Šta je novo?

ABlok - Blok 67a [ Stambeno poslovni kompleks | 137 000 m²]

spatiotecte":12cj4aaa je napisao(la):
Pa Belville je uradjen po principima atinske povelje, samo 40 godina kasnije...
Упорно машиш фудбал и дајеш потпуно бесмислене тезе што је трагично с обзиром да си архитекта по струци.

Као прво Белвил није изграђен по било каквим научним принципима осим оног једног ненаучног транзиционог - Смуљај, натрпај, превари, исфуширај, згрни лову и после се прави блесав. Атинска повеља на жалост има везе са Белвилом колико и ја (опет на жалост :)) са Моником Белучи.

Атинска повеља се не односи само на отворене блокове, то је читав низ препорука за планирање целог једног града. Дакле то се односи на све аспекте урбане средине, почев од инфраструктуре, саобраћаја, намене простора, густине насељености, јавног превоза, јавних површина, друштвених утицаја, тековина, циљева... Дакле, утуви већ једном:

отворени блокови ≠ атинска повеља

...Већ су само једна од карактеристика атинске повеље која се и дан данас примењује из очигледних разлога и то свуда, од Северне Америке до Азије што сва та насеља и градове не чине изданцима атинске повеље. Твојим погрешним разумевањем проблематике неко ће овде закључити да је 80% Дубаиа грађено по принципима те повеље. :o Да су десетине изниклих пословних центара последњих година по Азији, Кини понајвише, такође све изданци атинске повеље. :o Сви ти нови стамбено-пословни центри су изведени као солитерчине између зелених или поплочаних површина и све су то отворени блокови.

Лудост је градити овако затворене блокове у средини која ти омогућује и, урбанистичким наслеђем, налаже потпуно супротно од тога.
 
@Delija,
Ok imas pravo da mislis tako, stavovi nam se jednostavno razlikuju i to je to.

A ti si kao po obicaju popio svu pamet ovde na forumu a dalje od autocada nisi video projektni proces izgradnje objekta nekog svog...
 
Није то моје мишљење то је дефиниција атинске повеље. Дакле у питању је збир препорука за планирање насеља и градова и она ни у ком слуају није ограничена на појединачне блокове. Извини што сам се можда грубо изразио у неким реченицама али већ неко време гледам како спамујеш једном те истом неистином.

Заправо јесам, таквих објеката је већ двоцифрен број.
 
Ako imas preko 10 objekata koje si ti isprojektovao sam kao student i da su izvedeni u stvarnosti onda svaka cast, skidam ti kapu, to je veliki rezultat.
Podeli sa nama slike da vidimo kako izgledaju. :)
 
Fine fotke sa gradilista,

ostale fotografije u projektu pracenja izgradnje http://www.beobuild.rs/read.php/657.html

140928-ABLOK-04.jpg

140928-ABLOK-05.jpg

140928-ABLOK-08.jpg

140928-ABLOK-11.jpg

140928-ABLOK-35.jpg

140928-ABLOK-49.jpg

140928-ABLOK-58.jpg

140928-ABLOK-53.jpg
 
Sto nam je Igor vrijedan zaredjao sa reportazama kad sva gradilista krenu nece moci postici , da obidje sve
 
Koliko vidim kvalitetna gradnja, 10cm izolacije, keramika, stolarija, elektrika... Jedino mi se radijatori ne sviđaju, i deluju mi jeftino.
Koja je izolacija ispod onih fasadnih ploča?
 
Nemoguce da je samo 10cm izolacija, sigurno je bar 15cm, pa sada se i 30% jeftinije zgrade grade sa izolacijom od 10cm koja je minimum zbog energetskih pasosa.
 
Da li neko zna gde su smeštene garsonjere sa bašticom? I da li je problem to što se baštica ne uknjižava na ime vlasnika već u ugovoru stoji da se pripaja stanu? I bilo koji drugi info koji imate je dobrodošao.
 
Igore,

Da li cevi od radijatora idu iz poda na svakom spratu ili je ovo slikano možda na poslednjem spratu?

140928-ABLOK-55.jpg
 
Ovi radijatori uopšte nisu loši, štaviše imam iste u stanu i odlično su se pokazali.

Nazad na izolaciju, vidi se na fotografijama da je spoljna izloacija dosta deblja od 10cm moždai čitavih 20cm, ovo sto se vidi u unutrašnjim hodnicima je eventulano 10cm. Sve u svemu izgleda dosta kvalitetno što se izgradnje tiče.

"baštice" gledaju na unutrašnjost prema svim renderima, mada mi i ne liče baš na baštice u ovolikom betonu.
 
svsavic":1b7ysdqg je napisao(la):
Koliko vidim kvalitetna gradnja, 10cm izolacije, keramika, stolarija, elektrika... Jedino mi se radijatori ne sviđaju, i deluju mi jeftino.
Koja je izolacija ispod onih fasadnih ploča?

Једно ребро тог радијатора је од 892,90 до 1000 динара.
 
Па јесу ли јефтини или нису?
 
Ako nekome znaci fotkao sam i sa kutijom radijator.

140928-ABLOK-54.jpg


Za ostala pitanja poput garsonjera sa basticama i uknjizavanja i sl najbolje da pitate direktno investitora u prodajnom salonu.
 
CINI radijatori su krš naspram Globala, koji je sasvim u redu. Sve cevi do radiajtora izlaze iz poda u celom bloku. Cevi se od glavnih vertikala i spratnih ormana u hodniku (a u kojima su smešteni kalorimetri) se vode u košuljici do ormarića svakog stana, gde se vrši dalje grananje do pojedinih radijatora.
 
DusanBG":34aunh7d je napisao(la):
Nemoguce da je samo 10cm izolacija, sigurno je bar 15cm, pa sada se i 30% jeftinije zgrade grade sa izolacijom od 10cm koja je minimum zbog energetskih pasosa.


Спољашњи зид је бетонски од 20 цм, или од блокова 19 цм, с термоизолацијом од 12 цм.
Унутрашњи преградни зидови су широки 10 цм, плус машински малтер.
 
DusanBG":1n5hec9q je napisao(la):
pa sada se i 30% jeftinije zgrade grade sa izolacijom od 10cm koja je minimum zbog energetskih pasosa.
Ово није тачно. Као прво није битна дебљина колико квалитет изолације. У зависности од врсте изолација и од 6цм може да буде боља од неке друге од 15 цм. Нпр стиропор од 8цм се често уграђује код нас и задовољава потребне услове термичког прорачуна у комбинацији са пристојим конструктивним делом зида.
 
Eto čovek nešto novo nauči, moja greška. Zašto sam istu pomenuo je pošto znam za projekat (dosta manji naravno) gde je investitor stavljao 15cm kamenu vunu posle ovog bloka od 19cm, a cena po kvadratu je 300e niža u prodaji. Doduše, ovde na forumu ozloglašena demit fasada kao konačni sloj, a sada vidim da i od izbora fasade isto idu različite debljine izolacije.

Ali, nisam stručnjak, tako da je moje mišljenje svakako sa rezervom.

Što se tiče unutrašnjih zidova, nisam ni mislio na pregradne zidove unutar stanova, već na zidove između hodnika i stanova koji svako imaju i izolaciju. Ovo se i vidi na jednoj od fotografija.
 
Kamena i staklena vuna su svakako bolje izolacije od stiropora. Ali stiropor zadovoljava neki minimum sto se energetske efikasnosti tice.
 
Uvodjenjem energetskog pasosa, dosta su poostreni propisi u pogledu toplotne izolacije. Na primer, za jednu zgradu koja je sad u izgradnji u gradjevinskoj fizici slojevi zida su: blok 19cm,termoizolacija 10cm sa zapreminskom težinom od 100kg/m3, puna opeka 7cm, obostrano malterisano. Nije bilo moguće da prodje proracun da je termoizolacija sa manjom zapremninskom tezinom, koja utice na toplotnu provodljivost. Za drugu zgradu gde je demit fasada, u proracunu se uzimala termoizolacija od 13cm 100kg/m3. Medjutim to je samo u proracunu, u realnosti stavljaju obican stiropor do 17-30kg/m3 sa manje izolacionih sposobnosti.

Ranije, kao sto kaze Delija, je bio dovoljan stiropor od 8cm, da zadovolji potrebne koeficijente toplotne provodljivosti. Tako da je svakako napredak ako sad stave 10-12cm izolacije.
 
Има ту јако доста параметара који утичу на енергетску ефикасност станова. Баш сам јуче другару премеравао један стан у изградњи који је хтео да купи и човек није ни извалио да би му испод спаваће собе био гаражни пролаз који се не греје. Одмах сам испитао мајсторе шта раде испод, да ли спуштају плафон и коју изолацију стављају.

Купци се иначе често зајебу и по питању звучне изолације а инвеститори се махом ни не баве тиме и то препусте случају. Типа ако су због термике или конструкције зидови или међуспратне конструкције дебљи супер а ако не, нема везе, купац ће то извалити тек кад му се комшије уселе.
 
Vrh