Šta je novo?

ABlok - Blok 67a [ Stambeno poslovni kompleks | 137 000 m²]

Pominjali su da ce imate odlicne 4 i 5osobne stanove od 90-125m2 , ali na sajtu se se vidi samo jedan (Po meni skroz prosecan) 4soban stan od 122m2 sa dnevnom sobom i trpezarijom od samo 28m2.

Jel ja to nisam pronashao na sajtu ili u ovoj prvoj fazi samo taj veliki stan postoji?
 
To sto je trenutno na sajtu su verovatno samo stanovi na povucenom spratu I prizemlju.
Normalno,prvo se forsira ono sto ce najteze I otici.
 
Ово уопште није тако лоше - безразложно се претерује с критиком, што је и манир овог сајта. Већина стамбене архитектуре и у најразвијенијим земљама не одудара квалитетом од ових зграда. Такође, има и зеленила, и дечјих игралишта, а аутомобили су под земљом, тј. ником не сметају. Зграде нису преблизу - ако се баш толико плашите воајера, они ионако користе оптичка помагала, па вам ни градња по Атинској повељи неће бити од помоћи.
Једино би цена могла да буде нижа, мада, ако за ону рупу од локације ("Вест 65") Грујић онолико наплаћује, онда је и цена ОК.
 
Пантограф":2vmv1wq5 je napisao(la):
Већина стамбене архитектуре и у најразвијенијим земљама не одудара квалитетом од ових зграда.

Шалиш се ?
 
Не шалим се. Прошеташ било којим градом и схватиш да је већина зграда за обичан свет - чист естетски просек. Мање-више као ове зграде. Има и ружнијих, укључујући и изразито ружне. А има и лепших. Ако су у просеку лепше од овога, нису много.

Притом не мислим на земље у развоју, где је естетски моменат у потпуности небитан, тј. готово да не постоји, него на развијен свет, много богатији од Србије.
 
beč?


delija je kačio šta se planira u beču, mislim da je za nekoliko klasa bolje od ovog.
 
Па, да; као што је и Беч "за неколико класа" изнад Београда. Али, ако например осмотриш тзв. "gemeindebauten" (трећина стамбеног фонда Беча), видећеш да је Блок 67 за те зграде, и старије и новије, појам лепоте.

А ако погледаш архитектуру кинеских стамбених зграда... Чемер и јад. Ал` се зида на велико.
 
Pegasus":wd3isgsy je napisao(la):
Pominjali su da ce imate odlicne 4 i 5osobne stanove od 90-125m2 , ali na sajtu se se vidi samo jedan (Po meni skroz prosecan) 4soban stan od 122m2 sa dnevnom sobom i trpezarijom od samo 28m2.

Jel ja to nisam pronashao na sajtu ili u ovoj prvoj fazi samo taj veliki stan postoji?
Najveci stan bi trebao da bude 145m2, najmanji 22m2. Ovih par stanova sto ste pronasli na netu su samo mali deo od 92 razlicita stana. Vec napisah ranije, zele da prodaju rade face-to-face, nece da ih razvlace po forumima i "forumima".
Za nekih mesec-mesec i po ce na lokaciji biti uradjen uzorni stan, takodje ce tu prebaciti prodaju.
Bad-Toro":wd3isgsy je napisao(la):
koliko su se ugradjivali tada u cenu projekta i čovek mi kaže oko 7 procenata
direktor":wd3isgsy je napisao(la):
kad se na kraju poslovne godine podvuce crta slavi kad bi imali 15 % profita
Mesate stvari, to su bile izvodjacke firme, poredite to sa investicijom. U tom vremenu je bilo veoma malo investicionih projekata, uglavnom se gradilo za unapred poznatog kupca.
MilisaV":wd3isgsy je napisao(la):
Bec je na 600km od Beograda. Tih 600km necemo dostici za 600 godina tako da je stvarno besmisleno porediti nas sa njima.
 
Nevenkovic":3f071isk je napisao(la):
Mesate stvari, to su bile izvodjacke firme, poredite to sa investicijom. U tom vremenu je bilo veoma malo investicionih projekata, uglavnom se gradilo za unapred poznatog kupca.
Okay, recimo da mešamo stvari. Dajte nam onda primer jednog investicionog projekta iz tog vremena, pa da uporedimo procente zarade. Onda više nećemo mešati stvari.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Пантограф":32w5shxz je napisao(la):
Ово уопште није тако лоше - безразложно се претерује с критиком, што је и манир овог сајта. Већина стамбене архитектуре и у најразвијенијим земљама не одудара квалитетом од ових зграда. Такође, има и зеленила, и дечјих игралишта, а аутомобили су под земљом, тј. ником не сметају. Зграде нису преблизу - ако се баш толико плашите воајера, они ионако користе оптичка помагала, па вам ни градња по Атинској повељи неће бити од помоћи.
Једино би цена могла да буде нижа, мада, ако за ону рупу од локације ("Вест 65") Грујић онолико наплаћује, онда је и цена ОК.

zgrade u bloku ne izgledaju toliko ruzno, mislim da ih niko nije ni uporedio sa tranzicionom arhitekturom od pre 10-tak godina, ali ovo ima decijih igralista i zelenila nikako ne stoji. Ova slika me narocito uverila na to http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ku-67a-zvaće-se-ABLok-Deka-predstavila-novobeogradski-stambeno-poslovni-kompleks

Sto se tice zelenila, pokrivenost 100% podzemnim garazama znaci da ce eventualn moci ispred zgrade neko drvo da se umetne, unutar bloka beton i malo trave.

Ovo je u rangu Belvila po tom pitanju, a ja se i sada secam kako sam se smorio kada sam otisao prvi put da prosetam kroz to naselje i video gde ce ti ljudi da provode svaki dan. Ostavljam da su tamo vise zgrade, ali ne menja puno.

Ne mora da se ide u Bec da se vidi kako izgleda human blok, mogu prekoputa u blok 70a, da vide sta znaci zelenilo u bloku i slobodan prostor za rekreaciju (da ne pominjemo neke druge blokove sa jos manjom gustinom). Ukoliko je i 70a rasipanje prostora, sto se ovde imputira starim blokovima, neka idu u 37-38 kojigde centralni delovi i izgledaju kao ovaj poluzatvoren blok (termin koji sam ovde pokupio), ali su nebo i zemlja u odnosu na ovo.
Izgradnjom 1-2 podzemne garaze na mestima gde su trenutno igralista ili parkinzi u starim blokovima, oni se pretvaraju u spejs satl u odnosu na ovo novo planiranje prostora. A ostaju tereni nad zemljom.
 
Drugo vreme bilo kad su se zidali stari blokovi. Ostaje činjenica da će tržište više platiti stan u novijoj, održavanoj zgradi pa makar bio i u naselju sa neuporedivo manjim procentom zelenih površina, nego da izabere 40 god stare i neodržavane soliterčine sa obiljem isto tako neodržavane i prljave zelene površine.
 
Pa naravno da ce trziste platiti vise, kada su stari blokovi zgrade od 30-50 godina starosti koje nikada nisu renovirane ni u kom obimu. Kada udjes u stan moras da ulozis par stotina po kvadratu u renoviranje, a sama zgrada/krov/fasada ostaju isti. NIko ne spori da je sada kvalitet nove gradnje bolji po mnogim pitanjima od stare (ali i dalje ne svim). Ne moras da biras solitere, oni ionako cine manji deo stambenog fonda, a zgrade do 8 spratova preovladavaju. Samo odrzavanje zbog ove jadne drzave u kojoj pola ljudi ne postuje nijedan zakon, spada na same stanare pa ima raznih zgrada. Ja sam vidjao stare zgrade ciste i uredne kao apoteke, a i nove gde ne bih usao posle 5 godine od useljenja...

A da su neodrzavane zelene povrsine je samo delom tacno, zeleni prostori u dobrom delu blokova su i dalje relativno uredni i koliko toliko se odrzavaju. U prolece uglavnom odlicno izgledaju. Cinjenica da mi kao drustvo skoro necemo moci da priustimo navodnjavanje parkoviskih prostora tokom leta utice da se tada dobar deo prostora pretvori u sprzene poljane, ali je i dalje superiorno u odnosu na sprzeni beton.

Sve u svemu problem odrzavanja u starim blokovima je nesto sto ce se valjda sa napretkom drustva resiti, a nedostatak zelene povrsine u novom je konacno stanje.
 
najbolje bi bilo kad bi se izgradio nov blok na novom beogradu po uzoru na stari sa obaveznim održavanjem kao što ima u belvilu.


nažalost pošto to ne postoji moramo praviti kompromise.


tržište kaže da je novogradnja poželjnija.
 
Da ne citiram sve, ispasce predugacak post.
Elem, tacno je da nigde u zapadnoj Evropi nema 'mega blokova' 400x400 i 400x800 koliko su centralni blokovi na NBg, a nema ih jer jednostavno to ima dosta mana, tj da se pokazao kao dobar gradili bi svi tako vec uveliko.

Intezitet koriscenja odredjenog sadrzaja se postize adekvatnom srazmerom (covekomernom) odredjenog prostora za predvidjeni broj ljudi. Ostao sam duzan ilustracije iz knjige Perovica, postavicu cim malo vise ugrabim slobodnog vremena.
Osuncanost, provetrenost, ugodnost se urbanisticki definisu odnosom visine zgrade prema udaljenosti od susednog objekta. Veci objekat veca udaljenost, a opet treba voditi racuna o formiranju ulicnog fronta, o pesackoj distanci, intezitetu koriscenja i dr. U svakom slucaju vise bi voleo da je odnos 1.5h, ali nije tragicno i 1h. U ovom konkretno slucaju u delu bloka predvidjena je izgradnja vrtica i skole, pa se iskreno nadam da je predivjena i izgradnja decijih igralista (i za one preko 10god) a koje nisu u sastavu skolskog dvorista.

Arhitektura samih objekata je ocajna, bilo je mnogo boljih resenja na 'konkursu', ali investitor daje poslednju rec. Takodje se slazem sa Pantografom da je arhitektura ovakvih zgrada u inostranstvu na takodje ne bas zavidom nivou, i kad se radi o organizaciji stanova. Konkretno u Beogradu se rade projekti za Bec, pa sam upoznat sa nekima od njih.

Samo da pomenem da je organizacija stanova i u ovom bloku losa.

Da se osvrnem i na dobit investitora. Mnogi racunaju dobit tako sto razliku izmedju prodajne i cene izgradnje pomnoze sa kvadratima i tako dobiju dobit - sto je apsolutno netacno! Svi zaborvaljaju cenu kostanja same lokacije-placa gde se gradi, pa i troskove komunalnog opremanja koje se placa direkciji. Imaju zone za te cene, okvirno su oko 150-200e/m2 samo to. Okvirno kad se rade proracuni 50% od prodajne cene je cena izvodjenja + projektovanja i td 25% je cena lokacije i 25% je dobit. Retko kad se ostvari svih 25% dobiti jer se ne proda sve, pogotovu ne garaze. Tako da usled toga profit opada na 15%. Da bi povecali profit, kao hronican problem se javlja pretvaranje garaza u poslovne i stambene prostore pa profit raste do oko 20%.

Ono sto je Grujic sa westom dobro uradio je sto je kupovinu stana uslovio sa kupovinom garaze, sto daje dodatni kvalitet jer ima resen problem parkiranja.
 
Da osvežimo malo temu sa novim fotkama posle ovih silnih rasprava.
Radovi idu munjevitom brzinom u odnosu na ono što se kod nas smatra normalnom brzinom gradnje :) već je započeta izgradnja i dva unutrašnja objekta. Na jednom se rade stubovi za ploču prizemlja, a na drugom već se radi ploča prvog sprata. Veliki objekat u lameli B najvise napreduje, ali on je prvi i započet, pa s obzirom na veličinu, rekao bih da će sva tri biti gotova u slično vreme. A sad malo slika.
Od strane Omladinskih brigada
uvu5u5ap.jpg


Ispred glavnog ulaza na gradilište. Ovde se vidi lamela D.

yqabyzez.jpg


uzyreme2.jpg


Lamela B sa severne strane. Na ovom delu se radi drugi i treći sprat.

ma9a3anu.jpg


e6uhyhe6.jpg


Na severoistočnom špicu su već četiri sprata gotova.

a3y5amed.jpg


Istočna strana i jugoistočni špic su najviši. Čak su u prizemlju i prvom spratu uradjeni i unutrašnji zidovi.

usa3u8ym.jpg


egyva4an.jpg


Odavde se lepo vidi da će četvrtina lamele C imati otvoren pogled u pravcu Delta Citija.

pu5uby8y.jpg


I za kraj, radi se prodajno izložbeni prostor na južnoj strani placa tačno preko puta Honde. Čak je stavljen i veliki bilbord, ali ga nisam slikao.

e6u7ypy6.jpg


y5yvasup.jpg


Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Milanche, na konto tvoje konstatacije racunanja dobiti. Nikola je u postu #43 (ne znam zašto se ne vidi preko tapatalk-a) viewtopic.php?p=200580#p200580 napravio kalkulaciju, u kojoj je, čini mi se, naveo sve troškove.
Tu stoji da je dobit mnogo veća od 15-20%, i to računajući nižu cenu kvadrata i nižu cenu garaznog mesta. Pritom uopste nije ukalkulisao zaradu na poslovni prostor.
Dakle, šta je sad tačno?

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Vec je bila racunica da njih plac i uredjenje placa kosta oko 200eur po m2 jer su dobili pravo da izgrade neverovatno veliki broj m2, sto se nikako ne uklapa u dosadasnju praksu Novog Beograda.

Tako da njih plac i komunalije kostaju oko 12% prodajne cene m2, sto je jako nizak procenat a on znaci da je % profita mnogo veci od 25%.

Na ovom projektu cena izgradjenog m2 stana je sigurno dosta manja od 1000eur, po meni je negde izmedju 800 i 900eur m2, sve ostalo je cisti profit.
 
a zaboravili ste u vašoj kalkulaciji cenu koštanja kapitala.



elem svako se bavi poslom da bi zaradio. ako imate problem sa tim nešto nije u redu u vašem poimanju stvarnosti.
 
Naravno da želi da zaradi, sve normalno.
Većina ljudi ovde bi uz to da vidi i malo lepšu zgradu, bolje stanove, parkić, parking mesta...
 
Није ништа необично да људи бојкотују ивеститорову жељу за зарадом, те да он пропадне. То је мој савет, да се људи удружују, да се преиспита колика је зарада, да ли је то морално и да се направи антикампања до спуштања цена на разуман ниво. Или нек зврји... само доста је богаћења по свакој зградици, не могу људи довека глупи да буду.
 
To stoji da se svako bavi poslom da bi zaradio. Nego se svo vreme vodi rasprava da su urbanisti krivi što su dozvolili takve uslove. A ja sam konstatovao činjenicu da je i želja investitora da zaradi što više uticala da ga boli uvo da se bavi "humanim" projektima. Pritom, ispada kao da se investitor bori za preživljavanje, a ne da će ostvariti profit od 50+ miliona evra. Na ovom forumu se neki ljudi ophode prema tome kao da se govori o kikirikiju, ili možda uopšte nisu svesni da su to ogromne pare.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Pegasus":17s9r0gj je napisao(la):
Vec je bila racunica da njih plac i uredjenje placa kosta oko 200eur po m2 jer su dobili pravo da izgrade neverovatno veliki broj m2, sto se nikako ne uklapa u dosadasnju praksu Novog Beograda.

Tako da njih plac i komunalije kostaju oko 12% prodajne cene m2, sto je jako nizak procenat a on znaci da je % profita mnogo veci od 25%.

Na ovom projektu cena izgradjenog m2 stana je sigurno dosta manja od 1000eur, po meni je negde izmedju 800 i 900eur m2, sve ostalo je cisti profit.


Плац и уређење 200, изградња 350-400... не може да се нагребе хиљадарка трошкова. Али не треба бити наиван, увек неки рекет треба исплатити. Тако да мој предлог бојкота представља и борбу против ширег криминала. На неки начин и инвеститор мора да се буни против рекета ако види да ће да пропадне. Треба прекинути то коло. Зато нам и настаје толико дивљих насеља јер људи са 500е изграде и бирају локацију, неће да плате 4 квадрата а да имају један.

Цитирао сам јер је ово трезвен пост, само тако треба гледати ствари. Зарада од 1000евра по квадрату?!! Ма здраво! Нека ти твоји објекти...
 
Sad sam pogledao, cena od oko 36000e po aru nije uopste mnogo. U gradu cene idu duplo i vise, odnosno kad se radi racunica, racuna se na max 25% od prodajne vrednosti da ide vlasnicima parcele.

U svakom slucaju racunica koju je clan Nikola objavio nije bas tacna. Objasnicu o cemu se radi.

Imamo vise 'vrsta' povrsina koje se izrazavaju:
BGRP po JUS-u (SRPS-u) - bruto povrsina gde ulaze sve prostorije koje se grade, podzemne i nadzemne. Kada investitor objavljuje koliko gradi, prikazuje ovu cifru

BRGP po GP-u - bruto povrsina u koju ne ulaze garaze, magacini, tehnicke prostorije, i sl, gde se redukuje povrsina potkrovlja i suterena. Na osnovu ove povrsine se racunaindeks zauzetosti

BRGP prodajnog prostora - pre svega mislim na stanove i poslovni prostor, racuna se kao 75-80% BRGP cele etaze. Ostalih 20-25% otpada na bruto povrsinu komunikacija.

NETO korisno (prodajno) - se dobija kao 85-90% BRGP prodajno. ostatak otpada na zidove i instalacije

jos ima i NETO korisno (prodajno) -3%- 3% se odbija zbog maltera i trebalo bi da se ova povrsina koristi kao obracunska za kuovinu stana.

povrsina parcele je oko 36.000m2
index izgradjenosti, ne bi trebalo da je preko 3, sto znaci moze da se gradi oko 108.000m2 BGRP po GP-u To u stravi predstavlja sve nadzemne etaze, odnosno etaze sa stanovima i komunikacijama. U ovom slucaju nema redukcija
Medjutim, stvarni izgradjeni BGRP po JUS-u je 137.000m2. Razlika od oko 30.000m2 odlazi na garaze, tehnicke prostorije i sve drugo sto ne ulazi u proracun po GP-u.

Da bi najvernije prikazali realnost, uzecemo da nije ostvaren max koeficijent i da je izgradjeno 107.000 po GP-u
Da bi dobili bruto stambeno, racunacu da je 20% otislo na komunikacije, sto iznosi 85600m2 bruto stambeno.
Dalje, 85600 x 0.9 (najminimalnije) dobija se 77040m2 NETO korisno. Ako bi oduzimali i 3% na malter, kako je po pravilu to je oko 74800m2 NETO prodajno

Dakle od 137000m2 bruto izgradjene povrsine, prodaje se 74800m2 (+ garaze).

Troskovi:
Plac 13mil e na 74800m2 prodajno iznosi 174e/m2
Gradi se 137000m2 x 450e/m2 (ne znam na koju foru sa ovakvom opremom i tempom bi bilo manje) to je 61.65 mil e, odnosno 824e/m2
Troskovi 'opremanja' odnosno naknade Direkciji (uzeo sam cifre od Nikole)
30.000m2 garaze po 60e/2 (50% od 112e sa popustom) je 1.8mil/e (ne uzimam u cenu stana jer bi trebalo prodate garze da isplati tu sumu odnosno da proda min 180garza po ceni od 10.000e)
posto ne znam odnos poslovnog i stambenog prostora, uzecu da je za oba 160e/m2 (srednja vrednost)

Ukupni troskovi po m2 prodajnog prostora iznose : 174+824+160= 1159e/m2

1159e*1.25 (25% profit) iznosi 1449e/m2 ~ 1500e/m2

ovo je detaljnija ali i dlaje gruba racunica, jer se poslovni prostor prodaje skuplje, ali se takodje nikad ne proda sve, pa sam zbog toga uradio kao nivelaciju gde sam racunao da se proda sve i po istoj ceni. Takodje za tacniju analizu trebalo bi da znam tacan boj kvadrata stambenog, poslovnog dela, kao i garaza.

p.s u ovom odnosu povrsina se vidi koliko je zapravo jeftinije kada se negrade podzemne garaze vec nadzemne kao sto je uradjeno u Ivana Ribara, gde je onda i cena niza.

p.p.s Sad sam video da sam pogresio u proracunu za naknadu Direkciji za garaze. Racuna se samo povrsina parking mesta, bez komunikacija, tehnickih prostorija i dr. Mada to nisam ni uracunao u cenu stana
 
Treba računati i finansijske rashode tj. cenu kapitala odnosno kamate za uzet kredit bez obzira da li će neko iz džepa da izvuče pare i sve plati. Takođe prostor za izložbeni stan, poslovni prostor za prodaju i ostale zaposlene bar za naredne 2-3 godine.


Sad je moda videti zamišljenog neprijatelja oličenog u vidu tajkuna pa zato udrite.

Al svakako mislim da je cena prevelika za naše tržište i da će imati paklenih problema da zatvore prodaju pogotovo što ne vidim neki ozbiljan pristup u vidu marketinga. Sajt je glup do mojega, nemaju sve planove, nemaju izložbeni stan, sve je to bilo mnogo mnogo ozbiljnije i kod westa i kod belvila. Da ne pominjem drugi detalj da se stanovi ni po čemu ne razlikuju od proseka novogradnje osim što će imati deo alu bond fasade i hans grohe slavine.
 
Bio na sastanku za stan. posto me interesuje 2,5 ili 3soban stan. Fakticki 2,5 vise nema , kazu da ih je bilo samo 5 na ivici A lamele (velika zgrada) i da su za sve potpisani ugovori. Ponudjene su mi dve opcije u ovim zgradama u sredini, u jednoj ima 4 stana u vertikali koji su 67,3kv2 i isti kao oni na sajtu. U drugoj zgradi blize delti (zgrada C) je 70.62 takodje 3soban... Cena je 1780 po kvadratu sa PDV...Niza cena postoji samo za manje stanove u prizemlju. Na poslednjem spratu ima nekih stanova oko 80tak kv2 koji izlaze oko 2 hiljade e po kvadratu, ali imaju mogucnost koriscenja terase koja nije uknjizena od 40 kvadrata pa stoga i veca cena...

Iskreno malo mi je konfuzna cela ponuda, i sad posle svih pitanja mi nije najjasnije kakvi sve stanovi postoje, a sajt je tolko los da ne pruza nikakvu pomoc

garaza je 9k, nije obavezna, rezervacija stana je 10%, a parking ce biti javan , nece biti kao u belvilu sa rampom---
 
Vrh