Šta je novo?

Autobusi

Od kog proizvđača autobusa bi grad trebao da kupi 100 novih zglobnih vozila na gas.

  • Solaris

    Glasovi: 284 95,0%
  • BMC

    Glasovi: 15 5,0%

  • Ukupno glasača
    299
Bravo za gsp. Već su uspeli da ugase sistem zastite da ne može da krene pre nego sto se vrata zatvore na solarisima. 3001 na 88 vozac kretao pre nego sto se sva vrata zatvore


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk
 
becks89":26ytu39t je napisao(la):
Avanture po Kosmaju se nastavljaju, ovog puta i radnim danima :D
[/img]
Kosmaj propao nacisto kad nemogu da obezbede vozila :(
 
becks89":2yrh9z92 je napisao(la):
laki72":2yrh9z92 je napisao(la):
je*** mu misa Beck, koliko jos energije treba da potrosimo da bi te naucili kako da komuniciras?
Oladi malo, lakse ;-)
Meni je jako zao sto moram da reagujem ovako, ali ovakve izjave vredjaju mi inteligenciju. Kao da te neko nabedjuje da se hleb pravi od cementa, a ne od brasna, i jos ti prica kako je pekar sa iskustvom.
Možemo od inteligencije da krenemo ili tu da se završi.
Manjak inteligencije i iskustva uvek pokazuješ.
Opet ću da ti ponovim , to što se družiš sa vozačima i glumiš im dobru ribu dok stojiš u vratima ne čini te prof. vozačem.
Nalupetali ste se na sve strane.
Evo ti moje vozačko iskustvo 25 godina iskustva na teškim kamionima (C - E kat) i da dodam silom (ne)prilika 19 godina (D kat). To je malo manje od silnih bubuljica koji te čine tako nervoznim.
Sa vozačkog sedišta možemo kad god ti je volja da siđemo u kanal i tu da uporedimo znanje i lupetanje.
Provedeno je previše vremena na ispravljanju i doradi mudrolija stručnjaka iz Zemuna.
Tako da možemo i prepravke da odradimo na IK 206. Šta god da ti je volja. Povedi pola Laste.
Nečije znanje nemoj da upoređuješ sa svojim ne znanjem ili ne znanjem suflera.
Retarder ne može i ne služi za smanjivanje potrošnje. Retarder se koristi za dugotrajno usporavanje vozila.
Nemojte da se negde lanete za takvu glupost ima ljudi da vam se smeju. Ako hoćete možemo i kratak kurs o retarderima da održim.
Da se samo kratko osvrnem na relaciju retarder - potrošnja, svaki dodatni sklop kao npr retarder koji donosi na težini od 75 kg do 350 kg i plus ima stalno pokretne delove direktno vezane na transmisiju (ili osovinu kamionske prikolice) pozitivno ili negativno utiče na potrošnju ?
 
laki72":7a36ne9u je napisao(la):
je*** mu misa Beck, koliko jos energije treba da potrosimo da bi te naucili kako da komuniciras?
Oladi malo, lakse ;-)
sto da oladi?meni ovo zanimljivo.I bas bi voleo da se razgovor o ovome izmedju Zike i Becksa nastavi
 
Vidi se da nisi odmakao od pre 25 godina, garant si vozio neke Rabe, Tamove i cuda koja ni normalnu radnu kocnicu nisu imali.
Retarder se ne koristi da smanji potrosnju, njegova pravilna upotreba uzrokuje smanjenje troskova, pre svega manje habanje delova, a potom i uzrokuje manju potrosnju goriva samog vozila. Dakle, retarder se ne koristi da smanji potrosnju, to mu nije namena, namenu si sam naveo.
Nisi u sukobu sa mojim istrazivanjem, nego sa istrazivanjem ljudi koji su posvetili nauci isto toliko koliko ti imas navodnog iskustva...
Ja ti ponavljam, ako vozis kao sto mislis da znas, bolje pojedi svoju dozvolu. Na kraju dolazimo do toga da si neki od cika kojima sam se zamerio nekim pisanjem, posto prvobitno pametovanje prelazi u licne prozivke, da bi onda pokusao da se vadis kako stvarno znas. Kamion si mozda i vozio, bus tesko, mada ko zna ko se krije iza tvog profila 'profi' vozaca.
Odrza ti nama bato kurs i izblamirao se za sve pare, k'o sto rekoh trebao si ostati na tome da vozis Forda, kasniji postovi su pokopali sve sto si ranije pozitivno napisao. Razvojni put na forumu ti je ko moj, zablist'o si, pa si samog sebe ukanalio ubedjen da znas sve. Cak sta vise, vidim drugog sebe u tvom pisanju, tvrdoglavo branis i pogresan stav...
 
Aloo!!!
Bez vrdanja sad!!! :D
Navedeno je da 'upotreba retardera smanjuje potrosnju goriva!!!
Ja znam za neke odlike retardera (intardera), ali ova mi je nepoznanica.
Moze li konkretno odgovor i objasnjenje, ili da se odustane od te 'teze'.
 
Aj sad malo da citamo kako je napisano. I becks i ja smo napisali da upotreba retardera, naravno pravilna, smanjuje potrosnju. Ja sam naveo podatak koji se odnosi na kamion sa i bez retardera i to je od 5 litara, a svi proizvodjaci (Voith, Alison, ZF) u svojim katalozima navode kao jednu od prednosti smanjenje potrodnje od 1 do 5 %. To na osnovu kojih su istrazivanja oni to ustanovili ne znam i necu da lupam.
Ako cemo sta je ko lanuo, sta bi sa kickdownom ?
 
laki72":1d8833kf je napisao(la):
Aloo!!!
Bez vrdanja sad!!! :D
Navedeno je da 'upotreba retardera smanjuje potrosnju goriva!!!
Ja znam za neke odlike retardera (intardera), ali ova mi je nepoznanica.
Moze li konkretno odgovor i objasnjenje, ili da se odustane od te 'teze'.

dare":1d8833kf je napisao(la):
Ziko odrzi kurs :D
Nije zika tvrdio nesto sto se kosi sa mojim skromnim teoretskim, ali i prakticnim saznanjima vezanim za retarder i njegovu svrhu. :D

Stoga, mozda ja (kao i zika) gresim i ne znam sve benefite retardera, ali onda ocekujem da mi neko ko tvrdi da pomenuti sklop smanjuje potrosnju goriva, objasni kako to retarder postize.
U protivnom, napisana tvrdnja je neistinita...
 
becks89":1mrlupb2 je napisao(la):
Гага":1mrlupb2 je napisao(la):
dare":1mrlupb2 je napisao(la):
poceli solace da salju i na 95 rece mi drug da je video nekog solaca i na 95 ali je zaboravio koji je GB upitanju
Па Солариси већ одавно раде на 95-ци.
Gaga, izraz 'solac' se koristi za solo vozilo, kolega dare je mislio da su videli solo vozilo na liniji 95 :)
Solarisi imaju neke druge nadimke, j'azavicari', 'poljaci', cuo sam i da ih zovu 'soleksi', mada mi je najupecatljiviji interni nadimak za njih u firmi, 'buljarisi' :D

Хвала за разјашњење, али нисам знао за надимке.
Па то је кад се пише некаквом латиницом па још ошишаном, и онда се погрешно разуме, уместо да се пише лепо на српском језику :)
 
"Два возача мало јача ... "
 
Za sada samo jedan jači.
Ovaj drugi samo glumi dobru ribu pored vozača.
Tamove vozio u vojsci tadašnjoj JNA, Rabu sam samo viđao u prolazu. Kad god si raspoložen možemo da ređamo dalje.
Ford je auto za te tvoje krševe u koje se kuneš. I dalje tvrdim da je JTD bolji i izdržljiviji i od TDCi / HDi motora. Za naše uslove najbolji motor.
Lupetate gluposti i nemate nikakvo znanje, ma ni predznanje. Nikad niste videli ceo sklop niti znate kako funkcioniše.
bazinga, ti si isto vozač profesionalac ?
Dečko kada budeš vozio javljas se do tada slušaj starije. Kick down i dalje postoji na vozilima sa automatskim menjačima. Njegova funkcija i delovanje je onako kako sam opisao.
Putnička vozila recimo Merc sa sedmostepenim menjačem po naglom stiskanju pedale (i pre položaja kick) šalta naniže menjač. Tako je programirana elektronika kako bi se održala dinamika vožnje. I on ima kick down i radi onako kako sam ga opisao.
Solaris ga ima ali je isključen. 100 % tačna informacija.

Retarder je uređaj koji se koristi za dugotrajno usporavanje vozila i kao takav nema funkciju štednje goriva već da bi se sačuvale kočnice od pregrevanja (tzv fading) i produžio njihov radni vek.
Možemo da se bavimo i vrstama i podvrstama. I tu ću rado jedan kurs da održim.

Nemojte da lupetate više. Nemate blage veze o materiji o kojoj pričate.

Beck dajem ti izazov kad položiš, čisto da vidimo ko će brže da preveze određenu deonicu , sa manjom potrošnom goriva ili ko će na duži period da ima manje troškove eksplatacije vozila. Možeš i tvoje pulene iz Laste da povedeš.
Što se tiče vozačke dozvole na meniju , rado bi je pojeo kada vidim ko danas vozi i šta sve lupetaju.

Pridružujem se Lakiju i rado bi video taj materijal u kome se tvrdi da redarder smanjuje potrošnju 5,6 i više litara.
 
laki72":gpn67udg je napisao(la):
Aloo!!!
Bez vrdanja sad!!! :D
Navedeno je da 'upotreba retardera smanjuje potrosnju goriva!!!
Ja znam za neke odlike retardera (intardera), ali ova mi je nepoznanica.
Moze li konkretno odgovor i objasnjenje, ili da se odustane od te 'teze'.
Poslao sam mejl coveku, dobicemo valjda odgovor pa da razresimo misteriju, kako dolazi do ustede pri pravilnoj upotrebi.
Citao sam razne brosure za menjace i svi navode da u kombinaciji sa retarderom smanjuju potrosnju, takodje sam cuo i od strucnjaka sa saobracajnog faxa taj podatak, i bez uvrede ali to mi je mnogo verodostojnije od stava nekog tamo ko tvrdi da je vozac i onda ispise toliko kontradiktornosti u svojim postovima.

Niko od nas nije rekao da je retarder uredjaj za smanjnje goriva, vec da se njegovom pravilnom upotrebom moze ustedeti na potrosnji goriva, to je velika razlika.

stf":gpn67udg je napisao(la):
"Два возача мало јача ... "
I ja, vozac u pokusaju :D :lol:
 
Žika":1zask5zp je napisao(la):
Za sada samo jedan jači.
Ovaj drugi samo glumi dobru ribu pored vozača.
Tamove vozio u vojsci tadašnjoj JNA, Rabu sam samo viđao u prolazu. Kad god si raspoložen možemo da ređamo dalje.
Ford je auto za te tvoje krševe u koje se kuneš. I dalje tvrdim da je JTD bolji i izdržljiviji i od TDCi / HDi motora. Za naše uslove najbolji motor.
Lupetate gluposti i nemate nikakvo znanje, ma ni predznanje. Nikad niste videli ceo sklop niti znate kako funkcioniše.
bazinga, ti si isto vozač profesionalac ?
Dečko kada budeš vozio javljas se do tada slušaj starije. Kick down i dalje postoji na vozilima sa automatskim menjačima. Njegova funkcija i delovanje je onako kako sam opisao.
Putnička vozila recimo Merc sa sedmostepenim menjačem po naglom stiskanju pedale (i pre položaja kick) šalta naniže menjač. Tako je programirana elektronika kako bi se održala dinamika vožnje. I on ima kick down i radi onako kako sam ga opisao.
Solaris ga ima ali je isključen. 100 % tačna informacija.

Retarder je uređaj koji se koristi za dugotrajno usporavanje vozila i kao takav nema funkciju štednje goriva već da bi se sačuvale kočnice od pregrevanja (tzv fading) i produžio njihov radni vek.
Možemo da se bavimo i vrstama i podvrstama. I tu ću rado jedan kurs da održim.

Nemojte da lupetate više. Nemate blage veze o materiji o kojoj pričate.

Beck dajem ti izazov kad položiš, čisto da vidimo ko će brže da preveze određenu deonicu , sa manjom potrošnom goriva ili ko će na duži period da ima manje troškove eksplatacije vozila. Možeš i tvoje pulene iz Laste da povedeš.
Što se tiče vozačke dozvole na meniju , rado bi je pojeo kada vidim ko danas vozi i šta sve lupetaju.

Pridružujem se Lakiju i rado bi video taj materijal u kome se tvrdi da redarder smanjuje potrošnju 5,6 i više litara.
Dobro riba sam, ponavljas se vec.
Vidi se da si se na Tamicu ucio, taman kao sto sam i pretpostavio ljubitelj Fiata, koji je voznju ucio na tamu pa navukao od traume od njegovih dobeih kocionih sistema.
Opet si lupio takvu glupost, nije kick down iskljucen na Solarisima, evo navodicu ti garazne brojeve pa idi i proveravaj ako mi ne verujes.
A pogotova ova filozofija do tada slusaj starije, nema busa koji bar nisam pomerio, a neke sam i vozio, pa me to onda cini strucnjakom, jel? Pusti se tog lupanja, posto mi ne znamo, a ti si takav strucnjak, ajde obrazuj nas debile i reci nam kako to retarder funkcionise...
Pozdravljam te i nemoj da se nerviras puno, ipak si covek u godinama ;)
 
daf55579e992125a95901e5fcfa2dafc.jpg

Са странице "уживо из бг аутобуса"
 
nacrtao je naopaki trougao, koji znači ukrštanje sa ulicom sa pravom prvenstva prolaza.

ono što je trebao da nacrita je običan trougao, koji označava znak upozorenja.
 
a stop svetla ne rade.sta bi se desilo da su kojem slucajem Kosmajci oprali svoj bus sta bi vozac tada crtao
 
i kako Becks moze biti dobra riba ako je muskarac
 
Ocekujem nastavak romana beks vs zika bas sam se uzivo sa lakjevim doskocicama
 
dare":3as9d0rr je napisao(la):
i kako Becks moze biti dobra riba ako je muskarac
A vidis da je sve moguce, mada ne zameram mu i ja sam bio takav, kada se upetljas u svoje price, onda obrces stvari na neku drugu pricu. Toliko price 'ja znam', 'ja znam', a nista nije napisao.
direktor":3as9d0rr je napisao(la):
Ocekujem nastavak romana beks vs zika bas sam se uzivo sa lakjevim doskocicama
Sad ce preci na ozbiljnije psovke kako bi mi shvatili da je on ozbiljan...
 
@Zika
Ne matori, ja sam masinski inzenjer za motorna vozila a ti bi mogao da se dogovoris sa sobom sta pises, jer si za 5 postova okrenuo pricu. Prvo za kickdown prekidac, on i dalje postoji kao sto rekoh, ali se lagano izbacuje iz upotrebe zbog davaca polozaja pedale gasa koji ga zamenjuje, a drugo on vraca u stepen prenosa koja odgovara brzini kretanja a sa maksinalnom snagom motora. Tacka.
A o prici za retarder, da nisi uskoumna zadrta sofercina otisao bi na sajt nekog od proizvodjaca i procitao nesto. Mada sta je Voithov razvojni i opitni centar naspram takve velicine u svetu tehnike kao sto je sofer Zika sa Beobuilda. Evo cujem veceras je sednica upravnog odbora i Voitha i ZFa, prica se o nekim smenama posle ovih tvojih postova punih cinjenica ovde...
 
bazinga":2y63m9ac je napisao(la):
Aj sad malo da citamo kako je napisano. I becks i ja smo napisali da upotreba retardera, naravno pravilna, smanjuje potrosnju. Ja sam naveo podatak koji se odnosi na kamion sa i bez retardera i to je od 5 litara, a svi proizvodjaci (Voith, Alison, ZF) u svojim katalozima navode kao jednu od prednosti smanjenje potrodnje od 1 do 5 %. To na osnovu kojih su istrazivanja oni to ustanovili ne znam i necu da lupam.
Ako cemo sta je ko lanuo, sta bi sa kickdownom ?

bazinga":2y63m9ac je napisao(la):
@Zika
Ne matori, ja sam masinski inzenjer za motorna vozila a ti bi mogao da se dogovoris sa sobom sta pises, jer si za 5 postova okrenuo pricu. Prvo za kickdown prekidac, on i dalje postoji kao sto rekoh, ali se lagano izbacuje iz upotrebe zbog davaca polozaja pedale gasa koji ga zamenjuje, a drugo on vraca u stepen prenosa koja odgovara brzini kretanja a sa maksinalnom snagom motora. Tacka.
A o prici za retarder, da nisi uskoumna zadrta sofercina otisao bi na sajt nekog od proizvodjaca i procitao nesto. Mada sta je Voithov razvojni i opitni centar naspram takve velicine u svetu tehnike kao sto je sofer Zika sa Beobuilda. Evo cujem veceras je sednica upravnog odbora i Voitha i ZFa, prica se o nekim smenama posle ovih tvojih postova punih cinjenica ovde...

Prijatelju, ako si masinski inzenjer onda bi bilo lepo da se u obracanju ljudima manes ulicarskog zargona. Ne dozvoli da to sto te neko iznervirao utice na tvoje ponasanje i rasudjivanje.
A buduci da si tako nacitan (i treba pozdravljam to) budi ljubazan pa evo meni kao laiku ali ljubitelju objasni na koji nacin retarder smanjuje potrosnji goriva (jer upravo tako je receno u nekom od prethodnih postova).
Ja ne tvrdim da to nije tako, ali takodje nikada do sad nisam ni cuo da je to tako.
 
Dorcolski44":ecy8oiuc je napisao(la):
Шта је овим Космајцима?Откуд им М серија?
Prekomanda sa linije 9A ili 78.
Kosmaj nema zglobne autobuse sem vozila tipa IK-201 i jednog IK-203.
 
Vrh