Šta je novo?

ABlok - Blok 67a [ Stambeno poslovni kompleks | 137 000 m²]

Ma nije ni ovaj rad loš, naprotiv, samo bi čovek pomislio da će se neke stvari neće ponavljati...
 
Homer Jay":3as930ag je napisao(la):
autori:
arh. Zoran Badnjević
arh. Jasmina Lazarević

1-projekti.jpg


2-projekti.jpg


3-projekti.jpg


4-projekti.jpg


Izvor: Zoran Badnjević[/quote]




Meni je ovaj projekat daleko bolji od ovog "bezlicnog" steriliteta koji je poslednji prikazan i koji deluje dosta bezivotno i nekako depresivno. Nikako ne bih voleo da tako nesto prodje, a ovaj projekat unosi zivost i dinamiku, daleko je zivopisniji i humaniji, deluje raznovrsnije, takodje dominiraju vedrije boje, dosta nam je vise sivila na NBG.
 
Kad sam pomenuo voajerizam mislio sam pre svega na pojavu velikog brata, farme i slicnih budalastina na koje legije ljudi krcaju svoje zivote... Ne bih rekao da je vaojerizam stari grad jer se tada tako gradilo iz drugih razloga.

"Komunisticki" NBG je po meni jedini humani planski pristup jer je stvarno tesko naci da su dve zgrade paralelne a da izmedju njih nema 40-50 m razmaka... I tesko je naci u staroj NBG gradnji da izmedju dve zgrade postoji samo trotoar i plocnik kako furaju ovi "moderni" projekti...
 
Последњи пројекат је архитектонски најчистији, и можда једини који се отргао од шмека транзиционалне градње .

Урбанизам заснован на тачкастим солитерима је настао као одговор на апсолутно нехумане градске матрице рађене до тада са кањонским улицама, и зградама где се комшије практично рукују са прозора.

Данас имамо поновно приближавање зграда једних другима као одговор на "промашени" принцип тачкастог урбанизма. Иако је заснован на тачним анализама, нови принцип урбанизма је претерао и превише приближио зграде. Иако су оне међусобно даље него код матрица старих градова то не значи да је урађена права ствар.

Очигледно да никако урбанисти да "погоде" оптимално растојање међу зградама.

Моје мишљење је да је "права мера" нешто између старих блокова НБГ-а и нових типа Белвила или Степе. Или, простије речено, за 10% ближе зграде него у старим блоковима, а одокативно 30% размакнутије него у Белвилу или Степи.
 
Absolutno se slazem sa svime sto se tice rastojanja izmedju zgrada, ali pare su cudo....ja se vise pitam hocemo li uskoro konacno videti taj legendarni projekat
 
Ja sam za bilo koje rastojanje koje nekom kraju daje jedinstvenost u vidu dovoljno velikog parka i prirode koja moze da ti olaksa i ulepsa zivot a ne da bude samo ukras... Ideal je da zivot bude sto blizi prirodi a da si u stvari u sred grada... Po meni, blokovi 11, 9, 2, 1, 3 i slicni su bas dobra mera...
 
Ne znam, meni lično su blokovi 37, 38 i 21 sa mešavinama visokih i nižih zgrada, sa prilično velikom gustinom u isto vreme, lep primer koji su mogli da isprate (velike razdaljine zgrada). U većini ovih starih blokova su iskoristili kod niskih zgrada atrijum onako kako treba (bar mislim da su ovo atrijumi, nisam stručan generalno smo ih mi zvali svetlarnici), odnosno tako da praktično prilepe dve zgrade jednu do druge i sve pomoćne prostorije i eventualno jednu spavaću sobu okrenu ka atrijumu što i ne stvara neki veliki problem. Ovako se povećavala gustina i sa niskim zgradama. Sa druge strane u zgradama od 8 spratova atrijumi postaju malo sumorni pošto su donji spratovi uvek u mraku, pa te zgrade i nemaju iste.

Sada se sva novogradnja praktično svodi na dvoriše koje je ustvari predimenzionirani zabetonirani atrijum-svetlarnik u vidu šatro dvorišta (uz jadno povećanje broja kvadrata koji zauzvrat gledaju u zatvorski krug)...
evo lepo poređenje stare zgrade u 33 i nove u 32 bloku. http://binged.it/13wEENW
Usput meni ove stare zgrade izgledaju jedno milion puta lepše sa jasnim i jednostavnim linijama, a ove nove sa kosim krovovima kao kaluđerica. Prosto ne verujem da samo mi možemo da nazadujemo i da sa ravnih krovova prelazimo na kose krovove, pošto prve ne znamo da održavamo... uf puno tema..


Uglavnom kod svih predloga za blok 67 bar je lepo što nije ova jadna gradnja sa zabetoniranim uokvirenim dvorištima, kosim krovovima... Bar su nagurali pojedinačne zgrade jednu do druge :D
 
Sada se prisetih ovih radova sa pretodnih strana, praktično jedino ovaj radi Mitarh je pokušao da ubaci zgrade sa atrijumima, ali ogroman broj kvadrata predviđenih za izgradnju, uparen sa ograničenom spratnošću, ubi svaki pokušaj da se napravi human blok. Jedan mercedes u nekom uglu parcele bi rešio ovo čak i sa predviđenih 100 hiljada kvadrata...
 
Primetih danas nekoliko nelegalnih baraka u sredini blokana gledano iz omladinskih brigada i jednog neregistrovanog stojadina.
 
Dobro si primetio, moracu sutra da istrazim o cemu se radi
 
vucko":2ujozfjj je napisao(la):
Primetih danas nekoliko nelegalnih baraka u sredini blokana gledano iz omladinskih brigada i jednog neregistrovanog stojadina.

Znači počinje gradnja uskoro. :lol:
 
Bio sam danas, ma nista, stojadina vise nema, ono izgleda kao da neko gaji pcele ili zeceve i tako nesto, ima jedna mala barakica kao nisa i okolo gomila tih drvenih kutija koje izgledaju kao one pcelarske. Neko tu nesto drzi ali tu ne zivi, poslacu komunalce cim ih usmekam u blizini, bas me zanima sta se radi! Pre neki dan kad sam prolazio video sam neke likove kroz siblje kako sede, tada je bio i onaj stojadin..
 
Ovi pcelinjaci su u tom bloku vec godinama, samo se veci deo godine ne vide od rastinja.
 
Da, rastinje se sad proredilo tako da se ima jasniji uvid u 'sadrzaje'.
 
E nazalost od mene nece biti reportaza jedno vreme jer mi je riba sredila fotoaparat, ispustila dok me nesto slikala i sj....a objektiv...a ionako sam planirao da kupim novi, recimo canon S110 ili novi nikon P330 koji treba da se pojavi tokom aprila, tako da biiice lepih slicicaaaa..
 
Sta im znaci konkretno to "lokacijsaka dozvola" ? jel sad mogu tu da se slikaju, pale rostilj, igraju fudbal, sade cvece ... a mora da su je dobili jako "transparentno" inace.. Homere nemoj da me shvatis pogresno, nista na tvoj racun bas naprotiv ali skur...i su mi se vise ti strucni termini i frljanje sa njima od strane silnih 'strucnjaka' i pajaca sa mashnicama i odelcima. Izdaj saopstenje za javnost da te ceo svet razume i prevedi na srpski sta konkretno znaci "lokacijska dozvola", jel se gradi ili se sadi, sta je konkretno u pitanju. A uzput jos uvek ni traga od izabranog projekta..
 
to znači da mogu da počnu pripremni radovi na gradilištu kao što su čišćenje terena, seča, kopanje i slično.
 
E ako je tako onda je to lepa vest! nadam se da cemo ukoro videti i projekat
 
Локацијска дозвола значи да су добили зелено светло за израду главног пројекта, после чега следи и грађевинска дозвола.
 
Локацијска дозвола су урбанистички услови, дакле дозвола за израду главног пројекта и параметри које он мора да испуни (заузетост парцеле, спратност, проценат зеленила итд).

Ово је врло српски и врло прецизан израз. Зашто се љутиш, ако не знаш? Питај лепо... нема потребе за нервирањем.
 
Drume,po tvom misljenju koliko im treba od lokacijske dozvole do pocetka gradnje?
 
Od lokacijske do građevinske može i par godina da prođe, ali to više zavisi od administracije i prave želje korisnika da gradi.

E sad, u ovom slučaju verujem da se građevinska očekuje vrlo brzo pošto se radi na projektu. Ovi silni idejni projekti su i napravljeni da bi investitori odabrali jedan i krenuli u izradu glavnog projekta pa da podnesu za građevinsku dozvolu. Kako je projekat ogroman, a zemlju su kupili od grada, trebalo bi da su male šanse da ih neke administrativne prepreke zakoče u dobijanju građevinske kada budu imali projekat.

Javnim pozivom stoji da projekat moraju da završe u 36 meseci od dobijanja građevinske dozvole, a da istu moraju da traže u roku od 12 meseci.

http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... JP-Beograd

Mada za ovoliki projekat nešto sumnjam da im neće produžiti rok za izgranju preko ovih 36 meseci, naročito ako fazno budu gradili, ipak je to 100 hiljada kvadrata.
 
Vrh