Šta je novo?

Фасаде / Fasade

@Milance

Sve zavisi od regulacije prava i obaveza. Ako se to dobro obavi, ne bi trebalo da bude problema.
 
jovanovm":bxfdalkf je napisao(la):
Tu ima mnogo resenja, mislim da grad treba da se brine za fasade zgrada koje su zasticene zakonom, a da stanari tih zgrada (i gospoda iz poslovnog prostora) treba da placaju veci trosak srazmerno sa kompleksnoscu fasade i njene rekonstrukcije... Pa ko nema para za troskove, nek se seli iz centra... niko te ne tera da zivis u takvoj zgradi....

Takodje bih reformisao skupstine stanara i njihov nacin funkcionisanja koji bi ubrzao proces donosenja odluka - birao bi se savet stanara koji bi raspolagao sa odredjenim budzetom, i on bi donosio odluke, s tim sto bi izbori bili jednom godisnje. naravno, budzet bi bio transparentan, itd itd... a sve odluke o troskovima van budzeta bi se donosile direktnom demokratijom (glasanjem), s tim sto dvotrecinska vecina bi bila potrebna za odredjene odluke (ovo bi bilo samo za hitne troskove, npr. krov, lift, provale itd)... naplata od ljudi koji ne zele da plate bi se vrsila preko zaduzenja kreditnom birou (kao i za mob. telefone, k. kartice itd itd), (mislim da zakon o naplati od strane licenciranih agencija je "u pripremi"...) naravno, skupstina bi bila zaduzena samo za zajednicki prostor (ne bi mogla da donosi odluke npr. o tome da li ce neko ima..ti kucne ljubimce ili da li ce pusiti u svom stanu), a max mesecna placanja bi bila odredjena gradskim aktom kao procenat min. zarade.
Ovo je i moje vidjenje resenja problema. Grad treba da donese zakon po kome ce biti obavezno ulaganje u zgradu(krovovi, liftovi, fasade) i to treba da budu realne cifre(takve da moze da se uradi generalni remont lifta posle nekog vremena(po preporukama proizvodjaca), obnova fasade svakih 10-20 godina(u zavisnosti od saobracaja ispred zgrade), reparacije krovova itd.
To sigurno ne moze da se radi sa onim ciframa koje trenutno stoje u racunu za infostan. To treba da bude neka cifra od 15-30 eura mesecno. To je sigurno znatan dodatni trosak na sadasnje srpsko domacinstavo, ali za one najsiromasnije bi grad davao subvenciju pa to mozda ne bi bilo tako strasno(bolje da ove pare koje sad(ili do sad) daju idu na subvencije nego na na neki plan kojim ne mogu da ispratiti interesovanje gradjana.
Po usvajanju ovakvog zakona grad treba na svakoj opstini da odredi dinamiku obnove na neki rok od 10-15 godina na osnovu zapustenosti fasade(ili neke mini celine unutar naselja). Tako ce se svake godine obnoviti 7-10% fasade na toj opstini i gradjani ce odmah videti ucinak svog izdatka(i ako ce neki sacekati malo duze). Svaka zgrada bi imala svoj racun na koji uplacuje i znalo bi se tacno koliko je koja zgrada skupila i koliko joj sleduje za obnovu, samo sto bi oni kojima se zgrade obnavljaju kasnije kreditirale one kojima se obnavljaju ranije i obrnuto, oni koji ranije obnavljau zgrade vracaju kredit onima kojima se kasnije obnavlja fasada.
Ako grad vremenom finansijski ojaca ili gradjani finansijski ojacaju, pa mogu da podnesu i vece racune, ta dinamika bi se mogla i ubrzati.
Znaci, zakon je neophodan da bi se sprecilo da samo poslednji spratovi zgrada placaju velike kvarove na liftu ili prokisnjavanja krovova, a da obnova fasade bude gotovo nemoguca jer pola zgrade nece da plati.

Placanje cistacice i nekog ko odrzava cistocu i npr. parkice i trotoare ispred zgrade zgrade bi takodje stavio na uplatnicu infostana. Uvek postoje neki pametnjakovici koji nece da placaju, pa ostali moraju vise da potegnu. Te bi pare infostan samo prosledjivao na racun zgrade sa kojom bi skupstina zgrade onda mogla da raspolaze.
Projekat za obnovu fasade bi morao i da prodje neku komisiju, pa se ne bi moglo desiti da komsinica ima pink prozore zato sto je se svidja ta boja. Kada bi se zgrade redovno renovirale ne bilo tako raznovrsnih resenja prozora, roletni i terasa na jednoj fasadi i bez neke posebne odluke grada.
 
Zemunska skola obnovila fasadu i dobila dekorativnu rasvetu........dva reda reflektora izmedju prozora i bice na procelju.

 
Није одавно била.
Поп Лукина, Апр09
PopLukina1.jpg

PopLukina2.jpg
 
bgexplorer":3slrt4kj je napisao(la):
Svaki dan se pitam ko je napravio to čudo na toj zgradi :rolleyes:
Živojin Đorđević, vlasnik vinarije u Subotici "World of vine". Pre šest godina kupio je stanove na šestom spratu i potkrovlje i otpočeo adaptaciju "prema svom ukusu", a nijedna nadležna gradska institucija punih šest godina nije uspela da ga spreči u tome iako je zgrada pod zaštitom države!

Čovek je na vrhu zgrade napravio bazene i nedavno je pukla cev koja je poplavila stanove na V spratu. Možda je dobro što je sve tako ispalo inače nikada ne bi ni uzeli u razmatranje rušenje.
 
boze pa ovo izgleda kao klasicna pustinjska tamnica
 
^^^ ta zgrada je već renovirana. Verovatno se misli na onu na suprotnom uglu, parna strana Beogradske, direktore???
 
Evo, danas je 9. za kada je zakazano rušenje onog bunkera na vrhu zgrade u Kralja Petra a ništa se ne dešava, sad sam prošao tuda. Toliko...
 
Raduje me sto se toliko fasada sredjuje u Beogradskoj, ali imam utisak da se u ovoj ulici renoviranja desavaju cesce nego u drugim ulicama. Ili mi se to samo cini. Zao mi je sto su neke druge celine zapostavljene, recimo trougao zgrada omedjane ulicama Cara Lazara i Gracanicka (gde je kafe Crveni Petao). Ovaj blok zgrada se vidi iz Knez Mihajlove ulice i deluje strasno - sljustene fasade, pocrneli zidovi, polusrusene skulpture... Bas steta, kada bi se sredile (i jos kada bi se uvece osvetlile) i sam Knez Mihajova bi sinula... Ili Cika Ljubina ulica...
 
gradjanin":2iwkv2l1 je napisao(la):
Raduje me sto se toliko fasada sredjuje u Beogradskoj, ali imam utisak da se u ovoj ulici renoviranja desavaju cesce nego u drugim ulicama. Ili mi se to samo cini. Zao mi je sto su neke druge celine zapostavljene, recimo trougao zgrada omedjane ulicama Cara Lazara i Gracanicka (gde je kafe Crveni Petao). Ovaj blok zgrada se vidi iz Knez Mihajlove ulice i deluje strasno - sljustene fasade, pocrneli zidovi, polusrusene skulpture... Bas steta, kada bi se sredile (i jos kada bi se uvece osvetlile) i sam Knez Mihajova bi sinula... Ili Cika Ljubina ulica...
Cela Beogradska ulica je zaštićena kao ambijentalna celina Stari Beograd (mada mi nije najjasnije iz kog razloga) i u okviru programa sređivanja fasada ima prioritet, odnosno odlučeno je da se većini zgrada u toj ulici obnovi fasada.
U pomenutom bloku zgrada na Starom gradu istina, nije sređena niti jedna fasada ali ima par zgrada u blizini (Cara Lazara 7 i 15, Uskočka 7) koje su obnovljene. Sigurno će doći na red i ostale samo je pitanje novca. Ove godine je planirano oko 60 mil. dinara za sređivanje fasada (sređivanje jedne fasada košta izneđu 1,5 i 30 miliona dinara) i još oko 140 miliona za akciju ''popravimo zajedno''.
 
Goldstein":1u10m6mk je napisao(la):
Cela Beogradska ulica je zaštićena kao ambijentalna celina Stari Beograd (mada mi nije najjasnije iz kog razloga) i u okviru programa sređivanja fasada ima prioritet, odnosno odlučeno je da se većini zgrada u toj ulici obnovi fasada.
U pomenutom bloku zgrada na Starom gradu istina, nije sređena niti jedna fasada ali ima par zgrada u blizini (Cara Lazara 7 i 15, Uskočka 7) koje su obnovljene. Sigurno će doći na red i ostale samo je pitanje novca. Ove godine je planirano oko 60 mil. dinara za sređivanje fasada (sređivanje jedne fasada košta izneđu 1,5 i 30 miliona dinara) i još oko 140 miliona za akciju ''popravimo zajedno''.
Jasno je meni da je Begradska jedna od zasticenih celina, ali je blok koji sam pomenuo pripada zoni Knez Mihajlove ulice sa najvisom mogucom zastitom, pa mi bas nije najjasnije kojom logikom Beogradska ima prvenstvo. Tacno je da su u okruzenju nekoliko objekata renovirano (i to vrlo uspesno) ali ono sto je meni posebno zanimljivo sto je ovo jedan od retkih blokova u gradu koji je ocuvan i gde nema posleratnih "plombi". A kao sto rekoh, vecim delom je ovaj blok zgrada vidljiv iz Knez Mihajlove i stavrno je ruzno kada se na ove zgrade pogleda iz Uskocke i posebno iz ulice Nikole Spasica. Naravno stici ce red i na njih, samo mi zao sto ce dosta vremena proci do tada... Ali dobro, vazno je da se ipak zgrada po zgrada sredjuje, bez obzira na koji deo Beograda.
 
Ovo sam sad priv put čuo da je Beogradska zaštićena zona, pitam se samo kako su onda dali dozvolu da se izgradi ona stakleno-mermerna zgrada na neparnoj strani, em je ružna, em se ne slaže nikako sa tim ambijentom (mislim, ako je već zaštićena)
 
shmeksi":32kndgom je napisao(la):
Ovo sam sad priv put čuo da je Beogradska zaštićena zona, pitam se samo kako su onda dali dozvolu da se izgradi ona stakleno-mermerna zgrada na neparnoj strani, em je ružna, em se ne slaže nikako sa tim ambijentom (mislim, ako je već zaštićena)
da, da, evo i jedne stare beoinfo vesti sa www.beograd.org
Ponedeljak, 16. april 2007.

Restauracija fasada u Beogradskoj ulici

Pored zgrada koje se nalaze pod zaštitom države u Beogradskoj 23, 34, i 37, tokom proteklog vikenda građevinski radovi na sanaciji fasade počeli su i na objektu u broju 13. Pored ovih objekata, ugovori o restauraciji fasada zaključeni su i za objekte na brojevima 53, 18 i 33, na kojima će uskoro takođe početi građevinski radovi. Zgrade u Beogradskoj ulici nalaze se u okviru zaštićene ambijentalne celine „Stari Beograd”. Većina zgrada pod zaštitom u ovoj ulici podignuta je u periodu od 1920. do 1939. godine u duhu akademizma i modernizma, a dela su arhitekata Belobrka i Šafarika.
 
A tek kad dodje red na rusenje onih malih kucica pa njihovo mjesto zauzme neka staklarija i miticeva rupa bice tu svasta :kafa:
 
...него, ево обновљене фасаде једне од задужбина луке ћеловића (тј. дела фасаде, њеног десног дела на фотографији, остаје мистерија због чега је ревитализован само део фасаде...) - београд му се још није на прави начин одужио после свега што му је овај великодушни требињац подарио...
IMG_0006.jpg
 
Ево и једне са Врачара угао Милешевске (Саве Ковачевића) и Цара Николаја другог (14. децембра)

пре

2val55s.jpg


после

29ok2h0.jpg
 
Vrh