Šta je novo?

Alternative za Beograd (u Srbiji)

Postoji li negdje još ono da neko poklanja seoske placeve, ili čak i domaćinstva? Znam da se s vremena na vrijeme pojavi takav naslov u novinama ali trenutno ništa ne nalazim. Ako neko zna nešto, zborite.
 
Da li neko poznaje situaciju u Arandjelovcu? Kakvo je to mesto za život? Bio sam jednom samo, pre dve godine i na prvi pogled mi se dopao.
 
48228796_303.jpg


exterior-03.jpg
 
Random suma i random montazna kucica u sumi. Ostavio sam vama da izaberete lokaciju i tip kuce, ja sam samo predlozio za mene idealno alternativno resenje za Beograd.

Plac - par hiljada evra, moze neki kontejner za par hiljada evra, za njega ne treba ni gradjevinska dozvola i uzivancija.

Najvise volim kada mi neko kaze da pljujem BNV jer sam ljubomoran sto nemam pare da kupim stan i zivim tamo buahahahaha.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=737432#p737432:1ycj2fqg je napisao(la):
Beki » 11 Maj 2020 02:19 pm[/url]":1ycj2fqg]Plac - par hiljada evra, moze neki kontejner za par hiljada evra, . .
Za te pare može da se kupi manja vikendica sa 10tak ari, nap na Fruškoj gori. ;)
 
Само да знате да пожурите, причам из личног искуства, имам викендицу код Авале и плац ..у последњих 10 година цене су дуплиране и земљишта и кућа, наравно има изузетака причам генерално, негде су плацеви где су били 300 евра ар сада 800-1000 без претеривања.
 
Kakva nam budućnost dolazi, trebalo bi svi da imaju "rezervni položaj" izvan grada. ;)
 
Ja to govorim godinama, a niko me ne slusa, cak mi se i smeju kada odlazim, odrzavam, ulazem... Sta ces u toj selendri, juri ribe po gradu itd. A sad bi svi da idu, sredjuju...

@Dragane

Ne mislim bas bukvalno da se ode u sumu da se zivi sa vukovima, ima placeva ili vikendica dosta izolovanih, a imaju struju i gradsku vodu, a na samo su nekoliko desetina kilometara od Beograda, moja konkretno na 30.

Dve slike koje sam postavio vise predstavljaju neku prirodu, delimicnu izolovanost, na primer, sa moje terase je slican pogled na sumu kao sto je na prvoj slici sto sam postavio, a vikendica mog komsije je u slicnom okruzenju kao kuca na drugoj slici, sva okruzena visokim drvecem.

I sve to na nekih 200, 300 metara od Ibarske i na pola sata od Beograda

To je za mene alternativa, nesto tako uz BG, NS...neki mali gradici Arandjelovci i slicno nisu. Voleo bih da postoje neki gradici i sela kao u Francuskoj na primer, ali jbg.
 
Da, nisam ni ja za život sa vukovima i medvedima, može eventualno sa jelenima i srnama. ;)
Zato ovde na obodu sela imam gradsku vodu, trofaznu struju, asvalt i ulično svetlo pored kuće.
Tu je i optički kabal, do SM ima 15km i do BG sat vremena vožnje autoputem. Šuma pored sela.
 
Odabir grada za preseljenje najviše ovisi o ličnim željama, očekivanjima, uslovima i profesiji. Rođen sam i živim u Vukovaru,u HR sam završio i fakultet tako da ne menjam BG za neko drugo mesto nego VU. Radim terenski posao i u budućnosti se planiram preseliti u Srbiju jer kad prestanem raditi ovaj posao nemam šta više raditi u VU i okolini (specifično zanimanje) a ne želim da se selim u druge gradove u HR.
Verovatno ima neupućenih ali istok HR je industrijski propao da ne može više propasti i ništa se ne dogada godinama.


Pratim ovu temu vec neko vreme pa da kažem svoja zapažanja o gradovima koje sam posetio:

Sombor - jedan od najlepših manjih gradova ali industrija je jadna. Ljudi su mi tamo prijatni i srdačni, par godina sam živeo tamo. Šteta što ekonomski ne postoji. Također putna infrastruktura je loša. Kad bi se bar povezala Subotica - Sombor - granica SRB-HR - Osijek - Koridor 5C ali ne vredi to ni spominjati...

Šabac - prijatno sam se iznenadio kada sam posetio grad prvi puta. Geografska lokacija mi se sviđa (blizina autoputa i veza s EU).

Sremska Mitrovica - također izgledom me prijatno iznenadila. Geografski dobro pozicionirana. Nisam upoznat o stanju industrije i poslova u gradu.

Novi Sad - urbana džungla. Ne vidim razlog zašto otići iz BG i preseliti se u NS kad je i NS na putu da postane BG za koju godinu. Inače grad ima skoro sve što se nudi u Srbiji ali ima previše mana za moja očekivanja.

Užice - grad izgleda strašno loše (trg, fasade, saobracajnice, parking...) i ima velikih problema s kvalitetom vazduha i zagadenosti Ðetinje. Industrija slaba.

Okolina mesta oko Novog Sada mi se svidaju tipa Sremski Karlovci, Sremska Kamenica i dr. Obišao sam i Vršac, Valjevo, Suboticu...

Nakon nekog vremena istraživanja okolo po gradovima u Vojvodini i Zapadnoj Srbiji pre par godina sam kupio manju vikendicu na Zlatiboru samo jedan kilometar od centra a ušuškano u šumu kao da je 10km od onog divljeg centra.
I Zlatibor ima hrpu mana (prevelika izgrađenost centra, male ulice s obzirom na izgradnju zgrada, manjak parkinga, zgrade i kuće nisu tipske) ali deo toga je kompenzovala lokacija mog placa (blizu sam centra pa mogu peške tako da autom nikad ne idem u centar, do glavne saobraćanice Užice - Crna Gora sam na par minuta samo, blizina prodavnice, mesnice i dr.).

Tamo svi puno očekuju od ovog autoputa Preljina - Požega, samo da tu deonicu završe i put do tamo će biti daleko lakši i sigurniji. Da ne pričam o autoputu do Kotromana koji će mi biti na 20km od kuće ili i o možebitnom otvaranju Aerodroma Ponikve u UE. Plate su iznad proseka, uvek se nešto događa, vazduh je zdrav (nadmorska visina kuće je 1000m), Užice ima dobre srednje škole, voz do BG... Ja iskreno od Gold Gondole ne očekujem nikakav spektakl, sumnjam da će turisti samo zbog nje dolaziti ali oni koji su već tamo će se sigurno provozati i definitivno je dobra dopuna ponudi sadržaja. Više me raduje kompletno renoviranje jezera, centra i okolnih uličica koje se odvija proteklih par nedelja.

Cene nekretnina su dosta visoke, mnogi predviđaju da će "puknuti balon prenaduvanih cena" ali godine prolaze a balonu ništa. Čekaj magarče da trava naraste.
 
Zanimljivo istrazivanje
Kroz Sabac sam samo prolazio, cuo sam da je lep ali izuzetno mrtav, pogotovo zadnjih par godina
Za Uzice svi kazu da je izuzetno ruzno i mrtvo, doduse nisam bio pa ne mogu to potvrditi
Sremska Mitrovica i Ruma su trenutno industrijski i ekonomski vrlo jaki gradovi. U Rumi deca imaju besplatan vrtic cini mi se, a u Mitrovici gradjani besplatan gradski prevoz.. oba imaju ja mislim preko 20 fabrika. Mi vec dugo razmisljamo o selidbi u taj deo Srbije

Mene zanima kako je u Vu? Cuo sam da se ljudi iz Slavonije zale, kao da ih je ostatak Hrvatske ,,zaboravio" .. i da je Osijek jedini ziv, samo zbog velicine

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738117#p738117:17ygehon je napisao(la):
Rajan » Sre Maj 13, 2020 5:30 pm[/url]":17ygehon]Zanimljivo istrazivanje
Kroz Sabac sam samo prolazio, cuo sam da je lep ali izuzetno mrtav, pogotovo zadnjih par godina
Za Uzice svi kazu da je izuzetno ruzno i mrtvo, doduse nisam bio pa ne mogu to potvrditi
Sremska Mitrovica i Ruma su trenutno industrijski i ekonomski vrlo jaki gradovi. U Rumi deca imaju besplatan vrtic cini mi se, a u Mitrovici gradjani besplatan gradski prevoz.. oba imaju ja mislim preko 20 fabrika. Mi vec dugo razmisljamo o selidbi u taj deo Srbije

Mene zanima kako je u Vu? Cuo sam da se ljudi iz Slavonije zale, kao da ih je ostatak Hrvatske ,,zaboravio" .. i da je Osijek jedini ziv, samo zbog velicine

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока

Iz Slavonije se hrpa ljudi odselila i sumnjam da će se vratiti. Vukovar je industrijski jedan od najslabijih gradova i 85% ljudi rade za minimalnu platu koja iznosi 500€ ali su cene dosta više nego u Srbiji. Svi u pograničnom delu idu u šoping u Srbiju, zato dobro žive Šid, Bogojevo i Bačka Palanka, doduše sada su oni na aparatima zbog korona virusa i jedva čekaju da se otvore granice jer ljudi iz HR rade 70% prometa.

Osijek je udaran grad, centar regije. Svi ozbiljniji fakulteti su tamo (učiteljski, elektrotehnički, prehrambeno-tehnološki, matematički...). Osijek je jedini grad u HR s više parkova nego trgova, najveća mreža biciklističkih staza, tramvaj. Arhitektura slična Somboru i starom delu N.Sada. Inače garsonjera od 35-40kvadrata se iznajljuje za 200€. Kvadrat stana starogradnje je oko 1200-1300€. Po nekim stvarima daleko ispred Novog Sada (čistoća, urednost, nema divlje gradnje i arhitekture, ima dosta parkinga, grad je sav u zelenilu, lep ZOO vrt, plate dosta dobre) ali nema toliko zabave kao u NS i života generalno. Industrije ima ali ne baš tako puno a industrije kojom se ja bavim apsolutno ništa.

U životu nisam video ružniji grad na Balkanu od Užica. Ne bavim se politikom, ne znam ni ko je tamo na vlasti ali tamo je sve trulo i raspada se. Kada odem na ZL ponekad se spustim tamo, ne mogu se načuditi toliki grad s toliko malo parkinga. A trg i zgrade kao da je jučer završilo bombardovanje. Toliko načičkanih kuća a 70% njih fasadu nema. Uopšte mi nije žao platiti ručak ili kafu x3 više na Zlatiboru kad barem imam uslugu, kvalitet i ambijent u 90% lokala tamo.

Nisam bio u Rumi ali Mitrovica mi se svidela. Onaj centar je pristojan.

Nisam odabrao N.Sad jer je divlji grad, ide u smeru BGa lagano. Sremski Karlovci su mi uz Sombor najlepše mesto koje sam do sada video a odlučio sam se za ZL iz više razlog:
- prvo da se sklonim iz ravnice, klima je ugodnija na visinama 200-1000m, pogotovo leti. Vazduh da ne spominjem. Uređeno skijalište s umetnim snegom daje opciju za lep provod vikenda preko zime za malo novca
- postoji opcija za bavljenje turizmom (niti sam u financijskoj mogućnosti da pravim apartmane niti to želim, ali na tu količinu turista i privredne aktivnosti ima stvarno dosta drugih opcija osim apartmana i restorana...)
- mesto je puno turista i leti i zimi i redovno obara rekorde iz godine u godinu
- u blizini postoje dve jake firme koje se bave metalalurgijom (u Sevojnu) a ja sam u tim vodama

Ne sviđa mi se prekomerna gradnja u centru, trenutno se gradi 20-30 zgrada po naselju. :notok: Najveći je problem što vizualno neke zgrade odudaraju od drugih. Pogotovo kuće jer su pojedinci udarili crvenu, roza ili zelenu fasadu koje bodu u oči. :shock:

Nove zgrade su meni vizualno u 98% slučajeva OK. Zameram im jedino deficit parkinga na broj stanova u zgradi i zelene površine. Preko puta moje vikendice investitor otkupio par malih vikendica i gradi 2 zgrade s zatvorenim bazenom i wellness centrom + neke druge sitnice. Ponavljam, nismo u centru. Komšije utržile kršne vikendice izgrađene 1960-70. za bolesne pare a investitor povećao cene našim vikendicama i placevima + naravno da će trebati neko raditi u tim objektima :sesir:
 
Nedostaje mi Novi Sad od pre desetak godina, cak sam mislio tada da se preselim tamo :-(

Kakvo je bilo osvezenje, tada u nekim tinejdzerskim godinama, otici u sam centar i zaci u glavnu ulicu za provod i videti neki normalan mladi svet i kafic do kafica, a iz svakog pici neka normalna muzika.

U ulici Laze Teleckog je bio samo jedan lokal sa turbo dzihad muzikom, a onda iz godine u godine sve gore i gore.
 
Потписујем. Нови Сад је изашао, са ширим подручјем на пола милиона, то је сада само умањена верзија Београда. То се осећа и у психологији: рецимо, Новосађани су били изразито питоми и културни возачи - сада су, према мом скромном мишљењу, најгори у Србији; за воланом, имају излив ране београдизације у мозак, а то је изузетно опасно стање.

Историјски, иначе, кажу да су преци данашњих старих Новосађана Срби који су се пред најездом Османлија иселили на север - из Београда.
 
Tako je, NS ide u pogrešnom ali zato dobro utabanom smeru. U životu sam dosta sveta obišao i zbog posla živeo na svim naseljenim kontinentima osim Australije. Ono na šta se gadim je seljančizam i bahatost sve većeg broja ljudi u BG i NS. Primera je milijarda, znate na šta mislim. Pri tome ne mislim na muzeje, pozorišta, muziku nego na osnovno ponašanje i kulturu stanovnika. Ne mogu to gledati, bežim što dalje od toga.

Ko nije upoznat s stanjem na Zlatiboru, samo ću vam reći da vreme povoljne kupnje placeva traje od početka prošle godine do kraja ove godine zbog restitucije. Nakon toga cene idu gore, sada se grabi dok još ima. Već sada se dosta toga razgrabilo u pojedinim delovima mesta i mislim da će nestati placeva pre kraja godine. Uvek će biti placeva 2-3-4-5km od centra ali po meni to je ok za vikendicu ali ne i za trajni smeštaj jer onda se mora koristiti automobil za svaku sitnicu a to je ono što želim svesti na minimum.

Vreme za povoljnu kupovinu vikendica i kuća je odavno prošlo, sada bez 100k nema kuće da je na pristojnoj lokaciji (centar naravno nije pristojna lokacija za mene).

Što se tiče stanova, precenjeni jesu ali cenu je definirala potražnja. Mene lično nikada nisu ni zanimali, ne idem u planinu da bih živeo u 4 zida...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738501#p738501:ho3dwkhh je napisao(la):
Arcus » 14 May 2020 02:48 pm[/url]":ho3dwkhh]Tako je, NS ide u pogrešnom ali zato dobro utabanom smeru. U životu sam dosta sveta obišao i zbog posla živeo na svim naseljenim kontinentima osim Australije. Ono na šta se gadim je seljančizam i bahatost sve većeg broja ljudi u BG i NS. Primera je milijarda, znate na šta mislim. Pri tome ne mislim na muzeje, pozorišta, muziku nego na osnovno ponašanje i kulturu stanovnika. Ne mogu to gledati, bežim što dalje od toga.
Ма управо моја поента. Провео сам, стицајем околности, почетком године неко време у Врању. Људи нормални, љубазни, неисфрустрирани, господа. Више стреса имам за једно поподне у вајбер групи мог улаза (ко то измисли?!), него тамо за две недеље. Имам и кућу у Врању, да сам за пензију, озбиљно бих размотрио селидбу.
 
Novi Sad je dobar za nekoga ko ima para pa ode kupiti 2-3 garsonjere pa to iznajmljuje a za život se povuče na periferiju. Ima takvih ljudi. Za manje para dobiju više prostora u NS a ne trpe nenormalne gužve u BG. Verovatno je i nešto manja renta ali po meni se ne isplati trpit gužve BGa za nešto malo više para. Prijateljica uređen stan u NS na lepom mestu od 35-40 kvadrata danas stavi na oglas do sutra ujutru on je iznajmljen za 200€.

Ponekad odem do NS, prigradska naselja tipa Sajlovo, Futog i sl. mi se nikako ne sviđaju i što dalje to me više privlači bavljenje nečim vezano na turizam u budućnosti. Na ZL nisam mogao dočekati majstore za neke sitne radove na vikendici. Bager sam vijao 5 dana da dođe poravnat nešto malo terena, svi bageri preokupirani poslom. Fasader mi rekao da može doći za 5-6 meseci da mi pokrpa fasadu kad sam zamenio prozor...
 
Da li je neko bio u Požarevcu? Po pričama ljudi sam čuo da su Leskovac, Užice i Požarevac 3 najružnija grada u Srbiji ..

Arcus, kakva je situacija u Hr generalno? Planiram obići Hrvatsku, deluje mi da je vrlo lepa zemlja ( inače sam samo bio jednom u Vukovaru ) . Zanimaju me Vinkovci, Osijek, Slavonski Brod, Rijeka, Pula ...
 
Sumnjam da neki grad može biti ružniji od Užica. Ono što je mene šokiralo više od same arhitekture i prenatrpanih poluzavršenih kuća s ulicama za skutere a ne za aute je koliko je tamo sve uništeno i koliko je sve neplanski rađeno i uz to sve ekološki problemi u vezi s vazduhom i Đetinjom.

U Slavoniji nikako ne zaobići Osijek (Tvrđa je lep deo grada kao i sam centar). Začudit ćeš se kako su lokali u centru prazni jer se otvorila dva ogromna shopping centra pa su se svi tamo preselili. Što se tiče ostalih gradova ja lično nebih više gubio vreme na Slavoniju.

Varaždin mi je jedan od najlepših manjih gradića u HR. Zagreb je također lep i kulturan grad, mada više sa zapadnim mentalitetom nego balkansim (od kojeg cela HR i pokušava pobeći). Oni koji žive za provod i splavove kažu da je ZG dosadniji od BG. To ima veze s mentalitetom ljudi ali i s veličinom grada.

U Rijeci sam bio 5-6 puta, ništa posebno, industrijski grad ali dosta multikulturalan. Kad si već došao do Rijeke idi još 10ak kilometara do Opatije, koja mi je uz nezaobilazni Rovinj stvarno biser primorja.

U Dalmaciju nisam nikada išao ali kažu da su plaže još lepše nego na severu i da su Zadar i Split prelepi međutim što južnije to zatucaniji narod.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738792#p738792:e3nj55v9 je napisao(la):
Rajan » Пет Мај 15, 2020 2:03 pm[/url]":e3nj55v9]Da li je neko bio u Požarevcu? Po pričama ljudi sam čuo da su Leskovac, Užice i Požarevac 3 najružnija grada u Srbiji ..

Arcus, kakva je situacija u Hr generalno? Planiram obići Hrvatsku, deluje mi da je vrlo lepa zemlja ( inače sam samo bio jednom u Vukovaru ) . Zanimaju me Vinkovci, Osijek, Slavonski Brod, Rijeka, Pula ...
Ужице да, мада околина има потенцијала. Шта фали толико Лесковцу и Пожаревцу? Чини ми као да ми нисмо били у истим градовима.

За момка који хоће да путује у Кроацију, можеш отићи на Плитвице, Ровињ, острва (Хвар број један), Бријуне, евентуално Сплит и наравно Дубровник. Све остало, укљујући Загреб, је изузетно прецењено и већ виђено.

Не покушавају они да ”побегну од балканског менталитета” (шта год то било), већ у нарцисоидном заносу настоје да се прогласе посебним и другачијим од читавог региона, што је потпуно трагикомично. :kafa:
 
Vidim da vlada i mediji pokušavaju zadržati gastarbajtere da se bave poljoprivredom i da otvaraju gazdinstva po selima. Sumnjam da će baš nahvatati mnogo naših iz Beča i Minhena da se presele na zapuštena sela kojima je cesta propala, elektro i telefonska mreža i dr. Da ne pričamo o gasu, javnom prevozu, školi, doktoru... Takodjer krenu sa subvencijama po grlu neke životinje i nakon koju godinu prestanu isplaćivati a mnogi su i s tim parama bili na granicai isplativosti. Ista priča je i s malinama i drugim voćem. Ne znam da li se uopšte može živeti od poljoprivrede a da nisi veliki zemljoposednik kakvih ima u Sremu, Bačkoj i Banatu koji imaju stotinu i više hektara plodne zemlje...

Treba oživeti sela ali nemamo pravu strategiju.
 
Vrh