Radovivredni oko 40 miliona dinara u dvorani počeli u septembru. – Već godinu i po traje revitalizacija fasade površine oko 10.000 kvadrata.
Restauracija jedne od najlepših dvorana u Beogradu – Velike ratne salestarog Generalštaba u Ulici kneza Miloša 33 – biće završena početkom decembra, dok će fasada zdanja sagrađenog pre 81 godinu zablistati sledeće godine.
Radovi na oba projekta, uređivanje enterijera sale u kojoj su se nekada donosile važne državne odluke, organizovali svečani vojni balovi i zasedale vlade, kao i revitalizacija fasade, pod budnim su okom Tatjane Videnović i Svetlane Marković, arhitekata konzervatora gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
– Reč je o prelepom enterijeru u kome su pomešani antički i renesansni stilovi: korintski stubovi, ratnička poprsja naga i u panciru, bogato dekorisane tavanice i autentični drveni nameštaj. Uvodimo grejanje i ventilaciju i dekorativno osvetljenje pojedinih elemenata. Restaurisaćemo lustere i kandelabre na zidovima. Salom će posle ulepšavanja dominirati beli, bež i zlatni tonovi dok će tirkizna boja isticati pojedine detalje na tavanici – objašnjava Videnovićeva.
Radovi vredni oko 40 miliona dinara počeli su u septembru, a dvorana je, kaže Videnovićeva, predviđena za konferencije, predavanja, prijeme.
Paralelno sa sređivanjem svečane sale već godinu i po teku radovi na revitalizaciji fasada površine oko 10.000 kvadrata. Osim što ju je nagrizao zub vremena, spoljašnjost starog Generalštaba, ili Kamene palate kako se još naziva, oštećena je NATO raketiranjem zgrade Vlade Srbije i objekata u Nemanjinoj ulici.
– Raskošnost fasada ogleda se u nizu stubova koji se protežu kroz tri etaže i brojnim skulpturama u vrhu koje predstavljaju ratnike i scene iz ratničkog života poput borbe, ratnika i ranjenika, ratnika koji ubija ženu i sebe... Osim sanacije tih figura, restauracija podrazumeva i obnovu dotrajalih delova krova, kao i vraćanje sjaja kapiji i ulaznim stepenicama – ističe Videnovićeva.
Za sređivanje fasade grad je izdvojio oko 130 miliona dinara. Ulepšavanje palate koja je prema projektu ruskog arhitekte Vasilija Baumgartena podignuta 1926–1928. godine deo je ugovora Ministarstva odbrane i Skupštine grada prema kojem je ministarstvo gradu ustupilo zgradu u Resavskoj ulici 40b u koju će biti smešten Muzej Beograda, a grad je Ministarstvu dao zgradu u Krunskoj ulici 13. Stari Generalštab sada koristi Vojnobezbednosna agencija.
----------------------------------------------------
Najlepša zgrada u Beogradu
U Baumgartenovoj palati bilo je sedište Generalštaba vojske Kraljevine Jugoslavije, a posle Drugog svetskog rata i Generalštaba Jugoslovenske narodne armije. Građena je novcem dobijenim na ime ratne odštete od Austrougarskeposle Prvog svetskog rata i koštala je tadašnjih 35 miliona dinara. Za najlepšu zgradu u Beogradu proglašena je 1937. godine, a zaštićena je kao kulturno dobro 1984. godine zbog svojih istorijskih i arhitektonskih vrednosti. Osim starog Generalštaba Vasilij Baumgarten projektovao je i zgradu Ruskog doma u Ulici kraljice Natalije.