Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Nema....ne znam kojim povodom su ukljucena crvena svetla....izgleda da su to reflektori za specijalne prilike.
A kad smo kod dekorativnog osvetljenja veceras je sinula i Vaznesenska crkva na uglu Kneza Milosa i Kraljice Natalije.

fotografija0006af9.jpg


fotografija0007lz0.jpg


fotografija0008ze0.jpg


fotografija0009zs4.jpg


fotografija0010gm5.jpg
 
boris73":3poan8tr je napisao(la):
чуди ме да на овој прелепој згради нису доградили још један спрат... зато су ту климе.
уф, верујем да сам сморио са овим примедбама везаним за клима уређаје, ал шта могу, то је јаче од мене... :rolleyes:
Zna li neko sta je sa tim zakonom o komualnom redu, koji izmedju ostalog, regulise i taj problem sa kilmama? To je zaista ogroman problem u Beogradu, svuda one kutije, na sta lice samo Terazije.....jos pre godinu ili dve, ne znam tacno gde i ko, mislim na studiju B, bilo je reci o nekom zakonu koji predvidja da se klima uredjaji nesmeju stavljati do ulice, na spoljnu fasadu, vec samo sa druge strane, iznad dvorista...i kao od naredne godine treba da stupi na snagu ( to je bilo jos 2007 ako se ne varam) ...pominje li to neko sad? ...aj sto odvratno izgleda, a jos i kaplje i kupa prolaznike...dok sam bio u Bgu, ziveo sam u Svetogorskoj, i znam koji je haos...sve po glavi, kisa...
 
pa taman da te osvezi leti...zar nisi video kako to vole Beogradjani..kad su vrucincine, oni samo stanu ispod neke klime koja radi i kaplje i tako se hlade da ne dobiju toplotni udar ..ah :)
 
ja uopste ne kapiram to pljuvanje po klima-uredjajima.

ajde da se donese zakon da oluci moraju da budu sprovedeni u kanalizaciju a ne da se izlivaju na ulicu, jer, let's face it, mnogo vise vode prodje kroz oluk i ispljune se na jednom mestu tako koncentrisano. i to uglavnom po kisi i kad je hladno, dok klime kaplju leti kad ta voda ispari vrlo brzo.

zatim, postoji mnogo vise raznih drugih komunalnih problema koje niko niti razmislja da resava. eto, recimo, ceo vracar je pokriven psecim govnima. i to posebno one bastice na uglovima ulica koje su kao zamisljene za travu, cvece itd. i niko ne ide okolo i kaznjava vlasnike tih pasa koji kenjaju. o parkiranju da ne govorim. nego, bozemoj, smeta klima, em je ruzna, em kaplje.

na kraju, dok se ne skinu klima-uredjaji sa novog dvora, skupstine srbije i raznih ministarstava i ostalih gradskih i drzavnih zgrada, ne pada mi na pamet da mrdnem malim prsticem da sklanjam svoj.
 
shabanajzer":2q05bl4e je napisao(la):
ja uopste ne kapiram to pljuvanje po klima-uredjajima.

ajde da se donese zakon da oluci moraju da budu sprovedeni u kanalizaciju a ne da se izlivaju na ulicu, jer, let's face it, mnogo vise vode prodje kroz oluk i ispljune se na jednom mestu tako koncentrisano. i to uglavnom po kisi i kad je hladno, dok klime kaplju leti kad ta voda ispari vrlo brzo.

zatim, postoji mnogo vise raznih drugih komunalnih problema koje niko niti razmislja da resava. eto, recimo, ceo vracar je pokriven psecim govnima. i to posebno one bastice na uglovima ulica koje su kao zamisljene za travu, cvece itd. i niko ne ide okolo i kaznjava vlasnike tih pasa koji kenjaju. o parkiranju da ne govorim. nego, bozemoj, smeta klima, em je ruzna, em kaplje.

na kraju, dok se ne skinu klima-uredjaji sa novog dvora, skupstine srbije i raznih ministarstava i ostalih gradskih i drzavnih zgrada, ne pada mi na pamet da mrdnem malim prsticem da sklanjam svoj.
naravno da treba skinuti i sa gradskih i drzavnih zgrada i to momentalno. Sorry, ali ja mislim da je to jedan od najvecih komunalnih problema, sto jako ruzi izgleda grada...ok to za pse, takodje za ulicnu prodaju, za divlju gradjnu...ali to je nesto sto se pojavljuje mestimicno, dok su kutije svuda pa cak i na zgradama koje su zasticene i tek obnovljene! Koji god turista da dodje i sta god zeli da slika ima na kraju da budu te kutije....kutije, kutije pa kutije...po knezu, terazijama, skupstini...ma gde god se okrenes. Sve strance koje sam doveo u Bg su to primetili i cak me i pitali sta nam to znaci, uz komentar 'Lepo je da srbi imaju za klimu, nije onda tu bas tolika kriza :)

elem, sto se kapljanja tice, trebao bi da vidis...tacno na izlazu iz mog dvorista i stanara citave zgrade, iznad kapije, u samom centru Bga neki kr**** je sproveo cev i to nenormalno kaplje kad su dani topli (da je makar malo pomeri u stranu al valjda nije imao duzu)...jedna komsinica svako jutro dobijala je fleke po sakou i beloj kosulji pri polasku na posao...jednostavno, covek nema kud da se skloni, mora kroz taj prolaz proci....jedino da prati interval kojim to cudo kaplje pa onda bas kad stane da proleti! I naravno da su se ljudi bunili, hteli da zovu neku policiju, studio B ili sta vec....videcemo koji ce cirkus biti sledeceg leta :)
 
evo pročitah u Večernjim Novostima da će Kapetan Mišino zdanje dobiti osvetljenje... eto još da osvetle i Filološki i ovo će definitvno biti jedan od lepših celina u gradu (a i ovako već jeste)
 
Оронуле фасаде чекају обнову
Акцијом „Поправимо заједно” најпре ће бити окончане већ започете поправке. – Трошкови радова на једној згради варирају од 1,5 до 30 милиона динара
Програм „Поправимо заједно” који је покренуо Секретаријат за комуналне и стамбене послове, у овој години моћи ће да рачуна на буџет од 140 милиона динара. Најпре ће се привести крају већ започето сређивање фасада, кровова и лифтова, а уколико преостане новца отвориће се могућност и за расписивање конкурса за још стамбених зграда.

Овај програм подразумева суфинансирање инвестиционог одржавања заједничких делова стамбених објеката, а систем расподеле трошкова је такав да 70 одсто плаћа град, док остатак иде на рачун власника станова. Будући да према неким проценама у Београду око 15.000 фасада чека на реновирање, право на помоћ из фонда „Поправимо заједно” стекли су најтежи случајеви.

– Имајући у виду да су се на јавне позиве у оквиру ове акције одазивале стамбене зграде са оронулим фасадама, шупљим крововима и лифтовима доведеним до крајњих граница издржљивости, све су биле једнако приоритетне. Због великог броја пристиглих пријава, ипак, није могуће истовремено радити на свима са којима је град закључио уговор о суфинансирању – објашњавају у Секретаријату за комуналне и стамбене послове.

Овом иницијативом су, осим „обичних” стамбених објеката, обухваћени и они који су заштићени као споменици културе. Од укупног броја здања на којима су до данас поправљени кровови и фасаде, око 30 одсто су она која се налазе у оквиру неке од амбијенталних целина града и имају статус претходне заштите Завода за заштиту споменика културе.

Велико интересовање за пројекат „Поправимо заједно” утицало је и на темпо извршавања претходно договорених поправки. Тако су суграђани из Молерове улице 82 потписали уговор за обнављање фасаде још средином 2007. године и платили 30 одсто трошкова, али до данас на њиховој згради ништа није урађено.

– Рокови отпочињања радова на појединим објектима зависили су од низа фактора, од којих су најзначајнији потребан временски период за спровођење процедуре јавне набавке, временски услови за извођење радова, али и честе неблаговремене уплате станара свог дела учешћа у суфинансирању радова. Што се тиче стамбене зграде у Молеровој 82, поступак јавне набавке спроведен је крајем прошле године, изабран је најповољнији понуђач, односно извођач радова и тренутно се чека на истек законског рока жалбе на Одлуку о додели уговора осталих понуђача који су учествовали у поступку избора најповољнијег, о чему ће Скупштина станара бити благовремено обавештена. Радови ће почети кад то временски услови дозволе – кажу у Секретаријату.

Са применом акције „Поправимо заједно” почело се у марту 2003. године, а од тада до данас обновљено је укупно 70 фасада, 87 кровова и 81 лифт.

Трошкови радова за обнову фасаде једне зграде варирају од 1,5 до 30 милиона динара и зависе од величине, степена оштећености, врсте материјала који се користи при реконструкцији, као и од обима посла. С обзиром на то да на обнову чека око 15.000 фасада, а да се годишње у просеку обнови 14, Београђани ће још морати да сачекају на комплетно „умивање” града.

Д. Вукотић
[објављено: 12/02/2009]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Oronule-fasade-chekaju-obnovu.sr.html

Ovo je napisano kao da ćemo čekati još par godina a ne 1071 godinu!!!
 
Sramota. Ja sam bila u nekim gradovima koji se nalaze u siromasnim zemljama, pa su uspeli da bar fasade i ulice srede. Naravno, naci se neko da kaze BG je velik grad, ali pravo da vam kazem i da je manji, to bi kod nas islo ovako kako ide pa za 6godina se uradi 70fasada.
Izgled fasada dosta utice na gradjane, i tamo gde su fasade u bojama i sredjene, u tim mestima su gradjani i nekako srecniji. Vazno je da je okolina lepa, iako mnogi kazu imamo vaznije da sredjujemo od fasada. Nek vam fasade budu jednak vazne, kao i uvodjenje kanalizacije.
Postacu baba kad se Bg ulepsa, tesko da cu doziveti da mlada vidim umiven beograd :( ..pih, ode nam mladost u ovom garezu...
 
ivana-bg":3dl6091w je napisao(la):
Postacu baba kad se Bg ulepsa, tesko da cu doziveti da mlada vidim umiven beograd :( ..pih, ode nam mladost u ovom garezu...
:)
па бака ивана, како вам се чини наш београд овако леп и умивен?

шалу на страну, :grand:
 
Izgled fasada dosta utice na gradjane, i tamo gde su fasade u bojama i sredjene, u tim mestima su gradjani i nekako srecniji. Vazno je da je okolina lepa.
Cough, cough? Da i ivana-bg nesto pametno kaze? :D Salim se, u pravu si potpuno sto se ovog tice.
 
Ne, ja sam uvek u pravu...
nemoj da me kopiras, bas si originalan sa cough cough... :cool:
 
Velika vecina zgrada u "starom" Beogradu je u jako losem stanju. Skupstina grada nudi 70% pokrica troskova za uredjenje fasade, ali odziv nije Bog zna kakav. To govori o nama.
Na primer ( slika uzeta sa drugog foruma) jezgro grada izgleda ovako , slikano iznad zoo vrta:

3287697824_2cf4edd423_o.jpg


Uocljive su , uglavnom, neuredjene fasade i bocne strane zgrada. A one visoke zgrade na obodu grada davale bi posten utisak samo ako bi im se upgrade-ovala fasad i dalo nocno osvetljenje.
Nisu samo zgrade koje pominjete na forumu proble, vec hiljade ... ( OK posta br 6. je ekstreman slucaj)

Znaci, samo veliki poslom renoviranja se od ovoga gore moze dobiti nesto slicno ovome:

3286880523_5518999c82_o.jpg


Posto sistem prijavljivanja za obnovu fasada ne funkcionise bas najbolje, mozda bi Grad trebao da uvede listu prioritetnih renoviranja i bez pitanja vlasnika uradio fasadu. I naplatio kroz racune info stana. Uz , naravno 70% popusta koje je obecao.
 
Skupstina grada nudi 70% pokrica troskova za uredjenje fasade, ali odziv nije Bog zna kakav. To govori o nama.
ne, to govori i o skupstini grada. svi mi placamo odrzavanje zgrade i naknadu za gradjevinsko zemljiste, i to godinama, a sad bi grad jos nesto da naplati. znaci, kad treba uzeti novac, onda je grad nadlezan, a kad treba nesto za taj novac uraditi, onda su nadlezni stanari. e pa nece moci.

Posto sistem prijavljivanja za obnovu fasada ne funkcionise bas najbolje, mozda bi Grad trebao da uvede listu prioritetnih renoviranja i bez pitanja vlasnika uradio fasadu. I naplatio kroz racune info stana. Uz , naravno 70% popusta koje je obecao.
ovo necu ni da komentarisem. kad bi mi u tom slucaju dosli neki zidari da rade na zgradi bez moje saglasnosti, a za moje pare, ne da ih ne bi pustio da pridju, nego bih zvao policiju, ili (posto to verovatno ne bi upalilo), neko privatno obezbedjenje.

a poredjenje beograda sa parizom na ovaj gornji nacin je poprilicno neadekvatno. kao prvo, na slici pariza mozemo da vidimo da je svuda spratnost ista (+/- jedan do dva sprata), dok to u beogradu nije slucaj. hocemo li onda da rusimo vise ili nize zgrade? mozda bi to grad mogao da uradi bez pitanja stanara, a posle bi mogao i da im naplati odnosenje suta.

drugo, pariski bulevari su prosecani manje-vise istovremeno, u drugoj polovini 19. veka, te su zato i stilski ujednaceni (a ono sto je gradjeno kasnije sledi istu visinu i proporcije, cak i kad se stilski ne uklapa). vecina, pak, beogradskih ulica gradjena je mesavinom raznih stilova bez nekog posebnog planiranja (dobar primer je, recimo, francuska ulica). osmanovska rekonstrukcija grada je mozda mogla da upali 1870, ali danas sumnjam da ce se naci neko ko bi tako nesto pozdravio, ako nista drugo onda zbog ogromnih problema sa raseljavanjem ljudi, da ne govorimo o ceni izgradnje unificiranih blokova - a ni o anahronosti takvog koncepta.

ono sto grad, doduse, moze da uradi je da insistira na ujednacenosti novogradnje, da stimulise inovativne zgrade koje se istovremeno uklapaju u urbano tkivo (konkursi, nagrade najuspelijim resenjima, poreske olaksice, itd), i da na isti nacin podstakne gradnju u starom jezgru umesto na novom beogradu i na periferiji (sto verovatno nece moci da se desi bez denacionalizacije, ali mozda bi mogao da se nadje nacin i za to). i, naravno, da paralelno sa tim ide renoviranje starih zgrada - i to apsolutno i uvek uz saglasnost stanara i maksimalne finansijske olaksice.
 
Zgrada u kojoj stanujes je kao akcionarsko drustvo. Svi vi ste vlasnici.
Placate vodu, iznosenje smeca, komunalni doprinos , valjda ciscenje, odrzavanje lifta. ja zivim u kuci pa ne pratim bas svaki detalj.
Ono sto ne placas je investiciono odrzavanje zgrade. Prozore, fasadu, promenu enterijera i exterijera.
Ja imam kucu i ako fasada propadne ili padne oluk ili sta bilo, ja zovem majstore i platim popravku.
Tebi kad propadne fasada, ti placas. Ti i tvoje komsije to placate. Posto imam i stan, koji je , doduse, nov, te troskove pokrivacu kad za to dodje vreme.
U suprotnom, zgrada ce vam i dalje propadati, jer ste neandertalci i mislite da vam neko drugi mora da popravlja ono cega ste vi vlasnici.
Meni grad ne daje 70% da promenim fasadu. Vama i to ne odgovara i radije bi ziveli u zgradi sa fasadom od izmeta nego da izdvojite kintu i dovedete je u red. Da zivite kao ljudi a ne kao gomila nesposobnjakovica koja nikad nista nije uradila nego se samo zali i palamudi.
Zalazem se da se uvede zakon, da vam se zgrade poprave i da vam se ispostavi racun kroz info stan. Inace ce citav grad zauvek izgledati kao rupcaga.

A proppos probijanja bulevara u Parizu u isto vreme itd.. to nema veze sa temom obnove. Obnova znaci da se popravi ono sto vec postoji.
 
ja tebe nisam vredjao, pa ocekujem ni ti mene da ne vredjas.

evo sta se placa preko infostana, a da moze da ima veze sa odrzavanjem zgrade:
Одржавање заједничких уређаја 0,9405 дин/м2 18%
Одржавање фасада 0,6244 дин/м2 18%
Oдржавање кровова 1,5676 дин/м2 18%
Закупнина станова 0,1225 дин/м2 18%
dakle, nije tacno da se ne placa investiciono odrzavanje. placa se gradu po tom vazecem cenovniku, plus pdv. e sad sto je ta cifra gradu mala, pa nece nista da radi za te pare, to je problem grada.

znaci: ako sam ja vlasnik, odnosno suvlasnik, svoje zgrade, ove cetiri stavke mi grad uzima potpuno bez ikakvog opravdanja. kad to budu ukinuli, onda moze da se ocekuje da cu ja nesto dodatno da platim za renoviranje fasade. kad sam pre 4 godine menjao crep, posto zivim u potkrovlju, mislis da se grad ponudio da doprinese nesto? naravno da nije, iako sam trazio.

opet da ponovim: kad gradu odgovara da uzme pare, on je nadlezan. kad treba da se nesto radi, onda nije.
 
creme-nadlle":1tbcl6gc je napisao(la):
Velika vecina zgrada u "starom" Beogradu je u jako losem stanju. Skupstina grada nudi 70% pokrica troskova za uredjenje fasade, ali odziv nije Bog zna kakav. To govori o nama.
Ovo je potpuno netačno!!! Odziv je veliki, čak postoji mnogo primera da su stanari uplatili svoj deo - 30% a da grad nikada nije završio svoj deo posla. A ako si čitao postove na drugim temama, video si da je grad obustavio ovu akciju i da je više neće biti zbog ''svetske ekonomske krize''...
 
shabanajzer je potpuno u pravu. tu programi su super na papiru, a kad pokusate da aplicirate za njih (kao sto smo mi na miljakovcu za krovove koji prokusnjavaju, i te cuvene fasade), e onda odgovor: "nema para" i "ima ih 3000 vec na spisku".

potpisujem da smo dobili ove odgovore iako smo kao stanari skupili tih 30%, posebno za reparaciju krova i posebno za fasadu.

cinjenica je da mi njima placamo odrzavanje fasada. mozda bi taj trosak trebao da bude razliciti u zavisnosti od toga ko u kakvoj zgradi zivi, ali za ovo nasilno naplacivanje... :notok:
 
Ja živim u zgradi u Fruškogorskoj ulici jako lepoj i jako staroj.U predhodnih nekoliko godina smo nekoliko komšija i ja pokušali barem 5 puta da se dogovorimo sa ostalima da uvedemo centralno grejanje i sredimo fasadu.
Jednostavno od 13 stanova 8 je nezainteresovano.
Nemogu ih na silu terati a mi sami ne možemo to finansijski da podnesemo.I šta mi sad da radimo?
Ništa.Ja sam sredio sve što je do mene okrečio ispred svojih vrata tačno onako kako je originalno i bilo.Ofarbao drvenariju sa spoljne strane kako treba u boju koja je i bila i to je to.Inače boja je zelena.Komšija sa drugog je prozore spolja ofarbao u krem a komšinica sa trećeg u ROZE!Takodje je roze i isped njenih vrata u hodniku a ima i neke teget tufne!Šta da joj čovek radi ?
Pre par dana je gledam kako pada po ulici pijana seljančura i kaže kako treba počupati kaldrmu ( kako je rekla tursko sranje ) i asfaltirati hitno.
Samo sam joj rekao da bi bilo super da i asfalt bude ROZE!
Ja se izvinjavam što svoje frustracije prenosim ovde ali znam da mi nećete zameriti.
: (
 
Goldstein":ttyta0e6 je napisao(la):
creme-nadlle":ttyta0e6 je napisao(la):
Velika vecina zgrada u "starom" Beogradu je u jako losem stanju. Skupstina grada nudi 70% pokrica troskova za uredjenje fasade, ali odziv nije Bog zna kakav. To govori o nama.
Ovo je potpuno netačno!!! Odziv je veliki, čak postoji mnogo primera da su stanari uplatili svoj deo - 30% a da grad nikada nije završio svoj deo posla. A ako si čitao postove na drugim temama, video si da je grad obustavio ovu akciju i da je više neće biti zbog ''svetske ekonomske krize''...
Strasno ! Nisam znao za ovo. :rant:
Jedva su docekali tu ekonomsku krizu samo da bi imali pokrice za lenjost i neodgovornost. Ne samo grad, vec i Repubilka !
 
A kad smo kod komsija i zgrada... U mojoj staroj zgradi gde sam pre zivela, koja se nalazi u blizini raznih ambasada u centru dolazili su ljudi koji su cekali za vizu, i u toku noci su ulazili u nas ulaz i obavljali nuzdu a pritom bilo je i par pljacki u zgradi itd itd, i trebao nam je def.interfon. Nase komsije su kukale da uvedemo interf.a niko nije hteo da podeli trosak (bilo nas je dosta u zgradi i trosak ne bi bio toliko velik da su svi ucestvovali)..Na kraju je spalo na to da moji roditelji podele trosak sa jednim komsijom i uveli smo interfon. Sve je posle toga bilo cistije i bezbednije a ostale komsije su posle pricale, pa sto ste zurili, mogli smo zajedno...da, mogli smo za 20godina mozda.. Eto, kako kod nas to funkcionise. Treba imati kucni savet koji ce strogo pratiti ostale kosmije i naravno dogovarati se sa ostalim stanarima sto je vise moguce oko obaveza zgrade. Tako mi sada funkcionisemo u mojoj novoj zgradi i super je. Celu zgradu smo okrecili istom bojom, svi se trude da bude cisto, imamo zenu koja nam odrzava zgradu a dajemo joj i posebna sredstva da cisti plocice tj.prljavstinu koja ne moze vodom da se opere, kad neko izvrlja nesto u zgradi ili na ulaznim staklima mi odmah operemo, imamo redovne kontrole lifta, gajimo cvece u zgradi, cak imamo i jelkicu za novu godinu....nema smrada kupusa u zgradi itd... :) Eto, moguce je dovesti sve u red, samo je jaka volja vazna.
 
A, eto, ja znam za suprotan primer kada je u pitanju akcija sredjivanja fasada u saradnji sa gradom. Radi se o objektu u Takovskoj, preko puta Botaničke bašte, u kojoj stanuju moji prijatelji. Zgrada je s početka dvadesetih i fasada je bila siva i ruinirana. Stanari su uplatili svoj deo, grad svoj, angažovali su izvodjače i za par meseci stara lepotica je blesnula.
 
Izvinjavam se za netacnosti u mom postu.

Grad, znaci nije ispostovao svoj deo dila. To nisam znao.
Grad je ukinuo dotacije. Ni to nisam znao.
Komsije ne mogu da se dogovore.
Ovo sam vec znao. ( Znaci da nisam bio u krivu za deo o Neandertalcima.)

... sta da vam kazem... ko moze neka se seli u kucu.

Onda, ajde, sta predlazete da nam grad ne izgleda umazan, oronuo i ruzan.

PS. deo za odrzavanje fasade nije , realno, dovoljan. Stim, da oni koji zive u potkrovlju, hteli-ne hteli moraju da pljusnu svoju kintu kad procuri ili odnese vetar...
 
Ma sve bi to bilo lepo da krov zgrade (nadogradnja 1993) nije jos pod garancijom gradskog stambenog... :)

Za fasadu su nam se smejali, posto je zgrada iz 60tih (ja mislim), bili su u fazonu - pa sta ce vam, ne zivite u Knezu...!

Tu ima mnogo resenja, mislim da grad treba da se brine za fasade zgrada koje su zasticene zakonom, a da stanari tih zgrada (i gospoda iz poslovnog prostora) treba da placaju veci trosak srazmerno sa kompleksnoscu fasade i njene rekonstrukcije... Pa ko nema para za troskove, nek se seli iz centra... niko te ne tera da zivis u takvoj zgradi....

Takodje bih reformisao skupstine stanara i njihov nacin funkcionisanja koji bi ubrzao proces donosenja odluka - birao bi se savet stanara koji bi raspolagao sa odredjenim budzetom, i on bi donosio odluke, s tim sto bi izbori bili jednom godisnje. naravno, budzet bi bio transparentan, itd itd... a sve odluke o troskovima van budzeta bi se donosile direktnom demokratijom (glasanjem), s tim sto dvotrecinska vecina bi bila potrebna za odredjene odluke (ovo bi bilo samo za hitne troskove, npr. krov, lift, provale itd)... naplata od ljudi koji ne zele da plate bi se vrsila preko zaduzenja kreditnom birou (kao i za mob. telefone, k. kartice itd itd), (mislim da zakon o naplati od strane licenciranih agencija je "u pripremi"...) naravno, skupstina bi bila zaduzena samo za zajednicki prostor (ne bi mogla da donosi odluke npr. o tome da li ce neko imati kucne ljubimce ili da li ce pusiti u svom stanu), a max mesecna placanja bi bila odredjena gradskim aktom kao procenat min. zarade...
 
Sad nešto razmišljam o fasadi Genex kule i zamišljam na šta bi ličilo da se poslovni deo sredi, odnosno novi vlasnik da odluči da promeni stakla i ostalo a stambeni deo da ostane onakav kakav je trenutno... Verovatno da stanari ne bi bili zainteresovani da učestvuju u sređivanju svog dela, pogotovo što su neki sigurno već stavili nove prozore...
Inače, ova zgrada nema 35 spratova, možda ima toliko etaža ukupno (podzemne plus nadzemne
 
Vrh