Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Jeste ali voli omladina da sara po knezu pola ih nezna ni ko je na konju
 
Pa pogledajte:

Očišćeni mermerni postament i do sjaja uglancana slova


i on

Pogledajte prilog 1
Sreća što nemam krupni plan lica sa druge strane.
 
Ovo za sad jako lepo izgleda. I sam spomenik i to kako se uklapa u novi pločnik i ambijent. Samo da se sve do kraja i pedantno odradi, to je ono najbitnije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617759#p617759:1ipthbhp je napisao(la):
Wuxa » Sub Apr 20, 2019 10:43 am[/url]":1ipthbhp]Cekajte, zapisace oni opet taj spomenik.
Ne samo da će klinci zapisati ovaj postament, nego će i kučići "Beograđana" zapišati ovaj spomenik. Sve je to u duhu "urbanog" turbo-folk stanja u društvu.
 
Samo da ga ne išaraju opet. Sve mogu donekle da razumem, ali da neko oblepi i išara taj spomenik ne razumem.
 
Duboki iskop u Makedonskoj,nešto su brzo ovo tamponirali.Behaton i stubići nadam se idu na drugo mesto.
86ee4a4f87249d7551c5654fad1416c0.jpg
9edce66a5aa5daba23cd34de9cdd1558.jpg
92c79125eb3861fe176fa082d3e4a007.jpg
59982cf531a7f274dd762c4482277824.jpg
0b8e0d3f402eba3515c6cf64dae90ff2.jpg
eb116b03abc5eb2ef04092e727473695.jpg
11a8cf1be0537785ee7f65a141c03aa3.jpg


Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Lepo izgleda, ali ne mogu da ne nađem neku lošu stranu svega ovoga, pa to ti je.

Prvo neko okupljanje gde je potrebna bina, eto kamiona-teškaša i ploče rip.
 
Videćemo kada ga otvore kako će sa saobraćajem funkcionisati, za sada, evo jednog interesantnog poređenja iz dva različita perioda.

Sve što je u kadru - renovirano je.
 
Uključena je dekorativna rasveta pre neki dan na zgradi Jugoexporta. Izgleda fenomenalno, i odlično zaokružuje trg - samo staklenac da smaknu i na konju smo. I da uhapse ove što oblepljuju grad oglasima
 
Prošli put sam spomenuo da će posle čišćenja mermera postolja spomenika Knezu Mihailu kontrast između decenijama zapuštene statue i uglancane beline ispod nje postati preveliki. Pa će naša nebriga prema nasleđu postati previše očigledna čak i turistima koji očekuju "starine". Ali bez dobrih fotografija. Sad sam se potrudio i oko toga pošto je nažalost došlo vreme da reči bez slike obično malo vrede. Pogledajte u kakvom je tragičnom stanju spomenik.

Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 1
Bronza bukvalno plače za čišćenjem.

Pogledajte prilog 2
Tek sam sada video koliko je spomenik prebogat izuzetnim detaljima koji bi se posle čišćenja i uz odgovarajuće spot osvetljenje i senke mogli suptilno naglasiti.

Pogledajte prilog 4

A ipak ... to sada izgleda ovako

Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Zombi, Njegovo Transilvanijsko Veličanstvo Vampir, undead. To nam je Knez na centralnom trgu grada ... ali stvarno ... vrlo je teško izbeći filmske asocijacije.
 
Patina nije "prljavstina", tako da se ne uklanja. Naprotiv, znak je starosti i vrdnosti spomenika. Neki je cak "vestacki" dodaju hemijskim putem da bi statua izgledala starije. Patina je inace zastitni sloj.

Archduke Albrecht in Vienna, Austria:
stock-photo-albrecht-monument-in-vienna-austria-173867414.jpg

Archduke Charles Of Austria:
med_Archduke-Charles-of-Austria-Bronze-Horse-Statue-in-Front-of-the-Hofburg-Imperial-Palace-in-Vienna-Austria-1418053845597.JPG

France Rouen: a bronze statue of Napoleon
3571432-france-rouen-a-bronze-statue-of-napoleon-riding-a-horse-decorate-one-of-the-main-squares-of-the-city.jpg

Opet Napoleon:
france-manche-cherbourg-place-napoleon-napoleons-square-equestrian-E2FPG6.jpg

Gete:
1.jpg



I tako dalje... besmisleno je dalje nabrajati. Nikom nije palo na pamet da 'ocisti" zeleni kip slobode.
 
Ima primjera i ciscenja cini mi se madjari takodje koranci imaju suprotan vid zastite da ostane boja bronze
 
Postoje različite vrste hemijskih promena površine bronze. Patina kao poželjni zaštini sloj bi trebalo da jednako obuhvati sve površine bronze izložene vazduhu, i gornje i donje. Međutim ovo je rastvaranje bronze u vodi, korozija, i to neravnomerna, pošto se lepo vide tragovi slivanja kiše koja bukvalno sa sobom odnosi delove spomenika, čim tragovi slivanja vode imaju ovako promenjenu boju. Sem toga, sada u kiši ima rastvorenih zagađenja koja su još agresivnija nego obična voda. Definitivno nam već mnoge decenije delovi spomenika i fini detalji polako nestaju zbog korozije i niko ništa ne preduzima. A što se više čeka biće sve skuplje i posledice će biti veće, a tek ćemo posle čišćenja videti koliko je površinskog sloja ustvari već uništeno. Ovako se to još ne vidi jer sloj ovih produkata oksidacije i drugih promena stoji kao zamena bronze koja je ispod njih već nestala ili je promenjena.

file.php


Ovde su navedeni neki neki detalji tog procesa.
https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00 ... ion-LR.pdf
 
ovo ce da se sigurno nekad ocisti. fakt je kao sto vidite slike iz drugih gradova, ovo svuda ima, i nazaloist cak kad se pocisti ce da se vrati
 
Ne nekad, nego mora stalno i da se čisti i potom ponovo zaštiti nekim zaštitnim sredstvom. A ne znam kad smo mi to uradili, ako smo ikada. Evo šta kažu:

HOW OFTEN SHOULD BRONZE BE MAINTAINED
CLEAN AND PROTECT AS OFTEN AS POSSIBLE

Bronze should be cleaned and protected as often as possible. Usually, frequency is decided upon based on how likely it is that the protective coating will be removed in its day to day life, whether it is oudoors or indoors and what vision the custodian has for that object.
...
With sculpture, a six monthly or annual visit is more common. Many sculptural items are on plinths meaning that the public does may not be able to touch them. This reduces damage significantly. Studies show that wax does begin to breakdown and stop being useful within a year and so an annual visit is absolutely minimum. If the sculpture is particularly visited by pigeons or overhung by trees then six monthly visits may be necessary as the degredation caused by leaves and guano will be much more significant and rapid.
https://antiquebronze.co.uk/how-often-s ... aintained/
U našem slučaju nije u pitanju 6 meseci, već uopšte nije nemoguće da je prošlo 137. godina.

Poenta je da je ovakvo stanje sramota za nas. Stotine hiljada turista posećuju grad, i svi OBAVEZNO slikaju upravo to, pretpostavljujući da skulptura na glavnom trgu u samom centru glavnog grada mora da ima centralnu simboličku ulogu, da nekako predstavlja ceo taj narod, inače je ne bi baš tu stavili. Ovakve slike putuju po celom svetu i nalaze se na svim sajtovima. Pa teško da želimo da baš OVO bude naša slika i predstava:

file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=618166#p618166:20i9fjx5 je napisao(la):
astrodule » Pon Apr 22, 2019 12:32 pm[/url]":20i9fjx5]Mislim da je zaista bezobrazluk da ovaj deo Trga i dalje nije otvoren.


file.php


a zasto to mislis?

radovi nisu gotovi, druga strana treba tek da se dogura, a gomila ljudi bi sigurno ove ploce i stalno malo pomerila.
a ovi restorani bi otvorili baste a ljudi sve isprljali. tako da bi jedan deo kad se ovo otvara izgledao vec mnogo striji nego drugi deo.
 
Dok genijalci završe ostatak platoa, taj deo tu će zaista i izgledati mnogo starije nego drugi. Jedno godinu dana stariji...
 
@Zuma, nije u pitanju aero zagadjenje, nego hemijski sastav pticijeg izmeta (amonijak) kojeg kisa razliva po skulpturi. Amonijak je agresivan i ubrzava patiniranje. Patina kod bronze stvara povrsinski zastitni sloj i zaustavlja dalje propadanje. Naravno da je moguce ocistiti, Amerikanci pogotovo vole da ciste, dok su Evropljani u fazonu da ne diraju. Kad skidas patinu, uklanjas i deo skupture. Kod Geteove skulpture, patina je ukonjena samo sa lica, dok ostatak skulpture je ostao zelen. Stava sam da je bolje da sad ne diraju, jer plasim se da bi samo stetu naneli.
 
Koliko sam ja razumeo iz ono malo čitanja o tome, amonijak je samo najagresivniji. Golubova bar imamo dovoljno. Međutim korozivan je i čitav niz drugih stvari. Zagađenja rastvorena u kiši koja je čine kiselom, ili i sasvim obična i čista voda. Pa zavisi i od sastava bronze, itd. Takođe, patina ne štiti 100%. Oštećenje je samo pitanje vremena, a zaštita pitanje važnosti skulpture. A pošto mi naše izgleda "u principu" ne čistimo i još manje štitimo, a od ove je teško naći, ako ne važniju ono bar vidljiviju i stariju, onda je krajnje vreme da se makar ona očisti i zaštiti pošto degradacija može postati i veoma vidljiva. Da ne spominjem estetski momenat i činjenicu da je lik već neprepoznatljiv. Jedino prava zaštita raznim metodama zaista pomaže. Naprimer ovako izgleda zaštićena bronzana skulptura. Doduše pitanje da li je bolje čekati neku drugu vlast ima smisla, ali ko zna kad to može biti i koliko je njeno stanje kritično. Ja nisam video bilo kakav izveštaj istraživanja o stanju javnih skulptura u Beogradu, ako je uopšte rađen.

view-of-the-bronze-statue-of-robert-burns-and-its-polished-peterhead-EA9MEX.jpg
 
Knežev spomenik očajno izgleda..Nema logike da u 21. veku zaštitu bronze zasnivamo na taloženju slojeva patine i da spomenici bilo gde u svetu izgledaju kao da je po njima nešto prosuto...
Mora da postoje neka hemijska sredstva kojima bi povremeno trebalo premazivati spomenik radi zaštite..Čišćenje s vremena na vreme se podrazumeva.
 
Vrh