Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661860#p661860:1myo44eg je napisao(la):
AcaDorcol » Čet Sep 19, 2019 5:38 pm[/url]":1myo44eg]Videcemo kako je odradjen nagib i kuda. Mozda na Trgu i nece nastati jezero, ali ce mozda Francuska liciti na brzu planinsku reku....
Najgori scenario: Na Trgu nakon kise - zivo blato guta pesake i vozila, a Francuska postala vrhunska reka za rafting.....
to sa Francuskom ulicom zvučio kao zabavni scenario ali neće se desiti. Zašto?
Zato jer na pola ulice postoji Bucko pica, znaš ono gde se parkira da se blokira traka. Obzirom da u okolini Bucko pice prestaju da važe ljudski zakoni, prestaju i fizički, pa nema načina da se voda sliva tako da ugrozi konzumente pice.
 
Trg ce izgledati isto zapušteno kao i Sremska... U roku od godinu i po dana pola stubica ce biti pokidano, pola ce da zarđa. Na prolece ce poceti da pucaju ploce na platou (mslim vecsad krecu)... A sto ste tice ,,nove-stare obrnute kaldrmeme" na zimu će se javiti novi problem kad krene led....
 
Ово са коцкама причвршћеним силиконом да ми је неко причао помислио бих да се неслано шали.
 
Ništa gore od ostrašćenih navijača bilo vlasti bilo opozicije. Svi su odjednom postali građevinski inženjeri.

Bilo bi dobro da neko uporedi učvršćivanje kocki silikonom u odnosu na učvršćivanje katranom.
 
Katran popuni sav prostor između kocki, dok je silikon ostajao samo pri površini. Samim tim se podloga penjala do nivoa silikona i kocke su propadale do asfalta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661864#p661864:1m7tf8o0 je napisao(la):
marrecar » 19 Sep 2019 04:54 pm[/url]":1m7tf8o0]Meni nije jasno nekoliko stvari, u vezi ove rekonstrukcije 2.0.
Treba jasno reći da bi ova njihova popravka potencijalno stvarno MOGLA da reši konkretni problem tonjenja blokova na kolovozu (uz neke nove posledice). Ali da li će stvarno tako da bude ili neće, bi mogao da kaže samo neko sa priličnim iskustvom.

Gde vidi ta nova drenaža? Čemu ona uopšte služi ako ne vodi u neku naredni drenažu?
Vidi se ovde

file.php

file.php


Čemu služi drenaža koja ne vodi u neke druge cevi? Tome da se "uštedi" i skrati vreme popravke. Inače bi moralo da se radi sve ispočetka, dakle i kompletna podloga, a to bi bio još veći blam.

Zašto se opet koristi ista podloga, a koju kažu da je loša i da se zbog vode pretvorila u blato? I kako će ona uopšte da stoji na drenaži, šta će da je drži da ne popuni te rupe? Koja je poenta uopšte onda drenaže ako će ona namerno da se ispuni tim materijalom?
Čitava ideja popravke se svodi na tri nova efekta koja rade zajedno. Bušenjem rupa asvaltu, u sloju peska će se zadržavati manje vode, pa će on biti manje pokretljiv. Zatim, sada se koristi krupniji pesak koji je POTPUNO očišćen od svih, i sitnijih i krupnijih čestica. Ne isti pesak kao ranije. Dakle, u njemu više nema veoma sitnih kamenčića, zemlje i ilovače, kao ranije, pa neće biti ničega što pravi blato. Podloga blokova sada izgleda ovako.

file.php


Pošto je pesak sada sastavljen od krupnijih komada, dešavaju se još dve stvari. U sada većim prazinama između krupnijih kamenčića peska voda lakše prolazi, a sam pesak se teže pomera. Sve zajedno dakle ima sledeća tri nova efekta: Ima manje vode u sloju peska ispod blokova, ona se lakše kreće kroz taj pesak, a sam pesak je manje pokretan kad je u mešavini sa vodom. Pa će i teže da "beži" ispod kamenih blokova. Šta će da drži pesak da ne popuni te rupe? Ništa. Pesak će popuniti rupe, a voda se polako proceđuje kroz šupljine između (sada krupnijih) kamičaka od kojih se pesak sastoji. Takođe, na vrhu rupe će (izgleda) biti i sloj specijalne tkanine, geotekstila, koji treba da filtrira sitnije nečistoće koje idu sa vodom.

Međutim, prvo, ja ne mogu da procenim da li je sve to dovoljno da potpuno spreči bežanje peska ispod blokova. Težina vozila i snaga STALNIH vibracija kamenih blokova je zaista ogromna ( a i sami blokovi su bitno veći od stare kaldrme pa je sila mehaničke "poluge" koja deluje na pesak veća), pa je veliko pitanje da li će i ovaj krupniji pesak da polako beži ispod blokova. Sporije, svakako, ali će tokom dužeg vremena problem možda biti isti? Ili neće? Zaista ne znam. Plus, granit je tvrđi od peščane ispune ispod i oko njega, pa će verovatno da melje i usitnjava u prašinu sve krupnije komade u pesku.

I drugo, odvođenje vode ISPOD podloge puta, ispod asvalta, sa mnoštvom usko lokalizovanih izvora vode, će sada SVAKAKO početi ispirati i sloj osnove na kojoj leži sam asvalt. Što se nije dešavalo do sada. Gledao sam kako izgleda ta osnova ispod asvalta. U pitanju je obično crvenkasta mešavina peska, zemlje, ilovače i lomljenog kamena veoma različitih veličina. Koliko će to ispiranje da kompromituje nosivost tog sloja? Ako se to desi i sam asvalt će početi da tone. Ali da li će se desiti? To takođe ne bih umeo reći.

I na kraju, čime će da se spajaju te kocke, da li opet istim materijalom i u istoj količini (čitaj samo na vrhu kocki)?
Meni ovo izgleda samo na najobičnije prevrtanje kocke, gde je sve ostalo isto kao i do sada.
Pretpostavljam da će površinska zaštita od vode biti ista. A ispuna između blokova se definitivno radi isto kao ranije. Metlom se nanosi isti pesak kao i u podlozi, koji tako polako propada između blokova, dok se ne popune rupe (ili bar dok tako ne bude izgledalo, kad se gleda odozgo).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661922#p661922:1m2kx6ad je napisao(la):
vucko » Čet Sep 19, 2019 7:31 pm[/url]":1m2kx6ad]Ništa gore od ostrašćenih navijača bilo vlasti bilo opozicije. Svi su odjednom postali građevinski inženjeri.

Bilo bi dobro da neko uporedi učvršćivanje kocki silikonom u odnosu na učvršćivanje katranom.
svođenje struku na politiku je tako provincijalno...
 
Osnovni problem je taj sto je originalni CIPov projekat predvideo "krutu kol.konstrukciju" i za to adekvatno odvodnjavanj-drenazu.
Ovim fuserajom napravice se sranje u podtlu-podlozi ispod asfalta i tampona koji ce da natapa procedna voda.
A sto se tice krupnijeg granulata, usitniće ga mehanički uticaj kocki koji ce izazivati udar osovina sobracaja i opet ce biti istiskivan i kocke ce se deformisati


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661926#p661926:2r5fiq63 je napisao(la):
Zuma » 19 Sep 2019 07:36 pm[/url]":2r5fiq63]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661864#p661864:2r5fiq63 je napisao(la):
marrecar » 19 Sep 2019 04:54 pm[/url]":2r5fiq63]Meni nije jasno nekoliko stvari, u vezi ove rekonstrukcije 2.0.
Treba jasno reći da bi ova njihova popravka potencijalno stvarno MOGLA da reši konkretni problem tonjenja blokova na kolovozu (uz neke nove posledice). Ali da li će stvarno tako da bude ili neće, bi mogao da kaže samo neko sa priličnim iskustvom.

Gde vidi ta nova drenaža? Čemu ona uopšte služi ako ne vodi u neku naredni drenažu?
Vidi se ovde

http://www.beobuild.rs/forum/download/f ... =80608&t=1
http://www.beobuild.rs/forum/download/f ... =80609&t=1
Hvala Zuma na objašnjenju. Samo bih da ispravim sebe, kucao sam na telefonu pa često umesto "o" i "u" napišem "i" pa mi automatski ostavi tu reč. Hteo sam da napišem "Gde vodi ta nova drenaža", video sam gde se vidi :lol: Ali si mi svakako odgovorio u ostatku poruke.
Što se tiče ove nove, krupnije podloge, ona ne može da "drži" kocke od pomeranja, bez nekog vezivnog sredstva. Drugačiji je pesak ili neki sitnozrniji materijal, koji će da ima veću kontaktnu površinu sa samom kockom, ali i među samim zrnima materijala i time da popuni prostor više nego ovaj krupniji. Vezivanje samih kocki silikonom je i prvobitno bila loša ideja jer to nije materijal pogodan za toliki pritisak, vibracije i pomeranja od tolikog intenziteta saobraćaja. Pogotovo što se on skuplja vremenom, uz sve dodatne spoljašnje mehaničke uticaje, vrlo brzo će se razdvojiti i opet omogućiti prolaz vodi između kocki. A čim se pesak između kocki pokvasi, olakšava se njegovo pritiskanje i istiskivanje na površinu.
Ovo će sigurno zahtevati još jednu temeljnu rekonstrukciju. Ja zaista ne vidim zašto im je toliko problematično, ne samo ovaj put, nego i prvobitno, da se kocke vezuju međusobno, ali i učvršćuju za donji noseći sloj, nekim vezivnim sredstvom, tipa betonom.
 
Zuma, da li taj sitno lomljeni kamen ispod blokova liči na rizlu za posipanje ulica zimi?
 
Možda će na kraju da sve zaliju katranom (ili onim cementnim mlekom). Onda voda neće ni dolaziti do ovih drenažnih rupa.

Videćemo šta će na kraju da smisle.
 
Iz priloga O2: "žalili su se ljudi sa decom u kolicima da ne mogu da prelaze ..."

Kuda da prelaze kad je zabranjen prelaz na bukvalno svakom mestu gde su blokovi sa grubim završetkom? To znači da je tu je kolovoz, a ne šetalište. I to šetalište za decu u kolicima?

Smešno je gledati kako mediji automatski, u beskonačnost, ponavljaju formulaciju koji su dobili iz Ministarstva Propagande, ma kako očigledno besmislena bila. Čovek bi očekivao bar nivo samostalnosti koji podrazumeva da sami smeju da izostave očigledne gluposti.
 
astrodule":3nnft7x9 je napisao(la):
Možda će na kraju da sve zaliju katranom (ili onim cementnim mlekom). Onda voda neće ni dolaziti do ovih drenažnih rupa.

Videćemo šta će na kraju da smisle.
Sta god da urade, ne postoji nacin da ukrute kocke koje leza na granulatu. Sve ce da propadne od dinamickog uticaja i intenziteta saobracaja koji je reda velicine kao na E-75 u letnjoj sezoni


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661811#p661811:3lnx85et je napisao(la):
Lord » 19 Sep 2019 02:47 pm[/url]":3lnx85et]Linijski slivnici u Sremskoj.
80-90% je zapuseno.

Pogledajte prilog 1
file.php

file.php


Ovo je u ovakvom stanju zato što nije čišćeno.
Ovo mora svakoga dana da radnik "Čistoće" očisti onom brezovom metlom, i makar jednom nedeljno da se "ispuškira" vodom.. ili možđa čak i vazduhom pod visokim pritiskom.
U protivnom će se desitu upravo ovo što se i desilo: blato i smeće će da se stvrdnu i zapuše rešetku.

Pa majku mu, ako se ovakva rešenja primenjuju u centru grada zbog estetike, oda uz njih mora da ide i adekvatno održavanje, drugačije ne ide.
Isto važi i za trg - ako je "lep lepši najlepši pravi prvi evropski trg" onda ima da se čisti svaki dan, mora da u blizini bude bar jedan radnik sa metlom i onom portabl kantom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661959#p661959:1ei10rhd je napisao(la):
ivan83 » 19 Sep 2019 07:32 pm[/url]":1ei10rhd]
astrodule":1ei10rhd je napisao(la):
Možda će na kraju da sve zaliju katranom (ili onim cementnim mlekom). Onda voda neće ni dolaziti do ovih drenažnih rupa.

Videćemo šta će na kraju da smisle.
Sta god da urade, ne postoji nacin da ukrute kocke koje leza na granulatu. Sve ce da propadne od dinamickog uticaja i intenziteta saobracaja koji je reda velicine kao na E-75 u letnjoj sezoni

A da li kocke mogu da se naređaju, tj utisnu u novi sloj asfalta?
Ali tako da se nivo kolovoza osigura (da su gornje površine kocki u istoj ravni) tako što će kocke delimično stajati na nekom malom krutom distanceru od donjeg, postojećeg sloja asfalta?


edit: ne verujem šta sam napisao...
Kolovoz treba da bude od asfalta i kraj priče. Po njemu se kreću motorna vozila na gumenim prenumaticima a ne rimske dvokolice koje vuku konji.
 
Kocke su krute a asfalt fleksibilan. Ako se koristi kocka mora da bude ukrućena sa donje strane i međusobno sa bočnih strana. Tako se ponasa kao kruta konstrukcija i to je za ovakav saobraćaj jedino resenje. Svo ostalo je improvizacija.
Ponavljam saobracaj je izuzetno intezivan za bilo koja druga resenja i neproverene improvizacije
Ovo naravno vazi ako se insistira na kockama.

Postoji idrugo resenje a to je da se uklone kocke i da se preprojektuje kolovoz na asfalt-betonsku kolovoznu konstrukciju

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Za pocetak dok ne smisle sta ce sa tim linijskim slivnikom poznatijim kao Veskova- Crta - pa neka prekomanduju onaj pilotazni usisivac sto seta po Knez Mihajlovoj i neka pokazu pilotu te sprave, da mora svakih 3 sata da ukljuci usisaljku na max i da detalno izusisa sve iz tog kanalica. Ako treba neka mu naprave od plastike dodatni nastavak - papucicu za taj usiisivac koja ce pasovati na promer ``Crte`` . To neka mu bude ``Sveto pismo`` ako zeli da pilotira. Kokice iz Kneza neka ostavi golubovima, a papirice neka sakuplja tek kad se uveri da je crta - crta.
Puskarenje mlazom vode bi izbegao da ne bi rokali vodu svuda naokolo i da ne bi izbijali granulat iz fuga.....
 
Видео који сам снимио јуче око шест сати поподне - мобилним телефоном:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1hOEdFiGpbY[/youtube]
 
nisam strucnjek za podloge i ne razumem se u poplocavanje ali kad pogledam ovaj primer iz minhena deluje prilicno jednostavno..uslikao sam 2015 i do danas ni jedna kocka nije upala ili je rasklimana ioako tu prolaze pesaci i vozila za snabdevanje i sl...
private photo hosting
 
Moze li neko da pojasni veliku krtocu ovog kocka - granita ?

 
Nabrojacu samo nesto...skapirace valjda vecina:

Cvetni trg
Ruzveltova
BW promenada
Fontana na Slaviji
Plato Slavija
Brankov most
Pasarela
Karadjordjeva
Kraljice Marije - 27. Marta
Trg republike


Shvatate logiku..dopunite po zelji...




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661993#p661993:3s8svnbf je napisao(la):
Bulbulderac17 » 19 Sep 2019 09:46 pm[/url]":3s8svnbf]Nabrojacu samo nesto...skapirace valjda vecina:

Cvetni trg
Ruzveltova
BW promenada
Fontana na Slaviji
Plato Slavija
Brankov most
Pasarela
Karadjordjeva
Kraljice Marije - 27. Marta
Trg republike


Shvatate logiku..dopunite po zelji...

Kosančićev venac
Plato ispred Doma omladine
....
 
Mogu li granitne kocke ovako lako da se razbijaju?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=k8vXEL-MhnU[/youtube]
 
Vrh