N. V. B. - I. K. , 28.01.2009
MADA niko od nadležnih nije potvrdio da je program "Popravimo zajedno" ugašen, novi konkurs za skupštine stanara neće biti raspisan dok se ne završe već ugovoreni radovi. U toku je rekonstrukcija 14 zgrada, a popravke čeka još 29 objekata za šta je iz budžeta Grada izdvojeno 140 miliona dinara. Prema nekim procenama u Beogradu je neophodna rekonstrukcija čak 15.000 fasada.
Poslednji konkurs za program "Popravimo zajedno" raspisan je u proleće 2007. godine. Kako kažu u sekretarijatu za komunalne i stambene poslove, tokom prošle godine obnovljeno je 13 fasada, dva krova i osam liftova. Za proteklih pet godina, koliko se sprovodi program ukupno je revitalizovano 70 fasada, 87 krovova i popravljen 81 lift.
- Raspisivanje novog konkursa može da se očekuje posle završetka radova na stambenim zgradama čije su prijave prihvaćene na ranije raspisanim konkursima - objašnjavaju u Sekretarijatu. - Na datum početka prijavljivanja za program "Popravimo zajedno" uticaće i količina sredstava koje će Grad izdvojiti za ovu namenu.
Prema Zakonu o održavanju stambenih zgrada sve krupnije popravke, kao što su obnova fasade, lifta ili krova, obaveza su vlasnika stanova. Vrednost radova za obnovu fasade jedne zgrade kreće se od 1,5 do 30 miliona dinara i zavisi od njene veličine, stepena oštećenosti, vrste materijala koji se koristi pri rekonstrukciji, kao i obima posla. Ove godine samo za fasade izdvojeno je 59,7 miliona dinara, što je duplo manje nego 2008. godine. Na popravku liftova ove godine će otići 63, dok je za sanaciju krovova predviđeno 7,3 miliona dinara.
Učešćem od 70 odsto pri finanasiranju radova, kroz program "Popravimo zajedno", Grad je Beograđanima omogućio da lakše ispune svoju obavezu. Međutim, ako se uzme u obzir da na obnovu čeka oko 15.000, a da se godišnje u proseku obnovi 14 fasada, kao i činjenica da konkursa nije bilo već dve godine, sugrađani će još dugo strepeti zbog oronulih zidina.
MREŽE
JP "Gradsko stambeno" popravlja fasade samo kad oronuli delovi ugrožavaju bezbednost garđana i imovine i to ukoliko imaju ugovor sa skupštinom stanara. Te intervencije predstavljaju obijanje delova fasada ili postavljanje zaštitne mreže koja "kupuje vreme", odnosno odlaže neophodnu rekonstrukciju do pet godina. Tako stanari dobijaju na vremenu da prikupe sredstva potrebna za revitalizaciju fasade.