Šta je novo?

Alternative za Beograd (u Srbiji)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720742#p720742:9bb4dz1g je napisao(la):
Ventilator_BGD » Čet Mar 26, 2020 2:13 am[/url]":9bb4dz1g]zavisi cime se ko bavi ako jos imas i decu koja treba da imaju perspektivu onda nista manje od nisa kragujevca ili novog sada ne bi bilo dobro za izbor, osim ako nije u blizoj okolini.Zato u okruzenju beograda gledam mesta koja imaju metro liniju sve ostalo su rupe realno. da ne budem shvacen pogresno ja obozavam mala mesta i prvi bi se preselio na periferiju kragujevca npr. s obzirom da su mi majka i zena odande, ali ja kao arhitekta ne mogu puno da ocekujem od struke tamo. Odande se sele i programeri koji zive ko bubreg u loju, sta onda da se kaze za neko kraljevo krusevac, prokuplje ili sta god trece.
Ja bas naprotiv mislim da je za decu mnogo bolje da studiraju u drugom gradu od onog gde zive. Postaju samostalni i vise grizu, zdravije je za odrastanje.
A vecina gradova ima dobre gimnazije, sto je sasvim dovoljno za upis na koji god fakultet.

Ajd da preformulisem pitanje, ako zanemarimo posao, vec uzmemo u obzir sve ostalo sto ti gradovi nude, sta fali gradovima 50.000-200.000 stanovnika u Srbiji, a to su:

Kragujevac 179.417
Leskovac 144.206
Subotica 141.554
Kruševac 128.752
Kraljevo 125.488
Pančevo 123.414
Zrenjanin 123.362
Šabac 115.884
Čačak 115.337
Smederevo 108.209
Novi Pazar 100.410
Valjevo 90.312
Sombor 85.903
Vranje 83.524
Sremska Mitrovica 79.940
Loznica 79.327
Užice 78.040
Požarevac 75.334
Jagodina 71.852
Zaječar 59.461
Kikinda 59.453
Pirot 57.928
Vršac 52.026

Zasto je zivot u Beogradu, Novom Sadu i Nisu bolji od zivota u tim gradovima (ako zanemarimo posao) ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720558#p720558:56duek5m je napisao(la):
MC_ » 25 Mar 2020 15:03[/url]":56duek5m]A mentalitet? KAzu da u su u Vojvodini nepoverljivi prema dosljacima.

Друг каже да су финији мало, али се ненормално дрогирају. Лудо скроз! Барем млађи ови. А ако тог мог друга изненади тако нешто онда је већ критично стање. Е сад, он је био у Вршцу, за остало не знам али не би ме чудило, сусрећем се са свакаквим људима
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721034#p721034:11mozrw0 je napisao(la):
SRBO » Пет Мар 27, 2020 12:03 am[/url]":11mozrw0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720558#p720558:11mozrw0 je napisao(la):
MC_ » 25 Mar 2020 15:03[/url]":11mozrw0]A mentalitet? KAzu da u su u Vojvodini nepoverljivi prema dosljacima.

Друг каже да су финији мало, али се ненормално дрогирају. Лудо скроз! Барем млађи ови. А ако тог мог друга изненади тако нешто онда је већ критично стање. Е сад, он је био у Вршцу, за остало не знам али не би ме чудило, сусрећем се са свакаквим људима
Слично је у НС, мада су углавном ”лакше дроге” у питању. :violina:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720585#p720585:wsqcvzj9 je napisao(la):
Ventilator_BGD » 25 Mar 2020 04:11 pm[/url]":wsqcvzj9]Ako aludiras na emisiju ugljen dioksida ja nisam pravi covek za tu temu, ne verujem u to.
Sumpor dioksid je problem
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721029#p721029:cqjqxsjo je napisao(la):
chiko » 26 Mar 2020 10:51 pm[/url]":cqjqxsjo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720742#p720742:cqjqxsjo je napisao(la):
Ventilator_BGD » Čet Mar 26, 2020 2:13 am[/url]":cqjqxsjo]zavisi cime se ko bavi ako jos imas i decu koja treba da imaju perspektivu onda nista manje od nisa kragujevca ili novog sada ne bi bilo dobro za izbor, osim ako nije u blizoj okolini.Zato u okruzenju beograda gledam mesta koja imaju metro liniju sve ostalo su rupe realno. da ne budem shvacen pogresno ja obozavam mala mesta i prvi bi se preselio na periferiju kragujevca npr. s obzirom da su mi majka i zena odande, ali ja kao arhitekta ne mogu puno da ocekujem od struke tamo. Odande se sele i programeri koji zive ko bubreg u loju, sta onda da se kaze za neko kraljevo krusevac, prokuplje ili sta god trece.
Ja bas naprotiv mislim da je za decu mnogo bolje da studiraju u drugom gradu od onog gde zive. Postaju samostalni i vise grizu, zdravije je za odrastanje.
A vecina gradova ima dobre gimnazije, sto je sasvim dovoljno za upis na koji god fakultet.

Ajd da preformulisem pitanje, ako zanemarimo posao, vec uzmemo u obzir sve ostalo sto ti gradovi nude, sta fali gradovima 50.000-200.000 stanovnika u Srbiji, a to su:

Kragujevac 179.417
Leskovac 144.206
Subotica 141.554
Kruševac 128.752
Kraljevo 125.488
Pančevo 123.414
Zrenjanin 123.362
Šabac 115.884
Čačak 115.337
Smederevo 108.209
Novi Pazar 100.410
Valjevo 90.312
Sombor 85.903
Vranje 83.524
Sremska Mitrovica 79.940
Loznica 79.327
Užice 78.040
Požarevac 75.334
Jagodina 71.852
Zaječar 59.461
Kikinda 59.453
Pirot 57.928
Vršac 52.026

Zasto je zivot u Beogradu, Novom Sadu i Nisu bolji od zivota u tim gradovima (ako zanemarimo posao) ?

Realno je da grad od 100-200 hljada stanovnika ima sasvim lepu perspektivu za dobar zivot ali u srbiji sve ide unazad, mada i ne samo u srbiji svuda je to tako. Tendencija je trpanje ljudi u koncentracione logore od gradova iz kojih treba ausfajz za lzlazak, apsolutna kontrola. E to ce sad da se menja pa moze da se ocekuje da za jedno 2-3 godine mali gradovi i sela ponovo dobiju svoj znacaj, al da ne pricam sta ce biti ko tarabic, moje iskustvo sa kragujevcem je da je nenormalno propao raselio ili proseljacio u poslednjh 15 godina, sve manje desavanja, prazne ulice tamo se ne zivi nego se ceka raseljavanje. Ljudi do poslova dolaze ili preko stranaka ili preko grane, i tu nema pomoci. Ocekujem da je slcno i u ostatku srbije ne racunajuc beograd inovi sad. Nekako grad za zivot mora da ima tendenciju razvoja i perspektive a ne raseljavanja, kao i zemlja ustalom. Da je tako ne bi puno njih odlazlo, vecina kragujevcana prezire beograd zbog nepodnosljive guzve i velicine ali najcesce cak i da nemaju izbora vide da je njihova sredina sve veca rupa i da svi oko njih napustaju, pa nema onoga ko se ne zabrine za svoju buducnost u takvom mestu, ili makar svoje dece.
 
Od navedenih gradova, možda u par nisam zašao, makar na par sati, a u većini sam i noćio. O svakom bih imao komentar, ali je veoma veoma subjektivno, pogotovo kada se uđe u teoretisanje o mestu za život.

--
Što se ruže vetrova tiče, Vršac i Fruška Gora su pogodna mesta. Samo, u VŠ vetar nikada ne staje, duva bar malo.

--
Što mene tiče, realno bih gledao da ostanem na teritoriji BGa. Na primer, Bataja je BG, Banovci nisu. Tu su komplikacije kod administracije, lečenja, svega. Iako bih pre živeo u Banovcima, Pazovama, nego u Bataji, da nema te "granice", ne samo grada, već i pokrajine.

Kako rekoše, da je dobre infrastrukture (a i krštene države), imali bi problem od viška izbora. Ovako se mora paziti i kalkulisati, ukoliko je posao u BGu i putuje se svakodnevno, a imaš i decu, koja će jednom krenuti u neku srednju, pa i na fax.


Da imam solidan posao u drugom gradu, tj da mogu da biram, verovatno bi NS bio najprihvatljiviji. Ne garantujem koliko bih izdržao, ali mogao bih da probam. Nisam nešto odušeljen kao dobar deo ljudi koje znam, NS ovo, NS ono, niti me fascinira nešto posebno, ali je valjda najveće što možeš dobiti posle BGa, a da nisu Niš i Kragujevac. Za Niš ne mogu da tvrdim, ali u KG ne bih mogao da živim, iako je u Šumadiji, koju gotivim.

Upravo ta "brdovitost" bi me odvela na obronke Fruške, ili na potez Avala - Kosmaj, pa i Bukulja - Oplenac, da ne razmišljam o prevozu, dostupnosti nekih stvari i sl. Sve to funkcioniše i tokom zime, a relativno blizu je BGu.

Da maštam, bez ikakvih ograničenja, Šumadija ili Zapadna Srbija, manji "ranč" i tako dok se može.












T-T
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721473#p721473:1n1i6b72 je napisao(la):
Ventilator_BGD » Sub Mar 28, 2020 4:11 pm[/url]":1n1i6b72]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721029#p721029 je napisao(la):
Da je tako ne bi puno njih odlazlo, vecina kragujevcana prezire beograd zbog nepodnosljive guzve i velicine ali najcesce cak i da nemaju izbora vide da je njihova sredina sve veca rupa i da svi oko njih napustaju, pa nema onoga ko se ne zabrine za svoju buducnost u takvom mestu, ili makar svoje dece.
E ovo me zanima daj malo vise detalja, zasto je rupa, ako zanemaris posao, npr radis preko interenta i imas fiksna primanja.
Jel ima sve sto ti treba da kupis ?
Jel ima pozoriste, sport, rekreaciju, skole, ne mogu vise ni da se setim sta moze da nedostaje Kragujevcu ?

A ako bih ja krenuo da nabrajam sta sve ne valja u BGD tvoj post bi izgledao kao razglednica iz banje :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721601#p721601:1h00a6ek je napisao(la):
chiko » 28 Mar 2020 09:21 pm[/url]":1h00a6ek]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721473#p721473:1h00a6ek je napisao(la):
Ventilator_BGD » Sub Mar 28, 2020 4:11 pm[/url]":1h00a6ek]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721029#p721029 je napisao(la):
Da je tako ne bi puno njih odlazlo, vecina kragujevcana prezire beograd zbog nepodnosljive guzve i velicine ali najcesce cak i da nemaju izbora vide da je njihova sredina sve veca rupa i da svi oko njih napustaju, pa nema onoga ko se ne zabrine za svoju buducnost u takvom mestu, ili makar svoje dece.
E ovo me zanima daj malo vise detalja, zasto je rupa, ako zanemaris posao, npr radis preko interenta i imas fiksna primanja.
Jel ima sve sto ti treba da kupis ?
Jel ima pozoriste, sport, rekreaciju, skole, ne mogu vise ni da se setim sta moze da nedostaje Kragujevcu ?

A ako bih ja krenuo da nabrajam sta sve ne valja u BGD tvoj post bi izgledao kao razglednica iz banje :)

Kragujevcu ne fali prakticno nista za normalan zivot, ima svojih mana gomilu ali je grad kao grad, cak moze da se kaze da mozda moze i posao da se nadje i da se zaradi. Ali ja pricam o psiholoskim reakcijama ljudi na tendencije. Cak da zanemarimo konkretnu sitiaciju u gradu koja je daleko od sjajne, moj surak je programer i ne namerava da se seli iako su mu apsolutno svi drugovi sa fakulteta i gomila kolega i pored vrhunskih uslova za zivot presli u beograd ili otisli za ponudama iz inostranstva. Sta onda rec za nekoga ko jedva sklapa 300 evra mesecno. Beograd se bar ne prazni pa kazu da je nekako na pozitivnj nuli koliko ode toliko dodje, ne jenjava sama percepcija neke perspektivnsti, za razliku od vecine manjih mesta koje nisu beograd novi sad ili nesto na pola puta poput indjije.

Pored toga sto je ocigledno propao i izgubio mnogo ali mozda i mnogo vise od najvece vecine gradva u srbiji u poslednjih 20 godina, ako uzmemo u obzir sta ljudi veruju da je kg bio nekada.
 
Perspektivnot Beograda ce nestati u novoj krizi.
Srusice se kao kola od karata.

U tom smislu, poljoprivreda postaje sve perspektivnija.
Medjutim, potrebna su ulaganja.
Neki kazu da se od dva staklenika da ziveti, ali ne verujem u to.

S druge strane, znam coveka koji ima 30A pod leskom (lesnik). I on zivi od toga.
 
Znaci glavni problem za gradove u Srbiji je sto nema (dobrog) posla, jer je to i razlog zasto ljudi beze u BG i NS.
Sve ostalo sto treba za zivot imaju !

I dosta prednosti u odnosu na BG.
Meni su najvece sledece prednosti, ono sto sam zapazio onako usput:
- mirniji zivot i sa manje stresa
- saobracaj i parking
- sve je blizu

Da ne pominjem cene stanova, za 1.000 E/kv moze "de-lux" stan blizu centra da se kupi, u BG eventualno neka supa na ocajnoj lokaciji...
 
Ja bi ziveo u kragujevcu i dolazio svaki dan na posao u beograd da postoji brza linija voza, kakve postoje u mnogim zemljama, ne mora maglev moze i ono sto ide izmedju moskve i niznjeg novgoroda, sasvim dovoljno. Verovatno bi cela srbija imala drugaciju raspodelu demografije da postoje brzi vozovi i da su oni prioritet naravno sa nekom realnom mesecnom cenom.
 
Pa evo valjevo sad ima voz na 1 h do bg dobar dio stdenata je otkazao smjestaj u bg jos da ima bolji red voznje
 
MIslim da je bolje od svakodnevnog odlaskja u Beograd imati tamo neki izvor prihoda, bilo da se radi o lokalnoj firmi ili poljoprivredi.
Realno gledano, u Beogradu nema nista.
Samo posao i kafici.
 
Realno Beograd nema alternativu.
Lokacije u okolini su jedno dobre za vikendicu
 
Do 40.godine, Beograd nema alternativu :) posle 40. svaki grad je bolji od Bg :D

Realno, kad 'prodje babu zvizdanje' i kad te smori klabing svakog vikenda, nema neke prednosti od zivota u Bg... Narocito u pojedinim delovima, da ne nabrajam sad da s' neko ne uvredi. :kafa:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721758#p721758:12gc88k8 je napisao(la):
Ventilator_BGD » Ned Mar 29, 2020 1:36 pm[/url]":12gc88k8]Ja bi ziveo u kragujevcu i dolazio svaki dan na posao u beograd da postoji brza linija voza, kakve postoje u mnogim zemljama, ne mora maglev moze i ono sto ide izmedju moskve i niznjeg novgoroda, sasvim dovoljno. Verovatno bi cela srbija imala drugaciju raspodelu demografije da postoje brzi vozovi i da su oni prioritet naravno sa nekom realnom mesecnom cenom.
Ne razumem tu opsesiju Beogradom.
Valjda bi ti zelja bila (a i mnogo je realnije od brzih vozova) da se dobre firme otvore u KG ili drugim gradovima u Srbiji.
Cak i da se naprave brze pruge, svaki dan bi gubio 3-4 sata u prevozu (do voza + voz + od voza do firme kroz BG saobracaj, plus moras da dodjes na vreme za voz itd).
A ovako 10 minuta laganini do fime u KG, no stres, nirvana...
 
Da.
Beograd vec 200 godina upravlja Srbijom.
Srbija je talac beogradskog palanackog menatliteta.
Umesto da se razvija, provincija imitira Beograd.

Ali nije to tema.
Pitanje je od cega ziveti u (ruralnoj) porovinciji sada ili za dva meseca, bez Beograda.
 
Ne bih da se ponavljam, ali u ovoj situaciji nije preprucljivo da se ide u provinciju, jer cemo doneti zarazu u mesta u kojima nije bilo.
 
A ko o tome uopste ovde pise, ovo je tema generalno o zivotu van Beograda, a ne o bezanju "na selo".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722118#p722118:3dgib7b7 je napisao(la):
MC_ » 30 Mar 2020 09:03 am[/url]":3dgib7b7]Da.
Beograd vec 200 godina upravlja Srbijom.
Srbija je talac beogradskog palanackog menatliteta.
Umesto da se razvija, provincija imitira Beograd.

Ali nije to tema.
Pitanje je od cega ziveti u (ruralnoj) porovinciji sada ili za dva meseca, bez Beograda.

Ustvari prvi put posle duze vremena je obrnuto pitanje, od cega ce ziveti sada ili za 2 meseca Beograd, kad vise u prodavnicama u prodaji ne bude brasna mleka i ulja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722238#p722238:szkunepv je napisao(la):
chiko » 30 Mar 2020 03:52 pm[/url]":szkunepv]A ko o tome uopste ovde pise, ovo je tema generalno o zivotu van Beograda, a ne o bezanju "na selo".

Pa bila bi generalna tema da je otvorena u nekim normalnijim okolnostima.
Ne kazem da to niko ne treba da radi, vec da se svakim preseljenjem donosi delic tog zagadjenja i zaraze.
Nije problem kada bi se nas nekoliko preselilo, ali kada bi se to desavalo masivnije...
 
Registrovao sam se na forum zbog ove teme
Porodično smo je dosta pokretali, pa da podelim neka iskustva
Da krenem redom, ono što sam obišao

Inđija - skroz simpa gradić, oko 25 000 stanovnika. 40ak km od Bg i 30ak od Ns. Ima industrijske zone i dosta stanovnika je zaposleno. Sadržaja za decu ima, ali i za odrasle. Oko 3-4 osnovne i 3-4 srednje škole. Tržni centri, outlet, centar grada skroz korektan. Sportski je grad ok pokriven. Dosta stanovništva se tu naselilo 90ih iz Hrvatske i narod mi je celokupno delovao okej. Što se tiče nekog odvojenog života od Bg, teško ćete to dobiti tu jer nema porodilište, bolnicu, fakultete.. tako da će vam se život opet svesti na češći odlazak u Bg.

Ruma - skroz simpa grad, oko 30 000 stanovnika. 50ak km od Bg i 40ak od Ns. Ima takođe industrijske zone i dosta ljudi je zaposleno. Ima sadržaja za sve, centar grada mi je lepši u Inđiji a i Ruma mislim da nema nijedan tržni centar. Oko 4-5 osnovnih i 4-5 srednjih škola. Sportski je grad malo slabije pokriven. Narod isto skroz okej. Teško za neki skroz odvojen život od Bg. Bez bolnice, porodilišta, fakulteta...

Sremska Mitrovica - skroz simpa grad, oko 40 000 stanovnika. 60ak km od Bg i 50ak od Ns. Ima industrijske zone i ima dosta zaposlenih. Sadržaj postoji za sve, pozorište, tržni centri. Nema bioskop. Oko 6-7 osnovnih i 6-7 srednjih škola, 1 fakultet. Sportski je grad ok pokriven. Narod ok. Život bez Beograda je tu već lakši, grad ima bolnicu, porodilšte..

Zrenjanin - simpa grad, oko 75 000 stanovnika. 70ak km od Bg i 50ak od Ns. Slabiji sa industrijskim zonama. Lep centar grada, ima sadržaja, tržni centri. Oko 10ak osnovnih i 10ak srednjih. 1 fakultet. Sportski je grad ok, narod ok. Život odvojen od Bg je tu isto lakši, bolnica, porodilište.. i manje više sav bitan sadržaj.

u Vršcu sam bio samo jednom pa ne mogu detaljnije da pišem, kakvo je Smederevo?
 
Vrh