Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

geomaster":1tgizgwp je napisao(la):
Pojasni malo detaljnije
Kad je konkurs raspisivan, bilo je mnoštvo uslova za idejno rešenje. Trebalo je između ostalog predvideti stajanku za turističke autobuse, buduću metro stanicu, saobraćajne kolovoze i koridore ka Vasinoj za JGP i vozila hitnih službi. Na kraju je usvojeno rešenje na osnovu izgleda jednog rendera. Ovog:
BG_Tri_centralna_trga_I_nagrada_06.jpg

A autor tog rešenja je niko drugi do predsednik Društva arhitekata Srbije - Zorica Savičić.

Ceo taj konkurs je kao kad bi Ministarstvo odbrane raspisalo tender za nabavku novih oklopnih vozila, i pojavi se 30 firmi, iz celog sveta sa svojim ponudama, a MO na kraju izabere, gle čuda - državnu firmu Yugoimport. Sa nekom svojom sklepotinom koja ništa ne rešava i ništa ne radi ali maketa im izgleda kul. Da ih pita čovek - pa čekaj, za koj vrag ste onda raspisivali tender ako će opet sve da bude rođačka šema?

Mislim dobro, ništa novo, to se tako i radi. I nije ovo sa Trgom ni prvi ni poslednji primer takve prakse. Samo nije u redu da onda prave budalama narod i ostale učesnike konkursa. A ne znam ni šta se sad javlja ova pošto je pokupila kintu. Ne smeta meni što ona kritikuje SNS. Smeta mi što se našla da priča o poštenju™ al tek pošto je uredno zgrabila svoj deo kolača.
 
marko-stojcic-glavni-urbanista-beoinfo.jpg


KO JE MARKO STOJČIĆ? Novi gradski urbanista je u isto vreme i ARHITEKTA I NOVINAR, a evo šta je sve PROJEKTOVAO

https://www.blic.rs/vesti/beograd/ko-je ... -a/t2wk5vl

Prolazim pre par dana a covek umire od smeha nadgledajuci preslaganje kocke...sad mi je jasno ko je on,ima odgovornost (kao i bivsa a i sadasnja vlast )
samo prema svojim mentorima na zapadu,od njih dobija lovu,njihove interese sprovodi...a narod,zemlja,Beograd su mu poslednja rupa na svirali...

p.s.

I ako bas moram da se politicki izjasnjavam,zbog nekih ostrascenih na forumu..ovo bi bila moja ''mantra'':

https://www.youtube.com/watch?v=WKU084gM8yU :wink:
 
Koliko dugo nisam cuo ove fraze iz 2000 i neke "mentori sa zapada", "domaci izdajnici" itd...ovaj @bgd bot pravo osvezenje na forumu, sta je sledece postavljas pesme od tap 011 na temi razno?
 
Чекај зар хоћеш да порекнеш западно менторство многих политичара како владе тако и опозиције.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662174#p662174:2mduqfjj je napisao(la):
Vračarac » Pet Sep 20, 2019 2:51 pm[/url]":2mduqfjj]Koliko dugo nisam cuo ove fraze iz 2000 i neke "mentori sa zapada", "domaci izdajnici" itd...ovaj @bgd bot pravo osvezenje na forumu, sta je sledece postavljas pesme od tap 011 na temi razno?

Evo jos jednom cu da ti postavim pitanje:

''Da li mislis da neko treba da snosi odgovornost (samim tim i sankcije) za sve sto se dogadja sa rekonstrukcijom Trga Republike ili ne'' ?
 
Bravo, @BGD, ovo svakako nije trenutak da se naseda na provokacije zarad skretanja sa teme.

Rekonstrukcija trga je promašaj sa elementima kriminala i o tome treba da se priča, a ne da nas navuku na lično prepucavanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662148#p662148:23irbby5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Sep 20, 2019 1:58 pm[/url]":23irbby5]
geomaster":23irbby5 je napisao(la):
Pojasni malo detaljnije
Kad je konkurs raspisivan, bilo je mnoštvo uslova za idejno rešenje. Trebalo je između ostalog predvideti stajanku za turističke autobuse, buduću metro stanicu, saobraćajne kolovoze i koridore ka Vasinoj za JGP i vozila hitnih službi. Na kraju je usvojeno rešenje na osnovu izgleda jednog rendera. Ovog:
BG_Tri_centralna_trga_I_nagrada_06.jpg

A autor tog rešenja je niko drugi do predsednik Društva arhitekata Srbije - Zorica Savičić.

Ceo taj konkurs je kao kad bi Ministarstvo odbrane raspisalo tender za nabavku novih oklopnih vozila, i pojavi se 30 firmi, iz celog sveta sa svojim ponudama, a MO na kraju izabere, gle čuda - državnu firmu Yugoimport. Sa nekom svojom sklepotinom koja ništa ne rešava i ništa ne radi ali maketa im izgleda kul. Da ih pita čovek - pa čekaj, za koj vrag ste onda raspisivali tender ako će opet sve da bude rođačka šema?

Mislim dobro, ništa novo, to se tako i radi. I nije ovo sa Trgom ni prvi ni poslednji primer takve prakse. Samo nije u redu da onda prave budalama narod i ostale učesnike konkursa. A ne znam ni šta se sad javlja ova pošto je pokupila kintu. Ne smeta meni što ona kritikuje SNS. Smeta mi što se našla da priča o poštenju™ al tek pošto je uredno zgrabila svoj deo kolača.
Uh pa mislim da je ova sad prica drugacija od one koju si prvo napisao
"Šta se Zorica potresa, pa ona je najbolje prošla. Sama raspisala konkurs, sama ga osvojila. Sklepala par rendera koji ništa ne rešavaju ali bitno da izgledaju kul. Sama sebe proglasila pobednikom i pokupila finu kintu. 1.000.000 din za jedan dan rada. Da joj nije možda malo?"

Mislim ja bih nju i onog drugog naduvao sto se sad javljaju a pre godinu i vise su "izbaceni iz procesa" pa se sad setili da kukaju....
 
Treba da odgovara svako ko se ogresio o zakon. I ovi za kocku i oni sto su otimali stanove. Jel tako relja?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662190#p662190:1vupdq7s je napisao(la):
Vračarac » 20 Sep 2019 02:16 pm[/url]":1vupdq7s]Treba da odgovara svako ko se ogresio o zakon. I ovi za kocku i oni sto su otimali stanove. Jel tako relja?

Ne znam o kakvim stanovima pričaš, ovo je tema o rekonstrukciji Trga republike.
Do juče si pričao kako je rekonstrukcija "brutalna" (tvoj izbor reči), onda si pričao kako "naši majstori ne umeju da rade", sada pričaš o "krađi".
Vračarac, kaži nam, ko je krao u slučaju rekonstrukcije Trga republike?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662189#p662189:13s1egv0 je napisao(la):
SerbPacker » Pet Sep 20, 2019 3:15 pm[/url]":13s1egv0]
Uh pa mislim da je ova sad prica drugacija od one koju si prvo napisao
"Šta se Zorica potresa, pa ona je najbolje prošla. Sama raspisala konkurs, sama ga osvojila. Sklepala par rendera koji ništa ne rešavaju ali bitno da izgledaju kul. Sama sebe proglasila pobednikom i pokupila finu kintu. 1.000.000 din za jedan dan rada. Da joj nije možda malo?"

Mislim ja bih nju i onog drugog naduvao sto se sad javljaju a pre godinu i vise su "izbaceni iz procesa" pa se sad setili da kukaju....
Beše to pre četiri godine pa se ne sećam svih detalja, ali kad god se prisetim tog konkursa ili pročitam njeno ime, setim se tog fijaska. Kao, raspisuje se konkurs, sa podebelom nagradom, za jedan od najvažnijih pa i najkompleksnijih trgova u gradu, da bi se na kraju biralo po rođačkim šemama i na konto najromantičnijeg rendera... Mislim se pa koga bre vi lerate...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662190#p662190:13s1egv0 je napisao(la):
Vračarac » Pet Sep 20, 2019 3:16 pm[/url]":13s1egv0]Treba da odgovara svako ko se ogresio o zakon.
Tu se, ja bih reko, svi slažemo. Ono oko čega se ne slažemo jeste večito pitanje kako je moguće da dok je SNS/SRS (isti k...) bio opozicija, imao je jaaaaaako dugačku listu političara i funkcionera koje bi strpao iza rešetaka, a kad je došao na vlast, krivično je gonio tek jedan delić njih, i to uglavnom sitne ribe. Dok su glavni i najveći pljačkaši puštani. E to mi je uvek bilo fascinantno.

To i kako je moguće da jedna stranka pred izbore priča kako će da radi sve kontra od vlasti, i kako će da nanu naninu celom kontinentu... a samo dve nedelje kasnije, pošto joj se vođe vrate sa saslušanja u Briselu, pređe u stav kako treba da se nastavi istim putem kao pre, i kako veruje u drugarstvo sa EU i zapadom...
 
@Bender, nisu puštani. Pušteni su samo da prelete u SNS ili satelitske bande koje gravitiraju oko državnih dojki.
 
Sklonili su šatore sa trga, izgleda da sada sklanjaju stolice sa onih montažnih tribina.
 
Opšti haos na rahmetli Trgu

Treba gledati Naxi kameru. Tu se vidi dinamika prevrtanja kocki.
Plus se vidi kako je saobraćaj otežan i spor. Neka da je to bila mirna raskrsnica.
 
Neka da je to bila mirna raskrsnica.
Ma nije bre, to te neko lagao. Tu se non stop divljalo. Pravile se ulične trke, zaletali se motorcikli...
Svaki dan ginuo poneki pešak, a broj povređenih je odavno prestao da se evidentira.
Zato je uvedena anti-tenk kalrma, da se saobraćaj uspori na normalnu gradsku brzinu od 5 km/h. :)
 
Некад је Београд био Београд а не престоница дивље градње, раскопаних улица и загађених река.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662110#p662110:rwjjgztu je napisao(la):
Bender Rodriguez » Fri Sep 20, 2019 12:30 pm[/url]":rwjjgztu]Šta se Zorica potresa, pa ona je najbolje prošla. Sama raspisala konkurs, sama ga osvojila. Sklepala par rendera koji ništa ne rešavaju ali bitno da izgledaju kul. Sama sebe proglasila pobednikom i pokupila finu kintu. 1.000.000 din za jedan dan rada. Da joj nije možda malo? :kafa:

Ovo sto si napisao je glupost na kvadrat.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662223#p662223:1nfs0uu1 je napisao(la):
ПЕТАР » Pet Sep 20, 2019 4:26 pm[/url]":1nfs0uu1]Некад је Београд био Београд а не престоница дивље градње, раскопаних улица и загађених река.

Kad to nekad? Beograd je oduvek nastajao neplanski, kako se sta zadesi, uz naknadne pokusaje da se napravi red. A posle svakog rata jedno 20 godina radi ko sta hoce.
Na koji period tacno mislis u kojem je Bg bio Bg
 
Da li bi ste bili tako dobri da od sada pričate o tome šta je neko rekao, a ne kakav je on po mišljenju autora poruke? Počinjem da se ozbiljno nerviram kad god čujem beskonačno ponavljnje vrste priča iz Skupšitine, iz medija i iz našeg političkog života: "A sada ću da izbegnem pitanje, i da pričam o onome ko ga je postavio." Moralne ocene ljudi imaju svoje mesto, KADA JE TO TEMA i tamo gde je to tema, a kad nije, onda je bitno samo da li je ISTINA to što je rečeno, pa makar to pričao i najveći lažov. Čak i lažovi ne lažu kad ne moraju, pošto je ono što pričaju slučajno istina. Onda smo MI glupaci i gubitnici kada ih ne slušamo, a ne oni. Beskonačno ponavljanje ovog iracionalnog modela dijaloga je veće trovanje Srbije od bilo kojih konkretnih lopovluka.

Da li je ISTINA to što je Zorica rekla? Da je štetno što autori nemaju veću ulogu u razradi svog projeka? I da je projekat izmenjen? To je bilo bitno u ovom trenutku. Čemu ove ekskurzije u druge teme u trenutku kada je bitno zadržati fokus na potpunom razjašnjavanju onoga što se SADA dešava, i tehničkom i pravnom razjašnjavanju, jre možda možemo uticati da se stvar bar minimalno popravi, sada, dok se radi? Nije li to prioritet u ovom trenutku?

A što se tiče nadzora. Na drugim mestima bi možda nadzor mogao biti i investitor bez konflikta interesa, ali ne kada upravo investitor insistira da se radi kako ne treba, kada je to sama država, i kada je sistem takav da delovi te države nisu samostalni u odlučivanju kao što bi trebalo da bude. Što znači da nadzor mora biti nezavistan od bilo koga ko ima interesa, ili je podložan uticaju.
 
Fokus je najvažnija veština učesnika foruma. Oni su ionako, već po svojoj formi, skoro nemogući za praćenje svima koji im nisu "posvećeni", što znači da u njih ne investiraju ogromno vreme. Ne treba se truditi da se ta mana pogorša. Onaj ko nema sposobnost držanja fokusa na određenu temu kroz duži period vremena ili prepoznavanja šta je od čega važnije, je kao da neko nepismen učestvuje na literarnom konkursu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661926#p661926:1sbpa49o je napisao(la):
Zuma » 19 Sep 2019 06:36 pm[/url]":1sbpa49o]Plus, granit je tvrđi od peščane ispune ispod i oko njega, pa će verovatno da melje i usitnjava u prašinu sve krupnije komade u pesku.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661931#p661931:1sbpa49o je napisao(la):
ivan83 » 19 Sep 2019 06:44 pm[/url]":1sbpa49o]Osnovni problem je taj sto je originalni CIPov projekat predvideo "krutu kol.konstrukciju" i za to adekvatno odvodnjavanj-drenazu.
Ovim fuserajom napravice se sr*** u podtlu-podlozi ispod asfalta i tampona koji ce da natapa procedna voda.
A sto se tice krupnijeg granulata, usitniće ga mehanički uticaj kocki koji ce izazivati udar osovina sobracaja i opet ce biti istiskivan i kocke ce se deformisati
Ove tvrdnje bi trebalo posebno izvojiti jer je upravo to sada VEOMA važno. Granit je jedan od najtvđih materjala. Ima veoma malo drugih materjala koji ga mogu oštetiti ili rezati. Ako dva susedna bloka granita mogu da se pomeraju jedan u odnosu na drugi, onda oni deluju kao vibracioni mlin koji polako melje sve što je između, a što je manje tvrdo od njega. Dakle, ako je pritisak na granitne blokove dinamički promenljiv i dovoljno veliki, onda će oni vremenom da usitnjavaju pesak (od običnog kamena) koji je ispod i između njih. Sem ako je ovo što sada stavljaju takođe granitni pesak, mada je i to pitanje. Pod tim uslovima onda ispada da je svejedno koja se granulacija peska koristi. Ako se kocke pomeraju i ako je pritisak saobraćaja dovoljno veliki, običan pesak će vremenom biti usitnjavan, pa će u prisustvu vode OPET početi da izlazi kroz međuprostore između blokova kao fina i veoma pokretljiva vodena mešavina sitnijih delova peska. A blokovi će onda opet da tonu. Pa od dva jedina sada primenjena "rešenja" problema, bušenje rupa i veća granulacija dobro prosejanog i očišćenog peska, ovaj drugi dugoročno nema efekata.

Ukratko, Ivan je u pravu sa opisanim sažimanjem problema: Pod ovim posebnim uslovima na Trgu Republike (težak saobraćaj i VELIKI granitni blokovi), bitno je samo da li je međusobna veza takvih blokova kruta ili fleksibilna. U originalnom i izmenjenom CIP-om projektu sa betonom kao osnovom je bila kruta, a sa peskom nije. Tako da od sada primenjenih mera kao potencijalno korisna popravka problema tonjenja kolovoza ostaje samo bušenje rupa u asvaltu. Videćemo da li će to, i koliko, pomoći ili odmoći.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662221#p662221:1mp9u4l4 je napisao(la):
asterix » 20 Sep 2019 04:22 pm[/url]":1mp9u4l4]Opšti haos na rahmetli Trgu

Treba gledati Naxi kameru. Tu se vidi dinamika prevrtanja kocki.
Plus se vidi kako je saobraćaj otežan i spor. Neka da je to bila mirna raskrsnica.
file.php


Ovde se najbolje vidi, koliko će sada biti sve monotono, nema nikakvog vizuelnog razgraničenja sa Trgom i ulicom. Meni je ona gornja strana, hrapava imala super nijansu i baš se lepo uklapalo sa bojom pešačkih koridora.
 
Vrh