Aerodrom Nikola Tesla će se razvijati u 5 faza - Planirana izgradnja nove poletno-sletne staze, železničke infrastrukture, hotela...
Nedelja, 28. 08. 2016.|11:31 | Izvor: eKapija
Za razvoj Aerodroma Nikola Tesla zainteresovani su kako domaći putnici i privreda, tako i strani investitori. Najzad, pred javnost je izašao plan o kojim se definiše namena, kapaciteti i sadržaj aerodromskog kompleksa, koji se prostire na 1989ha.
Kako navode urbanisti, taj prostor je dovoljno velik za planirane sadržaje, a umesto sadašnjih 157.640 kvadrata bruto građevinske površine, prema planu, na beogradskom aerodromu moguće je izgraditi čak 1.118.065 kvadrata.
Jedan od najvažnijih projekata je poletno-sletna staza koja će, prema planu, biti izgrađena u jugozapadnom delu kompleksa aerodroma paralelno sa postojećom stazom, dimenzija 3500x60 m. Kapacitet staza omogućio bi odvijanje oko 80 operacija na sat. Postojeća staza bi se koristila za sletanje iz pravca zapada, a nova staza za poletanje ka istoku, iznad relativno nenaseljenog područja.
Takođe je planirano proširenje platformi, odnosno broja parking pozicija za vazduhoplove, u skladu sa budućim potrebama odvijanja aviosaobraćaja.
Kao bi aerodrom bio bolje povezan sa ostatkom grada, planirana je putnička železnica. Uvođenjem železničkog putničkog saobraćaja, značajno bi se povećala pristupačnost aerodromu, a samim tim i kvalitet usluge.
Istaknuta je i mogućnost povezivanja centralnog gradskog područja linijama BG voza preko stanice "Novi Beograd" u Bloku 42, kao i podzemnim vođenjem kroz područje Savskog amfiteatra.
Planskim rešenjem, u cilju daljeg razvoja železničkog saobraćaja, planirana je realizacija dvokolosečne pruge koja bi trebalo da poveže aerodrom Nikola Tesla sa javnim železničkim prugama u okviru čvora Beograd (preko postojeće TPS Zemun). Za realizaciju ove deonice železničke pruge planiran je koridor širine 50m, kao i tunelska deonica u zoni aerodroma.
Zatim, u planu je i dvokolosečna pruga koja treba da poveže aerodrom i obilaznu teretnu jednokolosečnu železničku prugu Batajnica – Surčin – Ostružnica - Beograd ranžirna u stanici Surčin.
Od pratećih sadržaja, aerodrom će imati - upravnu zgradu, putničke i kargo terminale, hangare, objekte održavanja i usluga (tehnika, ketering i sl.), železničku stanicu, garaže, komercijalne sadržaje (poslovanje, hotel, usluge, maloprodajni sadržaji i sl.), privredne sadržaje (skladišni i proizvodni objekti i sl.), infrastrukturne površine i objekte (transformatorske stanice, toplana itd.), javne objekte i sadržaje (muzej vazduhoplovstva, poštanski centar, vatrogasne stanice, itd.) i komunalne površine (deponija čvrstog otpada).
Prema planu, privredni sadržaji imaće 432.800 m2 bruto građevinske površine, a komercijalni 130.800.
Realizacija navedenih sadržaja planirana je u pet faza u periodu od 2016. do 2040. godine.
Plan je na ranom javnom uvidu do 12. septembra 2016. godine.