Почела је обнова архитектонске лепотице, чешког пројектанта Јана Неволе, коју је дунавски капетан Миша Анастасијевић од 1857. године у претежно ренесансно-романтичарском стилу градио као приватну палату, а шест година касније је завештао српском народу за културне и просветне сврхе. Инвестиција је, према речима Бранка Ковачевића, ректора Универзитета у Београду, институције која са Филозофским факултетом дели простор Капетан Мишиног здања, вредна 1,2 милиона евра. Средства су обезбедили Министарство просвете, град, општина Стари град, а недавно завршени радови на грејању финансирани су из Националног инвестиционог плана.
Архитекта Јасмина Кабадаја, руководилац сектора за имовину и задужбину Универзитета, каже да је реч о деликатним грађевинским вештинама, конзервацији и претежно ручним занатским радовима, па је тешко проценити колико ће они трајати, као и колико ће коштати.
– До сада је освежен простор који користи Ректорат, док се фасада са овог споменика културе и даље одроњава. Током минулих ускршњих празника пала је нажалост и једна од носећих шина балкона на тролејбуску станицу, због чега се ректор одмах обратио граду – каже Кабадаја.
Она је додала да је тај део улице сада обезбеђен, али и да вибрације тролејбуске мреже која је везана за здање доводе до пуцања зидова.
Обнову свечане сале и кабинета донирало је Министарство просвете са око 45,5 милиона динара. Молерско-фарбарске и паркетарске радове платила је општина Стари град, изводи их фирма „Јадран”, а посао ће бити завршен до краја недеље.
– Уређење свечане сале је у току, али за завршницу је потребно још двадесетак милиона динара. Да би грејање добро функционисало треба купити мењаче топлоте, што би коштало око још 600.000.000 динара. Због расушене столарије Градски завод за заштиту споменика културе дозволио је да се на овом специфичном објекту под њиховом заштитом промене само спољна прозорска крила. Надамо се да ће општина понети и тај терет – рекла је Кабадаја.
Градски завод за заштиту споменика културе одредио је и место где се може направити лифт за особе са хендикепом.
– Желимо да направимо панорамски елеватор, који би стајао око 6.000.000 динара. Студенти и чланови Универзитетског савета са хендикепом не могу да се попну у свечану салу – истиче Кабадаја и додаје да је могуће адаптирати и поткровље. На „ново одело” такође чека и улазни хол.
И влага угрожава готово век и по старо Капетан Мишино здање.
– Претпоставља се да се испод платоа између нове зграде Филозофског факултета и нас налазе остаци римских бунара. Подземне воде које се у њима скупљају налазе пут и до здања бившег Природноматематичког факултета и угрожавају му стабилност. Дешава се да сливници не могу да их приме па проузрокују влагу и у нашем објекту, као и подизање паркета спортске сале Филозофског факултета. И на Платоу због тога пуцају плоче – каже она.
Архитектонски факултет тренутно израђује елаборат о стању Капетан Мишиног здања, који ће укључити и резултате мерења нивоа влаге.
– Када добијемо те анализе знаћемо још прецизније шта нам је чинити, као и колико новца нам је потребно – истакла је Кабадаја.
А ова архитектонска лепотица ће, како је град крајем прошле године најавио, заједно са „комшиницом” – Коларчевом задужбином, добити и декоративно осветљење.
И. Јешић
[објављено: 24/04/2009]