Ruglo u Ulici kneza Miloša broj 66
Bez rešenja za ruinu među ambasadama
Ruinirana zgrada u Ulici kneza Miloša 66, čiji su zidovi oronuli, na kojoj su polomljeni prozori i čije je dvorište zaraslo u korov, vlasništvo je Republike Gvineje. Iako se već nekoliko godina govori o tome da bi ovo mesto trebalo da postane diplomatsko predstavništvo ove afričke zemlje, i to za ceo Balkan, radovi na objektu nisu ni počeli. Tako će, čini se, biti i u narednom periodu jer još ne postoji nikakav plan oko uređenja, sanacije i rekonstrukcije ovog objekta.
Dok se to ne dogodi, ova zgrada ostaće da ruži pogled i velikog broja građana koji žive u ovoj ulici, ali i onih koji kroz nju svakodnevno ili ponekad prolaze, kao i onih koji u njoj rade. Zgrada u Kneza Miloša 66 nalazi se, primera radi, u neposrednoj blizini ambasada Nemačke i Hrvatske, i preko puta opštine Savski venac i Ambasade Kanade. Njeno uređenje najavljivano je nekoliko puta proteklih godina, ali na terenu nije ništa urađeno.
“Blic” je o ovom objektu, koji je smešten u reprezentativnom delu grada, gde se nalaze i brojne domaće institucije, ambasade i diplomatska predstavništva, kao i predstavništva domaćih i inostranih firmi, pisao početkom oktobra prošle godine. Tada nam je u Ambasadi Gvineje rečeno da je ova zgrada kupljena da bi se u nju smestilo njihovo diplomatsko predstavništvo, da se od tih planova ne odustaje, ali da u tom trenutku nisu znali kako će tačno svoje planove da sprovedu u delo. Tada nam je rečeno i da se radi na tome da se dobiju sve neophodne dozvole kako bi zgrada mogla da bude renovirana, kao i da ranijih godina radovi nisu mogli da počnu jer je postojanje predstavništva Republike Gvineje bilo pod znakom pitanja.
- Nemamo šta novo da kažemo u odnosu na razgovor od pre nekoliko meseci, osim toga da radimo na pronalaženju rešenja za ovaj objekat - rekli su “Blicu” juče iz Ambasade Gvineje.
Iako predstavlja ruglo, ali i potencijalnu opasnost za prolaznike, s obzirom na to da je vrlo neugledna i zapuštena, praktično niko, osim njenih vlasnika, ne može da uradi ništa da ovo stanje bar malo promeni.
U Gradskoj upravi kažu da grad, po zakonu, ne može da interveniše na tuđoj imovini, odnosno privatnoj svojini.
- Jedino što bi gradske inspekcijske službe mogle da urade jeste da, ukoliko recimo dođe do obrušavanja fasade na ulicu, čime je ugrožena bezbednost ljudi, mogu da nalože da se ta fasada obezbedi. To, međutim, ne znači i da mora da se rekonstruiše - objašnjavaju u Skupštini grada.
Ista situacija je i sa opštinom Savski venac, na čijoj se teritoriji nalazi ovaj objekat, s obzirom na to da je njeno stanje odgovornost njenog vlasnika, odnosno Republike Gvineje.
Vlasništvo Gvineje pola veka
Posle Drugog svetskog rata, zgrada u Ulici kneza Miloša 66 je, na osnovu nacionalizacije, pripala opštini Savski venac. Krajem šezdesetih godina prošlog veka afrička Republika Gvineja kupila je ovaj objekat od opštine da bi na tom mestu sagradila ambasadu. Ona je i služila u ove svrhe od 1962. do 1993. godine kada je preseljena u Ohridsku ulicu.
Izvor: Blic