Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Samo treba napomenuti da drvo staro 800 godina i te velicine nije izvodljivo presaditi a da prezivi...
 
The master has spoken :(

"Treba da se oslobodimo palanačkog duha, koji kaže hoću hrast od šest vekova, a ne autoput. E pa, ja hoću autoput", rekao je Vučić.

Izvor: Svi mediji
 
Feanor":3cqqkkg6 je napisao(la):
Mene je briga za hrast! Ali to ne znaci da moram da znam tacnu lokaciju i status svakog drveta od 800 godina u Srbiji...
Neke stvari se pdorazumevaju da ozbiljna drzava radi...

O tome pricam, odjednom su se javili razno-razni Internet-borci koji teraju inat, iako nemaju pojma gde je taj hrast i da li je zaista toliko i star. Ili ova grupa likova sa slike koji izgledaju, u najmanju ruku smesno, koji su dosli verovatno iz Beograda da se drze za ruke oko hrasta i slikaju, a posle tvituju kako su eto oni veliki borci za pravdu i kako su "ucinili dobro delo"...

Lokalci, da ih je bilo briga za hrast (kao i za mnogo sta drugo), odavno su mogli da se potrude da se taj hrast oznaci, ispita se u kakvom je stanju i da li moze biti pod zastitom drzave. Ne treba cekati drzavu da to uradi, to je nonsens. U tome i jeste razlika izmedju civilizovanih i necivilizovanih drustava. U civilizovanim drustvima se zakoni postuju i ide se kroz sistem (sto je u ovom slucaju moglo da se uradi). Da su se pozabavili tim hrastom (a postoji vec 800 godina, nije da nije bilo vremena) trasa autoputa ne bi ni isla tuda.

Ne smeta mi hrast, vec mi zapravo smeta opsta nekompetencija i zatucanost ovdasnjih ljudi koji ne znaju kada je dosta i iznova i iznova prave od sebe budale.

Feanor":3cqqkkg6 je napisao(la):
Ali po tvojim komentarima je odavno prepoznatljiv nivo "civilizacije" i jasno je da nista ne razumes...

PS: Nema potrebe za raznim primitivnim kvalifikacijama - ja nikoga nisam vredjao, vec iznosim svoj stav. To je legalno, za razliku npr. od ometanja gradnje autoputa. Ne smeta mi, jer to govori vise o onima koji su vredjaju zato sto je neko izneo drugacije misljenje, pa se jos pozivaju na civilizaciju. To upravo govori o problemu koji mi ovde u ovom drustvu imamo...
 
Без увреде али квалификовао си ти доста, одмах у реченицама изнад ове где позиваш на престанак примитивних квалификација.


Дрво је ту, људи су сада схватили, сад се инате, и шта сад још хоћеш. Да се будимо са провиђењем где би и шта, ван памети неко могао да уради. Све је проблем у људима, вероватно јер је тешко осмислити неки метар квадратни другачије. Вероватно без додатних трошкова и губитка времена, али лакше је посећи!!?
 
Изгледа да се дошло до неког „решења“ ! Из данашњих Новости

Ministar će spasiti hrast
V. ILIĆ | 02. jul 2013. 08:04 | Komentara: 43

Velimir Ilić obećao građanima da će pronaći rešenje da se zaobiđe „sveto drvo“ kod Savinca zbog kojeg se danima protestuje. Projektanti kažu da će problem biti otkup zemljišta

SAMO dan nakon što je u javnosti odjeknula izjava ministra Velimira Ilića da će hrast star 600 godina, koji se našao na trasi budućeg auto-puta Beograd - Preljina, na Koridoru 11, biti presađen, na Internetu se pojavio snimak u kome Ilić obećava da će sa projektantima učiniti sve da se nađe rešenje da viševekovno drvo ostane na istom mestu. I - da će trasa puta biti izmenjena. Snimak je napravljen u nedelju po podne, kada je ministar obišao okupljene građane u selu Savinac, kod Gornjeg Milanovca, koji svakodnevno obilaze i svojim telima brane hrast od rušenja.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... siti-hrast
 
"O tome pricam, odjednom su se javili razno-razni Internet-borci koji teraju inat"

Ja ne teram inat vec zelim da moja DRZAVA brine o drvecu koje je staro 800 godina a ne da ga sece jer "lokalci nisu na vreme prijavili"...

Ne zelim da znam lokaciju svakog starog drveta vec da imam drzavu koja brine o takvim "sitnicama"...
 
Знам да су се мештани Савинца бунили против изградње аутопута и због још једног другог разлога, али то је сад пало у заборав.
Сетио сам се да сам 30. новембра прошле године поставио на овој истој теми (страна 26 viewtopic.php?f=9&t=1440&start=625) један чланак из Курира у коме се говори да мештани варошице Савинац протестују против изградње аутопута кроз њихову варошицу јер је угрожена црква, стара школа и извориште лековите воде (све се наводно руши), а наводи се и да је угрожен и стари храст. Интересантно је да је о старости храста преседник тамошње месне заједнице, тада изјавио да је храст стар 450 година !!!!!!!!
Ево тог чланка:

Varošica Savinac ugrožena zbog auto-puta
SRBIJA,15:04, 29.11.2012.

Ugrožena je i istorijska crkva gde je sahranjena Mina Karadžić i preci kneginje Ljubice iz familije Vukomanović iz Srezojeveca, kao i izvorište lekovite vode i stari hrast "zapis" star 450 godina

GORNJI MILANOVAC - Meštani takovske varošice Savinac ogorčeni su što projektanti ne prihvataju njihov zahtev da se pomeri trasa budućeg auto-puta Beograd-granica Crne Gore.

Oni žele da se pomeranjem trase puta sačuva turističko naselje i najavljuju da će na sve načine sprečiti radove.

Kako je izjavio predsednik Saveta Mesne zajednice Miliša Nikolić, nova trasa bila bi i kraća od projektovane za jedan kilometar, a teren potpuno isti. Izmeštanjem bi se sačuvala autentičnost varošice.

"Put ide preko škole koja je izgrađena 1889. godine. Savinac je kao turističko mesto dobio urbanistički plan 1968. godine i to niko ne uvažava, iako nema nikakvih dodatnih troškova da se pomeri trasa auto-puta koji ide od od Beograda do Preljine", rekao je Nikolić.

On je upozorio da je ugrožena i istorijska crkva gde je sahranjena Mina, kćerka Vuka Karadžića, i preci kneginje Ljubice iz familije Vukomanović iz Srezojeveca, put bi pregazio i izvorište lekovite vode, a rušio bi se i stari hrast "zapis" star 450 godina, "kojeg su se i Turci klonili".

Nikolić se požalio da argumenti meštana i mesne zajednice nisu ni razmatrani "jer se svi drže prvobitnog plana", zbog čega će meštani kolektivno pokušati da izdejstvuju realizaciju "rezervne varijante".

http://www.kurir-info.rs/varosica-savin ... nak-534491
 
Ne ide put preko škole, škola je odmah na izlasku iz tunela Savinac, i nije obuhvaćena eksproprijacijom. ima na ssc situacija iz projekta
 
pozdrav, nadam se da ovo pitanje nije glupo, ali kada se moze ocekivati da se bar neka deonica pusti u saobracaj?
 
^^
Pa najverovatnije da će komplet biti spreman najranije krajem 2015..

Nove fotke i mape svih autoputeva na sajtu koridora srbije. modernizovali su sajt.
 
Ja sam negde procitao da ce prvih 8km (ili koliko vec grade trenutno) oko Ljiga biti pusteno cim radovi budu gotovi, sto bi trebalo da bude tokom ove godine. Ne znam koliko je to tacno ali tako sam negde procitao...
 
stranac":k7g4xzkj je napisao(la):
Bože kakva ironija, to se samo Srbima može desiti. Dali bi 600 god star hrast za komad asfalta, a kao žao vam komad zemlje za EU. Zar ne vidite da vam se sudbina ruga? Poseći pa i premestiti ovo drvo je ZLOČIN ali vi to shvatate drugačije, takav vam je i mentalitet. Kad god pomislim da me više ništa kod Srba ne možete iznenaditi, uvek nekako to uspete da uradite. Rekao bi da vas treba biti sramota zbog takvih komentara ali vi to nećete shvatiti pa što da trošim reči uzalud. Ali kako vam je tako vam je, ne zbog drugih nego zbog vas samih. Taj ko može da shvati o čemu pričam odavno je otišao iz te zemlje, ostali ste oni koji ne shvaćate. Rant over, ovo je moj zadnji post ovde. Završavam ga ovom slikom iz Holandije, da vidite kako se to radi u civilizovanom društvu ali vi ste još daleko od toga.

JFcWmEj.jpg

Pitam se odakle im ideja ;)

Obilaznica oko hrasta najrealnije rešenje

http://www.24sata.rs/vesti/aktuelno/ves ... 6976.phtml
 
Слушао сам Вељу пре пар тренутака...
Рекао је да 20 година постоје планови, да су сви чиниоци дали сагласност, да се сад тек помиње храст...
Такви смо, какви смо. Велике пропусте и немар показујемо свакога дана, требаће много времена и ванредно велике енергије да се као народ договоримо, сложимо...
Храст ће сачувати! Биће и конзервиран, заштићен, направиће се и пасарела, вештачко наводњавање, метална оплата, пренет притисак... Чини се и више него што је тражено.
Коштаће више, као и сваки пут када испољимо глупост, дизали смо тензију, малтретирали бројне раднике и стручњаке... А драго ми је јер сам осетио неку зрелост, вољу да се нешто учини, макар многи представљали ствар за свршен чин. Мислим да је права ствар учињена. Да је и срушен, живот би ишао даље, а овако је ипак сагледано више аспеката и у овој средини као ретко када учињен је напор да се изађе у сусрет, да се учини права ствар.
После тих 20 година, свих потписа и планова, мислио сам да ће мирне душе да га сруше и пребаце одговорност уназад, таква је до сад била пракса. Да ли ће нам због тога бити боље, да ли ћемо живети лепше? НЕ! Али ако будемо слушали једни друге, више обзира, подршке, разумевања пружали другим ставовима, има наде за нас.

Надам се да нико није разочаран ако храст опстане, а да смо сви задовољни ако ауто пут добијемо. А ако су неки од нас били пристрасни, ирационални, темпераментни, опростите нам и то је људски.
 
Galantno, šta je 25 miliona kad je život jednog hrasta u pitanju.
 
Imacemo i savrsenu turisticku atrakciju na sred puta! U blizini treba napraviti parking i neki nasip gde mnogi mogu da stanu, odmore i slikaju ovaj hrast koji je pobedio "nepobedive" ;) Trebali bi i tablu da postave sa celom pricom i da se ukaze na vaznost samog drveta.
 
Потпуно је небитно да ји је дотично дрво "Запис" или не. Стабло старо 600 година је светиња у било ком цивилизованом друштву, али ми смо ретардиран народ....

...варвари били и остали. Алфа примитивци.
 
Nema se 30 milki za narodni muzej a ima se 25 za hrast...


Debilizam.

Poseći hrast i gotova stvar usteda narodni muzej.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
Haha, pa dobro MilisaVe, 100% sam bio ubeđen da bar ti nećeš staviti taj link! Taj tekst je napisan i naručen pre Ilićevog predloga rešenja.

Da je Ilić kr**** - jeste, da je sramota što nema para za Narodni muzej - jeste, ali ovo rešenje je po mom dubokom mišljenju ispravno, i može jedino da košta između jednog i dva reda veličine manje od licitirane sume.
 
Bilo bi dobro da se organizuje skupljanje priloga za hrast, jer bi tako simbolicno ocuvanje istog platili oni koji su se borili da se on sacuva. Time bi se pokazalo da je ljudima zaista stalo do hrasta, a ne samo da teraju inat.
 
Nek je i 25 miliona dinara, previše je. Alo bre hrast u vukoje*ini za koji niko nije ni znao da postoji je sad glavna tema i razlog postojanja raznih udruženja, bolje*******rižnika i drvogrljača.
 
Vrh