Šta je novo?

ABlok - Blok 67a [ Stambeno poslovni kompleks | 137 000 m²]

Људи, да ли неки од вас заиста мисле да се У СРБИЈИ послује тако што сабереш све издатке, онда их одузмеш од укупних прихода, и та разлика ти је као неки профит?? Па где ви живите, мајко мила...

Ајде, реците ми да је одговор "да", па да знам да имам посла са дечурлијом, која баш никакве представе нема о стварном животу. Таква рачуница не важи ни у Швајцарској, а овде, где је новац скуп, ризик да те пословни партнер (па макар то била и држава) заврне за коју десетину милиона негде око 45% (или више), правна сигурност равна q...цу, арбитрарност политичке власти на нивоу Енглеске од пре 1688. године... не вреди ни причати. Ако нисте до сада схватили, а крајње је просто, све то КОШТА, и све то неко мора да плати. У овом случају, купац стана. А сад, дечачке илузије у кофер, или се селите у Калифорнију.
 
Да ли причаш о рекетима које сам и ја помињао. Подмазивања уграђена у цену а нигде приказана?
Јасно је то свима...само већина неће тако да плаћа. Па гради свој свет, дивље. У свакој пори друштва нам фали ред и имамо стотине хиљада станова, кућа дивљих изграђених због тога. Прихватају људи реалност колико год глупо да звучи.
 
milanche":3gc8tjy4 je napisao(la):
1159e*1.25 (25% profit) iznosi 1449e/m2 ~ 1500e/m2

Dodaj PDV i cenu kapitala i rok realizacije tj. obrt kapitala. Nije isto da li je npr. 25% za tri godine gradnje i još tri godine prodaje ili na godinu dana, jer lako može da se u tom slučaju desi da je isplativije uložiti u nešto drugo nego se razvlačiti 6-7 godina za 25%, pošto više možes dobiti kada bi plasirao sredstva na drugi način (ne znam, država npr. emituje obveznice na 4-5%... U veleprodaji možeš kapital da obrneš više puta godišnje uz par procenata marže...). To sve pod uslovom da gradis sopstvenim sredstvima, ako finansiraš preko banke mislim da je kalkulacija neodrživa uz aktuelnu cenu kvadrata, jer je kapital u Srbiji preskup. Nema šanse da sa 25% marže pokriješ i troškove finansiranja na 5-6 godina i da još i zaradiš (a obicno se finansira na duži period).

Mislim da su troškovi gradnje koje si naveo previsoki za ovu cenu kvadrata, jer pri takvoj računici za vreme reazliacije prodaje ne bi mogao da se finansira projekat na trzistu kapitala.

Nije neka astronomska zarada na kraju kao što deluje, pre je u pitanju siguran i jednostavan nacin da se uloži veliki kapital, pošto nešto i nema mnogo opcija da uložis tolike pare u Srbiji...
 
Ne bih da smorim Milancheta pošto je napravio sjajnu analizu troškova izgradnje, ali Nikola je u svom postu na drugoj strani teme pogrešio jer je uzeo cene naknade za uređivanej građevinskog zemljišta za 1. zonu, a ova lokacija je u 2. zoni, tako da su te cene mislim malo niže i za srambeni i za poslovni prostor.

Drugo, malo ironije ovde, mislim da kod ovih investitora ne postoji faktor cene kapitala, pošto su taj faktor anulirali na duži period prodajom firme Marbo produkt za 210 miliona evra Pepsi koli. Tako su oni cenili i prodali svoj privatni kapital. A Soko-štark je ceo prodat za 36 miliona evra, gde je država prodavala svoj udeo do 40% i tako povukla i male akcionare da tapnu svoj deo i smatrala da je tih 15 miliona evra za njen deo adekvatna cena. Srbijo, zemljo, otvori se.....
 
Okay, ova računica koju je sada napravio Milanche je dosta različita od početne Nikoline, odnosno krajnji profit je dosta manji.
Ja i dalje mislim da je stanogradnja dosta profitabilan biznis, inače se ne bi toliko gradilo. E sad kvalitet gradnje je uvek diskutabilan, a ovaca za šišanje ovde ima na pretek.
Postavlja se pitanje: da li ima smisla platiti ovde kvadrat 1760 evra sa pdv-om za sve to što nude, ili npr. platiti 1300 evra sa pdv-om stan u Ivana Ribara. Da li je ova razlika od 450+ evra, ili 25% skuplje, opravdana za to što nude? Ja bih tu razliku platio max. 300 evra. Doduše, smatram da je i cena za stanove koje je radila gradjevinska direkcija preskupa u odnosu na ono što su uradili, i da nisu trebali da idu preko 1000 evra plus pdv.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
kad sam ja kupovao stan u belvilu moj dobar prijatelj je kupovao tada stan u naselju vojovde vlahovića tada za cenu preko 1300 eura.


svaki put kad odem kod njega shvatim da je svaki dinar skuplje koji sam platio vredeo.



dr ivana ribara je dosta bolje od naselje veljko vlahović, ali po komentarima sa foruma i ovaj ablok bi trebao da bude bolji od belvila.


ako ništa drugo ima bolji javni prevoz pošto izlazi na omladinskih brigada, kao i to da ima u blizini ideu , dok smo mi u belvilu osuđeni samo na maxi.



@belka


cena kapitala postoji bez obzira iz kojih izvora dolazi kapital.
 
Necu ulaziti u to koliki je profit,on zavisi od mnogih direktnih I indirektnih parametara koje ne mozes sa preciznoscu utvrditi do kompletne realizacije projekta.
Prodajna cena jeste jaka ,sad,da li ce biti korekcije,videcemo.Sve zavisi od potraznje,a ja smatram da ce je biti,lokacija nije izvrsna ali je ok,bolja od westa,gradnja valjda kvalitetna,i sto je najbitnije,ocekivanja su da ce blok biti gotov u roku,a ne kao kod Gruje,bice sve a ono posle cetiri godine samo tri ulaza.
Ljudi vole nbgd,nema tu jos puno slobodnih lokacija za gradnju,tako da potencijalni kupci mozda razmisljaju I u tom pravcu.
 
Cena kapitala u ovom projketu je drasticno niza nego u drugim koji se rade iz bankarskih kredita, tj jednaka je kamati koju bi vlasnici dobili negde na stednji u sigurnoj banci a to je sada mizerno tj izmedju 2-3 %.

Cudan je projekat dosta, od opreme stana su uzeli neke luksuznije stvari tipa alu drvo stolariju i sanitarije i keramiku prve klase, ali visina plafona samo 2.6metara, samo jedan klima uredjaj spilt sistem, debljina spoljasnih zidova samo 35cm i sto je ubedljivo najveca mana projekta - nehumana prenatrpanost parcele ,razmak izmedju zgrada je max 30metara a u najvecem delu prostora izmedju ce biti javni parking za automobile sa ponegde zelenilom.
 
Pegasus hvala na informaciji za ove detalje oko visine plafona i debljine zidova. Mada ja sam bio pod utiskom da ce projekat imati veoma dobru izolaciju i da sa ove strane nece biti problema (ajde da ne sumnjam ni sada), sta se stavlja kao izolacija i u kojoj debljini?
 
Garazno mesto od 9 hiljada me dosta razocaralo, ponovo ce se zavrsiti sa brdo neprodatih garaza. Treba strogo zabraniti koriscenje istih za bilo sta drugo, jedini nacin da se one na kraju moraju prodati po nizim cenama ili napravi neka fora sa iznajmljivanjem garaznih mesta.
 
Izolacija nije losha , 12cm mineralna vuna + 19cm opeka, ali za tu cenu zeleo bih vishe mase i cm zida tj opeke, mnogo je prijatnije za zivot + posle 10god kada minerlana vuna pocne da gubi izolaciona svojstva, svaki cm opeke mnogo znaci.

Ima dosta i zidova gde je umesto opeke 19cm , betonski 20cm + 12cm minerlana vuna...

Prema ulazu cini mi se da je 5 ili 7cm mineralne vune + opeka, ne drzite me za rec

Ne znam kakvu ce imati ocenu za energetski pasosh
 
Физичка дебљина зида ти не значи скоро ништа ако је изолација слабог квалитета.

Него, кад смо код станооградње на западу. Ово у Милану је око нула динара скупље него ламеле у блоку 67

212645557-34abb779-3856-47bd-8c59-4f5d395741b5.jpg


212646813-b7338526-a409-449c-93ec-9d8c1331ff19.jpg


212648485-eecdcd6d-8098-48ac-9cca-f4e340b3d5c8.jpg


212646808-d2796ffa-c5a1-4c60-bdac-fc163a526333.jpg
 
Бојим се да је архитекта ту скупљи једно 300 пута од овога из Блока 67, а тиме је скупљи и квадратни метар...

Сјајан блок у (мени ружном) Милану.
 
Delija ja sam prilicno siguran da ovde nisu dovoljno dobro iskoristili prostor, prevlise slobodnog prostora je u sredini bloka :laugh:

Da li stvarno kvadrat kosta nesto slicno kao ovde? Ukoliko kosta kao ovde, nebitno je koliko su platili arhitekte, kada mogu da prodaju po slicnim cenama, a mi ovakvu zgradu nikada necemo videti.

Sto se tice bloka 67a i izolacije i nije lose.
 
Ја говорим о цени изградње. Ова конструкција нити је је компликована нити скупа али зграда изгледа као свемирски брод за сву нашу новоградњу. Мада, знајући шта се по Европи добија за 2000 по квадрату не би ме чудило да је и продајна цена овога приближна.

Овде људи морају да схвате - Лепа и квалитетна архитектура ≠ скупа архитектура.

Ајмо мало сад Лиона. Све просте "крмачице" али урађене са укусом.

Инспирисано Луис Каном:

09.jpg


15.jpg


Ту и тамо по која конзола или препуст али ништа посебно захтевно:

22.jpg


26.jpg


04.jpg


Зграде лево и десно, најпростије могуће крмачице али естетски за нас очигледно недостижно:

02.jpg
 
Pegasus":32lkh1p7 je napisao(la):
Cena kapitala u ovom projketu je drasticno niza nego u drugim koji se rade iz bankarskih kredita,.
Projekat se finansira iz kredita. Za avansne platise predvidjena je kontra garancija poslovne banke investitora.

@racundzije
Ne shvatam toliku potrebu da se ulazi i udje u "dzep" investitoru. Kada bi imali sve podatke i parametre, jos i da razumem da neko vezba matematiku iz osnovne skole, ovako, kada se sve kalkulacije izvlace iz "rukava", to bi "trebalo" da kosta ovoliko ili onoliko....NHF.

Valjda najbitnije treba da bude kako ce to na kraju izgledati (znam, ruzno :) ) koliko kvalitetno ce biti uradjeno a za potencijalne kupce - odnos cena/kvalitet//struktura u komparaciji sa drugim projektima, zavrsenim ili u izgradnji, naravno u neposrednoj okolini.

Definitivno zbog idiota koji rade u urbanizmu projekat nije mogao da ide u visinu iako citavo okruzenje, Belvil, blokovi 70 i 70a zavrsava na dvostruko i trostruko vecim visinama. Ko god ocekuje od bilo kog pa i ovog investitora da na papreno placenom zemljistu radi koncepta otvorenog bloka, gomile zelenila, igralista i sportskih terena, koji bi tu trebalo da budu u funkciji kvalitetnijeg zivita buducih stanara, debelo umanji ukupnu kvadraturu koju ce izgraditi (a zemljiste je platio u skladu sa od strane grada unapred definisanisanom kolicinom kvadrata koje je moguce izgraditi) tome nije dobro.
 
Delija odličan post. Depresija me uhvati kad gledam šta se tamo gradi, a šta ovde.


Zar na tom konkursu domaća struka nije mogla da iznedri neka rešenja koja su u istom nivou kao ova sa slika.


Nego da li si i ti postao zvanično arhitekta ili si još uvek student pošto čini mi se da si u nekom od postova napisao da si zaposlen?

Послато са GT-N7100 уз помоћ Тапатока
 
Delija":34g03ezy je napisao(la):
Физичка дебљина зида ти не значи скоро ништа ако је изолација слабог квалитета.

Tacno, ali ja sam pricao o tome da bi voleo vecu debljinu zida , npr opeka 30cm + tih 12cm mineralne vune, razlika u prolazu toplote ne bi bila velika ali ne i neprimetna, ali bi zato komfor zivota bio znatno veci u takvom stanu iz vishe razloga.
 
Nevenkovic":1hbefywz je napisao(la):
Definitivno zbog idiota koji rade u urbanizmu projekat nije mogao da ide u visinu iako citavo okruzenje, Belvil, blokovi 70 i 70a zavrsava na dvostruko i trostruko vecim visinama.

Ali ko kaže da nije mogao do 12 spratova kao Belvil?
Znači dva puta više kvadrada za dva puta manju zauzetost parcele?
 
Tek ce da se grade 2 ogormne zgrade do Jurija Gagarina , od cega ce jedna biti stambena a druga poslovna/hotel i obe ce biti sa po 12spratova.

Neverovatno je gustina naseljenosti na tako malom prostoru, mislim do sada nevidjena na Novom Beogradu...
 
Pored ruske škole.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Vrh