Šta je novo?

Air Serbia


NATO avion uđe u vazdušni prostor Rusije, i ruske odrambene snage ništa ne urade, tj nisu ni svesne o kakvom je avionu reč? :)
 
Pustimo sta kaze preCednik, beleska pilota je ovo:
"Not far from the Russian border with Latvia, Russian Air Traffic Control sent initial traffic information to warn us of the existence of another aircraft next to ours. Two minutes later they issued another warning to visually identify the aircraft and its altitude. It was a grey military fighter jet, which was likely a Phantom or Eurofighter. The aircraft was some 2.000 to 2.500 feet beneath ours and made a right turn, without endangering the safety of our aircraft. We informed Air Traffic Control that we had visual contact but without giving further details"..."This incident was concerning and made us feel very uncomfortable until we left Russian airspace. We recommend that greater attention be taken into preparing these flights which are proceeding during times of increased risk and war".

Deluje kao da se NATO lovac krio u radarskom odrazu naseg aviona koji je mnogo veci. U proslosti su se desavale situacije gde lovac krijuci se iza putnickog aviona isprovocira PVO sistem koji zatim slucajno obori putnicki avion.

Ovo je jos jedan od razloga zbog koga mislim da bi avione koji lete iz Moskve i St.Petersburga trebalo da prate ruski lovci do granice. Nema puno tih letova.
 
Pusti ti to koji i čiji lovci treba da prate naše avione gde i dokle. Neka se jasno javno kaže da ne treba pratnja ili da se javno prozivaju ako prate bez dogovora unapred. Na kraju će naš avion da bude krivac kada se poobaraju ruski i nato avioni, pa ćemo opet mi da naje*******....
 
Sve sam bliži stavu da je bolje da obustavimo te letove na mesec dana i a u tri lepe više. Uostalom, ti letovi i jesu glavni razlog zašto se u Beogradu gomilaju Rusi.
 
Pusti ti to koji i čiji lovci treba da prate naše avione gde i dokle. Neka se jasno javno kaže da ne treba pratnja ili da se javno prozivaju ako prate bez dogovora unapred. Na kraju će naš avion da bude krivac kada se poobaraju ruski i nato avioni, pa ćemo opet mi da naje*******....
Ne mozemo mi nikako biti krivi, nije nikakav dvoboj na nebu pa da i smetamo nekome niti smo nelegalno usli u tudji vazdusni prostor. Nego jaja... forama pokusavaju da urade ono sto je izrael pre par godina uradio u Siriji. Nazalost kada vidim sta se desava oko ovog danasnjeg masakara u ukrajini bojim se da ce u skorijoj buducnosti i zrtvovati par desetina zivota u nekom komercijalnom letu kako bi se za to okrivila rusija.
 
Ne mozemo mi nikako biti krivi, nije nikakav dvoboj na nebu pa da i smetamo nekome niti smo nelegalno usli u tudji vazdusni prostor. Nego jaja... forama pokusavaju da urade ono sto je izrael pre par godina uradio u Siriji. Nazalost kada vidim sta se desava oko ovog danasnjeg masakara u ukrajini bojim se da ce u skorijoj buducnosti i zrtvovati par desetina zivota u nekom komercijalnom letu kako bi se za to okrivila rusija.
Ne treba mi sami da se tu mešamo ništa, problem je što ćemo silom biti umešani. Jednom će da uđe nečiji lovac u tuđi vazdušni prostor, oni će da se gađaju, nama će ili oboriti avion "slučajno" ili će se sami boriti. I na kraju, kao i uvek, Srbija će biti okrivljena jer "i dalje moramo da letimo za Rusiju umesto da se pridružimo sankcijama".
 

on 8th April 2022

DEFENSE

Serbia claims NATO fighter jet flew under passenger plane in Russian airspace​

VALIUS VENCKUNAS

An unknown fighter jet sped under an Air Serbia Airbus A330 as the aircraft was crossing Russian-Latvian border on a flight between Moscow (SVO) and Belgrade (BEG), Serbian president Aleksandar Vucic said in an interview on national television.

According to Vucic, the fighter jet flew under Air Serbia’s aircraft in Russian airspace on April 6, 2022.
Vucic read out what he said was a report from a pilot on the flight: “Not far from the Russian-Latvian border, Russian Air Traffic Control sent us traffic information to warn us about an aircraft nearby. Two minutes later they asked us to visually identify the aircraft.” Vucic said. “The plane in question. It was a military fighter jet. It resembled the “Phantom 15” or the Eurofighter the most, gray in color.”

Vucic continued from the report: “It [the jet] went from left to right, but without endangering the safety of our plane. Then it quickly disappeared from sight.”
“Apparently, it was a NATO aircraft in Russian airspace only a kilometer below [the Air Serbia aircraft]. And the Russian flight controller correctly informed us that there was another airplane nearby, and asked to check what kind of airplane it is, because how are they going to shoot that airplane when there are passengers above it.”.
According to Flightradar24 data, Air Serbia flight JU651 from SVO to BEG crossed the Russian-Latvian border at approximately 13:45 UTC on April 6, 2022.
It is unclear what NATO aircraft the report, quoted by Vucic, referred to. The McDonnell Douglas F-4 Phantom has been retired from most NATO air forces, remaining in limited use only by Turkey and Greece. Six United States Air Force McDonnell Douglas F-15E Strike Eagles were stationed in Amari Air Base, Estonia, in January 2022. However, they have since been relocated.

Since April 1, 2022, only McDonnell Douglas F/A-18 Hornets of the Spanish Air Force, Saab JAS 39 Gripens of the Czech Air Force, Mirage 2000-5Fs of the French Air Force, and General Dynamics F-16 Fighting Falcons of the Belgian Air Force have been stationed in the vicinity of the incident as a part of NATO Baltic Air Policing.
Neither the Russian nor NATO authorities have released an official statement regarding the alleged incident .

AeroTime has reached out to NATO Air Command for comment.
 
Poruka je shvacena ali jeste malo bezveze izrazavati starost aviona u godinama zapisanim u decimalnom zapisu. Pogotovu sto godina nema 10 meseci nego 12 tako da prosto ne stima.
 
Poslednja izmena:
из практичних разлога се године представљају децимално, јер боље је и лакше написати 12,9 година, него 12 година, 10 месеци и 24 (+-) дана. и онда када имаш више авиона, само се уради просек тих цифара да би се добила просечна старост флоте
 
Bukvalno prvi i jedini put da vidim da neko predstavlja godine u decimalama. A u informatici sam vec 7 godina. Jedino ako je mozda praksa u avijaciji drukcija, sto ne bih znao, tako da ostavljam tu opciju.
 
Pa dobro, u bazi je svakako upisano vreme proizvodnje ili prvog leta kao unix vreme, a posle je sve stvar prezentacije i formatiranja web strane.
 
I anglosaksonci koriste Farenhajte za temperaturu (i druge nezgrapne jedinice) pa to ne znači da je praktično i korisno XD

Osim ako nismo u nekom naučnom krugu, simpozijumu ili usred statističke računice, dovoljno je reći za nekog ili nešto ''ima preko 12 godina'' ili ''ima skoro 13 godina''.
''Ima preko 12'' obično znači više od 12 godina, a ''skoro 13'' znači ima preko 12 godina i 6 meseci. Kažem, osim ako se radi neka računica ili baza podataka, ne vidim razlog niti znam ikog da govori i izražava bilo šta (od godina) u decimalama. Ipak smo ljudi, nismo roboti. Iako idemo ka tome nažalost.
 
Poslednja izmena:
Vrh