Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

To je lepa i plemenita ideja ali mislim da bi podiglo cene vozila a uz to bi bila i vecita briga koja mora da se servisira, da se placa kazna za nju kad ne radi i stosta. Mislim da je propis da svako teretno vozilo mora da ima zvucni signal sasvim dovoljno, za pocetak.
 
Mislim da nova teretna vozila i moraju da imaju, ali kombili definitivno ne. Čak i nov FAP pišti u rikvercu.

Slažem se da bi trebalo sva vozila ovog tipa da imaju kameru/pištaljku, ali problem su stara vozila. Ko će njima to da ugradi, ko će da atestira, ko je ovlašćen? Znate i sami kako su nam zakoni nedefinisani oko modifikacija na vozilima. Verujem da bi za ugradnju pištaljke tražili studiju Instituta Vinča, ETF, Atest AMS i ko zna kakve još komplikacije :D Već se javljaju problemi sa teretnim vozilima starije generacije koji fabrički nemaju neke sklopove koji su danas obavezni, a naši stručni stručnjaci nemaju pojma o tome i najlakše im je da obore na tehničkom.



Nismo mi Holandija, pa da možeš da atestiraš ručno pravljeni auto za 3 dana.
 
Kiša, klizav put, neprilagodjena brzina, već se početkom kadra iskrivio što znači da je pokušao kočenje koje baš i ne radi isto kada je suv i kada je mokar kolovoz. A opet sve zavisi i kojom brzinom je išao.
 
Šta ćemo sa ljudima sa oštećenim sluhom?

Kada sam ja polagao postojala je obaveza da svako ko ide unazad mora da obezbedi drugu osobu koja će da ga navodi. Sada vidim da to ne postoji u zakonu.
 
Paušalna procena na ostnovu uništenog aauta je da je on išao daleko preko 100kmh. Videćemo posledice po okrivljenog. Zatvor, nanogica ili uslovna će pokazati ko mu je tatko.
 
Potrebna je veća odgovornost sa obe strane.

Mislim da pešaci imaju neodgovarajuću obuku, tj. većina je umislila da su nedodirljivi i da su uvek u pravu, pa mnogi misle da mogu da pređu ulicu kada oni hoće i gde oni hoće i da svi vozači moraju da ih očekuju i predvide u svakom mogućem trenutku.

Onda dodajte tu mobilne telefone i pešake koji kao zombiji hodaju i ne gledaju ništa. Vozim bicikl svaki dan do posla i nazad i bukvalno svaki dan viđam takve stvari.

Naravno, nisu ni vozači cvećke, ali vozača barem štiti karoserija, a pešaka ne štiti ništa (osim zakona, ali citirao bih mog instruktora vožnje "eno ti puno groblje onih na čijoj je strani bio zakon".
 
To je problem neadekvatne države i kazne, što i ove što štiti karoserija na kraju štiti i neko drugi pa neodgovaraju ili su kazne minimalne.
 
Zato pod hitno treba dozvoliti korišćenje oružja u samoodbrani, pri čemu samoodbrana nije osveta ako se sprovede neposredno nakon događaja.
Kada bi ovaj debil znao šta ga čeka, dvaput bi razmislio o brzini vožnje i dokazivanju pred devojčicom.
 
Paušalna procena na ostnovu uništenog aauta je da je on išao daleko preko 100kmh. Videćemo posledice po okrivljenog. Zatvor, nanogica ili uslovna će pokazati ko mu je tatko.
U ovom slučaju mora zatvor, ali naše sudstvo je previše blago.
Ako se ne varam maksimalna kazna za saobraćacajnu nesreću je 12 godina. Mada su u praksi znatno niže kazne pogotovo, ako nije bio pod dejstvom alkohola. Takođe ima olakšavajuće okolnosti klizav kolovoz i svoju mladost. Moja procena je da će dobiti max 4 godine u zatvoru poluotvorenog tipa...
 
Zato pod hitno treba dozvoliti korišćenje oružja u samoodbrani, pri čemu samoodbrana nije osveta ako se sprovede neposredno nakon događaja.
Kada bi ovaj debil znao šta ga čeka, dvaput bi razmislio o brzini vožnje i dokazivanju pred devojčicom.
Znaš li ijednu zemlju na svetu u kojoj postoji neka stabilna vlast i poredak (dakle da nije u ratu ili da nije Somalija, Sirija ili tako neka bestragija) gde kada Osoba A nesrećom pokosi kolima Osobu B, Osoba B ima pravo da izvadi pištolj i ubije ovu osobu A za volanom? Pitam pošto ja ne znam. I mislim da tako nešto ne postoji. Čak ni u najdivljim i najkaubojskijim delovima Amerike. A razlog zašto ne postoji je što Pravo kao nauka i kao sistem ne funkcionišu tako.

I ne treba ti kaubojsko-plemenski zakon i kazne da bi rešavao ovakve probleme. Pravni problemi se ne rešavaju uvođenjem mogućnosti da neko za saobraćajnu nesreću dobije 40 godina zatvora ili smrtnu kaznu ali u praksi niko nikad ne dobije ni 5 godina... već se rešava tako što za to i to delo sledi kazna od 1 do 20 godina zatvora, ali zato prosek odsluži 10 godina i zapravo snosi posledice za svoja dela i ostatka ljudi zapravo počnu da se zentaju da rade to što su radili ovi osuđeni pre njih.

A od ekstremističkih pogleda ''samo kad bismo svi nosili oružje, sve bi bilo drukčije'', '' ja bih svakom lopovu sekao ruku'' i ''ja bih svakog ko izgubi kontrolu nad vozilom odma na vešala'' nema ništa. Od toga uvek može da bude samo gore. Primitivni narodi sa plemenskim mentalitetima i glupim masama se lože na te plemenske stvari i ekstremističke poglede. Uređena i odgovorna društva se ne busaju kaubojstvom, Dušanovim zakonikom i Drakonskim merama (ali na papiru...) nego se trude da ono što već imaju na papiru - primene. I da kazna zaista bude snošenje odgovornosti i odvraćanje drugih da ne ponove isto.

Poslednje što treba opičenim mrzovoljnim Srbima u ovom momentu jeste još da počnu da nosaju oružje po ulici i da se overavaju za najmanje sitnice, onda da ih već preopterećene bolnice krpe do besvesti, a onda da ih već zapušeni sudovi obrađuju u parnicama i sporovima narednih 30 godina.
 
Poslednja izmena:
Polaziš od pretpostavke da bi nošenje oružja dovelo do potezanja za svaku sitnicu. Ja mislim da bi bilo upravo suprotno, kada bi jedna strana znala da druga može da uzvrati, bila bi mirna kao bubica.

Nažalost mi možemo da se poredimo samo sa zemljama koje si naveo. Postoje zakoni koji se ne primenjuju, jedino u tom slučaju ostaje preuzimanje zakona u svoje ruke.
 
Pa 90ih si u Srbistanu imao simulaciju Teksasa u kome je svaka druga dalabu nosila prangiju i svako je polazio od one premise da onaj drugi isto ima prangiju.

I nije se lepo završilo na kraju. Srbija je tih godina bila bezbedna i prijatna za život taman koliko i veći američki gradovi - nimalo. I imala stope kriminala isto kao oni - ogromne.
Jedina je razlika što nije bila razvila koncept geta kao Američki gradovi, ali i to bi se desilo da je st(r)anje potrajalo još 10ak godina ali fala bogu pa nije.


Taj revanšistički pogled na sve, i na društvo, i na ljude pojedinačno, to ''oko za oko'' , ''ti meni pa ću i ja tebi'', krvne osvete, srednjevekovni zakonici, kaubojski mentalitet... na tome se ne gradi zdravo društvo. Svuda gde važi neki od tih pomenutih mentaliteta (SAD, razne Arabije, Crna Gora, Albanija...) svuda je život boolja za običnog čoveka.
 
Postoje zakoni koji se ne primenjuju, jedino u tom slučaju ostaje preuzimanje zakona u svoje ruke.
To donekle razumem, jer sam i sam frustriran brlogom od naroda i društva u kojima živim. Ali vađenje pištolja i upucavanje lika koji je izgubio kontrolu pa nekoga pokosio nije održivo. Osim par neuspelih nazovi-država, nema tog suda u svetu koji bi pomilovalo i odobrio tako nešto. Taj ko to uradi bi i sam posle završio iza rešetaka.
 
Polaziš od pretpostavke da bi nošenje oružja dovelo do potezanja za svaku sitnicu. Ja mislim da bi bilo upravo suprotno, kada bi jedna strana znala da druga može da uzvrati, bila bi mirna kao bubica.

Nažalost mi možemo da se poredimo samo sa zemljama koje si naveo. Postoje zakoni koji se ne primenjuju, jedino u tom slučaju ostaje preuzimanje zakona u svoje ruke.
To je tako povrsno razmisljanje i logika koja donosi vise stete od koristi.
Bas ce neko ko je odlucio da vozi 150 na sat da strahuje od toga sto neko ima pistolj, pa ce da pazi da ga ne udari.

Drugo, dozvoljeno oruzje bi dovelo do vise stete od koristi, jer bi bilo dostupno i psihicki labilnim osobama. Amerika nije nista bezbednija iako ima bas takvu politiku oruzja koju propagiras. Zapravo imaju nestabilne psihopate, narcise i sizofrene koji jednog dana na primer odu u hotelsku sobu, unesu 50 pusaka, i onda sa prpzora sobe pucaju na ljude na koncertu.
Dakle oruzje ne bi nikoga ucinilo sigurnijim.


Inace nedopustivo je da maksimalna kazna za ovakvu nesrecu bude 8 godina.
Nesreca se desi slucajno, a voznja od 150 je nameri rizik, kao i voznja u pijanom stanju. Ne moze jedno cisto ubistvo da bude 8 godina samo zato sto si bio za volanom.
 
Koliko vesti iz crne hronike o gaženju pešaka na pešačkom prelazu imamo u poslednjih nekoliko dana/nedelja?
Mislim da ih ima više nego što bi taj neki poremećeni ubio na koncertu.

Ali vađenje pištolja i upucavanje lika koji je izgubio kontrolu pa nekoga pokosio nije održivo.
Do vađenja ne bi ni došlo jer se ovaj klinac ne bi ni usudio da vozi 150kmh, kada bi znao koje posledice ga očekuju. A ovako zna da će proći sa nanogicom, pa ga baš briga.
 
Vidi, nemam ja problem sa tvojim stavom ''ako država neće uvek da sprovede pravdu, sprovešće je narod''. To je ok. I neretko i bude baš tako.
Samo mi je problem taj drveni i ekstremistički stav ''da svako nosi prangiju, i da svaki put kada auto ode na trotoar i povredi nekog - zasvira prangija, više nikad ne bi bilo isto''.
Niti treba da budemo toliki divljaci i pleme da svako ide okolo sa prangijom, niti je osoba pod emocijama i u šoku (od onoga što se upravo desilo) a naoružana prangijom kredibilna da sudi u takvim situacijama. Niti bi se celokupno stanje društva promenilo na bolje. Samo bi se jedna vrsta problema zamenila drugom. Kao što su pajseri u Americi zadržavanjem kaubojskog mentaliteta zamenili problem drumskih razbojnika (iz doba Divljeg zapada) problemom opštenarodne paranoje i šizofrenije u kojima je sasvim normalno da imaš delove grada iz kojih se nećeš vratiti živ, i da svakog dana igraš lutriju hoće li se neko tvoj naći na listi poginulih 135. ovogodišnje masovne pucnjave na nasumične ljude u nekom gradu.

Zato u situacijama kada neko nekome ostane dužan, a država to neće da reši, to se kasnije reši, diskretno i bez frke, tako što propalitet koji je nekome oduzeo majku/oca/ sestru/brata/devojku/dečka... bude overen od strane NN lica i to je to. Ili ga pak javno odrobija onaj kome je ostao dužan i onda se ovaj sam javi policiji, da ga, jelte - odrobija. To znači da je taj neko godinama razmišljao i vagao, i odlučio je da želi da istera pravdu i da je spreman da snosi pravne posledice za to. I to je donekle i razumljivo. Mislim ne začuđava me otkud takve situacije, glupo je da se isčuđavam tome kad je svima jasno da to nije retko i svima nam je jasno otkud to. Zato razumem te varijante. Ali ove varijante idemo svi ulicom sa pištoljčinama za pojasem, pa kao em će to da spreči nekog narokanog kokainom da podivlja, em ako dođe do nesreće, samo uzmu ljudi i izoveravaju ga u čelo na licu mesta... to je em previše em nerealno.
 
Poslednja izmena:
Danas žena reče da zamalo, isto na pešačkom, nju i dete udari auto. Još kaže vozač besan na njih zašto prelaze ulicu. Toliko o tome koliko danas stajemo više na pešačkom nego ranije, mada ranije jeste bila naučna fantastika.
 
Ljudi, prsli ste. Kakvi pištolji, kakvi bakrači za saobraćajnu nesreću. Je l možemo i kame da nosimo? Bilo uvek, nisu se ljudi tripovali kao danas. Još manje su se tražile promene zakonodavstva zbog jedne nesreće. Biće i nadalje, stradaće ljudi u saobraćaju verovatno dok budete živi. Čuvajte se i čuvajte druge, širite svest, pa će biti sve bolje i bolje.
 
Poslednja izmena:
Stradaće i stradali su. Samo je pitanje koji je procenat ranije i sad na pešačkim prelazima i u poslednjih 5god recimo kod nas i u inostranstvu. Kada se u Nišu desila ona saobraćajna nesreća kaže kolega tada je policija mesecima stajala sa radarom na svakih 200-300m. Ne verujem da će nešto slično biti i u Beogradu.
 
Ma opušteno, šta će nam samoodbrana?
Objasnite mariksu da su njegova žena i dete morali da se izvine ovom bahatom.

Dokle god se relativizuje krivica vozača i odgovornost svaljuje na pešaka i zabranjuje mu se samoodbrana (u ovakvom društvu koje to zaslužuje) dotle će i biti stradanja.
 
To je već extrem, a problem je lako rešiv. Par meseci saobraćajci na većini pešačkih prelaza i kazne svakome ko ne propusti pešaka ili nije ispoštovao pravila ali isto tako kazna i za pešake ukoliko prelaze van pešačkog koji je u blizini. Bar bi se naučili da znaju šta je prelazak preko pešačkog i prelazak van njega.
 
Vrh