Šta je novo?

Arheološka istraživanja i prezentacije

Dokaz da je između dva priobalna bedema Beogradske tvrđave postojao dubok rov pun vode, i da je preko njega od Vodene kapije 1 do obale vodio most.

presek-kroz-priobalne-bedeme-i-rov-izmedju-njih-1790-godina-jpg.141095


Cela poruka na https://forum.beobuild.rs/threads/linijski-park-od-beton-hale-do-pančevačkog-mosta.4311/post-974200
 
Ne mogu da verujem, ali pronašao sam čitav jedan novi bedem! :gobb:

Ideja mi je bila samo da detaljno snimim spoljni priobalni bedem jer on svaki dan može osvanuti ponovo zatrpan. Znamo da se projekat prezentacije Vodne kapije 1 već radi, a projekti se ne rade ako tek treba da se dodatno istraži ono što treba projektovati. Što znači da i pored svih apela nemaju nameru da Vodenu kapiju čak ni istraže kako treba, a još manje da je posle prikažu celu. Arheolozi su očistili samo prolaz kroz unutrašnji bedem i ostatke zgrade straže iznad njega, jer je to sve što je potrebno ako nameravaju da Vodenu kapiju tvrđave svedu na podzemni prolaz za pešake Linijskog "parka".

Sasvim slučajno sam primetio tek naznaku dela jedne ivice cigle, odmah pored armature za betoniranje i skoro sasvim zatrpanu novim slojem sitnog kamena za šetalište. Potencijalno neobična je bila samo činjenica da je naizgled savršeno paralelna unutrašnjoj ivici spoljnog priobalnog bedema. Kad sam samo ovlašno razgrnuo nabacani lomljeni kamen, to je izgledalo ovako.

IMG_5677a.JPG


A posle samo još malo razgrtanja tucanika koji će biti osnova šetališta, ispalo je da se bukvalno na samoj njegovoj površini nalazi ovo:

IMG_5718.JPG


Slučajnost ili zid? Desetak cm zemljane prašine u dubinu, pa su postala vidljiva dva reda cigli i početak trećeg, lepo omalterisani i savršeno u istoj ravni. Dakle zid.

IMG_5905.JPG


Lokalni zid ili ne? Koliko se to pruža po dužini?

IMG_5740.JPG


Sad je već trivijalno. 90 cm od unutrašnje ivice spoljnog bedema, pa gde god se i malo razgrne zemljana i kamena prašina na površini, odmah se pojavljuje ivica istog zida.

IMG_5857.JPG


IMG_5861.JPG


Međutim, da li je to samo zid na površini, ili ide i mnogo dublje, dakle da li je u pitanju čitav novi bedem?

To je sada lako videti kad se zna šta treba gledati. Prvo bočni pogled da se dobro zapamti postepeni pad u desno preostale gornje površine spoljnog bedema.

IMG_5779.JPG


Pa zatim pogled iz profila.

IMG_5991.JPG


Okvir bedema od cigli - IMG_5991.JPG


I sad više nema sumnje. Spoljni priobalni bedem Beogradske tvrđave se sastoji iz DVA različita, nezavisna i paralelna bedema.

Međutim ako je unutrašnji deo spoljnog priobalnog bedema ustvari nezavistan i samostalan bedem koji ima svoju ravnu i glatku zidanu "fasadu" na strani prema bedemu od kamena, šta je sa unutrašnjom fasadom kamenog bedema? Da li i ona postoji kao glatka i ravna površina koja gleda ka unutrašnjosti?

Odgovor je (vrlo verovatno) da. Prvo je jasno da takav gladak finiš sigurno postoji u nadzemnom delu. Čak je i maltene savršeno geometrijski ravan.

IMG_5995.JPG


Desno na slici se vidi njegova pravilna površina udaljena od "nove", spoljne ivice bedema sa spoljnim oblogom od cigli, otprilike isto toliko koliko je "cigleni bedem" na ovoj visini širok. Inače, ovde se vidi i armatura armirano-betonske grede nove metalne ograde koja ide između njih, pri čemu se beton od betonske grede širi na levo, pa treba proveriti da li on na mestima pokriva ivicu i deo unutrašnjeg bedema od cigli.

IMG_5921.JPG


Kad su u pitanju niži unutrašnji delovi spoljnog bedema od kamena, malo je teže zaključiti kakva mu je površina jer arheolozi nisu hteli da očiste nabacani građevinski šut. Ipak, mislim da se i to može videti. Postoji jedno mesto gde je mali deo građevinskog šuta otpao. Tu je vidljiva veoma glatka površina obrađenog kamena i cigli. Svi imaju ravnu stranu, ona gleda upolje, nalazi se uvek u istoj ravni i svuda se vidi zdrav malter između spojeva, takođe u istoj ravni. Izgleda prilično verovatno da je ovo parče prava, glatka unutrašnja fasada spoljnog kamenog bedema. Upozorenje: Budite oprezni i ne dirajte ništa, ovo je odron jer ništa bitno ne drži sav materijal iznad ovog mesta, pogotovo ako je kamena fasada ispod glatka, kao što verujem da jeste.

IMG_5950.JPG


Detalj. Vidite i cigle i kamen i malter koji ih spaja. Šteta što ovo parče nije samo malo veće, mada verujem da i ovo dovoljno da pretpostavka bude dovoljno verovatna kao osnova za dalje ispitivanje arheologa.

IMG_5942.JPG


Ovde postoji još jedna, spolja jasno vidljiva karakteristika bedema. Evo prvo slike bez dodatnih linija.

IMG_5957.JPG


Verzija sa označene tri različite površine koje se ovde mogu prepoznati.

Sada vidljive povrsine na spoljnom bedemu - IMG_5957.jpg


Crveno su spoljne granice bedema obloženog ciglom.

Plavo su jedini sada vidljivi ostaci unutrašnje fasade bedema obloženog kamenom. Verujem da svi pripadaju istoj, glatkoj, vertikalnoj spoljnoj površini bedemske fasade. Spoljni, "kameni" bedem ovde polako skreće u reku, pa je plavo označeni deo krajnje desno, baš na toj krivini (dakle zato nije u istoj ravni sa ostala dva označena plavom bojom, ali jeste na istoj zakrivljenoj površini).

Zeleno je zanimljivi deo. Jasno se vidi popločana, (ovde spuštena) šetna staza, postavljena po vrhu ispune između dva bedema. Napravljena je od niza velikih kamenih komada sa jednom ravnom stranom. Ravna strana je orjentisana naviše, u istoj je ravni, pa je ovo očigledno zamišljeno kao staza kojom se prolazi. Da li je ovo kamenom popločana kosa rampa ili kamene stepenice, moglo bi se se lako videti kad bi se arheolozi smilovali samo da razgrnu vrlo plitak i uglavnom nepovezan nanos na gornjoj strani.

IMG_5916.JPG


Činjenica da spoljni priobalni bedem ima opisanu strukturu jednostavno razrešava i jedan očigledan problem. Kako je moguće da jedna strana istog bedema bude od cigala (unutrašnja), a druga od lomljenog kamena (spoljašnja)? Odgovor je da su to dva različita bedema, građena u različito vreme, različitim tehnikama.

I još nešto veoma bitno. Razvojem tehnologije vatrenog oružija i sve jačih topova, pojavila se potreba da se tvrđavski bedemi drastično proširuju i ojačavaju. To se standardno radilo tako što se paralelno starom bedemu napravi sasvim novi, pa se međuprostor ispuni zemljom, što onda zajednički formira drastično širi i jači bedem. Tada nije bitno ako topovsko đule uništi spoljni zid bedema, pošto će široki i donekle elastični sloj zemljane ispune da amortizuje njegovu kinetičku energiju. Tako je recimo rađen i unutrašnji priobalni bedem, gde su bila čak dva takva proširenja (tj unutar njega postoje bar tri paralelna zida, ako ne računamo još starije zidove koji su takođe obuhvaćeni novim i koje takođe izgleda sada neće da istražuju, isto kao ni ove novije).

Tako smo saznali još još jednu važnu činjenicu o kojoj nigde nije bilo ni spomena, ili bar ne da sam to ja pročitao. A to je da je i SPOLJAŠNJI priobalni bedem ojačavan na isti način. Dakle gradnjom sasvim novog paralenog bedema i ubacivanjem ispune između njih. Toga nema ni kod Popovića ni kod Bojovića. Čak smo se ranije ovde natezali da li je spoljni bedem samo "obaloutvrda", dok sam ja tvrdio da nešto na takvom položaju prosto MORA istovremeno biti i bedem, a ne samo obaloutvrda.

Sada je lako razumeti elegantnu logiku koja stoji iza dizajna Vodene kapije 1. Unutrašnji deo spoljašnjeg bedema (bedem od cigli) je prosto prekinut, jer baš tu izlazi drveni most preko rova, a spoljašnji (od kamena) se izvija u stranu formijajući i drugi, spoljni otvor, koji koso ulazi u tok reke.

I dodatna posledica. Ako sam u pravu, pa je gladak finiš unutrašnjih zidova između dva bedema (koji zajedno čine spoljni priobalni bedem), onda nije potreban veliki trud da se ovi bedemi otkriju. Ispuna od zemlje i građevinskog šuta ne može čvrsto da prione uz glatke zidove, pa će se posle male pomoći sva ispuna između njih prosto srušiti otkrivši lice oba bedema. Ono što ne padne samo, neće biti teško ukloniti jer nije čvrsto vezano za same bedeme. Tako da ne treba propuštati ovako dobru priliku da se i oni otkriju, budući da za to sada nije potreban veliki trud.
 
Poslednja izmena:
Ništa manje nije bilo ni očekivati od našeg Zume
Bravo 😁
Orkopavati i samo deo spoljnjeg bedema , bez novca isto ko da rade sa C4 istopio bi se ko sladoled zbog ekstremnih uslova uz reku....
Samo mi nije jasno što sad beton guraju preko njega...
Jbg.. .al kad su mogli celu glavnu Bg kapiju kod Konja da onako popločaju ko tepsiju, šta im je ,,periferni,, bedem onda .... sitnica
i još nešto
Šta je i gde je sarkofag iz Zemunskog parka ?
:)
 
Hvala :)

Još par detalja.

Šematski prikaz Vodene kapije 1 pošto je bilo dosta neugodno dugačkih naziva bedema koji svi slično zvuče, pa da nema dilema kako sve to izgleda:

Sematski prikaz Vodene kapije 1.jpg


Sledeća slika je da bi se videlo na kom je nivou kaldrma prolaza unutar kapije, tj gde ravan kaldrme seče vertikalni zid spoljašnjeg priobalnog bedema. Snimak je približno iz ravni poda kapije (sa obe strane vidite i donje delove šarki vrata koja su zatvarala prolaz):

IMG_3777.JPG


Kao što vidite, linija prodora ove ravni je malo ispod velikih, posebno obrađenih kamenih blokova koji čine popločanu silaznu rampu (ili stepenice) na spoljnom bedemu! Drugim rečima, ta rampa od kamenih blokova se spuštala baš na nivo drvenog mosta preko rova, jer je on nužno bio na nivou kaldrme prolaza kroz kapiju. Pa tako znamo da su postojala dva para silaznih rampi do nivoa prolaza: Jedan par uz sadašnji bulevar Vojvode Bojovića, tj na strani ka unutrašnjosti tvrđave, i jedan par u okviru samog spoljnog priobalnog bedema. Dakle tu je bila rampa (ili stepenice) koja se na nivo mosta spuštala sa nivoa zaklonjenih šetnih staza po spoljašnjem bedemu, sa obe strane mosta. Zato su tu veliki i posebno lepi kameni blokovi (takođe, ovde je prekid spoljnog bedema koji je obložen ciglom, pa ga posebno veliki kameni blokovi zatvaraju da se pri udarcima ne osipa). Isti takav blok je postojao i sa druge, nizvodne strane, ali je pao pa su ga odneli. Negde imam i njegovu fotografiju. Nije slučajno da su i kaldrma prolaza i ovi kameni blokovi na približno istoj visini.

IMG_5963c.JPG


Ukratko, ceo kompleks Vodene kapije 1 je i vizuelno očaravajući i pre svega neobičan: Očuvana tvrđava u strogom centru milionskog grada, koja pritom izlazi na reku i ulazi nju, gde Sava teče i između spoljnih bedema, dočaravajući istovremeno i opasnost i bogatstvo, i odbranu od napada, i izvor hrane, i vezu sa svetom. Samo bi od turista koji bi se ovde obavezno slikali i pravili Youtube klipove vremenom namlatili drastične veće pare od bilo kakvih i bilo čijih finansijskih šema, da ne spominjem u odnosu na to beznačajnu cenu arheološkog istraživanja.

Naš izlaz na more ...

IMG_5974.JPG
 
Poslednja izmena:
Juče nisam mogao da nađem slike gde se vidi da je ovaj veliki i pravilno uobličeni kameni blok od nekih 60 ili 70 cm dužine ...

img_5963c-jpg.141191


... imao svog parnjaka na desnoj, nizvodnoj strani prolaza kroz bedem. Evo ih. Taj kamen je posle pao, pa ga je neko odneo. Nadam se da je sačuvan. Doduše desni kamen je bio postavljen nešto više od levog, pa nam verovatno fali još sličnih blokova koji su davno odneti. Sudeći po tome, prolaz za most kroz ovaj unutrašni deo spoljnog bedema je bio lepo odrađen u velikim i pravilno izrezanim kamenim blokovima. To je isto kao na većem delu ostatka tvrđave iz tog doba, tj ispuna bedema je bila obložena ciglom, sa obrađenim kamenom na pojedinim ključnim mestima.

IMG_9997cr.jpg


IMG_9919r.JPG
 
 
Jedan od filmova na festivalu dokumentarnog filma "Veličanstvenih 7" bavi se problemom koji će i kod nas u nekom obliku tek doći na red. Kome će, bar što se tiče međunarodne pravne tradicije i zakona, na kraju pripasti arheološko blago iskopano na teritoriji Kosova? Ili ono iz bivših Jugoslovenskih republika? Šta je pravedno? Kako se to odražava na one koji su ceo život uložili u njihovo nalaženje i čuvanje?

Blaga Krima
Holandija 2021.
82 minuta
režija: Uke Hogendejk

Rad istaknute holandske rediteljke čuvene po veličanstvenim filmovima koji se bave svetom umetnosti i umetničkih dela, a koji nas uvode u ekskluzivne prostore iza tog sjaja i lepote kojima se divimo.

Ovaj film pred nas stavlja jedno od najkontroverznijih pitanja vezanih za arheološko i umetničko nasleđe. Nepristrasno i uvek poštujući da treba saslušati i drugu stranu, autorka Uke Hogendejk prati višegodišnji proces pun obrta, bitku advokata, zakona i propisa. Neprocenjivo arheološko i umetničko blago Krima predstavljeno na izložbi u Holandiji iznenada je postalo predmet nerešive kontroverze - kome zapravo ono pripada posle političkih promena koje su se dogodile baš tokom izložbe. Diskretni i za mnoge neprimetni direktor muzeja u Amsterdamu odlučuje da postavljanjem pitanja postane neočekivan heroj, spreman da stane u odbranu nemih, divnih predmeta i da im pruži neograničeno utočište. Pred nama se kroz niz uzbudljivih portreta glavnih aktera i događaja, koji poprimaju i tonove tragičnog, razvija i usložnjava priča o neverovatnoj sudbini predmeta jednog davno nestalog naroda. Vrhunska kamera i montaža kao u sjajnim igranim filmovima, uz maestralnu režiju Uke Hogendejk kreiraju sagu o arheolozima i njihovoj ljubavi, o košmaru koje Skiti i ne znajući doživljavaju vekovima nakon što su nestali u lavirintima istorije, o dragocenostima koje zaslužuju da o njima brinu oni koji su im za uzvrat poklonili sebe.

Neočekivani, uzbudljivi bioskopski doživljaj koji vas vodi od iskopina na Krimu do hladnih, savremeno dizajniranih prostora Holandije i nazad.


 
"Vinča će biti svetski istraživački centar"

 
Kad čujem tako bombastična obećanja...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Ispitivanje georadarom u parku kod Narodne skupštine.

Iako je poznato da Beograd počiva na brojnim ostacima iz različitih perioda, građevinski radovi su gotovo jedina prilika da se sprovedu i istraživanja nasleđa koje je decenijama skriveno od očiju javnosti i stručnjaka.

"Ovim georadarom danas ispitujemo do dubine od tri i po metra jer tu očekujemo da ćemo naći nekropole, a ujedno utvrđujemo u kakvom su stanju, da li su oštećene", pričaju za "Novosti" stručnjaci.

"Najgušće sarkofage našli smo kod Dobračine, ali ih očekujemo i ovde. Nakon ovog, radićemo ispitivanje georadarom koji meri na manjoj dubini ali ima veću rezoluciju, te registruje manje predmete".

Tek nakon toga, u okviru ove uređene javne površine koja je sastavni deo spomenika kulture "Zgrada Narodne skupštine", sledi arheološko iskopavanje i istraživanje.

Pokretni antički predmeti koji budu pronađeni biće preneti u Muzej grada gde će, nakon procesa sređivanja i konzerviranja, biti izloženi.

"Veoma je bitno sprovoditi arheološka istraživanja pre građevinskih radova jer je to jedini način da se lokaliteti zaštite. Kamene konstrukcije ili zidine koje se pronađu, najverovatnije će biti zastakljene, pa će i njih građani ali i turisti imati priliku da vide i upute se u našu istoriju", kaže direktorka Muzeja grada Jelena Medaković.

 
Da bi imali budućnost moramo da pamtimo prošlost. I da novim generacijama pokažemo što veći deo onoga što je od nje opstalo sve do danas.


(autor videa je iz Poljske pa bi se neki detalji mogli i popraviti, ali je inače veoma dobra ideja)
 
Poslednja izmena:
Da bi imali budućnost moramo da pamtimo prošlost. I da novim generacijama pokažemo što veći deo onoga što je od nje opstalo sve do danas.


(autor videa je iz Poljske pa bi se neki detalji mogli i popraviti, ali je inače veoma dobra ideja)
Dobar je video svakako, samo ima dosta netačnosti, ali otprilike - to je to.

Ali ono što iz njega sledi, barem gledajući srednji vek, prostor Dalmacije je daleko duže bio pod Srbima, nego li prostor Kosova i Metohije.
 
Ispitivanje georadarom u parku kod Narodne skupštine.
Tu se zna šta je bilo, arhitektonski najimpozantnija džamija u Srbiji, Ejnehan-begova, tj. Batal džamija. Plan je bio očuvati zgradu za Narodni muzej, ali je zbog interesa investitora/prodavca kamena razrušena. Nekropola je groblje koje je pripadalo džamiji, a moguće i nekom drugom verskom objektu koji se tu nalazio pre njene konstrukcije.
 
Otkrivena kafana stara 5.000 godina

Tim američkih arheologa je u Iraku otkrio je 5.000 godina staru kafanu sa otvorenim prostorom za ishranu i delom kuhinje.

Kafana je otkrivena u južnom drevnom iračkom gradu Lagaš, sada poznatom kao Al-Hiba, a u njoj su otkrivene klupe, prostorija koja je služila kao frižder, peć i ostaci stare hrane, prenosi "Džerusalem post".

"Otkrivanje lokacije poput ove gotovo 5.000 godina stare javne kafane tako blizu površine je neverovatno. Samo pedantno, višefazno horizontalno iskopavanje može razotkriti ono što je ostalo", rekla je direktorka arheološkog projekta Lagaš i kustos odeljenja za Bliski istok u Pen muzeju, iz Filadelfije, Holi Pitmen.

Direktorka istraživanja Sara Picimenti, sa Univerziteta u Pizi, rekla je da je predložila da bi tim, umesto da kopa direktno nadole, trebalo da promeni pristup i kopa vodoravno, kao i da je na taj način otkriveno da je kafana samo 50 santimetara ispod površine. Kako se navodi Lagaš je bio jedan od najstarijih i najvećih mesopotamskih gradova oko 3.000 godina pre nove ere, koji je zbog okolnih močvara i plodne zemlje, bio glavni centar za poljoprivredu i ribarstvo.

Pitmen i tim međunarodnih istraživača uključeni su u Arheološki projekt Lagaš već četiri godine. Od početka istraživanja 2019. godine, arheolozi su pronašli dve kuće, puteve, uličice, peći za pečenje keramike i keramike koje su ostale netaknute hiljadama godina. Pitmen je rekla da stanovnici Lagaša nisu bili ni elita, ni robovi, već slobodni ljudi koji žive u urbanim četvrtima, što je potpuno drugačije od onoga što su naučnici ranije mislili.

"Ljudi su tada imali slobodu, donosili su odluke. Nisu nužno imali bogatstvo, ali su bili uglavnom nezavisni i mogli su da se kreću", rekla je Pitmen.


Tokom iskopavanja, Arheološki projekat Lagaš je radio sa lokalnim stanovništvom, a tom prilikom arheolozi su učili školsku decu i njihove porodice o arheologiji, pokazivali im šta su pronašli i objašnjavali za šta su otkriveni predmeti korišćeni.

 
Прерогатива слободног друштва - кафана.
 
Pogledajte pažljivo izveštavanje RTS-a u vezi gondole i Kalemegdana, sportskih terena Novak, iz Beogradske hronike od 17.45 h.
Između ostalog, kaže planom dozvoljena gradnja sportskih sadržaja, a onda sagovornica kaže da gradska uprava za planove nije usvojila sve primedbe Zavoda za zaštitu spomenika.
 
Treba da objave taj svoj dokument. Ovako ne znači puno. Neko je čuo da je neko nešto rekao na televiziji. Ako žele da ih iko sluša, treba da se obrate javnosti kad god imaju neki problem. I to ne mora da bude nikakvo eksplicitno suprotstavljanje vlastima po bilo kom konkretnom pitanju, ako im je to problem. Čak i ne moraju ništa da pričaju. Dovoljno je da na svom sajtu rutinski i po automatizmu objavljuju sve svoje dokumente. Ili na vladinom sajtu otvorenih podataka. To može da radi običan web skript, pa niko na to ne troši vreme. Oni su ionako javna institucija, mi ih plaćamo, pa su i svi njihovi dokumenti javni sem ako ih neko eksplicitno ne proglasi tajnim. A onda je dovoljno da i to sasvim rutinski napišu:

....
10.02.2023. Usvojen dokument taj i taj. Njegovo objavljivanje je zabranio taj i taj.
11.02.2023. Usvojen dokument taj i taj. Link.
...

Dosta je bilo tajnosti i tajnog rada kao da je narod najveći neprijatelj vlade. U inostranstvu znaju više o radu naših institucija nego mi koji ih plaćamo. Zašto se to već ne radi ako ne košta ništa? Jer bi onda jedino objašnjenje bilo da neko sopstveni narod vidi kao neprijatelja od koga treba kriti čak i ono što je po zakonu javno.

Možemo li najzad početi da insistiramo ne sređivanju SISTEMA i pravila informisanja o radu institucija i vlade, a NE na beskonačnim i jalovim protestima protiv konkretnih problema (onda kad uopšte saznamo za njih, što je retkost). Naprimer da neka opoziciona stranka doživi redak trenutak prosvetljnja pa shvati očigledno: Da je njihov posao da sređuju sistem i dok su opozicija, a da je informisanje i transparentan rad vlasti u korenu svih njihovih nada. Zašto onda nisam čuo da se neko od njiih uporno i sistematski zalaže za to?
 
Evo snimka sa RTS o Kalemegdanu. Od 4.16 minuta.

 
Pošto se voda povukla, išao sam da pogledam kako je Vodena kapija 1 preživela zimu. Poznato je da mraz uništava porozni kamen (kad se voda uvuče u pore pa kasnije smrzne povećavajući zapreminu), a ovde kamen nije imao ni onu malu zaštitu višegodišnje patine pošto je kašikom bagera oštećen prilikom otkopavanja (mart 2022.). To ste mogli da vidite po boji kamena na samom početku otkopavanja kapije pošto su tada vrhovi stubova dovratka imali onu čuvenu snežno belu boju sveže prelomljenog Beogradskog peščara po kojoj je Beo-grad dobio ime. Pošto je dakle arheološko nalazište otvoreno i zatim ostavljeno nezaštićeno čitavu godinu dana, evo šta se desilo posle ono malo zimskih dana sa temperaturama ispod nule. Možemo samo da zahvalimo klimatskim promenama što ove godine zime praktično nije ni bilo, inače ko zna kako bi Vodena kapija sada izgledala.

Priličan deo vrha levog kamenog dovratka se raspao i pao.

IMG_3582.JPG


Odavde

IMG_3584.JPG


IMG_3585.JPG


Slično, ali manje je i na desnom dovratku.

IMG_3586.JPG


IMG_3587.JPG


IMG_3595.JPG
 
Kako vam se cini jedno ovakvo resenje za polusrusene (ili vise od pola) arh. gradevine?
Znam da je u Golubcu ucinjeni nesto slicno, ali mislim da su to tamo uradili pogresno.
Takodje mi se ne dopadaju primeri na nekim tvrdjavama, gde su koristili ravan beton, umesto stakla, da popune prazninu.
22422.jpg
 
Vrh