Šta je novo?

ADA CIGANLIJA - Beogradsko more

Onda bi, ako malko odemo u krajnost, trebalo da napravimo više takvih mostova, a što da ne i most ka NBG strani, jer možda se neko u tom trenutku zaželeo kupovine, pa želi da svrati u Delta City.

Da se vratim u realnost, ne pričam o planiraju više dana unapred, ali zna se kako se planira odlazak na Adu.
 
MilisaV":157dpc3n je napisao(la):
znači samo putnik namernik treba da ide na makišku ostrvsku.

ja ako kojim slučajem nisam striktrno isplanirao da odem na ostrvsku stranu nema šta da tražim tamo.

znači dođem kupam se na makiškoj strani, vidim bandži, poželim da skočim, ali ne mogu zato što nisam to isplanirao nedelju dana ranije.

ne slažem se sa takvim pogledom. ljhudima treba omogućiti da budu spontani. ako neko poželi da ode preko puta da mu se to omoguči.
Ok naprave most koji spaja Peticu i bandži, šta će biti ako si recimo otišao na žicu za skijanje na vodi, vidiš bandži u daljini i poželiš da skočiš?

Ili odeš na Kalemegdan i vidiš da Karleuša peva na Lukasu i poželiš da odeš :mrgreen:
 
@astrodule

na nbgd strani postoje camci koji vrse prevoz putnika. cena povratne karte je 120 dinara. tako da postoji ta mogucnost i mogu da dodam da sam taj prevoz vise puta i koristio.


obala save je duga oko tri kilometara (vazdusnom linijom). ako bi zeleo da idemo u krajnost bila bi ti potrebna dva mosta. u tom slucaju uvek bi bio maximalno 500 metara od mogucnosti da predjes na drugu obalu

@jddipqd


za tvoju informaciju na beobildu je bilo dosta predloga da se napravi pešački most od beton hale do ušća. pogledaj samo zidareve predloge.


to uopšte nije loša ideja što ti pišeš bez obzira na tvoj sarkastični ton.
 
Nije poenta u sarkastičnom tonu već u tvojoj (nečijoj) želji da dođe od tačke A do tačke B po svaku cenu kad mu se ćefne.

Kao kad bih se ja žalio što moram da idem okolo naokolo ako sa Novog Beograda hoću da odem u garažu Obilićev venac, a dovoljno je "samo" da dozvole skretanje iz Brankove u Carice Milice.

Ja lično ne bih imao skoro ništa protiv takvih mostova ako bi se napravili sa stilom, ali lično mislim da nema potrebe za njima.
 
Cemu tolika tvrdoglavost?
Ne pricamo o drumskom mostu , koji bi remetio mir i tisinu, povecao zagadjenje i slicno.

Evo konkretan primer. Neko je dosao na Adu radi kupanja i suncanja. Ne voli hladovinu. Jutro na 'ostrvskoj' strani jezera je sjajno i sve je super. Oko 15.00 vec na pojedinim delovima plaze pada senka od drveca, ali zato je kako vreme prolazi 'makiska' strana sve vise okupana zlatnom bojom.
Zasto ne omoguciti ljudima da jednostavno koristeci mostic predju i uzivaju u suncu do kraja dana, sve do zalaska?

Slicno je i onima koji preferiraju hladovinu.
 
@astrodule

nekad je bilo moguće skretanje levo u pop lukinu. prilikom rekonstrukcije gazele zatvorili su to skretanje da bi ubrzali saobraćaj na brankovom i više ga nisu otvarali. ali nebitno to.

ti si u kolima. vožnja 5 minuta gore dole nije tako strašno. ne može se poredetii sa pešačenjem od cca 30 minuta u jednom smeru.

@laki72

o tome pričam svo vreme. al ovde postoji stav da ko hoće na makišku stranu to mora da planira. ne može to tek tako da se svrati.





ubeđen sam kad bi se izgradio pešački most da ljudi ne bi mogli više da zamisle adu bez njega.
 
Или, можда, покретни мост - Ада Тауер Бриџ? :D

Кад се одржавају једриличарска (и друга) такмичења на Језеру, подигне се мост, изволте проћи господо спортисти, нема проблема!

:?
 
Данас су очистили прљавштину у овом делу марине:

image2844.jpg


Па ..., скоро сву:

image2845.jpg


Један део су само одгурали даље између понтона - припомогао им је један чамџија тако што је упалио мотор да вртложењем воде погура ђубре брже - на слици се виде радници како шипкама гурају ђубре кроз размаке између понтона, и чамац с упаљеним мотором под пуним гасом:

image2838.jpg


Било је четворо радника (и два-три шефа :wink: ), користили су овакве кесе за скупљање ђубрета:

image2839.jpg


Мало даље су оставили мало више ђубрета у води (ту је и део ђубрета одгуран из дела марине најближег превлаци) - да би се очистила цела марина потребна је већа акција, с више радника, бољом опремом (рецимо, грабуље с дугачким држаљама) и, можда, камиончетом за одвоз кеса, крупнијих и дужих комада из ђубрета:

image2842.jpg



Хтео сам да снимим оно што ја мислим да је извод из језера у марину, али је био под водом због високог водостаја. Имам слике од прошле године, али ми је тешко да их нађем.
.......................

Данас сам први пут видео сaoбраћајну несрећу на Мосту преко Аде - вероватно их је већ било, али, ово је прва који сам видео својим очима.
 
Mogla bi se ta ograda uz bic stazu ofarbati za promjenu
 
Саша":3tlsxfys je napisao(la):
Данас сам први пут видео судар на Мосту преко Аде - вероватно их је већ било, али, ово је први који сам видео својим очима.

Јел онај преврнути џип ?
 
Јесте, после сам га видео и у вестима (на интернету).
 
Sramota je da tek posle ostre kritike ciste Adu ,a da niko nije reagovao to bi tako stojalo godinama.
 
Саша":36xyaga0 je napisao(la):
Хтео сам да снимим оно што ја мислим да је извод из језера у марину, али је био под водом због високог водостаја. Имам слике од прошле године, али ми је тешко да их нађем.

Ево слика од пре неколико дана:

image2856.jpg


image2859.jpg


Лети је водостај бар за метар нижи па се види и део који је сада потопљен. Претходни пут кад сам био тамо и ово што се види на сликама је било под водом.
Ту где се види плутајуће острвце с ђубретом избијао је слаб млаз воде из испуста, вероватно непотпуно затвореног.
 
Ево и данашњих снимака:

image2907.jpg


image2908.jpg


Пецарош кога сам ту затекао каже да вода која се из Језера испушта прво иде у колектор, у који иде и канализација с Аде. Није знао да ми каже где је тај колектор.

Иначе, на овом потезу у рукавцу доста се пеца, као што има и доста (повеликих) табли на којима пише да је пецање ту забрањено.
 
Спустио се водостај у рукавцу, и открио ово:

image2913.jpg

image2911.jpg

image2910.jpg

image2909.jpg
 
Стигло је пролеће на Аду! Слике су од данас поподне.

Кренуо је возић око Језера:

image2961.jpg


Процветало дрвеће и цвеће :)

image2969.jpg

image2951.jpg


Кућице за птице испред улаза у Управу АЦ:

image2943.jpg


Испуштено је доста воде из језера, виде се уливне цеви из Таложника:

image2964.jpg

image2963.jpg


Толико је воде испуштено да су бове код скијалишта сада на плажи:

image2966.jpg



Дуж плаже поред пешачке стазе с Макишке стране постављају дебели кабл (тренутно од Сансета према крају језера) - зна ли му неко намену?
Поткресали су све гранчице до висине 1/1,5 метар на новопосађеним дрвцима дуж бициклистичке стазе с Макишке стране, тако да она примедба од раније да ће сметати кад олистају више не стоји.
Уклонили су део дрвећа и грмља око увалице по средини језера.

Од прошле јесени су почели да наносе шљунак, тако да сада цела плажа око Језера има нов, већ поравнат слој.

С адске стране се прави један нов кафић, неки стари се уређују, а на тераси овог је додат нов детаљ - стара војна кухиња, лепо би било да је очисте и офарбају:

image2960.jpg
 
Verovatno zbog redovnog prolecnog odrzavanja korita secenja trave uredjenja obale ciscenje od djubreta itd.
 
Вода се периодично испушта, мање или више - овај пут нешто више - било због њеног квалитета, ради сређивања плаже, због траве, или неког другог разлога.
Ништа неуобичајено.

Више пута до сада сам сликао језеро с ниским нивоом воде. Сада је једно од већих испуштања, па су металне ограде за непливаче потпуно на сувом (!), на обали - нисам их снимио јер ми се испунила меморија.
 
Саша":3hykyrap je napisao(la):
Уклонили су део дрвећа и грмља око увалице по средини језера.

Kaд сам крајем марта видео да то раде, помислио сам да, сем чишћења и уређења обале увале, можда постоји план да се ту изгради кафић с терасом према ували, да се она искористи као пристаниште и склониште за педалине, да јој се обале каскадно обложе каменом за седење и сунчање, да се направи стаза около и поставе клупе за седење, да се направи леп, украсни мостић ...

Од свих нових, свежих, смелих, занимљивих, друкчијих, лепих, необичних, практичних, романтичних и других могућих идеја како да се постојећа увала уреди и искористи, неко је одлучио да је - затрпа !?!

a---2015-042.jpg

a---2015-052.jpg

a---2015-048.jpg

a---2015-046.jpg

a---2015-076.jpg

a---2015-070.jpg


(слике су снимљене данас)


......................

Рекао бих да полажу кабл за осветљење бициклистичке стазе:
a---2015-064.jpg
 
Vidjecemo kako ce ispasti na kraju plus da li ce tu niknuti kafic ili tako nesto
 
Vrh