[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=607019#p607019:joonj0my je napisao(la):
Žika » Pet Mar 08, 2019 1:03 pm[/url]":joonj0my]Kešo, nisi probao. Jedno je na papiru i sve to tamo stoji ali u praksi se tačno oseti manja radna zapremina, naročito kod polaska i pod opterećenjem. Da ne pričam kako se sve to ponaša pod teretom na većem nagibu. Jednostavno kao mlin za kafu. Nije sve jedno da li je klip 128 mm ili 118 mm malo na oko ali veliko u praksi. Možemo da pričamo o pritiscima unutar motora, termičkim opterećenjima, opterećenjima na radilici , klipnjači, ležajevima , sve u svemu mali motor je mali i često preopterećen. Nije ni čudo što su klasik od 12 l posle izleta povećali na skoro 13 l zapremine.
Nikako da stignem da odgovorim, a još sam juče uspeo slučajno obrisati skoro završen post. Niti šta prodajem Žiko, niti pokušavam po svaku cenu, tebe lično, ubediti u nešto. Baratam samo činjenicama, mahom dokazanih u praksi. Ne vidim potrebu da se raspravlja o različitim vidovima opterećenja motora, ako se isti u praksi pokazao kao vrlo pouzdan i uvek na visini poverenom mu zadatka.
Kad se uopšte priča o motorima, najviše se spominje obrtni moment, kao mnogo važniji faktor u odnosu na izlaznu snagu motora. Definicija obrtnog momenta je poprilično jednostavna, i verujem da nema potrebe posebno objašnjavati šta pomenuti kao pojam znači. Najjednostavnije rečeno, brojka koja nam kazuje vučnu sposobnost agregata pri određenom broju obrtaja. Nešto što nikako ne može biti broj na papiru, jer ga, kao i krajnju izlaznu snagu, pokazuju i merni instrumenti.
Ne znam na koji izlet misliš, i na kog proizvođača motora aludiraš. O VOLVO-u nismo toliko konkretno pričali, a koliko znam, poslednji je kao proizvođač, pre par godina svoj D12 prebacio na common rail sistem ubrzavanja goriva, koji tada, uz još neke modifikacije, narasta na 13L radne zapremine. Drugih sličnih primera nema, sem pominjanog DAF-a koji je, takođe relativno skoro, predstavio svoje nove generacije motora od 11 i 13L (MX11 i MX13), a iz ponude izbacio svoju PR familiju motora od 9.2L. MAN i Mercedes, o kojima smo najviše i govorili, nisu uvećavali svoje motore, već su predstavili potpuno nove generacije motora različitih kategorija, i po zapremini i po nameni.
MAN je konkretno, svoj D28 rasčlanio na tri potpuno različita motora, ovoga puta i sa potpuno različitim oznakama (D20 od 10.5L, D26 od 12.4L i D38 od 15.4L, koji je još i izgubio dva klipa u odnosu na V8 D28 od 16.2L). Svaki je kategorija za sebe i jedan drugom ne zalaze na teren. D20 E4 je išao i preko 400ks, dok je E5 imao samo varijante od po 320ks i 360ks. Kome treba više snage i obrtnog momenta, birao je D26, a za one najzahtevnije zadatke, tu je D38. MAN je, očigledno, smatrao da je i D15 od 9L adekvatna zamena za D20, što brojke neosporavaju, dok je na praksi da to i dokaže. D20 se pokazao boljim na svim poljima u poređenju sa D28 motorom iste snage. Pouzdaniji je, potentniji, dobro podnosi i visoke obrtaje, ali pati od hladnog turiranja i nekvalitetnog ulja, kao i od vode u rashladnom sistemu. MAN je E4 generaciju D20 motora u najslabijoj verziji od 280ks i 1400Nm obrtnog momenta, pakovao čak i u Lion's city G 18.75m. Performanse su vrlo slične onima koje je pogonio D28 od 310ks i, takođe, 1400Nm raspoloživog obrtnog momenta.
Kod Mercedesa je priča malo drugačija. Njihov OM470 u svojoj nasnažnijoj verziji od 456ks, zalazi na teren znatno većem OM471 motoru od 12.8L radne zapremine, koji svoj maksimum daje već pri 1600rpm. Opet, razlike su u raspoloživom obrtnom momentu, pa je i tu reč o izboru motora prema potrebama. OM470, pored poprilično sposobnog malolitražnog OM936 od 7.7L, jedini je u ponudi Mercedesa za ugradnju u gradske autobuse. U verziji sa 394ks i 1900Nm obrtnog momenta, pogodan je i za najzahtevnije terene u gradskim sredinama, a ugrađuje se na zahtev u Citaro G, zglobnog Conecta, i naravno, Capacity. Svakodnevno se dokazuje kao daleko sposobniji od ekvivaletntnog OM457 motora od 12L.
U downsizing-u IVECO je otišao još i najdalje, doguravši svoj Cursor 9 do čak 400ks, ali "samo" 1700Nm, pa ipak taj motor gura i turistički Magelis bez nekih naročitih teškoća. Cursor 8 se ugrađuje i u zglobne autobuse, a i maleni Tector od 6.7L se pokazao živahnim i kod nas uz odgovarajući prenos. Za kamione su tu već Cursor 11 i 13, dok Cursor 9 nude i sa pogonom na CNG, i ako se ne varam i na LNG, a za ugradnju u klasične šlepere sa ukupnom masom malo preko 40t. Opet, sve se svodi na potrebe kupaca, a malo širi izbor nikako ne može da škodi.
Da ne dužim previše. Pričali smo o, ne baš tako malim, turbo dizel motorima od 10+, pa i 9L radne zapremine. Iako zapreminom nešto manji, niz adekvatnih tehnoloških rešenja, učinio ih je i te kako sposobnim, a u većini, i poprilično pouzdanim. Primenjuju se i novi materijali, a i ulja su sve kvalitetnija, pa su i servisni intervali, u većini, osetno produženi. I sada su velikolitražni motori od 13, 15 i 16L nezamenljivi kod onih zahtevnijih zadataka. No, potrebe su vrlo različite, pa su to morali ispratiti i proizvođači mehaničkih komponenti, ne bi li iskorišćenost i efikasnost bili što veći u svim mogućim uslovima.