Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661462#p661462:v991ajtw je napisao(la):
ttbgd » Sre Sep 18, 2019 2:48 pm[/url]":v991ajtw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661455#p661455:v991ajtw je napisao(la):
AcaDorcol » Sre Sep 18, 2019 2:27 pm[/url]":v991ajtw]@ttbgd
...Ko je u ovom Ugovoru Dobavjac, a ko je izvodjac????...
Dobavljač je ustvari izvođač, odnosno druga ugovorna strana. Koriste arhaične izraze iz doba SFRJ-a koji su bili bazirani na uzansama.
Da, svašta tu može da se desi u slučaju spora, međutim ako je varijacija potekla od strane investitora, a izvođač ju je očigledno prihvatio da uradi, onda ti radovi postaju sastavni deo ugovornih radova i podležu garanciji kao i svi ostali. Ako je varijaciju inicirao izvođač, situacija je opet ista. Ali bolje je da ne tupimo na ovu temu jer ne raspolažemo činjenicama i okolnostima koje su dovele do izmene. Što reče preCednik ,,pustimo nadležne državne organe da se time bave".

Evo skirnšota koji objašnjava da je dobavljač ustvari izvođač radova (dobavlja uslugu izvođenja radova :laugh:)

dob.JPG
Dobavljač nije arhaični izraz iz doba SFRJ, nego izraz iz Zakona o javnim nabavkama koji nema nikakve veze sa izrazom izvođač.

"dobavljač je ponuđač sa kojim je zaključen okvirni sporazum ili ugovor o javnoj nabavci;"
 
A jel narucilac iz tog Ugovora zahtevao od Dobavljaca da granitne kocke onako - federiraju nakon kise, hahahahaha......

Sad sa ovim busenjem asfaltno- granulatne podloge i vadjenjem onih ``kobasica`` nije iskljuceno da se na tretiranom prostoru stvori - ``prirodno``zivo blato, pa da posle neke kise na primer - proguta pun trolejbus, pu, pu da ne cuje zlo.....
 
Hoćeš da kažeš da je izraz "dobavljač" neadekvatan u konkretnom slučaju?
 
Ne mora da bude neadekvatno, moze se zvati i lonac, samo da se ne razbije (odnosno da uradi posao kako treba)..... Uredu je to, u skladu je sa Yakonom o javnim nabavkama koji tako postavlja stvari, a da li je u skladu i sa Zakonom o obligacionim odnosima i drugim Zakonima, to je pitanje o kome krajnji stav zauzima Sud u svakom konkretnom slucaju....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661606#p661606:1mw6ru1w je napisao(la):
Bender Rodriguez » 18 Sep 2019 07:34 pm[/url]":1mw6ru1w]Iako spadam u češće kritičare, mene fleke od tečnosti ne pogađaju, valjda zato što znam da to tako često biva na tako svetlim površinama.
Ali ono što me revoltira je španska serija sa kaldrmetinom koja je mogla biti izbegnuta da se umesto kvazi romantike i nostalgije više mislilo o funkcionalnosti.
Pa sad, naravno, i ja sam puno puta napisao da je funkcionalnost važnija od izgleda, a trenutna vlast zbog populizma koji joj je politička osnova izrazito forsira ovo drugo. Ali Trg Republike je malo poseban slučaj. Ako se već ide na moderan, skup i "zapadni" standard (snimljeno ispred spomenika)

Pogledajte prilog 2
onda se moraju usvojiti i zapadni standardi čišćenja. Ovo su takvi, svetli materjali da je to obavezno. Pogledajte im "obuću" i kakva je čistoća onoga po čemu gaze. Kao da se malo ne slaže jedno sa drugim?

Pogledajte prilog 1

A ima tu i "funkcionalni" deo. Ovi tanki linearni slivnici za kišnicu tik pored bosih nogu plesača na Trgu doduše imaju dovoljnu ukupnu površinu (jesu uski, ali su dugački) ali im je mana što se lako zapuše. Zbog toga se ovakav trg mora STALNO i ČESTO čistiti po najvišim, takođe zapadnim standardima. Imaju isti promer kao recimo pikavci i njihovi filteri. Pa zatim opalo lišće, manji delovi plastične ambalaže, niz sitnih otpadaka, krupniji pesak i masni, zauljeni i monolitni komadi prašine. Sve to će da se zaglavljuje u njima ako se Trg (pa i ovi slivnici) STALNO ne čisti. Pa i sapunom ili posebnim stredstvima za čišćenje koji rastvaraju masnoće. Ko će to da radi? Da li će se TAKVO čišćenje dugoročno i stabilno finansirati? Do sada nije opran ni jednom.
 
Posebnu lepotu i kolorit tim granitnim plocama ce dati neka razbijena flasa crvenog vina (za neku novogodisnju proslavu) koju ce ovaj prirodni kamen rado upiti u svoju dubinu i nikakvim deterdzentom, ispiranjem, niti peskarenjem se to vise nece skinuti. Isto vazi i za ulje (vec vidljivo na mestima kretanja vozila, i na mestima ispred klupa gde se upraznjava burek iz obliznjih pekara.....
Ali ima jedna dobra stvar, sve te ploce se mogu ponovo okrenuti, hahahahah
 
Sto se tice odvoda za kisnu kanalizaciju, malo ljudi zna da jedan obican nakvaseni list novina polozen preko resetke moze potpuno da blokira odvod kisne kanalizacije...........Da ne govorim o plasticnim kesama, kartonskim podmetacima za pizze, salvete, lifleti.......toga bar imamo
 
Ispod njih su plastične cevi, a te cevi vode direktno u veće kanalizacione cevi koje su ovde i ranije postojala. Sve je spojeno u podzemlju, i na površini se ne vidi.

 
Iz rubrike ``Da li ste znali``:

Da se zbog trenutnog izvodjenja rekonstrukcije - rekonstrukcije (tzv. R-R) na Trgu, trolejbusi (ciji rad nije obustavljan) sa terminala na Dorcolu na trase i nazad izvlace/dovlace kamionima prikaceni na rudu kroz Francusku ......

Cirkus Medrano - ponovo u vasem gradu.....hehehe!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661659#p661659:21qnloil je napisao(la):
dragan » 18 Sep 2019 09:45 pm[/url]":21qnloil]Te donje cevi su izgleda dovoljne, ali ovo u kvadratu je nešto malo.

file.php
Taj deo nije važan. Kombinacija linearnog slivnika i cevi za kišnicu izgleda ovako.

file.php


Doduše, nisam siguran da li su bušene rupe za drenažu jer se nešto ne sećam Geotekstila.



Ako je tako onda nema drenaže ni na šetalištu, a ne samo na kolovozu. Ali bi to neko morao da proveri prlikom ove demontaže kamenih blokova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661641#p661641:muaogg8q je napisao(la):
AcaDorcol » 18 Sep 2019 09:09 pm[/url]":muaogg8q]Sto se tice odvoda za kisnu kanalizaciju, malo ljudi zna da jedan obican nakvaseni list novina polozen preko resetke moze potpuno da blokira odvod kisne kanalizacije...........Da ne govorim o plasticnim kesama, kartonskim podmetacima za pizze, salvete, lifleti.......toga bar imamo

To je tačno (i dao sam ti plus) ali kod ovih "linearnih" (Vesić ih zove "crta") slivnika stvar je malo drugačija: i da se zapuše pikavcima, kesama pairićima i sl, to je ipak "lokalnog karaktera", zato što taj kanal usmerava atmosfersku vodu ka glavom otvoru koji je prima i sproodi u podzemne cevi. Taj predmet što na jednom mestu blokira kanal i vodu ne znači mnogo, voda će nastaviti da se teče između tog mesta blokade i otvora, i povući će i onaj deo vode koji se nalazi pre te "prepreke" - voda će tu prepreku jednostavno zaobići preko pločnika i nastaviti dalje.
A taj uski kanal se lako očisti tako što se kroz njega progura neki štap, štangla... a radnika "Čistoće" uvek ima u blizini trga.

Ovi slivnici su još i pametno rešenje. Ne deluju nešto posebno, ali elegantno rade posao.
Samo "Čistoća" treba da dobije nalog da ih čisti više puta dnevno, tj samo da prođu nekom šipkom kroz kanal. Pošto je centar grada u pitanju, to stvarno nije neki problem.
 
Našao sam sliku, ali se ne vidi dobro. Postoje li ovde izbušene rupe na vertikalnom metalnom slivniku, pri dnu (desno je ulaz u Pozorište)? Prekriva ga sloj vlažnog peska pa se ne vidi. Mada, ako bih trebao da pogađam, čini mi se da ih nema. Geotekstil pri sprečio blato da se zalepi za metal, pa bi po uklanjanju kamenog bloka pao udesno zajedno sa blatom. Pretpostavljam, naravno. Ali nekako sumnjam da su ovde izbušene rupe za drenažu. Mada je ovo ipak suprotna strana slivnika, dalja od šetališta, pa možda nisu izbušene sa ove starne, nego samo sa druge? Ali zato ne bi bili, i ova, kolovozna strana, bi morala da se drenira. Tako da ipak sumnjam da su se trudili oko bušenja tolikog broja rupa na svim linearnim slivnicima Trga Republike.

 
Prljava voda i mali otvori u kanalu za odvod?
To jednstavno ne ide jedno sa drugim.

Nagib/sloodan pad, sila teže i razlika pritisaka, to je ono što sprovodi vodu.
Ja bih rekao da ovaj metalni kanal samo usmerava, sprovodi vodu do glavnog otvora iz kojeg tu vodu onda primaju cevi većeg prečnika koje su povezane na kanalizaciju.
 
Nego, koliko ljudi je gledalo Bajern-Zvezda u ovom "Muratovom taboru" postavljenom ispred kneževog spomenika?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661682#p661682:1lv4v4a9 je napisao(la):
relja » 18 Sep 2019 11:21 pm[/url]":1lv4v4a9]Prljava voda i mali otvori u kanalu za odvod?
To jednstavno ne ide jedno sa drugim.

Nagib/sloodan pad, sila teže i razlika pritisaka, to je ono što sprovodi vodu.
Ja bih rekao da ovaj metalni kanal samo usmerava, sprovodi vodu do glavnog otvora iz kojeg tu vodu onda primaju cevi većeg prečnika koje su povezane na kanalizaciju.
Verovatno nisam dobro objasnio. Granitne ploče šetališta su takođe na sloju peska koji je na sloju asvalta. Tu, na šetalištu, takođe negde treba da se sprovedu atmosferske vode koje ipak prođu kroz sastave između ploča. Ali sada ni ovde te vode nemaju gde da odu, jer je i tu ispod asvalt. Zbog toga je u CIP-ovom projektu predviđeno da se naknadno buše rupe pri dnu ovog vertikalnog dela slivnika. Tako bi površinske vode sa gornje strane blokova ulazile u gornje otvore linearnog slivnika, a vode ISPOD kamenih blokova bi se iz sloja peska drenirale kroz naknadno izbušene rupe u donjem delu verikalnog metalnog nastavka. To bi bila drenaža vode iz sloja ispod kamenih ploča. Međutim verovatno tih naknadno bušenih rupa nema, pa ni voda ispod pešačkog dela platoa Trga Republike nema gde da ide. To je ono što treba proveriti pošto, naravno, nije lako sada videti ima li tu nekih rupa ili ne. Ali CIP piše da ih je trebalo NAKNADNO bušiti jer ih originalno nema.

Pogledajte prilog 3
Crvenim tačkama sam označio gde mi se po ovom opisu iz CIP-ovog projekta čini da je te rupe trebalo bušiti zbog dreniranja šetališta (ili možda još malo niže, na blago proširenom delu). Dakle, isti problem dreniranja vode iz sloja peska kao i na kolovozu, samo što ovde (za sada) nema teških vozila, pa se to još ne vidi.

Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
file.php

 
Izmenili su projekat iz nekog razloga. Da li nije bilo materijala (nije stigao na vreme a njima se zurilo) ili nije bilo radnika, ili je bilo jeftinije samo staviti jedinicu. Izgleda da granitne kocke nemaju solidnu podlogu niti statiku. Verovatno je problem u drenazi.
Onda su okrenuli kocke i opet promenili projekat. Ovaj skupi klesani granit je izgubio funkciju. Glatki granit nije ni za saobracaj, ni za pesake, ni za bicikle. Jer kada se pojavi pesak ili sljunak na njemu, a sigurno ce se svakodnevno pojavljivati- postaje klizav kao led.

Gornji deo spojnice su zatvarali Sika poliuretanskim kitom. Poplocanje je postalo delimicni vodonepropusno, ali tamo gde ima rupa i gde se sliva voda, dobili su neoficijelni slivnik i vecu kolicinu vode, koja jace ispira pojedine kocke. To je nemoguce stalno popravljati i za-sikavati.
Problem sa poliuretanom je sto ima jako kratak rok trajanja na suncu i podlozan je habanju. U ovim teskim uslovima mozda cak i 2-3 meseca.
Inace za jednu kocku, koliko vidim koristili su bar pola kobasice od 1000ml sto znaci od 500 do hiljadu dinara po kocki. To bi za 500m2 bilo 50-ak hiljada evra plus rad koji je pipav i spor.

Jedini posao koji radnici vise mrze od sika-nja je skidanje sike.

Nije mi jasno sto umesto da lazu i prevrcu, krse zakon - jednostavno ne kazu - pogresili smo, zurili smo, ovo nije lako radimo prvi put, zvacemo nekog ko je to radio recimo u Ceskoj, Austriji, Britaniji da nam kaze kako se to radi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661666#p661666:28vx93um je napisao(la):
Zuma » 18 Sep 2019 11:14 pm[/url]":28vx93um]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661659#p661659:28vx93um je napisao(la):
dragan » 18 Sep 2019 09:45 pm[/url]":28vx93um]Te donje cevi su izgleda dovoljne, ali ovo u kvadratu je nešto malo.

file.php
Taj deo nije važan. Kombinacija linearnog slivnika i cevi za kišnicu izgleda ovako.

file.php
Može cev za kišnicu da bude prečnika od jednog metra, ali

taj "linearni slivnik" u kvadratu je usko grlo cele te "kombinacije"

jer prvo kroz njega mora da prodje sva površinska prljava voda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661679#p661679:36o3abiy je napisao(la):
relja » 18 Sep 2019 11:01 pm[/url]":36o3abiy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661641#p661641:36o3abiy je napisao(la):
AcaDorcol » 18 Sep 2019 09:09 pm[/url]":36o3abiy]Sto se tice odvoda za kisnu kanalizaciju, malo ljudi zna da jedan obican nakvaseni list novina polozen preko resetke moze potpuno da blokira odvod kisne kanalizacije...........Da ne govorim o plasticnim kesama, kartonskim podmetacima za pizze, salvete, lifleti.......toga bar imamo

To je tačno (i dao sam ti plus) ali kod ovih "linearnih" (Vesić ih zove "crta") slivnika stvar je malo drugačija: i da se zapuše pikavcima, kesama pairićima i sl, to je ipak "lokalnog karaktera", zato što taj kanal usmerava atmosfersku vodu ka glavom otvoru koji je prima i sproodi u podzemne cevi. Taj predmet što na jednom mestu blokira kanal i vodu ne znači mnogo, voda će nastaviti da se teče između tog mesta blokade i otvora, i povući će i onaj deo vode koji se nalazi pre te "prepreke" - voda će tu prepreku jednostavno zaobići preko pločnika i nastaviti dalje.
A taj uski kanal se lako očisti tako što se kroz njega progura neki štap, štangla... a radnika "Čistoće" uvek ima u blizini trga.

Ovi slivnici su još i pametno rešenje. Ne deluju nešto posebno, ali elegantno rade posao.
Samo "Čistoća" treba da dobije nalog da ih čisti više puta dnevno, tj samo da prođu nekom šipkom kroz kanal. Pošto je centar grada u pitanju, to stvarno nije neki problem.

Uzvracam +, slazem se sa svime sto si naveo, ali dodajem sledeca moja zapazanja:
Meni se estetski svidjaju ovi linearni slivnici, to je sasvim ok esetski gledano, mozda cak i funkcionalno ako je dobro proracunato u odnosu na padavine, ali na slikama Zume na kojima prikazuje detalje slivnika kod pozorista i tamo ispred muzeja, vidi se na slivnicima da je gornji linearni metalni deo slivnika isprekidan poprecnim metalnim ojacanjima (sto verovatno mora, da se ne bi krivio profil po duzini), ali to ce stvarati veliki problem kod ciscenja koje si predlozio. Nece tu biti dovoljno ni moguce da radnik gradske cistoce samo protrci duz kanala sa nekom zicom (kao kod tramvajskih sina na pr.) nego ce morati da ``radi`` ko ja nekad, kad sam bio mlad, znas vec kako, da prostis morace dadobro da gurne - u svaku rupu i svakoj rupi tu pred njeno prosirenje u levak da joj nadje ``G`` tacku i da prodzara to posteno......Pogledaj na slici te slivnike i poprecne delove i na metalnom delu i na onim plasticnim crnim ``levkovima`` ispod metalnog linijskog kanala. Anatomija tih slivnika je prilicno slicna onoj koja me podsetila na mladost! Peting (samo trljanje) tu nece pomoci kod odrzavanja slivnika! Jedan zguzvani papiric od bombone, zvake, kese, lisce drveca (koga do duse tu i nece biti bas mnogo), pikavci ili recimo plasticne slamcice i grancice u tom linijskom kanalu sirine jedan centimetar a dubokom bar 10 cm, hm.......Taj ko to bude cistio svakodnevno, bice vecno mlad i znace da nadje ``G`` tacku svakog slivnika na prvu!
Druga stvar, u tehnickoj dokumentaciji je navedeno da je taj metalni linijski kanal, zasticen toplim cinkovanjem (nije od prohroma), a svakodnevno ``cackanje`` `` ubadanje``i ``slicovanje`` zicama i stanglama, brzo ce skinuti taj sloj cinkovanja, i onda tu ostaje cist metal u dodiru sa slanom vodom i korozija krece........
Ne sporim nista, sto su drugi naveli, samo zapazam....
 
Kad smo vec kod linijskih slivnika, takozvanih ``crta`` primecujem jos jednu stvar. Znam da je za nase podneblje, za odvodjenje kisne kanalizacije potrebno obezbediti ``prirodni pad`` sprovodnih kanalizacionih vodova od 2-3%, konkretno za paralelu na kojoj je trg, 2%. Buduci da se, koliko na slikama vidim, jedan od linijskih slivnika sa sprovodnom cevi - proteze od palate Reunion ka pozoristu, sto je nekih 50-70 metara, znaci da bi na tom potezu trebalo obezbediti visinski pad sprovodne cevi od 1 do 1.5 metara. Meni deluje da to nije slucaj, a ne vidim usputne revizione sahtove koji bi trebalo da nadomeste ovaj ravan polozaj linijskog slivnika. Da ne duzim, posto sam iz totalno druge struke, valjda je neko strucan mislio na ove stvari prilikom projektovanja i izvodjenja, bar malo vise nago sto je mislio prilikom izvodjenja podloge za granitne kocke......
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661556#p661556:2xec8ooa je napisao(la):
Hromi Daba » Sre Sep 18, 2019 6:44 pm[/url]":2xec8ooa] Sekretarijat za saobraćaj menja uslove, odgovorni projektant radi elaborat u kome daje ovo novo rešenje. To onda znači da je i ovo rešenje radio cip.

Послато са Redmi Note 4 помоћу Тапатока

Nigde nismo videli da je CIP radio izmene (elaborat). Radio sam na dosta projekata gde je CIP bio projektant, i mogu vam reći da su vrlo tvrdi po pitanju izmene projekata. Sitnije izmene i hoće da odrade, ali ovako krupne vrlo, vrlo teško. Svaka izmena kod njih mora da prođe više zavoda kako bi se proverio uticaj novog rešenja na ostale radove. Grdelica je svedok da je svako menjao projekat, samo ne CIP-a koji ga je izradio.
 
@AcaDorćol... hvala na "slikovitom" opisu :laugh:

Što se tiče čišćenja Vesićevih "crta", kada malo bolje razmislim, ja ne bih propisao "štangle" već čistače sa vodom pod pritiskom i brezove metle...
Ali, sve je pesaku, tako da pitanje koliko je to sa mlazom vode pametno...

Ovo za ugao pada cevi ispod trga je i meni odmah bilo palo na pamet. Možda su predvideli razliku pritisaka?
 
ttbgd":9t806lc9 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661556#p661556 je napisao(la):
Hromi Daba » Sre Sep 18, 2019 6:44 pm[/url]":9t806lc9] Sekretarijat za saobraćaj menja uslove, odgovorni projektant radi elaborat u kome daje ovo novo rešenje. To onda znači da je i ovo rešenje radio cip.

Послато са Redmi Note 4 помоћу Тапатока

Nigde nismo videli da je CIP radio izmene (elaborat). Radio sam na dosta projekata gde je CIP bio projektant, i mogu vam reći da su vrlo tvrdi po pitanju izmene projekata. Sitnije izmene i hoće da odrade, ali ovako krupne vrlo, vrlo teško. Svaka izmena kod njih mora da prođe više zavoda kako bi se proverio uticaj novog rešenja na ostale radove. Grdelica je svedok da je svako menjao projekat, samo ne CIP-a koji ga je izradio.
Evo ovde piše
0fe8e1b2dc1ea3b5dc62f1f27762e5c0.jpg


Послато са Redmi Note 4 помоћу Тапатока
 
Јуче касније поподне се појавио самоходни аутоматски чистач у делу око Споменика. Да ли је после ишао даље, и да ли може да чисти око клупа, не знам, тамо због светлих плоча и некултуре стварно ружно изгледа:















Нико није приметио овај изгребан стуб откако је постављен, чак ни за отварање Трга нису премазали оштећење:



У Чика Љубиној је и даље светиљка искривљена, коцке и плоче на неколико места поремећене и извађене:




Ево, и ја да потврдим, јер сам много пута прошао Тргом током поплочавања, добро запажам и имам много слика - нема ни говора да коцке нису целе од камена.
Иначе, ово што се догодило с њима је толики скандал да је МОРАО неко истог дана да добије отказ, поднесе оставку, одговара ... Две недеље по окончаном послу коловоз изгледа као тенковско вежбалиште.
Али, и Славија је недовршена и у лошем стању, и шеталиште у БнВ, и Карађорђева ...:







Рекао бих да стаза за слепе иде преблизу надстрешници:




 
Vrh