Šta je novo?

Alternative za Beograd (u Srbiji)

Држава ако хоће да привуче људе на село мора да драстично побољша целокупну инфраструктуру (водовод, канализација, електро мрежа, телекомуникације, путеви, пруге, јавни превоз, здравство). А за пољопривреду мора да организује редован откуп вишкова за резерве са стабилном ценом.
 
Evo jednog sasvim ličnog primera, glede infrastrukture. Vodovod Grocka je naplatio izuzetno veliki novac da dovede vodu u naselje gde mi je kuća, a zatim i izuzetno veliki novac za pojedinačne priključke. Trenutno taj vazduhovod isporučuje vodu u proseku između 0 i 1 dan u mesecu.

Kako okarakterisati takvo ponašanje, takvo preduzeće i takvu infrastrukturu?
 
Такве појаве нажалост и терају људе да се селе у град. Ширење инфраструктуре која би подстакла насељавање треба да буде субвенционисано.
 
Veliki problem Beograda jeste što se raširio neplanski u poslednjih 30 godina, a infrastruktura nije to ispratila. S druge strane, cena izgradnje infrastrukture za lokacije koje su neplanski građene je mnogo skuplja nego kad se planski gradi. I kao rezultat svega toga imamo ovo što imamo danas u Beogradu, urbanistički haos bez ikakve infrastrukture.
 
А надлежни су могли да дефинишу макар парцеле и путеве нормалније, па би се даља инфраструктура лакше развијала.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740121#p740121:1w11i9sa je napisao(la):
roland » Uto Maj 19, 2020 7:24 pm[/url]":1w11i9sa]Veliki problem Beograda jeste što se raširio neplanski u poslednjih 30 godina, a infrastruktura nije to ispratila. S druge strane, cena izgradnje infrastrukture za lokacije koje su neplanski građene je mnogo skuplja nego kad se planski gradi. I kao rezultat svega toga imamo ovo što imamo danas u Beogradu, urbanistički haos bez ikakve infrastrukture.

Novi Sad, centar Zlatibora.... Ima primera!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740005#p740005:zh7sdqif je napisao(la):
GOJE » 19 Мај 2020 02:21 pm[/url]":zh7sdqif]Evo jednog sasvim ličnog primera, glede infrastrukture. Vodovod Grocka je naplatio izuzetno veliki novac da dovede vodu u naselje gde mi je kuća, a zatim i izuzetno veliki novac za pojedinačne priključke. Trenutno taj vazduhovod isporučuje vodu u proseku između 0 i 1 dan u mesecu.

Kako okarakterisati takvo ponašanje, takvo preduzeće i takvu infrastrukturu?

Водовод је наплатио изградњу инфраструктуре а сасвим је друга прича што бунари немају капацитета за толико ширење мреже. Становници су пре почетка изградње мреже унапред упознати са тиме да највероватније неће имати притисак или воду и свеједно су се сложили да се мрежа изгради.

Имамо још луђе ситуације. Рецимо у Ритопеку је изграђено 70% водоводне мреже а насеље нема воду. Разлог је што мрежа није повезана на мрежу у Болечу и та се изградња одлаже већ седам година. У Камендолу је претпрошле године изграђена нова комплетна мрежа али није прикачена на систем у Пударцима јер ако то буду урадили нестаће воде у Пударцима и Умчарима. Такође због капацитета бунара.

Додатни бунар у Умчарима је избушен прошле године а нови се тренутно буши у Гроцкој и они би требало да реше те проблеме.
 
Sta mislite u Surduku, Na lepomje mestu, na litici iznad Dunava. Imao je nekad i Lastinu liniju do Zemuna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740257#p740257:dejlt0ce je napisao(la):
stf » 20 May 2020 08:37 am[/url]":dejlt0ce]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740005#p740005:dejlt0ce je napisao(la):
GOJE » 19 Мај 2020 02:21 pm[/url]":dejlt0ce]Evo jednog sasvim ličnog primera, glede infrastrukture. Vodovod Grocka je naplatio izuzetno veliki novac da dovede vodu u naselje gde mi je kuća, a zatim i izuzetno veliki novac za pojedinačne priključke. Trenutno taj vazduhovod isporučuje vodu u proseku između 0 i 1 dan u mesecu.

Kako okarakterisati takvo ponašanje, takvo preduzeće i takvu infrastrukturu?

Водовод је наплатио изградњу инфраструктуре а сасвим је друга прича што бунари немају капацитета за толико ширење мреже. Становници су пре почетка изградње мреже унапред упознати са тиме да највероватније неће имати притисак или воду и свеједно су се сложили да се мрежа изгради.

Имамо још луђе ситуације. Рецимо у Ритопеку је изграђено 70% водоводне мреже а насеље нема воду. Разлог је што мрежа није повезана на мрежу у Болечу и та се изградња одлаже већ седам година. У Камендолу је претпрошле године изграђена нова комплетна мрежа али није прикачена на систем у Пударцима јер ако то буду урадили нестаће воде у Пударцима и Умчарима. Такође због капацитета бунара.

Додатни бунар у Умчарима је избушен прошле године а нови се тренутно буши у Гроцкој и они би требало да реше те проблеме.
Istini za volju, kada sam plaćao priključak, obavešten sam da vodosnabdevanje neće biti redovno ("dešava se tokom leta slabiji pritisak ili da nema vode"), i da voda nije za piće, ali nikako nisam obavešten da ću imati vodu između 0 i 1 dan mesečno (i to tokom proleća). Ogorčen sam.
 
Гоје, на жалост, зима је била без снега, а скоро и без кише (мени је у фебруару двориште испуцало као да је август), ниво подземних вода је смањен, бунари су полупразни. Нема шта да пуни систем.

То ће се ваљда решити новим бунарем Б6.

 
A kad ce vesarin vodovod iz makisa da stigne do grocke ...
 
Ima li neko iskustva sa Vrcinom?
 
Evo malo da pokrenemo temu. Da li je neko kupio ili našao neku interesantnu alternativu za preseljenje u poslednjih mesec dana koliko smo bili neaktivni u ovoj temi?
 
Nisam ništa kupio i ne planiram u skorije vreme, ali sam istraživao i Arandjelovac sa okolinom mi se dopao kao alternativa. Lepi predeli, nije toliko daleko od Beograda, ima dosta sadržaja (kulturnih, sportskih, turističkih)...
 
Popljuvaste mi grad najstrasnije. Najruzniji, ofucan, prljav, mrtav itd. Voleo bih samo da odgovorim na par nekih stvari, posebno novopecenom Zlatiborcu Arcusu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738078#p738078:3125t8df je napisao(la):
Arcus » Sre Maj 13, 2020 3:10 pm[/url]":3125t8df]
Užice - grad izgleda strašno loše (trg, fasade, saobracajnice, parking...) i ima velikih problema s kvalitetom vazduha i zagadenosti Ðetinje. Industrija slaba.
Pokrenuta je prica oko sredjivanja fasada i trotoara po sirem centru grada. Uradjen je projekat koji je zapoceo sa onim spomenikom na kruznom toku i celokupnim uredjenjem kruznog toka. Uradjen je potpuno novi trotoar (granitni) od pijace pa do beogradske robne kuce. Sada su uradili i deo od TC Skver do Banke Intese i upravo zavrsavaju Vlajkov plato. Preko puta toga ispred opstine takodje je uredjeno i stavljene granitne plocice, osvetljenje itd. Takodje ima spomen ploca Sklavku, prvom poznatom Uzicaninu. Uskoro pocinju radovi kod esnafske cesme preko puta SO Uzice i celog tog parka, projekat izgleda fino. Uredjen je plato ispred muzeja i pristup Titovom spomeniku.
Projekti sredjivanja fasada su u toku, neki su trebali da krenu ove godine ali malo je poje*******ala ova prica oko korone.
U toku je rekonstrukcija Starog grada.

Sam trg i okolina su jako teski za sredjivanje jer su zasticeni zakonom i zavod za zastittu spomenika kulture ne bi dopustio bilo kakve obimnije radove. Ista je situacija vezana i za muzej, bukvalno ne mogu da se skinu ni resetke sa prozora jer ne dozvoljava zavod za zastitu spomenika.

Sto se tice nekih pogodnosti koje izdvajaju Uzice, rekao bih da je gradska plaza iliti jezero u centru grada jedno od najvecih pogodnosti. Setaliste dugo 8km (asfaltiranih) i jos nekoliko po makadamu, kroz cistu i predivnu prirodu, nalazi se samo na cc 700m od Trga partizana, odmah posle plaze. Uzice ima i profesionalno pozoriste (trenutno se rekonstruise), pozorisni festival jedan od vecih u drzavi. Zatvoren bazen. Sve srednje skole osim poljoprivredne iz Pozege i ugostiteljske iz Cajetine.
Nocni zivot je u Uzicu dosta ispred bilo kog grada ispod 100k stanovnika u drzavi. A ako nemas nista u Uzicu (sto je retko) uvek mozes taxijem na Zlatibor za 1000 dinara. Ima gomila vrhunskih restorana i vrhunske hrane da se pojede u vrhunskom ambijentu. Ima jos vise odlicnih kafica i lokala za popiti pice. Kvadrat stana u novoj gradnji u centru grada nije ispod 1100 evra plus PDV.
Sto se tice industrije ne znam kako mozes da je okarakterises kao slabu? Ne znam u poredjenju sa kojim gradom je slaba? Pa samo valjaonice i Prvi partizan imaju 3500 radnika sa platama koje su u proseku vece od 80000. Na grad od 78 hiljada stanovnika.
Problem vode je resen sa novom fabrikom vode a Djetinja je drasticno zagadjena tek posle Uzica. Ona je pogodna za kupanje na plazi ali je voda suvise hladna a imas 5 bazena u gradu i jos nekoliko u okolini.

Jedina dva problema koja ne vidim kako ce da se rese a koja onemogucavaju pristojan zivot u gradu su zagadjenje vazduha u zimskom periodu i jako veliki problem parkiranja. Mada nesto politicari pricaju da ce da grade neke montazne parkinge.

Onako sam nabacao sta mi je palo na pamet, al moram da stanem u odbranu grada u kom zivim. A i tebi bi bilo pametno da ga ne pljujes toliko, ako ces da zivis ovde (na Zlatiboru) mnogo ces stvari morati da zavrsavas u Uzicu a deca ce ti ovde ici u skolu i dosta se identifikovati sa gradom :D



PS: Ima dosta lepih gradova u Srbiji za zivot. Subotica, Novi Sad, Kragujevac, Nis, Pancevo.... Meni licno Novi Sad najvise prija pored Uzica.
 
Malo gledam gmaps street view, i stvarno lepo izgledaju gradovi po Srbiji.
Jos je Beograd jedan od ruznijih i nehumanijih gradova, a opet se svi trpaju u njega.
 
Због погрешне политике привредног развоја махом млади одлазе у Београд у потрази за бољим послом. Сам Београд мора прво унутар себе да се децентрализује, пошто имамо трендове да се људи досељвају из руралних општина и насеља Београда у урбаније општине и насеља из којих опет путују до посла по пола сата и више.
 
Volem Srbiju sto i dalje postoje ovakva mesta gde ti spakuju za 300 dinara hrane da imas i za rucak i veceru da se us***. Jos je dole sve puno pomfrita, sosa i pola limuna mi stavili. 30 km od centra, a neki drugi svet.

kRvEvq3.jpg


A dan pre toga sam, ne znam ni ja sto, potrosio 600 dinara u KFC-u u Ada Mallu, nije mi ni za veceru bilo dovoljno, jos te ponizavaju tamo da sam sipas, moras broj da pamtis koji si itd. Mrs, bre, nikad vise.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740259#p740259:24jge6oa je napisao(la):
MC_ » 20 May 2020 08:53 am[/url]":24jge6oa]Sta mislite u Surduku, Na lepomje mestu, na litici iznad Dunava. Imao je nekad i Lastinu liniju do Zemuna.

Ne samo da ima Lastinu liniju do Zemuna, nego tu liniju opslužuje još jedan prevoznik, Lika Bim. Ova tema mi je pala na pamet kad sam pre neki dan posle dužeg vremena prolazio peške pored pošte u Glavnoj i zapanjio se koliko mnoštvo ljudi se ukrcava u buseve za Pazove, Banovce, Slankamene... i isto tako na Lastinoj stanici na Keju.

Sva ta sremska sela deluju kao dobra alternativa - blizu velikih gradova, sa bliskim autoputskim vezama na sve 4 strane sveta, autobuskim linijama do grada, infratrukturno su uglavnom zadovoljavajuća (stabilno snabdevanje strujom, gasifikovano, gradski vodovodi, ok telekomunikaciona infrastruktura, rešeno odnošenje SMEĆA )... Postoji rudimentarni urbanizam... Takođe, uglavnom svako selo ima školu, obdanište, crkvu, ambulantu, apoteku, pristojne ugostiteljske i trgovinske objekte... privredno su većinom "živa" (što je u uzročno-posledičnoj vezi sa gore navedenim), pa nije tako teško ni zaposliti se... u većima postoje zadovoljavajući sportski i zabavni sadržaji...

Da ne pominjem sitnice koje se zaboravljaju, a mnogo znače za kvalitet života, kao što su asfalt... trotoar...dvored...semafor...

Prihvatljivo za pristojan a miran život.
 
Lučani :)

malo mesto, bez stresa, noću tiho - nigde nemam bolji san, autoput je izvestan, puno zelenila i kvalitetnog vazduha i dobre rzavske vode.

mane: obrazovanje i zdravstvo su vezani za čačak ili požegu (sa budućim AP Čačak će biti dobra opcija kao veza), osim hemijske industrije (Milan Blagojević) nema druge bilo kakve grane gde se može naći posao.
 
Kad sam zadnji put bio, pricalo se da ce da zatvore skolu u Surduku.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=750897#p750897:2csz2krc je napisao(la):
Bezaninac » Uto Jun 23, 2020 7:22 pm[/url]":2csz2krc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740259#p740259:2csz2krc je napisao(la):
MC_ » 20 May 2020 08:53 am[/url]":2csz2krc]Sta mislite u Surduku, Na lepomje mestu, na litici iznad Dunava. Imao je nekad i Lastinu liniju do Zemuna.

Ne samo da ima Lastinu liniju do Zemuna, nego tu liniju opslužuje još jedan prevoznik, Lika Bim. Ova tema mi je pala na pamet kad sam pre neki dan posle dužeg vremena prolazio peške pored pošte u Glavnoj i zapanjio se koliko mnoštvo ljudi se ukrcava u buseve za Pazove, Banovce, Slankamene... i isto tako na Lastinoj stanici na Keju.

Sva ta sremska sela deluju kao dobra alternativa - blizu velikih gradova, sa bliskim autoputskim vezama na sve 4 strane sveta, autobuskim linijama do grada, infratrukturno su uglavnom zadovoljavajuća (stabilno snabdevanje strujom, gasifikovano, gradski vodovodi, ok telekomunikaciona infrastruktura, rešeno odnošenje SMEĆA )... Postoji rudimentarni urbanizam... Takođe, uglavnom svako selo ima školu, obdanište, crkvu, ambulantu, apoteku, pristojne ugostiteljske i trgovinske objekte... privredno su većinom "živa" (što je u uzročno-posledičnoj vezi sa gore navedenim), pa nije tako teško ni zaposliti se... u većima postoje zadovoljavajući sportski i zabavni sadržaji...

Da ne pominjem sitnice koje se zaboravljaju, a mnogo znače za kvalitet života, kao što su asfalt... trotoar...dvored...semafor...

Prihvatljivo za pristojan a miran život.
 
Mislim da su nizi razdredi ostali u Surduku, a da su visi u Belegisu. Ja imam vikendicu izmedju Surduka i Slankamena i u planu je da je renoviram i osposobim za zivot, posto je sad bas prava vikendica. Na placu imam i vodu i struju. Za nabavke, kad sam tamo na odmoru, odem do Indjije, koja u krugu od 500 metara ima veliki Maxi, Ideu, Lidl, Dis, Aman i Jysk, sto ja u centru Beograd, kod Metropola, mogu da sanjam. Novi Slankamen je takodje dobro snadeven, a u Starom Slankamenu je bolnica za ne-daj-boze nama, koji nismo vise u prvoj mladosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751547#p751547:1ftnhi54 je napisao(la):
lento » Čet Jun 25, 2020 6:28 pm[/url]":1ftnhi54]Mislim da su nizi razdredi ostali u Surduku, a da su visi u Belegisu. Ja imam vikendicu izmedju Surduka i Slankamena i u planu je da je renoviram i osposobim za zivot, posto je sad bas prava vikendica. Na placu imam i vodu i struju. Za nabavke, kad sam tamo na odmoru, odem do Indjije, koja u krugu od 500 metara ima veliki Maxi, Ideu, Lidl, Dis, Aman i Jysk, sto ja u centru Beograd, kod Metropola, mogu da sanjam. Novi Slankamen je takodje dobro snadeven, a u Starom Slankamenu je bolnica za ne-daj-boze nama, koji nismo vise u prvoj mladosti.

pa to je stvarno jako dobro. u nabavku mozes i biciklom
 
Имам пријатеље који живе на Космају и веома су срећни. Место је много мирније, а улице нису толико гужве. Зрак је свеж и чист, верујем да се немају на шта жалити. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749512#p749512:11bjmmku je napisao(la):
Orfanelin » Pet Jun 19, 2020 6:49 pm[/url]":11bjmmku]Popljuvaste mi grad najstrasnije. Najruzniji, ofucan, prljav, mrtav itd. Voleo bih samo da odgovorim na par nekih stvari, posebno novopecenom Zlatiborcu Arcusu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738078#p738078:11bjmmku je napisao(la):
Arcus » Sre Maj 13, 2020 3:10 pm[/url]":11bjmmku]
Užice - grad izgleda strašno loše (trg, fasade, saobracajnice, parking...) i ima velikih problema s kvalitetom vazduha i zagadenosti Ðetinje. Industrija slaba.
Pokrenuta je prica oko sredjivanja fasada i trotoara po sirem centru grada. Uradjen je projekat koji je zapoceo sa onim spomenikom na kruznom toku i celokupnim uredjenjem kruznog toka. Uradjen je potpuno novi trotoar (granitni) od pijace pa do beogradske robne kuce. Sada su uradili i deo od TC Skver do Banke Intese i upravo zavrsavaju Vlajkov plato. Preko puta toga ispred opstine takodje je uredjeno i stavljene granitne plocice, osvetljenje itd. Takodje ima spomen ploca Sklavku, prvom poznatom Uzicaninu. Uskoro pocinju radovi kod esnafske cesme preko puta SO Uzice i celog tog parka, projekat izgleda fino. Uredjen je plato ispred muzeja i pristup Titovom spomeniku.
Projekti sredjivanja fasada su u toku, neki su trebali da krenu ove godine ali malo je poje*******ala ova prica oko korone.
U toku je rekonstrukcija Starog grada.

Sam trg i okolina su jako teski za sredjivanje jer su zasticeni zakonom i zavod za zastittu spomenika kulture ne bi dopustio bilo kakve obimnije radove. Ista je situacija vezana i za muzej, bukvalno ne mogu da se skinu ni resetke sa prozora jer ne dozvoljava zavod za zastitu spomenika.

Sto se tice nekih pogodnosti koje izdvajaju Uzice, rekao bih da je gradska plaza iliti jezero u centru grada jedno od najvecih pogodnosti. Setaliste dugo 8km (asfaltiranih) i jos nekoliko po makadamu, kroz cistu i predivnu prirodu, nalazi se samo na cc 700m od Trga partizana, odmah posle plaze. Uzice ima i profesionalno pozoriste (trenutno se rekonstruise), pozorisni festival jedan od vecih u drzavi. Zatvoren bazen. Sve srednje skole osim poljoprivredne iz Pozege i ugostiteljske iz Cajetine.
Nocni zivot je u Uzicu dosta ispred bilo kog grada ispod 100k stanovnika u drzavi. A ako nemas nista u Uzicu (sto je retko) uvek mozes taxijem na Zlatibor za 1000 dinara. Ima gomila vrhunskih restorana i vrhunske hrane da se pojede u vrhunskom ambijentu. Ima jos vise odlicnih kafica i lokala za popiti pice. Kvadrat stana u novoj gradnji u centru grada nije ispod 1100 evra plus PDV.
Sto se tice industrije ne znam kako mozes da je okarakterises kao slabu? Ne znam u poredjenju sa kojim gradom je slaba? Pa samo valjaonice i Prvi partizan imaju 3500 radnika sa platama koje su u proseku vece od 80000. Na grad od 78 hiljada stanovnika.
Problem vode je resen sa novom fabrikom vode a Djetinja je drasticno zagadjena tek posle Uzica. Ona je pogodna za kupanje na plazi ali je voda suvise hladna a imas 5 bazena u gradu i jos nekoliko u okolini.

Jedina dva problema koja ne vidim kako ce da se rese a koja onemogucavaju pristojan zivot u gradu su zagadjenje vazduha u zimskom periodu i jako veliki problem parkiranja. Mada nesto politicari pricaju da ce da grade neke montazne parkinge.

Onako sam nabacao sta mi je palo na pamet, al moram da stanem u odbranu grada u kom zivim. A i tebi bi bilo pametno da ga ne pljujes toliko, ako ces da zivis ovde (na Zlatiboru) mnogo ces stvari morati da zavrsavas u Uzicu a deca ce ti ovde ici u skolu i dosta se identifikovati sa gradom :D



PS: Ima dosta lepih gradova u Srbiji za zivot. Subotica, Novi Sad, Kragujevac, Nis, Pancevo.... Meni licno Novi Sad najvise prija pored Uzica.


Lepo si opisao svoj grad :D
Iako nikad nisam bio u Užicu, moram te ispraviti. Sve srednje škole nema ni Novi Sad tako da ga ni Užice sigurno nema .. ima li u Užicu fakulteta?
Lepo za tebe ako ti je noćni život dobar ali ja sam van Bg izlazio u Ns i Zrenjaninu i to je bilo dosta slabo.. tako da ne verujem ni da je UE nešto bolje po tom pitanju a opet je svakako mnogo manji grad...
Video sam na nekim slikama da se ulica u blizini trga uveče pretvara u pešačku zonu. Jel to tako uvek, koliko je to korisno? Koliko ometa saobraćaj?
Stavi par slika svog grada, ako ti nije teško :wink:
 
Vrh