Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572231#p572231:3my7d7hj je napisao(la):
relja » 04 Окт 2018 08:58 pm[/url]":3my7d7hj]Istovermeno i obaveza (prihvaćena bez problema :) ) i urbanistička potreba (a urbanizam je mogao da se prilagodi, da se to želelo), i kao treća stvar, koja objašnjava što niko nije za njom žalio, nije je nacrtao, fotografisao... - mrzeli su je.

Мрзели или не мрзели, неко би је фотографисао или скицирао макар да је то био објекат, битан за било шта и било коме. Барем би неки путописац направио скицу, постојала би нека литографија, макар нешто - било шта.

Да је тај објекат био толико битан како Зума представља, било би више трагова о томе како је изгледала од ове једне, бедне скице ... "главни" и "најважнији" улаз у град ... само једна скица?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572250#p572250:1dbm03vf je napisao(la):
bair » 04 Oct 2018 10:23 pm[/url]":1dbm03vf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572221#p572221:1dbm03vf je napisao(la):
relja » Čet Okt 04, 2018 9:31 pm[/url]":1dbm03vf]Ali - nisu to uradili sa Stambol kapijom, nisu je želeli kao spomenik, napravili su plan kojim se ona, taj Zumin famozni "ulaz u grad" ruši do temelja i okolina uređuje kao da taj "jako bitan objekat" nikada nije postojao.
Zar to nije očigledno?

Budimo realni, ranije generacije bas i nisu bile sklone cuvanju starih objekata, nezavisno od toga kakav su odnos imali prema njima.

Par primera:

Jevremov konak u Sapcu. Mozda i najznacajniji objekat u Sapcu prve polovine XIX veka. I danas se Sapcani kurce prvim klavirom, prvim ovim, prvim onim... Zgrada u kojoj se sve to nalazilo je srusena pre stotinak godina bez ijednog razumnog razloga. Na tom mestu je stajala rupa narednih 50-ak godina.

19210114-_copy-300x225.jpg


Ili grad Zrnov (kad je vec ubacen spomenik neznanom junaku na fotku gore). Tesko da su ljudi u to vreme imali neke lose asocijacije na njega a dignut je u vazduh bez ijedne reci protiv.

Realno, ne mogu da sporim da je takav bio odnos...

Svaki slučaj treba gledati zasebno, to stalno ponavljam.
Ali opet, kada se stvari malo drugacije postave:
- Žrnov - imamo sačuvane slike i fotografije. A za njega je lično kralj odlučuo da se ruši, tako da...
- Jevremov konak - ne znam o čemu se radi, ali ga ljudi ipak pamte, ipak je zabeležen

Mi imamo fotogradije, skice, ulja na platnu... npr. srušenih beogradski džamija. Ali za ovu kapiju nemamo ama baš ništa, ostalo zapamćeno samo ime zbog nabijana na kolac, zbog Vase Čarapića i zbog dve kapije sa istim imenom u tvrđavi. Iako je Beograd bio fotografisan u periodu pred rušenje ove kapije, kao da ta preuveličana "glavna kapija grada" zapravo nije bila nešto posebno bitna.
Kao i bilo koji trag istorije jeste ona bitna istoričarima i arheolozima (da samog sebe ispravim) ali dalje od toga - žao mi je, nije.
 
Jevremov konak u sabcu srusili da se dodvore kralju petru a on kad je dosao prvo trazio da vidik konak bio prilicno ljut sto je srusen
 
Можда негде и постоји нека скица. Било како било капије више нема, засигурно би била занимљива данас као реликт оних времена. Ја мислим да се на тргу много више треба позабавити саобраћајним решењем, а ту пре свега мислим на "продужетак" Коларчеве у њеној оси право до данашње окретнице 27, ако ће већ Васину да претворе у зону успореног саобраћаја и без аутобуса и тролејбуса, са евентуалним трамвајем.
 
Postoji garant u nekoj arhivi u Beču plan iz vremena izgradnje, ali ga treba potražiti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572278#p572278:1yb5hf5f je napisao(la):
stf » 05 Oct 2018 07:43 am[/url]":1yb5hf5f]
Мрзели или не мрзели, неко би је фотографисао или скицирао макар да је то био објекат, битан за било шта и било коме. Барем би неки путописац направио скицу, постојала би нека литографија, макар нешто - било шта.

Да је тај објекат био толико битан како Зума представља, било би више трагова о томе како је изгледала од ове једне, бедне скице ... "главни" и "најважнији" улаз у град ... само једна скица?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572307#p572307:1yb5hf5f je napisao(la):
relja » 05 Oct 2018 11:40 am[/url]":1yb5hf5f]
Mi imamo fotogradije, skice, ulja na platnu... npr. srušenih beogradski džamija. Ali za ovu kapiju nemamo ama baš ništa, ostalo zapamćeno samo ime zbog nabijana na kolac, zbog Vase Čarapića i zbog dve kapije sa istim imenom u tvrđavi. Iako je Beograd bio fotografisan u periodu pred rušenje ove kapije, kao da ta preuveličana "glavna kapija grada" zapravo nije bila nešto posebno bitna.
Kao i bilo koji trag istorije jeste ona bitna istoričarima i arheolozima (da samog sebe ispravim) ali dalje od toga - žao mi je, nije.
Ni ovaj argument nije tačan.

Postoje slike slikara Anastasa Jovanovića, Stevana Todorovića i čuvenog pesnika i slikara Đure Jakšića. Dok je Milan Milićević je ostavio veoma detaljan opis koji sam citirao. Dakle, BILO JE više predstava kapije.

Što se tiče novina u to vreme u Beogradu je izlazio jedan jedini ilustrovani časopis, a slike za novine nije bilo baš trivijalno ni jeftino praviti.

Sem toga, to je bilo vreme euforije neposredno pre odlaska poslednjih Turaka iz Beograda i prvog urbanističkog plana koji je trebao da taj ružni Turski Beograd najzad pretvori u Evropsku prestonicu, pa se na SVE staro uglavnom gledalo sa blagim prezirom, kao na odavno preživelo, zaostalo i beskorisno, samo nasleđe duge "Azijatske" okupacije koga se treba što pre osloboditi. To ne mora da znači da su to nešto smatrali simbolom stradanja, ili čak samo neprijatnim, nego se prosto tada nije videla nikakva naročita vrednost u ostacima Turskog perioda. Dakle, običan pečat atmosfere i shvatanja tog vremena koji ne mora da znači ništa više od toga.

Prvi svemu tome dakle kapija ipak JESTE bila slikana i predstavljana bar tri puta, pa je pravo pitanje koliko ima toga Turskog što je tada bilo slikano VIŠE od toga?
 
Nije me bilo par dana (greh) pa se sit ismejah, naravno onoj fotomontazi i bugarima... savrseno :) (like)

Pomislih na trenutak, zamislite da je nikada nismo srusili ? Danas bi bila pola u grafitima, odvaljivao bi se svaki moguci komadic za uspomenu, dao Bog neke zahvalne kosine da je uglacaju ovi sa skejtovima i rolerima, obavezno dekorisanje za novu godinu i u prolazu idealno za kiosk ili stand sa pljeskavicama, tamnan da zakloni od kise. Konstantna kuknjava za onim sto smo izgubili i jos veca nebriga o onome što je preteklo. Klasika.

Neprobojno staklo, adekvatan znak, mozda neki QR kod ili povremeno hologram da se pusta, sto bi turistima bilo zanimljivo i ćao, zdravo.
 
Đura Jaksić, Bakljada na Stambol kapiji, 1859., Narodni muzej

 
Што се тиче фортификација у Београду, боље да се сва средства и труд усмере на сређивање Београдске тврђаве, да се склоне скеле, ограде и натписи опасност од рушења.
Иначе слажем се да би град изгледао занимљиво да су сачувана капије и зидине, шта више имали би смо скроз другачији град.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572327#p572327:3dhbfq3b je napisao(la):
Zuma » 05 Oct 2018 12:17 pm[/url]":3dhbfq3b]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572278#p572278:3dhbfq3b je napisao(la):
stf » 05 Oct 2018 07:43 am[/url]":3dhbfq3b]
Мрзели или не мрзели, неко би је фотографисао или скицирао макар да је то био објекат, битан за било шта и било коме. Барем би неки путописац направио скицу, постојала би нека литографија, макар нешто - било шта.

Да је тај објекат био толико битан како Зума представља, било би више трагова о томе како је изгледала од ове једне, бедне скице ... "главни" и "најважнији" улаз у град ... само једна скица?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572307#p572307:3dhbfq3b je napisao(la):
relja » 05 Oct 2018 11:40 am[/url]":3dhbfq3b]
Mi imamo fotogradije, skice, ulja na platnu... npr. srušenih beogradski džamija. Ali za ovu kapiju nemamo ama baš ništa, ostalo zapamćeno samo ime zbog nabijana na kolac, zbog Vase Čarapića i zbog dve kapije sa istim imenom u tvrđavi. Iako je Beograd bio fotografisan u periodu pred rušenje ove kapije, kao da ta preuveličana "glavna kapija grada" zapravo nije bila nešto posebno bitna.
Kao i bilo koji trag istorije jeste ona bitna istoričarima i arheolozima (da samog sebe ispravim) ali dalje od toga - žao mi je, nije.
Ni ovaj argument nije tačan.

Postoje slike slikara Anastasa Jovanovića, Stevana Todorovića i čuvenog pesnika i slikara Đure Jakšića. Dok je Milan Milićević je ostavio veoma detaljan opis koji sam citirao. Dakle, BILO JE više predstava kapije.

Što se tiče novina u to vreme u Beogradu je izlazio jedan jedini ilustrovani časopis, a slike za novine nije bilo baš trivijalno ni jeftino praviti.

Sem toga, to je bilo vreme euforije neposredno pre odlaska poslednjih Turaka iz Beograda i prvog urbanističkog plana koji je trebao da taj ružni Turski Beograd najzad pretvori u Evropsku prestonicu, pa se na SVE staro uglavnom gledalo sa blagim prezirom, kao na odavno preživelo, zaostalo i beskorisno, samo nasleđe duge "Azijatske" okupacije koga se treba što pre osloboditi. To ne mora da znači da su to nešto smatrali simbolom stradanja, ili čak samo neprijatnim, nego se prosto tada nije videla nikakva naročita vrednost u ostacima Turskog perioda. Dakle, običan pečat atmosfere i shvatanja tog vremena koji ne mora da znači ništa više od toga.

Prvi svemu tome dakle kapija ipak JESTE bila slikana i predstavljana bar tri puta, pa je pravo pitanje koliko ima toga Turskog što je tada bilo slikano VIŠE od toga?

To je opet sve tvoja konstrukcija.
I daj te druge slike.
Ova Djure Jaksica baš prikazuje Stambol kapiju :) , baš se potrudio da je naslika kako je kapija izgledala :)
 
Pošto smo utvrdili da Srbi nabijeni na kolac nisu izlagani pored kapije i mosta, nego dalje, duž puta ka Terazijama, naleteo sam i na podatak da ni borbe za oslobađanje Beograda 1806. u kojima je poginuo Vasa Čarapić, ustvari nisu bile naročito intenzivne i krvave, pa i ta bitka nije dobar kandidat za tobožnju zloglasnost Stambol kapije zbog koje je čak i danas ne bi trebalo izlagati. Ako je tokom svog vremena i na svim mestima tokom oslobađanja Beograda poginulo samo 50 ljudi, koliko je poginulo baš na Stambol kapiji, i zašto bi uostalom iko napadao baš najtvrđu tačku odbrane a ne recimo slabe tačke drvenih palisada po ogromnom obodu Beograda?


https://www.researchgate.net/publicatio ... n_Belgrade
 
Zuma sta ono ti pokusavas da odbranis ovdje zaboravih...
 
Zuma, izabrao si veoma čudne puteve da bi odbranio svoje stavove ...
 
Zuma hoće da kaže da je Kapija uklonjena zato što je to bila međunarodna obaveza, NEVEZANO za to da li je bila voljena ili ne od strane srpskog naroda.
 
ма да се одма' сазида већа и старија и крај приче. ако смета позориште, нека се и оно сруши и сазида лепше и старије на другом месту

а онако успут, ова тема је к'о сапуница, баш забавна за читање
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572348#p572348:20ohq1se je napisao(la):
direktor » 05 Oct 2018 01:12 pm[/url]":20ohq1se]Zuma sta ono ti pokusavas da odbranis ovdje zaboravih...
U početku je jedan broj ljudi na Beobuildu smatrao da je Stambol kapija tobože bila zloglasni simbol stradanja pod Turcima, da je tada srušena baš zbog toga, i da mi danas treba da "poštujemo njihovu odluku" tako što ćemo zatrpati ostatke i obeležiti ih samo nekom plaketom na obližnjem zidu, bez ičeg drugog. Pokušavam da pokažem koliko je to pogrešno. I faktografski i urbanistički i turistički i u pogledu kulturnih vrednosti.
 
а онако успут, ова тема је к'о сапуница, баш забавна за читање

Iiihhh, da je ova jedina tema koja je zabavna... :mrgreen: :lool:

Inače, generalno, ima logike u većini stavki u Zuminom razmišljanju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572079#p572079:1aypmvd5 je napisao(la):
astrodule » 04 Окт 2018, 14:05[/url]":1aypmvd5]Verujem da bi neki želeli da se ta kapija rekonstruiše na originalnom mestu. Što se mene tiče, može rekonstrukcija, ali na mestu Staklenca ili ispred.

хмм, не, сувише је то велики објекат да би се то нешто урадило. по мени се треба одлучити између два решења: бечко решење, где ће бити уцртана капија куда је ишла (ако се уопште то и зна) или као испред Рајићеве, да се застакли, да могу да се виде темељи и све што је ископано
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572355#p572355:324pub60 je napisao(la):
Vladivoje » 05 Окт 2018, 14:32[/url]":324pub60]
а онако успут, ова тема је к'о сапуница, баш забавна за читање

Iiihhh, da je ova jedina tema koja je zabavna... :mrgreen: :lool:

остале теме нису забавне, али су сапунице. у ствари више ријалити јер се своди на неконструктивне свађе, псовање, личне нападе и политичке пљувачине. овде заиста има интересантних ствари и дискусија је на далеко бољем нивоу
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572354#p572354:20alljbv je napisao(la):
Zuma » 05 Oct 2018 01:31 pm[/url]":20alljbv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572348#p572348:20alljbv je napisao(la):
direktor » 05 Oct 2018 01:12 pm[/url]":20alljbv]Zuma sta ono ti pokusavas da odbranis ovdje zaboravih...
U početku je jedan broj ljudi na Beobuildu smatrao da je Stambol kapija tobože bila zloglasni simbol stradanja pod Turcima, da je tada srušena baš zbog toga, i da mi danas treba da "poštujemo njihovu odluku" tako što ćemo zatrpati ostatke i obeležiti ih samo nekom plaketom na obližnjem zidu, bez ičeg drugog. Pokušavam da pokažem koliko je to pogrešno. I faktografski i urbanistički i turistički i u pogledu kulturnih vrednosti.

Pa ideš dotle da tražiš argumente poput ulja na platnu na kojem se kapija zapravo i ne vidi, i lične statvove pojedinaca iz literature predstavljaš kao konačne i neoborive.
Nategnuta ti je tvrdnja.

Vidi, Zuma, kao što ti do obožavanja poštuješ tu srušenu kapiju njene ostatke i šta sve već i antikvarne stvari uopšte, tako i ja i još neki ovde poštujemo stavove i odluke predaka.
Meni taj objekat ne znači ništa, a oni mi znače mnogo, kod tebe je obrnuto. I nikada se nećemo složiti.
Ali, ja sam svakako u prednosti zato što ti imaš Vesića na svojoj strani :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572345#p572345:2vxzz68b je napisao(la):
Zuma » 05 Окт 2018 01:00 pm[/url]":2vxzz68b]Pošto smo utvrdili da Srbi nabijeni na kolac nisu izlagani pored kapije i mosta, nego dalje, duž puta ka Terazijama.

Оћеш да мериш у метрима? Центиметрима? Колико то ТАЧНО центиметара је потребно од капије до првог на колац набијеног Србина да би капија била злогласна? 120? 468? 761? 1560?

Поента приче је да је капија први објекат града који се видео после Срба набијених на колац. Или прво што видиш после капије, кад изађеш из града, били су Срби набијени на колац. Зато се тај злочин и повезује са том капијом а не са кулом Небојша, Сахат кулом или Воденом капијом ....

Уосталом, да је све то српска митоманија и историјска лаж, како покушаваш морбидно да представиш, опет остаје чињеница да је та капија тотално небитан историјски објекат који нема ниједан разлог да му се посвети претерана пажња на главном градском тргу .... као контрааргумент и доказ поставиш уметничко дело које сем имена, нема никаквих назнака објекта о коме се ради. Насликана сцена може да буде било где јер је за саму сцену објекат небитан. Ђура Јакшић је те елементе слике највероватније измислио из главе. Ето, толико је капија била битна.

На крају крајева, заиста немам ништа против да се позиција капије обележи као на примеру из Беча. Али далеко сведеније од тога. Примера ради, ако се трг поплочава плочама великих димензија, контура саме капије се може "исцртати" коцкама попут оних из Кнез Михаилове. И то само зато да би се стекао утисак о величини некадашњег града у односу на данашњи.

Стакла су потпуно непотребна јер заиста нема шта вредно да се види. Гомила неког небитног камења без икакве значајније форме.
 
Pa jbt, o tome sve vreme i pričamo - predstavljanje lokacije drugačijim popločavanjem (može i druga nijansa, tekstura kamena - šta god), koje bi bilo estetski i saobraćajno nenametljivo, uz eventualno ostavljanje par staklenih prozora. Barem većina nas ovde ne traži ništa više od toga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572362#p572362:gn4q3lwn je napisao(la):
relja » 05 Oct 2018 01:59 pm[/url]":gn4q3lwn]
Pa ideš dotle da tražiš argumente poput ulja na platnu na kojem se kapija zapravo i ne vidi, i lične statvove pojedinaca iz literature predstavljaš kao konačne i neoborive. Nategnuta ti je tvrdnja.

Vidi, Zuma, kao što ti do obožavanja poštuješ tu srušenu kapiju njene ostatke i šta sve već i antikvarne stvari uopšte, tako i ja i još neki ovde poštujemo stavove i odluke predaka.
Meni taj objekat ne znači ništa, a oni mi znače mnogo, kod tebe je obrnuto. I nikada se nećemo složiti.
Ali, ja sam svakako u prednosti zato što ti imaš Vesića na svojoj strani :D
Ali mi NE ZNAMO sigurno da je bila simbol stradanja i posebno zloglasna! A pri tome sigurno znamo odluke konferencije u Kanlidži i činjenicu da se ogromna stara kapija našla na sred važne ulice nove regulacije grada. Pa je nejasno kako je moja tvrdnja "nategnuta", a vaša nije, kad faktografija kaže da je obrnuto? Ovakve mitologizacije bez čvrstih osnova mi smetaju zato što nam je takvo razmišljanje do sada previše zla nanelo.
 
Vesić potvrdio da je Zavod za zaštitu spomenika utvrdio da je reč o Stambol kapiji. Biće vršeno dalje kopanje, sve će biti zastakljeno, a zbog toga će se raditi novi projekat rekonstrukcije Trga republike.
 
Vrh