Koje su to zgrade?GOJE":30mn5rqw je napisao(la):@relja, još da si slikao levo, one zgrade koje ja ne mogu da podnesem, od kojih se pola Kalemegdana ne vidi.
Ja bi negde na Kosancicevom vencu, za sekundu si niz Velike stepenice na obali, Knez za sekundu na drugu stranu, a relativno tiho. Pogled na Savu preko ovog prvog reda zgrada u samoj Karadjordjevoj. To je to, apsolutno najbolja lokacija u gradu, bicemo komsije, ***es Dedinje.relja":20wy9tep je napisao(la):To onda zavisi od ugla posmatranja. Sa NBG obale ne zaklanja pogled ni na šta, a na mostu gledam kuda vozim
Meni je inače želja da jednog dana živim u toj zgradi na uglu Pariske i Karađorđeve. Najlepši pogled u gradu.
Ako ne tamo, može i na Sejšelima
Mislim da se te zgrade vide ne nekim od vizuelizacija resenja za beton-halu koja su neki juce postirali. Po meni one zklanjaju samo travnjak na kosini a iznad te kosine, dok se Sahat-kula i Vojni muzej sasvim lepo vide iznad, dakle nisu zaklonjeni.GOJE":3djx08k8 je napisao(la):@relja, još da si slikao levo, one zgrade koje ja ne mogu da podnesem, od kojih se pola Kalemegdana ne vidi.
vucko":1o4c59xz je napisao(la):Lepo su i rekli da imaju centralnu klimu sto je super stvar
Meni je jedino ruzno prizemlje sa tim limenim cudima,trebali su i to srediti.
stf":7fwwj976 je napisao(la):Не разумем тај проблем са приземљем. Оригинална фасада приземља свих зграда су другачије третирана од спратова, управо зато што су подложна променама, зависно од промене намене пословног простора.
Опет бих се позвао на Париз. Колико је примера код њих, да је приземље ултрамодерно, а фасада у стилу Ампира или Наполеона 3.
Ако сте приметили, готово нигде се не обнавља приземље.
Jedino sam našao ovaj izgled fasade pre obnoveJohnyBgood":bjdhxn3l je napisao(la):Ја бих волео да видим неку стару фотографију.
JohnyBgood":2gehyy93 je napisao(la):Ја бих волео да видим неку стару фотографију. Одистан, линије јесу смакнуте, али претпостављам да је ипак била некаква игра парног и непарног броја вертикала (при чему су и приземље и фасада горе симетрични) и да ови локали доле нису имали овакав облик прозори-врата... некако ми делују утакнуто а тамно сиви стубови доле баш одскачу...
relja":1nrbuod6 je napisao(la):JohnyBgood":1nrbuod6 je napisao(la):Ја бих волео да видим неку стару фотографију. Одистан, линије јесу смакнуте, али претпостављам да је ипак била некаква игра парног и непарног броја вертикала (при чему су и приземље и фасада горе симетрични) и да ови локали доле нису имали овакав облик прозори-врата... некако ми делују утакнуто а тамно сиви стубови доле баш одскачу...
Teško da može da se nađe nešto bolje od ovoga, zato što je zgrada bila zaklonjena ovim magacinom koji je srušen posle rata:
Felix55":19v1brrk je napisao(la):Jedino sam našao ovaj izgled fasade pre obnoveJohnyBgood":19v1brrk je napisao(la):Ја бих волео да видим неку стару фотографију.
i da ponovim ovu fotku obnovljenje fasade, radi poređenja...
Odlično je što su se potrudili da se na svim prozorima promene i roletne
Ulepšavanje beogradske Karađorđeve - Glavnoj ulici Savamale stari sjaj bi trebalo da bude vraćen do 2014.
Karađorđeva, glavna ulica Savamale, nekada prestižne beogradske četvrti, danas kraj oronulih zgrada, zapuštenih prolaza i stepenica kroz koju tutnje teški kamioni, uskoro bi mogla da povrati stari sjaj.
Prema rečima nadležnih, u planu je da se oronule fasade obnavljaju, jedna po jedna, kako bi za tri godine, kada bude završen most Zemun - Borča i izmešten teški saobraćaj, ovaj deo grada postao šetalište.
Zajednička inicijativa
Inicijativa je upućena gradskim vlastima, a ideja je bila da se u realizaciju uključe institucije koje se nalaze u ovoj i okolnim ulicama. Miroslav Čučković, član Gradskog veća, kaže da je svoju fasadu već obnovilo Ministarstvo telekomunikacija u Pariskoj 5, dok su Agencija za privredne registre i grad popola finansirali obnovu fasade u Brankovoj 1.
- Meštani ovog dela grada inicirali su rekonstrukciju ambijentalne celine Karađorđeve ulice i ideja je da zajednički ovaj deo grada učinimo lepšim. Prvi utisak stranih turista više neće biti ruglo, na koje ukazuju upravo ove trošne zgrade, već nove blistave fasade. Za uređenje spoljašnosti zgrada, među kojima su neke pravi biseri arhitekture, zainteresovane su i pojedine skupštine stanara i u saradnji sa njima radićemo na realizaciji. U zavisnosti od finansija, opština će revitalizovati sve fasade na ovom potezu, a kada izmestimo teški saobraćaj, a to će dogoditi kada se izgradi most Zemun - Borča, ulica će zaista dobiti izgled kakav i zaslužuje. Siguran sam da će biti poput šetališta u Pragu, Parizu ili brojnim evropskim metropolama - kaže Čučković.
Zgrada broj 31 u ovoj ulici, stara osam decenija, prva je dobila novo ruho. Opština Stari grad sa 5,5 miliona dinara finansira revitalizaciju fasade na ovom objektu sagrađenom pre osam decenija. Mirjana Božidarević, predsednica opštine Stari grad, kaže da će se ovim potezom Karađorđeva ulica sačuvati od zaborava.
- Ulepšaćemo ne samo teritoriju opštine Stari grad već samo srce prestonice i omogućiti građanima da uživaju u prostoru u kome žive, a turistima u gradu koji posećuju. Polako, ali sigurno, zajedničkim snagama, rešavamo problem oronulih fasada koje ruže naš grad. Od Obilićevog preko Kosančićevog venca, danas je došla na red ambijentalna celina Karađorđeve ulice - rekla je Božidarević i dodala da je opština finansirala i popravku takozvanih malih stepenica u ovoj ulici.
Nova fasada na 24 rate
U sistemu održavanja JP "Gradsko stambeno" trenutno se nalazi 18 stambenih zgrada u Karađorđevoj, a ovo preduzeće nudi svim svojim korisnicima mogućnost plaćanja na 24 rate. Skupština stanara u Karađorđevoj 79 podnela je zahtev za revitalizaciju fasade, dok su sa četiri stambene zgrade uklonjeni delovi skloni padu. Među najprestižnijim objektima u Karađorđevoj nalaze se i tri spomenika kulture: Vučina kuća na Savi (danas stambena zgrada), zgrada Beogradske zadruge (koristio "Geozavod") i zgrada osiguravajućeg i kreditnog društva Beogradske zadruge (danas Hotel "Bristol").
(Karađorđeva 79)
Obeležila srpsku arhitekturu
Na građevinama u Karađorđevoj ulici vide se svi stilovi koji su obeležili istoriju srpske arhitekture, kaže Biljana Mišić iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
- Na fasadama ima balkansko-orijentalnih, klasicističkih, elemenata neorenesanse, neobaroka, secesije, do elemenata nacionalnog stila i onih koji najavljuju modernizam. U određenom periodu razvoja ovog prostora koji se nekada nazivao Savamala, Karađorđeva ulica predstavlja jednu od ključnih tačaka. Još 1878. godine trasa Karađorđeve bila je ucrtana u plan, dok su sve ostale ulice bile predstavljene tek kao sokaci - priča Mišić.
(Napomena: Tekst je preuzet iz lista "Press" od 28.05.2011)
Завршена рестаурација фасада у Задарској 8 и Карађорђевој 31
Општина Стари град финансирала је у 2010. години радове на рестаурацији две фасаде – у Задарској 8 и Карађорђевој 31. Обнова фасада, укупне вредности од 11 милиона динара, завршена је након вишемесечних радова. Тим поводом, председница општине Стари град Мирјана Божидаревић и члан Градског већа Мирослав Чучковић обишли су ове две адресе и разговарали са станарима зграда.
- Претходних година у рестаурацију фасада зграда на Старом граду уложено је преко 140 милиона динара. Општина је прво изашла у сусрет иницијативи грађана са Обилићевог венца, а затим смо започели радове на фасадама у амбијенталној целини Косанчићев венац. На ред је дошла и Карађорђева улица у којој желимо да заједно са станарима уредимо и остале зграде. Пре неколико година, у оквиру БЕЛЕФ-а, на бочној фасади у Карађорђевој 31 осликан је мурал, који је финансирала општина Стари град, рекла је председница Мирјана Божидаревић.
Мирослав Чучковић, члан Градског већа, рекао је да ће и град Београд излазити у сусрет станарим из овог дела Београда како би се обновила амбијентална целина Косанчићев венац. Како је најавио Чучковић, циљ града је измештање теретног саобраћаја из Карађорђеве, након изградње моста Земун-Борча, и претварање овог простора у туристичку атракцију Београда.
Станари из Карађорђеве 31, која има само шест станова, задовољни су што је општина Стари град одлучила да обнови фасаду стару више од 80 година.
- Зграда је била лепа и пре него што је обновљена. Она је прави драгуљ овог дела Старог града. Изграђена је 1928. године и њена фасада била је озбиљно оштећена и обрушавала се годинама. Захвални смо општини што је омогућила да се крене са обновом фасада на обали Саве, каже Стана Вјештица, најстарија станарка у згради у Карађорђевој 31.
Веће Градске општине Стари града донело је закључак да се уради пројекат и за рестаурацију фасада зграда у Бранковој улици 8, 10, 12, 16, 18, 20, 24, 26 и 28.
Раније обновљене фасаде
Општина је до сада обновила фасаде на Косанчићевом венцу број 26, Задарској 3 и 10, Сребреничкој 2, 3 и 4, у Кнеза Симе Марковића 5 – 9, као фасаду на углу Поп Лукине и Топличиног венца. У старом језгру, поред зграда у амбијенталним целинама Косанчићев и Обилићев венац, обновљена је фасада Факултета ликовних уметности (Кнез-Михаилова 53-55). Такође, реновиране су и фасаде Правно-пословне школе у Светогорској, Завода за јавно здравље у Булевару деспота Стефана, у Нушићевој 6 и 27 и на Тргу Републике 3, као и дворишна фасада пасажа који повезује Чика Љубину и Кнез Михаилову. Општина је реновирала и малу зграду ОШ «Вук Караџић», коју је највећи српски задужбинар Никола Спасић поклонио деци Београда.