ekapija.com
Novi Beograd čeka "Čipsi city" - Izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa u Bloku 67a ponovo aktuelna
Sreda, 13. 02. 2013.|16:11 | Izvor: eKapija
Pre nešto više od godinu i po dana, u beogradskim medijima osvanula je vest da bivše gazde kompanije "Marbo product" Andrej Jovanović i Bojan Milovanović, sada vlasnici "Deka inženjeringa", u novobeogradskom Bloku 67a grade stanove, poslovni prostor, hotel i trgovinski centar.
Direkcija za građevinsko zemljište objavila je da se "Deka inženjering" u aprilu 2011. pojavila kao jedini ponuđač za zakup parcele na uglu ulica Jurija Gagarina i Omladinskih brigada, te je za zemljište od oko 3,6 hektara ponudila oko 1,3 milijarde dinara, što je bila i početna cena.
Početak gradnje najavljivan je za proleće 2012, što se nije dogodilo, a ni nakon toga novih informacija o kompleksu u komšiluku "Delta city"-ja nije bilo. Hoće li "Čipsi city", kako su ga prozvali, zaista biti sagrađen, pitali su se Beograđani?
Iako nismo uspeli da dobijemo komentar iz "Deka inženjeringa", kako "eKapija" saznaje, projekat je i dalje aktuelan. U Sekretarijatu za urbanizam grada Beograda potvrdili su nam da je za ovaj stambeno-poslovni kompleks u decembru 2012. završen urbanistički projekat, koji je za potrebe "Deka inženjeringa" uzradio "Zap" doo.
Kompleks će se prostirati na 3,6088 hektara. Komercijalno-poslovni objekti, čija je izgradnja predviđena prema Ulici Jurija Gagarina (hotel, lokali itd), imaće maksimalno 12 spratova, plus potkrovlje.
- Za ovaj deo predviđene su i dve podzemne etaže – objasnio je za "eKapiju" gradski sekretar za urbanizam Milan Vuković.
- Stambene zgrade biće uvučene, odnosno smeštene unutar kompleksa, a planirano je da imaju šest spratova plus potkrovlje, sa jednom podzemnom etažom. Ukupna bruto površina objekata koji će biti izgrađeni je 104.240 kvadrata. Podzemne etaže će imati 32.792 m2 – dodaje naš sagovornik, i objašnjava da je predviđena fazna gradnja, u četiri etape.
Urbanistički projekat bio je na javnoj prezentaciji do 11. januara 2013. Kako je objasnio gradski sekretar Vuković, nakon potvrđenog urbanističkoj projekta, investitor treba da podnese zahtev za izdavanje lokacijske dozvole. Građevinska dozvola izdaje se nakon završenog glavnog projekta.
Prema ranijim napisima beogradskih medija, rok da investitori završe zidanje svih objekata je najviše 36 meseci od dana dobijanja građevinske dozvole.
U kompaniji "Zap", osim informacije da su izradili urbanističko rešenje, nisu mogli da nam daju više informacija o samom projektu, kao ni o tome kako će novobeogradski kompleks zaista izgledati.
Za izgled budućeg kompleksa, svojevremeno je bio raspisan i pozivni idejni arhitektonski konkurs. Na njemu je učestvovalo šest timova arhitekata, među kojima su bili i "Arhipro", "Autorski atelje Spajić" (saradnik u timu je bio i "KA Studio"), tim arhitekta Zoran Badnjević i Jasmina Lazarević, kao i "Proaspekt studio". Ideju za izgradnju poslovno-stambenog kompleksa dostavio je i "Mit-arh", a arhiteka Branislav Mitrović potvrdio nam je da se investitor nije odlučio za njihovo rešenje.
Iako nismo uspeli da zvanično saznamo kako će "Čipsi city" izgledati, niti da li je bilo koji od pomenutih arhitekata zapravo pozvan da izradi projekat, predložene ideje možda nam mogu pomoći da zamislimo kako bi sve to jednog dana moglo izgledati.
Recimo, prema podacima sa sajta "KA Studia", njihovo rešnje predviđa da stambeni deo ima kapacitet 70.238 m2, odnosno 954 stana, dok je za hotel, šoping mol i poslovni prostor predviđeno 30.327 m2, dok bi podzemna garaža imala 1.301 parking mesto.
Pešačku zonu sa bogato oblikovanim parternim sadržajima i mobilijarom, celom dužinom krasila bi centralno pozicionirana velika vodena površina. Lokali, prodavnice, kafei, restorani, upotpunjuju utisak i čine ulicu sa puno sadržaja, karakterističnih za starogradski milje.
Hoće li "Belville", i druge stambeno-poslovne četvrti u blizini dobiti konkurenciju, kako će "Čipsi city" izgledati, i koliko bi stanovi ovde mogli da koštaju, ostaje da se sazna u narednim mesecima.