (na ulici i na .rs forumima) koristimo Roterdam, Solun i
Kopenhagen. Izvorno se možda piše Rotterdam, Θεσσαλονίκη i København, ali to već
možeš da nađeš i koristiš npr. na rottbuild.nl , ako postoji. Kao što si sam lepo primetio ni
Englezi ne koriste Θεσσαλονίκη, nego imaju svoje ime za grad i svoj način pisanja (Thessaloniki).
 
niki":10dlarvk je napisao(la):
grado":10dlarvk je napisao(la):
fikcija":10dlarvk je napisao(la):
...ali kad se setim kakve krseve sam gledala u starim zgradama koje imaju prodrume (45blok, 70a, itd) - gadi mi se secanje na iste - zgrade su 100% amortizovane, liftovi mali sa trulim dnom, da ne pricam o ulazu i 'mirisima' koji te sacekaju...sta ti vredi da renoviras stari stan do prefekcije, kad iznad imas komsiju, kome kad probije vodna cev, nema pare da je popravi i plavi tvoj wc ...
ili, npr - 'savske' 4spratnice koje nemaju lift (ja makar trazim taj uslov) + ono sto sam videla u ponudi (nov-dec'09) je krs - za renoviranje istih min 10-15hilj eur...
...jos ako moze neko da me demantuje da je izolacija u zgradama starim 20-30g na nbgd perfektna i da im ne podliva ispod prozora, u rascepu blokova...:) i da im je parket u sjajnom stanju te samo hoblovanje,lakiranje ...ma, smesno je uopste pricati na ovu temu...
Majko mila, šta sve neću ovde pročitati...
Za te 100 posto amortizovane krševe mogu da prokomentarišem iz prve ruke pošto živim u jednom takvom. Najpre moram da savladam silno blato na putu do ulaza u zgradu. Ulaz prljav, vrata škripe, a kad se otvore, čoveka naprosto zapljusne neki nesnosan smrad, valjda neka kombinacija đubreta, ručkova, kanalizacije i cipela ispred vrata. Onda kreće beskonačno penjanje obzirom da te male zgrade pored reke nemaju lift. Dešavalo se da ljudi naprosto kolabiraju od tog napora pa pored vatrogasnih aparata držimo i pribor za infuziju. I kad se onako sav iznuren dočepam svog stana, uđem u WC a ono odozgo, brate mili, samo lije. Komšije socijalni slučajevi, nemaju para da zapuše cev i ja onda pratim kada oni ne koriste svoj, ja onda ulećem u moj WC. A izolacija je posebna priča - ispod prozora ne da lije nego i veje pa mi se kada napolju pada sneg na suprotnoj strani sobe prave smetovi. Rascepi među zidovima svakim danom sve veći, ne znamo šta nosi dan, a šta noć...
A sada ozbiljno. 10-15 kila evra za adaptaciju!!! To ni staniša ne bi mogao da proguta iako je, izgleda, od svih nas najbolje situiran :) Pa u Obrenovcu se za te pare prodaju novi 1s stanovi! Svi 2s i veći imaju dva mokra čvora, dvostrano su orjentisani, sa kuhinjama odvojenim od trpezarije, prozori čitavom širinom sobe, ostave u prizemlju, vešernice na međuspratu, samo 8-14 stanova po jednom ulazu. Parket odličan, hrastov, kada originalna, 38 godina stara, bela kao sneg, kao nova. Roletne drvene, hrastove, osvežene, impregnirane i zaštićene pre 9 godina. Stolarija drvena, ne pada mi na pamet da ugrađujem plastičnu. Šušti lišće, cvrkuću ptičice, leti se čuju čamci sa reke, kao na moru. Zidovi betonski prefabrikovani, ravni i glatki kao staklo. Žardinjere na lođama od skoro 2 m2, sasvim solidne širine soba od 3.6m, stepenište široko, prijatan nagib (18 stepenika po spratu) i dubina gazišta, mali troškovi održavanja zgrade - nema liftova, pumpi i podstanica vodovoda, mali broj stanara koji se makar površno svi međusobno poznaju itd. itd. Mogao bi da nabrajam do sutra, ali neću :cool:
Eto, to je taj krš, izgleda se još uvek nije do kraja amortizovao i ja ću još malo da ostanem ovde sve dok se te zgrade same od sebe potpuno ne uruše ili dok ih jednom ne odnese Sava kad naiđe velika voda...
Lepo napisano, ono sto mene kod NBG brine s obzirom da je bilo mocvarno tlo ranije stalno prisutne bubice, mravi i ostala gamad, kako je to u bloku 44-45? Isto tako i komarci pored reke pred leto, prosle godine je bilo jezivo 7-10 dana dok nisu prskali. Grado jel zivis u 4spratnicama ili kako sam razumeo u soliterima? Kako se uostalom krece kvm tamo, znam da se u blokovima vec moze naci i po 1100 pa i manje?
@grado Sticajem okolnosti i ja zivim u tim zgradama od 4 sprata.

Moja istina je da imam problemcica sa prokisnjavanjem, da je izolacija i toplotna zvucna jako losa. Parket je najeftiniji moguci, a od komaraca i klincadije koja leti pijanci po celu noc nema spavanja.

Naravno mnogo toga pada u vodu obzirom da je kraj lep, da reka zubori, i da pricice pevaju sa obliznjeg drveca.
Ali kome se zalomi nema spavanja, sem preko zime...
Sve ima svoje.
 
Vrh