Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Izgleda zastrašujuće
I jel to tako oduvek, ili su tek sad uredno poređali one žardinjere pored?
 
JohnyBgood":3vwmljs6 je napisao(la):
stf":3vwmljs6 je napisao(la):
Делија, ово је једна од најлепших фотки Београда. +1 :gobb:

Мени нимало није жао погледа на Бранков мост, већ више погледа на реку. Али овакве зграде никако не треба рушити, па ово је модернизам а не нека шупа. :o
Slazem se, lepo ih obnoviti i popuniti rupu levo, tu je izgleda neka prizemna stracara... mozda je cak i bilo nesto pa sruseno u bombardovanju, ne bi me iznenadilo... Moguce da je na toj levo dodat blago nagnut krov a bio je ravan?
Ne radi se samo o pogledu sa Kalemegdana prema reci, već i o pogledu sa reke i sa Ušća na Kalemegdan. Tek se tu vidi koliko te zgrade štrče.
 
Tako je.Kakvu god imaju arhitektonsku vrednost prosto strce tu.Kao recimo i ona sa leve strane brankovog mosta u karadjordjevoj kad ides ka nbg.
 
Не могу сад да реконструишем поглед са реке, али не бих рекао да толико штрче.
 
GOJE":2qrb6z8a je napisao(la):
JohnyBgood":2qrb6z8a je napisao(la):
stf":2qrb6z8a je napisao(la):
Делија, ово је једна од најлепших фотки Београда. +1 :gobb:

Мени нимало није жао погледа на Бранков мост, већ више погледа на реку. Али овакве зграде никако не треба рушити, па ово је модернизам а не нека шупа. :o
Slazem se, lepo ih obnoviti i popuniti rupu levo, tu je izgleda neka prizemna stracara... mozda je cak i bilo nesto pa sruseno u bombardovanju, ne bi me iznenadilo... Moguce da je na toj levo dodat blago nagnut krov a bio je ravan?
Ne radi se samo o pogledu sa Kalemegdana prema reci, već i o pogledu sa reke i sa Ušća na Kalemegdan. Tek se tu vidi koliko te zgrade štrče.
Pa ne bi strcale kad bi se popunile rupe izmedju njih, i sredio lep trg u podnozju velikih stepenica. Po tom rezonu bi svasta rusili po gradu zato sto strci.
 
Moraćemo da iskopamo neku fotku Kalemegdana sa Ušća, pa da vidite tačno o čemu pričam.
 
HaLyl":1ayltv1j je napisao(la):
Postavljene skele na kompletnoj zgradi Beobanke na Zelenjaku...ocigledno krece sminkanje...konacno!
Evo i slike ako nekog zanima :)

 
U "Politikinom" dodatku o nekretninama ponovo najavili rekonstrukciju Zadruge. Novi momenat je da ce pored gradskih 30 miliona koje su pominjale "Novosti", Republika uskociti sa dodatnih 60 milki (sto je i logicno buduci da deo zgrade koristi Ministarstvo pravde, a i da bi poverenik za inforrmacije od javnog znacaja i zastitu podataka o licnosti trebalo da dobije prostor u toj zgradi)...

Naravno, sagovornik je bio opet Cucko koji imao one funkcionerske fraze kako ta zgrada treba da sluzi mladima i sl. Ponovo je pomenuo i rekonstrukciju fasada na one dve zgrade - onoj do Ekonomskog i onoj sa muralom (sorry, zaboravih brojeve). Takodje, rekao je da bi 2013. trebalo da bude gotova obilaznica i da tada tranzit leti iz Karadjordjeve, nakon cega ce ulica doziveti obimnu rekonstrukciju.

Uglavnom, meni je drago da ce konacno rekonstruisati jednu od najlepsih zgrada u gradu. Pare su dobre, sto znaci da ce biti finih provizija za partijska preduzeca, tako da izgleda da su ovoga puta ozbiljni.
 
Homer Jay":i3a8c1jt je napisao(la):
U "Politikinom" dodatku o nekretninama ponovo najavili rekonstrukciju Zadruge. Novi momenat je da ce pored gradskih 30 miliona koje su pominjale "Novosti", Republika uskociti sa dodatnih 60 milki (sto je i logicno buduci da deo zgrade koristi Ministarstvo pravde, a i da bi poverenik za inforrmacije od javnog znacaja i zastitu podataka o licnosti trebalo da dobije prostor u toj zgradi)...
Naravno - super sto postoje planovi o sredjivanju, ali je potpuno besmisleno ubacivati Ministarstvo pravde u tu zgradu i uopste bilo koga iz Vlade. Pored onolike Palate Srbija na N. Bgd. koja zvrji prazna, ubacivati takav sadrzaj u zgradu koja bi trebala da bude deo buduce "nove" zone sredjene Karadjordjeve - je besmisleno. Karadjordjevoj, ako iko uopste misli o ozbiljnoj revitalizaciji ovog dela grada - su potrebni sadrzaji koji ce je oziveti a ne umrtviti. Bilo koje ministarstvo radi od 9-5 i posle toga je zgrada a i okolina - mrtva. Da ne pominjem kako ce to izgledati sa obezbedjenjem i ostalim sadrzajima koje prate Ministarstva (zatvaranje ulice pred dolazak bitnih ljudi isl) preko dana. Nisam zagovornik ni da se zgrada preda na koriscenju samo kulturnim sadrzajima - jer i to nosi odredjene probleme. Ako iko razmislja o revitalizaciji Karadjordjeve, onda mora da se ozbiljno razmisli sta bi tu trebalo da dodje, jer samo dobar mix odredjenih sadrzaja moze dovesti do ozivljavanja ovog dela grada, a to je vecpitanje za eksperte. Naravno - to ne sprecava da se zgrada sredi jer je krajnje vreme da se to ucini (mada se i pitam kako ce ta zgrada da izgleda za jedno 5-6 godina kontinualnog teretnog saobracaja tik uz samu zgradu. A i to je optimisticka cifra jer je pitanje kada ce se Prokop zavrsiti i kada ce se dovrsiti obilaznica oko Beograda...
 
Slažem se s Građaninom.

Nema nikakvih razloga da se državne službe dalje šire po Starom Gradu kad imaju mesta na Novom Beogradu koliko god im treba. Ova zgrada može na toliko mnogo načina da se bolje upotrebi (s tim što je muzej pravolinijska odluka) da je stvarno greota posle obnavljanja zatvarati je za turiste..
 
djeneralstab:

1435099_zgrada_generalstaba_v.jpg
 
To je to Delija, s'tim što je ovo slikano sa 100m visine, a sa keja se od tih zgrada ne vidi apsolutno ništa. Zaklanjaju trećinu parka, i grdne su...
 
GOJE":24714omq je napisao(la):
To je to Delija, s'tim što je ovo slikano sa 100m visine, a sa keja se od tih zgrada ne vidi apsolutno ništa. Zaklanjaju trećinu parka, i grdne su...
Meni uopste ne smetaju. OK, zaklanjaju deo parka odnosno 10-ak krosnji drveca, ali ne tvrdjavu i zidine. Ja od Muzeja savremene umetnosti i tako gledam na GRAD i ocekujem pogled na njega i ima tu (hvala Bogu) dovoljno zelenila u panorami ali nema dovoljno sredjenog grada - tako da mi vise smeta ova rupa desno i par tih stracara koje treba ukloniti da tu budu reprezentativne koje ce oiviciti i definisati - ono sto bih ja uredio kao trg cijom jednom ivicom idu Velike stepenice...

Uzgred, i realno gledano, Beton hala je puno ruznija, ali ja ni nju ne bih dao da se rusi i drago mi je sto hoce da je urede. Na kraju budimo i realni, GDE je to ikada igde, a pogotovo na top lokaciji, ruseno da bi se otvorio neki pogled na park?! Ako cemo igde taj podvig da izvodimo, usredsredimo se na Terazijsku terasu.
 
Као што каже Џони, заклања поглед на травнати гребен, а не на тврђаву. И нису грдне, већ им је фасада пропала. Да се реновирају, биће то мали драгуљи Калиша.
 
Na Filozofskom faksu menjaju stolariju:

2uqitc9.jpg


Uveliko tece rekonstrukcija bioskopa "Balkan":

24e18v8.jpg


Na Bulevaru nesto sporije ide druga polovina ove zgrade, ali ovo sto je gotovo izgleda vrlo osvezavajuce:

30bidra.jpg
 
Hvala Homer! Jako mi je drago za "Balkan" ali svaki put kad vidim ovo nadzidjivanje pored dodje mi da popizdim. U samom centru grada, a takav primitivizam i nasilje. Eh da imam neku moc pa da tog badzu nateram da tu zgradu vrati u prvobitno stanje i skine taj uzas.

I ovo na bulevaru je jako dobra vest, i cudi me i raduje da se jos niko od stanara nije nasao da zastakli polukruznu terasu na cosku, mada mnogi nisu odoleli da zastakle ove druge.

E sada, svidja mi se ta ciklama nijansa ali je cinjenica da ce to jako brzo da povuce na sivu. Nekada se pitam da li bi mogli da forsiramo i poneki pastelni ton pri tim obnovama fasada: (vise) zuta (nego oker), narandzasta, svetlo plava, roze, cak i crvena ili svetlo zelena da udahnemo vise boje i zivosti u gradski pejzaz. A turobni trotoari su mi jos veca mora, sivilo i tmurluk dominiraju. Vrlo depresivno u zimskoj polovini godine, ajde kad je drvece zeleno jos i nekako.
 
JohnyBgood":xtij0vek je napisao(la):
svaki put kad vidim ovo nadzidjivanje pored dodje mi da popizdim. U samom centru grada, a takav primitivizam i nasilje. .
То је нека примитивчина са јаком везом у врху градске власти добио дозволу. Ајде нека је надзида, али у истом стилу, па никоме не би сметало. Али, ти људи морају да довуку свој примитивни шмек макар цркли. Морао је своје црепове и ломљени кров да уради, да га потсећа на родну груду. Повраћа ми се од тих људи.
JohnyBgood":xtij0vek je napisao(la):
I ovo na bulevaru je jako dobra vest, i cudi me i raduje da se jos niko od stanara nije nasao da zastakli polukruznu terasu na cosku, mada mnogi nisu odoleli da zastakle ove druge..
То су једнаки примитивци, али без беза у градској власти.

JohnyBgood":xtij0vek je napisao(la):
IE sada, svidja mi se ta ciklama nijansa ali je cinjenica da ce to jako brzo da povuce na sivu. Nekada se pitam da li bi mogli da forsiramo i poneki pastelni ton pri tim obnovama fasada: (vise) zuta (nego oker), narandzasta, svetlo plava, roze, cak i crvena ili svetlo zelena da udahnemo vise boje i zivosti u gradski pejzaz. A turobni trotoari su mi jos veca mora, sivilo i tmurluk dominiraju. Vrlo depresivno u zimskoj polovini godine, ajde kad je drvece zeleno jos i nekako.
Никако не. Имаш те разне нијансе на Карабурми, па изгледа као пакистански дизниленд. Одвратно. Нијанса је одлична, али је проблем, поново, у одржавању. У Будимпешти сам присуствовао сцени прања фасада шмрком из камиона. Истог оног, којим се перу улице. Сливала се црна вода са зграде, али је она бљеснула. То је изгледа деценијама удаљено од нас.
 
stf":3a85uowp je napisao(la):
JohnyBgood":3a85uowp je napisao(la):
svaki put kad vidim ovo nadzidjivanje pored dodje mi da popizdim. U samom centru grada, a takav primitivizam i nasilje. .
То је нека примитивчина са јаком везом у врху градске власти добио дозволу. Ајде нека је надзида, али у истом стилу, па никоме не би сметало. Али, ти људи морају да довуку свој примитивни шмек макар цркли. Морао је своје црепове и ломљени кров да уради, да га потсећа на родну груду. Повраћа ми се од тих људи.
JohnyBgood":3a85uowp je napisao(la):
I ovo na bulevaru je jako dobra vest, i cudi me i raduje da se jos niko od stanara nije nasao da zastakli polukruznu terasu na cosku, mada mnogi nisu odoleli da zastakle ove druge..
То су једнаки примитивци, али без беза у градској власти.

JohnyBgood":3a85uowp je napisao(la):
IE sada, svidja mi se ta ciklama nijansa ali je cinjenica da ce to jako brzo da povuce na sivu. Nekada se pitam da li bi mogli da forsiramo i poneki pastelni ton pri tim obnovama fasada: (vise) zuta (nego oker), narandzasta, svetlo plava, roze, cak i crvena ili svetlo zelena da udahnemo vise boje i zivosti u gradski pejzaz. A turobni trotoari su mi jos veca mora, sivilo i tmurluk dominiraju. Vrlo depresivno u zimskoj polovini godine, ajde kad je drvece zeleno jos i nekako.
Никако не. Имаш те разне нијансе на Карабурми, па изгледа као пакистански дизниленд. Одвратно. Нијанса је одлична, али је проблем, поново, у одржавању. У Будимпешти сам присуствовао сцени прања фасада шмрком из камиона. Истог оног, којим се перу улице. Сливала се црна вода са зграде, али је она бљеснула. То је изгледа деценијама удаљено од нас.
Voleo bi' da vidim to sa Karaburme. Zavisi kako se odradi, te zive boje su mi se nekako svidele na par neocekivanih mesta, po severnim i tmurnim zemljama... i setio sam se sivila Bul. Kralja Aleksandra zimi. Trebalo bi ovu zgradu koja sada izgleda da bolje ne moze (osim da neko ukloni staklo sa terasa, pogotovo tamo gde su obe susedne zastakljene) uslikati tacno za godinu dana da vidimo promenu u nijansi :)
 
medjutim":1m1oy78j je napisao(la):
Ne prizivajte Vranje s tim šarenim fasadama, molim vas..
Pa dosta je saren i Dablin i meni se to bas dopalo, pogotovo kad je dan siv, sve zavisi kako se uradi :)

Mada bi Beograd s obzirom na svoje ime mogao da forsira i vise BELIH fasada, ne bih imao nista protiv. Manje sivila u svakom slucaju, pogotovo na plicnicima, Beograd kao da se trudi da ima sto sivije i turobnije trotoare, i ono sto je postavljeno u Nemanjinoj je stvarno zalosno.
 
Obe zgrade treba sačuvati. One su podignute pre WWII i već davno su postale deo imidža Kalemegdana. Čine jedan kontinuitet sa ambasadama Francuske i Austrije. Nimalo ne zaklanjaju pogled ni na most ni na reku. Srušiti ih i staviti fontane bio bi kič. Naravno treba ih renivirati i spolja i unutra. Inače davno sam primetio da neke zgrade, koje su bile srušene ili teško oštećene za vreme bombardovanja tokom WWII obnovljene su posle rata ali nepotpuno. Da ću samo jedan primer. Poznata zgrada skupštine grada u Kralja Milana, pored parka imala je tri kupole što se jasno vidi na mnogim fotografijama. Posle rata obnovljena je samo jedna i danas ima samo jednu. Mislim da se Beograd, svih godina posle rata, trebao držati principa: prvo obnoviti staro (vredno) a onda graditi novo. Kad će se najzad obnoviti stara (lepa) ili podići nova zgrada na Terazijama pored hotela Moskva?
 
shabanajzer":2r8cd5vq je napisao(la):
ne znam da li je jos neko primetio, ali na fasadi beogradske zadruge jos uvek stoji austrougarski natpis iz 1. svetskog rata.

ni uzivo, ni preko fotografija, ne mogu da ga desifrujem u celini, ali se jasno vidi deo '...DER K.U.K. HEERES(BAHN?)', 'carsko-kraljevske vojne (zeleznice?)'

ako neko zna nesto vise, bilo bi super da to razjasnimo. ovo me kopka vec godinama...
izgleda da tu pise "Kommando Der K.U.K. (kaiserlich und königlich) Heeresbahn Sud" - Uprava Carske i Kraljevske Vojne Zeleznice Jug...
 
Vrh