Šta je novo?

ADA CIGANLIJA - Beogradsko more

Tачно преко пута Обреновачког друма на том месту је шума коју насељавају Цигани у знатном броју, што је, њу - шуму, чини веома питорескном у хигијенском, визуелном, олфакторном и сваком другом смислу.

Могао би неко да се сети да тај део очисти од гомила ђубрета, легла мува, комараца и пацова, изравна блатњав пут пун рупчага који туда иде кроз шуму, уведе некакав ред ... Могло би, чак, некоме предузимљивом да падне на памет да ту отвори какав леп кафић или ресторан ...

Али, не би' ја ту ништа дир'о, баш фино убија монотонију све то блато, ђубре и смрад отуда ... :laugh:


Чиста шума и лепи објекти су тааааааако доооооосадни. :violina:
 
Иначе, кад се иде од почетка језера, пред раскрсницу бих поставио путоказ с објашњењем:

Право, преко мостића с луком - за романтичне, оне који хоће да скрате пут, и оне који хоће да избегну да их не згази возић

Лево, заобилазно - за оне којима је право монотоно

:gobb: :wink:

-----------

Да додам, тај заливчић - који је настао од некадашњег канала који је затрпан, али то није битно - је током лета најазапуштенији и вероватно најпрљавији део језера. Цигани из шуме преко пута Обреновачког друма умеју предвече да ту изведу коње на купање - тежак животињски мирис који штипа чула се осети на стотине метара унаоколо.
 
BRUKA NA ADI Savsko jezero prepuno đubreta
N.K./ M.T. | 08. 03. 2015. - 17:21h izmena vesti 18:44h | Komentara: 0
blfp8uwae-jdy.jpg

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/540720 ... o-djubreta
 
Ovo nije bruka, jednostavno se popeo vodostaj zbog velikih padavina i donelo je svo ovo dzubre.
Novine odmah prave senzacionalizam.
 
Увек је тако кад нарасте водостај.

И, то није језеро, то је марина - с десне стране кад се иде на Аду преко превлаке (језеро је на левој). На слици је поглед са супротне стране, према надвожњаку и Бановом брду.

Што, наравно, не значи да овај јако ружан слој прљавштине и свакојаког ђубрета не треба обавезно покупити и однети. Сад је најлакше, при високом водостају, кад је овако сатеран ту. Неколико радника с одговарајућим алаткама и једно тракторче с приколицом на бициклистичкој стази, и - решена ствар за два сата.

Иначе, цела марина је пуна ђубрета и отпадака, што се најбоље види или при јако ниском, или при високом водостају. Имам фотографије из претходних година.
 
Nadam se da će se "setiti" da očiste ovo djubre kada vodostaj opadne.
 
Da sačekamo prvo par nedelja (meseci) dok se ne utvrdi vidimo čija je to nadležnost? Beograd vode, Čistoća, Zelenilo, vlasnici čamaca, Ada Ciganlija (nastaviti niz po potrebi)
 
Чисти онај ко узима паре од везова. Да нема пловила не би било ни смећа.
 
Tačno je da je svako godine ovako, ali pravo pitanje je - zašto?
Na stranu to što st*** baca đubre u reke, potoke i kanale, ne vidim ni jedan razlog da se svake godine (i to nekoliko puta godišnje) ponavlja ista situacija, da neko mora da objavljuje ovu sramotu u novinama, pa da se organizuje neka vanredna akcija čišćenja (pred kamerama, naravno). Znamo kako će se završiti: dovešće jedan kamion i jedan rovokopač koji će za par sati da povadi ovo đubre i mulj. I svake godine se priča kako je potrebno sistemsko rešenje i nikada se ništa ne promeni. Mediji i treba da slikaju, a neka objašnjava onaj čiji je posao da grad bude čist... i njegov šef.

Ja sam i dalje ubeđen: dok se ne vidi da neko brine o čistoći i izgledu grada, dok se ne primeti svakodnevni sistematski rad, marljivo ćišćenje iza stoke koja ovo radi, i javnost će ostati pasivna, a stoku neće biti sramota. Pa tako je i dobijena "bitka" u novim parkićima u 60-tim blokovima.
 
Pretpostavljam da je mislio da voda iz jezera nekako potiskuje vodu iz rukavca pomoću cevi koja prolazi ispod prevlake...
Samo onda bi i nivo vode u samom jezeru morao da se reguliše dotokom iz Save...

Mislim da je svako ko je prošao ovuda osetio sve "arome" smeća, fekalija, mulja, najviše ispuštene nafte i ulja.
Rukavac bi morao da ima omogućen protok i razemnu vode sa Savom, kao i neki sistem aeracije.
 
Mislim da smo ovde već spominjali da postoje cevi koji spajaju jezero sa rukavcima na obe strane. Te cevi i služe za regulisanje nivoa jezera.
 
Tako nekako, valjda i za dopremanje "sveže" vode iz Save u jezero...
Mislim da je potrebno nešto "jače" da pokrene vodu u rukavcu, i da prepreku stvara i mulj na dnu koji na žalost nije izvađen kada je građen most (pričali smo o tome na temi Most na Adi).
 
Da ponovimo i ovde da mulj koji donosi Topčiderka zbog mosta ne odlazi više u Savu, nego se taloži na ušću.

Tu je dubina mala pa čak i veslači moraju da paze da kad tu prolaze.
 
Оно што су данас Таложник, Језеро и рукавац на Ади био је део тока реке Саве између Аде и обале према Чукарици.

Данас та три преграђена дела чине повезани систем. Вода у Језеро долази из Таложника, а у њега долази из Саве. Ниво воде у језеру се регулише пуштањем из Таложника и испуштањем у рукавац (марину).

Овакве гомиле прљавштине и ђубрета на површини немају везе с испуштањем воде из Језера. Оне се на том месту редовно стварају кад год се знатније подигне водостај на Сави.

Рукавац је, као што неко рече горе, пун муља и ђубрета. Пред отварање Моста преко Аде је водостај био веома низак и могло се добро видети како то изгледа. Писао сам тада по интернету да је добра прилика да га очисте, да ће се с моста све то видети, али - џаба. Нешто су мало одрадили после, недовољно.
 
MilisaV":2wiz2j91 je napisao(la):
Ovako nešto na sredini ade

То више личи на бизарну уметничку инсталацију него на нешто лепо и корисно (мада, по разлици у нивоу воде с две стране, рекло би се да служи као некаква брана?) . Ко још жели да се креће кроз дрвени канал у великој блатњавој рупи с погледом на мутну воду на лакат од очију (и носа)?

Језеро на Ади је знатно дубље и много шире ...

Чему би таква преграда посред језера уопште служила? Звучи апсурдно, још горе би изгледало, и било неописиво непрактично.

Каква је сврха било каквог моста преко језера на Ади? Одакле би се ишло преко њега, и где би се прелазило?
 
A zašto bi neko išao na na Adu da bi išao prečicom preko jezera? Ne razumem.
 
ja vas stvarno ne razumem. Jezero je dugačko 4 km. Znači ako si došao na jednu stranu, tebi treba pola sata pešaka do druge strane. Pa valjda neko dolazi na tu Adu i osim da ide 20 krugova oko jezera?
 
Vrh