Šta je novo?

Autobusi

Od kog proizvđača autobusa bi grad trebao da kupi 100 novih zglobnih vozila na gas.

  • Solaris

    Glasovi: 250 95,1%
  • BMC

    Glasovi: 13 4,9%

  • Ukupno glasača
    263
Svakako mi je zao sto ce japanci ici u rashod, zajedno sa IK-201, to su mi daleko udobniji autobusi od Solarisa i novog BMC. Ne znam nijedan autobus na kome je moglo da se stoji kod zadnjeg prozora osim IK-201. Bili su dobri i IK-206 koje je Lasta vozila na 95, 16 i 85 pre desetak godina, cak se secam razgovora dvojice vozaca kako su hvalili taj autobus, da nema nikakve muke da se pokrene koliko god da je pretrpan putnicima. No, isto kao i RVR na zeleznici, ne mogu se beskonacno eksploatisati.
To je info koja se skoro pojavila i ništa još uvek nije potvrđeno. Da se ne mogu večno eksploatisati, naravno da ne mogu, ali da trebaju sa svojim radom da završe do kraja ove godine - za to uslova nema. Zato sam i izneo činjenicu da na linijama Karaburme oni više rade celodnevno nego u špicu. Linije 16, 27, 43, 65, 95 i 101 su im celodnevno pokrivene Japancima. Za Japance je postojao plan da ostanu u saobraćaju do naredne nabavke zglobnih vozila i s obzirom na situaciju u GSP-u mislim da će tako i ostati. Vikendima odmaraju, a radnim danima su u punoj snazi.
Što se ik-206 tiče na liniji 581 saobraća jedan iz 2015. godine.
 
Slažem se, ne verujem da će izbaciti sve Japance, nema baš toliko zglobova na potezu 600 da ih odmeni. Verovatno će neke uspavati/rashodovati, ali baš sve nema šanse.

Možemo samo da nagađamo, ali nekako sam uveren da će sutra biti poslednji radni dan za Ikarbuse 201 & 103, i eventualno nekog Conecta.
 
Ja moram da pohvalim SP Kosmaj. Od najgoreg pogona pre par godina, zaista mislim da su jedini pogon u Beogradu, u kom se situacija popravila. Bar kod mene, na B.Brdu, linije 53,57 i 89 koje koristim generalno dolaze busevi koji su cisti, uredni, rekao bih ispravni, bilo da se radi o meckama, ikarbusima ili higerima. Letos nisam usao ni jednom a da klima nije radila.
Da mi je neko pre dve godine rekao da ce NBG da uzme 53 i 89, skakao bih od srece, ali sada mi je zaista zao sto se blizi dan kada ce poslednji Kosmajac odraditi polaske na 53 i 89... :( nadam se da cemo nastaviti druzenje makar na 57 jos neko vreme do preraspodele 2025. Sto se tice NBG, zaista ne znam sta se sa njima desilo da im je odrzavanje toliko lose i da su jadne solarise toliko zapustili, pre neki dan mi je dosao solaris na 85, prljav, oguljen, smrdi, trese se, vrata lupaju, vozac bahat, ma katastrofa. Iskreno se nadam da ce im uskoro neko stati na put i dovesti u red prvenstveno Zemun i NBG jer ako ovako nastave, uskoro buseva nece ni biti.
 
Од првог се 53 враћа на своје место

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Ja moram da pohvalim SP Kosmaj. Od najgoreg pogona pre par godina, zaista mislim da su jedini pogon u Beogradu, u kom se situacija popravila. Bar kod mene, na B.Brdu, linije 53,57 i 89 koje koristim generalno dolaze busevi koji su cisti, uredni, rekao bih ispravni, bilo da se radi o meckama, ikarbusima ili higerima. Letos nisam usao ni jednom a da klima nije radila.
Da mi je neko pre dve godine rekao da ce NBG da uzme 53 i 89, skakao bih od srece, ali sada mi je zaista zao sto se blizi dan kada ce poslednji Kosmajac odraditi polaske na 53 i 89... :( nadam se da cemo nastaviti druzenje makar na 57 jos neko vreme do preraspodele 2025. Sto se tice NBG, zaista ne znam sta se sa njima desilo da im je odrzavanje toliko lose i da su jadne solarise toliko zapustili, pre neki dan mi je dosao solaris na 85, prljav, oguljen, smrdi, trese se, vrata lupaju, vozac bahat, ma katastrofa. Iskreno se nadam da ce im uskoro neko stati na put i dovesti u red prvenstveno Zemun i NBG jer ako ovako nastave, uskoro buseva nece ni biti.
Ja sam primetio da recimo na 70 novobeogradski nisu u ništa boljem stanju od kosmajskih vozila istog godišta (solo BMC vs Higer) iako se to početkom godine očekivalo, uz napomenu da im za razliku od Kosmaja obično ne radi klima. Kosmaj i na 30 šalje autobuse sa ispravnom klimom, čak i Konekte što je prosto neverovatno. Vozila iz istih serija šalje i na 53, 57 i 89 pa zato.

Ako bi se doveli u red i dobili (u nedostatku punionice) hibridne Citare u konfiguraciji trovratnih rimskih mislim da bi pola solo linija širom grada progledalo u svakom pogledu. Bar je budžetom predviđeno i više nego dovoljno novca za nova vozila, ali videćemo šta će biti posle izbora.

Sa savremenim čitljivim "nenovatronic" fontom. :vops:
 
jedno pitanje. čuo sam za priče da su neki autobusi "rođeni" sa jednim garažnim brojem, a uzeli drugi. o kojim brojevima/busevima je reč?
 
To je bilo pre prilikom prebacivanja iz pogona u pogon. Mislim da su otprilike 2012. prestali s tom praksom kad je 980 prešao u NBG i ostao s tim brojem. Pre je bilo mnogo primera, dosta donacija s Karaburme Zemunu i NBG je dobilo druge brojeve, tipa 1053->1232, 1054->1237, 1050->1109, 912->1134...
 
Juče, stajalište Petrinjska.... Ne videh gb jer sam žurio.
Kante 🙄
IMG_20231029_174317.jpg
 
To je bilo pre prilikom prebacivanja iz pogona u pogon. Mislim da su otprilike 2012. prestali s tom praksom kad je 980 prešao u NBG i ostao s tim brojem. Pre je bilo mnogo primera, dosta donacija s Karaburme Zemunu i NBG je dobilo druge brojeve, tipa 1053->1232, 1054->1237, 1050->1109, 912->1134...
zar nije 1054 ostao? ili?
 
Ostao je ovaj sad 1054 Ik201. Govorim o starom 1054 Ik202 koji je imao reklamu Termoelektro. Kad je ovaj poslednji 1054 prebačen, već su bili prestali sa praksom zamene garažnih brojeva.

A bilo je i slučajeva da su busevi unutar pogona menjali gb. Recimo Ik201 376 je prvo bio 360, pa je promenio broj kad su stigli novi Ik103 2003. koji su dobili brojeve 353-363. E sad što je Ik103 368 ostao "usamljen" i nije promenio mesto sa 364, ne znam. Inače, pre tih nabavki, u Zemunu su solo bili 276-357, a 358-450 su bili zglobni (plus ekipa 4111-4291)
 
А да једном у животу оставите нагађање са стране и да сачекамо тендер па да видимо шта су наместили?

Послато са M2102J20SG помоћу Тапатока
 
A šta može kad im je BMC koji je skuplji, "jeftiniji" hahahaha 😅

Aj što kradu na tome, nego što nas još i zakopavaju 😶‍🌫️
 
Vrh