Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Evo i mene sa trecim misljenjem (ko je u pravu od nas trojica, niko ne zna :D), muzej Beograda nije ni ta zgrada na slici koja je na cosku sa Nemanjinom, vec zgrada u nastavku ove u Resavskoj ulici, znaci ne ulaz u zgradu na samom cosku, vec sledeci. Doduse sve ovo sam gledao odavno jos kada je vest prvi put objavljena pa ko zna sta sam sve iskonstruisao u svojoj glavi.
 
Cini mi se da ova vest nije bila..

Капетан Мишино здање добија декоративно осветљење
Четвртак, 14. фебруар 2008.
1306198_Kapetan_Misino_zdanje_s.jpg

Зграда Капетан Мишиног здања ускоро ће добити декоративно осветљење и тако постати још један у низу репрезентативних објеката Београда. За почетак, из буџета града издвојено је 1.770.000 динара за израду пројектне документације за декоративно осветљење овог здања.

Задужбина капетана Мише Анастасијевића на Студентском тргу 1 грађена је од 1858. до 1863. године, као приватна палата Мише Анастасијевића, а према пројекту Јана Неволе. Миша Анастасијевић, председник Народне скупштине и најбогатији човек у Србији тога времена, палату је поклонио српском народу за просветне и културне сврхе. Према вољи дародавца, у згради су биле смештене скоро све значајније просветне и културне институције у Кнежевини Србији – Министарство просвете, Велика школа (претеча Универзитета), Народни музеј, галерија слика и библиотека. Данас је у њој Ректорат Београдског универзитета и део Филозофског факултета.

Објекат је уврштен у програм декоративног осветљавања значајних објеката Студентског трга. Током протекле године осветљена је зграда Етнографског музеја, а планирано је и осветљавање задужбине Илије М. Коларца.

Пројекат декоративног осветљења радиће се према пројектном задатку који ће Управа за енергетику формирати у сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе Републике Србије, с обзиром на то да је објекат проглашен за културно добро од изузетног значаја.

Према плану Управе за енергетику Секретаријата за комуналне и стамбене послове, у току ове године декоративно осветљење добиће више објеката од културно-историјске вредности. План за 2008. годину, поред светлосног украшавања храма Светог Саве које је већ у току, предвиђа осветљавање Старог савског моста, Дома Народне скупштине, Конака кнегиње Љубице и Земунске гимназије. Поред израде пројекта за декоративно осветљавање Капетан Мишиног здања, током године очекује се израда пројеката за осветљавање Главне железничке станице, задужбине Илије М. Коларца, моста „Газела” и цркве Светог Антуна на Црвеном крсту.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1306195
 
Lepo :) Mogli bi nesto da urade i sa samom fasadom tj. sa onim prizemnim delom koji redovno strada pod frustracijama vecitih studenata. Cuo sam da postoje smese koje, kada se nanesu na fasadu, stite od grafita.
 
Ma, samo treba staviti centar pod video nadzor pa onda nek svrljaju with a smile for the candid camera!
 
Jeftinije i mnogo efikasnije je staviti smese koje stite od grafita - ovako moras da postavljas kamere, pa da ih umrezavas, pa da snimas, pa da stavis nekog ko ce da ih kontrolise, pa nekog ko ce da kontrolise tog sto kontrolise, pa privatnost... a sa smesom samo ofarbas i gotov pos'o... ovde u budimpesti su to poceli da rade u centru grada (jer imaju ozbiljan problem sa grafitima), i stvarno daje odlicne rezultate...

Inace, super za kap-mis zdanje, to je jedna fascinantna zgrada u svakom pogledu... kazu da je gradio za palatu jer je ocekivao da ce mu se cerka udati za obrenovica, ali avaj... :D
 
Jeftinije mozda da, ali samo na prvi pogled. Koliko ima fasada u Beogradu koje NISU ugrozene od strane "graficara"? Hm.. pa ovako, odokativno, nijedna!

Video nadzor u gradu se ne postavlja samo zbog zastite fasada, vec i zbog suzbijanja raznih vidova kriminala, zbog sigurnosti, zbog eventualnog slanja hitne pomoci, vatrogasaca itd.
 
Dobro, ali zasto bismo ugrozavali privatnost ljudi koji na to nisu pristali niti im je za to data prilika ako postoji vec oprobana alternativa ..

Dovoljno je traziti licnu kartu uz prodaju spreja i staviti ovaj namaz na fasadu i to je to... uostalom nije to neka posebna filozofija, dosta zemalja i gradova je to resilo... procitaj Gladwellov Tipping Point pa ce ti biti jasnije kako se to moze uraditi - spoiler: nosu kamere sklonile grafite sa njujorskih zgrada, vec nesto drugo... :)
 
uau, crkvu svetog antuna ce da osvetle, to je vrh! :)

mogli bi i Filoloski fakultet da osvetle, pa tako da studentski trg ceo zasija :)
 
Kako su krenuli da psotavljaju kamere na Filozofskom, to je tragedija. Inače, deo koji bi trebalo obložiti tom bojom je donji deo murala koji je uradio Vlada Veličković, nadam se da će i njega srediti.
A ubedljivo najbolje mesto za bleju po vrelim danima je rektorat, samo je kafančuga postala skupa, prestali da imaju turkiš i počeli da daju kokakolu iz flašica umesto iz čaša. :rant: A i espreso im je šit, al ladovina zato vredi i vredi. A tek one stare kafanske baštenske stolice, od metala, ali sa plastičnim sedalima... Da im oprostiš i skupoću i sve.. :)
E da, i da se pridružim, mislim da zgrada na slici treba da postane Muzej grada. :D (Možda čak cela, od Nemanjine do Birčaninove.)
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=...80444,20.46136&spn=0.001667,0.003326&t=k&z=18
 
BTW, grad je neki dan raspisao tender za izvodjaca radova na popravci i sanaciji dekorativnog osvetljenja Narodne skupstine, trebalo bi da se sredinom jula donese odluka o izvodjacu.

Vrh za crkvu Svetog Antuna.... Samo kada pomislim kako ce ekstra to izgledati na panorami :)
 
Homer Jay":2rvp5y0q je napisao(la):
BTW, grad je neki dan raspisao tender za izvodjaca radova na popravci i sanaciji dekorativnog osvetljenja Narodne skupstine, trebalo bi da se sredinom jula donese odluka o izvodjacu.
Valjalo bi i da srede fasadu. Ona je nekada bila znatno svetlija.
 
Kako izgleda ta crkva Sv. Antuna? Znam, znam... blam je sto nemam pojma (and google is not my friend) :(
 
jovanovm":1migm5m9 je napisao(la):
Kako izgleda ta crkva Sv. Antuna? Znam, znam... blam je sto nemam pojma (and google is not my friend) :(
ma daj covece, pa nikad nije sramota pitati :) a i ja verujem da znas tu crkvu, ali ne znas kako se zove, kao sto ni ja ne bih znao da nisu rekli n vracaru :) ... a zivim blizu nje ceo zivot, i znam je kao " katolicku" crkvu...

sveti_antun_padovanski_0105.gif
 
Oko 900 reflektora obasjavaće fasadu
Autor: D. Đurić | 07.06.2008 - 09:21

Dom Narodne skupštine dočekaće kraj ove ili, najkasnije, proleće iduće godine u potpuno novom ruhu. Oko 900 različitih reflektora i svetitiljki obasjaće fasadu te monumentalne zgrade. Postavljanje novog, dekorativnog osvetljenja zajednički će finansirati Narodna skupština Republike Srbije i Grad Beograd.

svetlo-x.jpg


Topli i hladni tonovi bele svetlosti, koju će reflektori usmeravati na dekorativne elemente, istaći će bogatstvo fasade Doma Narodne Skupštine na Trgu Nikole Pašića. Do izražaja će posebno doći monumentalni glavni ulaz sa timpanonom, stubovima i stepeništem, glavna i četiri ugaone kupole na kulama kao i šest dekorativnih puškarnica na krovu objekta. U mraku neće biti ostavljeni ni pilastri duž cele dužine objekta, balustrade na prozorima svih fasada i stubići na prozorima.
Sekretarijat za komunalne i stambene poslove nedavno je raspisao tender za izvođenje radova i nabavku opreme za izgradnju dekorativnog osvetljenja Doma Narodne Skupštine.
- Glavni projekat izradilo je preduzeće „Svetlost teatar“ iz Beograda još 2002. godine. Projekat je sad kompletiran, definisano je konačno rešenje, dobijene su potrebne saglasnosti i izvršene tehničke kontrole - objasnila je Jelena Jevtović Karamata, direktor Uprave za energetiku Sekretarijata za komunalne i stambene poslove.
Projekat osvetljenja iz 2002. godine, koji će doprinositi monumentalnosti i lepoti objekta u večernjim satima, izmenjen je i dopunjen savremenim instalacijama i opremom. U posebnim svečanim ili prazničnim prilikama, dekorativno osvetljenje će se razlikovati od svakodnevnog jer će reflektori na više različitih načina obasjavati ovu reprezentativnu građevinu na Trgu Nikole Pašića.

http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=44673
 
Evo i mali dodatak...

Narodnu skupštinu obasjavaće 900 reflektora
Sekretarijat za komunalne i stambene poslove nedavno je raspisao tender za izvođenje radova i nabavku opreme za izgradnju dekorativnog osvetljenja Doma Narodne Skupštine. Glavni projekat izradilo je preduzeće "Svetlost teatar" iz Beograda još 2002. godine. Projekat je sad kompletiran, definisano je konačno rešenje, dobijene su potrebne saglasnosti i izvršene tehničke kontrole.
Tako će Dom Narodne Skupštine, do kraja ove ili najdalje do proleća iduće godine, napokon dočekati novo ruho. Fasadu ovog monumentalnog zdanja obasjavaće oko 900 različitih reflektora i svetiljki. Postavljanje novog, dekorativnog osvetljenja zajednički će finansirati Narodna skupština Republike Srbije i Grad Beograd.
Do izražaja će posebno doći monumentalni glavni ulaz sa timpanonom, stubovima i stepeništem, glavna i četiri ugaone kupole na kulama kao i šest dekorativnih puškarnica na krovu objekta. U mraku neće biti ostavljeni ni pilastri duž cele dužine objekta, balustrade na prozorima svih fasada i stubići na prozorima.
Projekat osvetljenja iz 2002. godine, koji će doprinositi monumentalnosti i lepoti objekta u večernjim satima, izmenjen je i dopunjen savremenim instalacijama i opremom. U posebnim svečanim ili prazničnim prilikama, dekorativno osvetljenje će se razlikovati od svakodnevnog jer će reflektori na više različitih načina obasjavati ovu reprezentativnu građevinu na Trgu Nikole Pašića. P. S.
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
ZA ZGRADU PRAVNOG FAKULTETA - 8,7 MILIONA DINARA
BEOGRAD , 12. juna - Ministar prosvete Zoran Lončar uručio je danas dekanu Pravnog fakulteta Mirku Vasiljević rešenje o dodeli 8,7 miliona dinara za postavljanje spoljne izolacije temelja zgrade.

Lončar je izrazio zadovoljstvo što će zgrada Pravnog fakulteta, u vreme kada slavi dva veka od osnivanja, izgledati mnogo bolje.

Prema njegovim rečima, visoko obrazovanje je prva oblast koja će biti sastavni deo zajedničkog evropskog obrazovnog prostora

Podsećajući da fakultet već četiri godine izvodi ozbiljne radove, Vasiljević je najavio da će oni biti gotovi do septembra, kad će početi naredna školska godina.

On je izrazio zadovoljstvo što Vlada Srbije pomaže institucije, dodajući da je i sam fakultet vlastitim sredstvima "učinio mnogo na tehničko tehnološkom uređenju zgrade", koja je proglašena spomenikom kulture.
Izvor: Tanjug
Link: tanjug.co.yu
 
PUSTENO PUNO OSVETLJENJE HRAMA SVETOG SAVE!!!(slike su sa mobilnog telefona pa je kvalitet malo losiji)









p.s.
pustena je u probu i nova dekorativna rasveta Petrovaradinske Tvrdjave.Sestra kaze da izgleda fenomenalno.Znam da je ovo forum za BG ali ako ima neko u NS da snimi i postavi bio bih veoma zahvalan.
 
Jao, dakle to je to što sam ja juče video. Video sam hram, i skroz mi je bilo nešto čudno, imao je neke svetlije i tamnije delove kad gledaš iz daljine, kao kad bi ga gledao kroz iskrivljeno ogledalo, pa sam se istripovao da je od kiše i kapljica vode na staklu. Za sada mi se ne sviđa.
 
Simpaticno, samo da bi ovo ovako izgledalo i nadalje potrebno je odrzavati osvetljenje. Kod nas se pregorele svetiljke uglavnom ne menjaju redovno, tako da fasade posle nekoliko meseci deluju onako, jadno.
 
Мени се свиђа, није баш као црква св. Марка чије се осветљење на срећу одржава, али ми се свиђа.
 
Vrh