Има ли икога у управи Аде, управи Града, у управи Државе, или у управи предузећа за сакупљање корисног отпада, ко зна како изгледају канте за отпатке на Ади лети - ево, баш ових дана када је на хиљаде купача на њој?
Има ли икога ко сем на речима брине о томе, а успут и о хигијени и изгледу Аде?
Довољно би било да се поред очигледно премалих канти за отпатке поставе најобичнији боксови од жице, посебно за пластику и за лименке. Јефтино, практично, хигијенско и корисно решење. Овако на хиљаде лименки дневно, и на хиљаде и хиљаде пластичних флаша и флашица, праве завидне, али веома неуредне пирамиде на кантама и око њих, по којима још прчкају и растурају их дивљи сакупљачи.
Али, они сигурно размишљају искључиво у терминима страних, богатих донација од којих би се на тендерима купили скупи, сјајни, високо-дизајнирани, компликовани и углавном непрактични контејнери како би они могли да се упишу у историју Града и успут још штрпну који проценат од тендера за себе.
.............
И, о томе сам већ писао на време, како нико из Града да се сети да дуж старог Обреновачког друма упосли један багерчић на неколико дана и с леве стране идући од града рашчисти метар-два неуредног, дивљег жбуња и изравна/наспе рупе и неравнине да би возачи имали где да паркирају кола, и да их не ломе и заглављују се у блато тамо? Не треба много новца за то, само да неко ВИДИ то и онда покаже мало добре намере и бриге за грађане. А, и сам Друм би изгледао боље и био безбеднији преко целе године.
Постоји паркинг који се плаћа на почетку Аде, али је он многима превише далеко од места где се купају. Добро би било да се направи још неколико већих паркинга (уређених, с плаћањем, или обичних, без плаћања) дуж Друма, али, то је решење које захтева више труда и новца.
..................
Још једна ствар: данас предвече између пола осам и осам је дежурни на воденом скутеру јурцао по језеру и упозоравао купаче и веслаче на сандолинама да је истекло радно време. Истина, није био оштар и неумољив како је то било када су то почели да раде на језеру у време градоначелника Д. Ђиласа. Зашто морају људе да терају ако је њима истекло радно време? Дан је био врео, а и иначе, један број купача дође тек око шест или седам сати, после свог радног времена. Зашто грађани могу да користе језеро само у радно време спасилачке службе? То је исто као када би улазак у градске паркове и, на пример, Кошутњак, било ограничено на исти начин. Или, да се забрани планинарење по Србији јер у близини нема полиције која би могла да заштити планинаре у случају потребе.
Све се може решити простим правилом: После радног времена спасилаца, купачи улазе у воду на сопствену одговорност. Тачка.
Ионако спасиоци тек незнатно могу да смање број дављења. Она се, просто, дешавају, без обзира на присуство спасилаца. Као што бољи путеви и бројна ограничења не могу да у потпуности спрече сударе и погибије на путевима. На пример, сваког 4. јула у Америци у саобраћајним несрећама погине више стотина људи, без обзира не све мере предострожности.