U ŠTA NAM SE PRETVARA CENTAR GRADA Olupani kontejneri, rupe na trotoarima, smeće po ulicama...
Niko ne voli prljav grad, ali mnogi se ne libe da ga sačuvaju i da ga ne prljaju. Zbog toga centar grada sve više izgleda kao ruina umesto lepog mesta za ponos i Beograđana i njegovih gostiju.
Čitaoci "Blica" u poslednje vreme posebno su nezadovoljni centralnim ulicama koje su sve više zatrpane smećem. Pored smeća, sve je teže zaobići i rupe na putu kojima koračaju prolaznici.
- Centar grada liči nam na sve, samo ne na grad o kome se brinu građani i komunalne službe - kaže Tamara Čavdar jedna od čitateljki Blica koja nam se javila izrevoltirana izgledom prestonice.
Centralna gradska zona pretrpana je smećem o čemu smo pisali prethodnih dana.
- Niko se ne uzbuđuje zbog toga na šta liči pešačka zona koja obuhvata ulice Kneza Mihaila, Rajićevu, 1.300 kaplara, a najgoreg izgleda Čika Ljubina. Ploče koje su postavljene pre nekoliko godina, vire iz podloge kao krokodili i vrebaju pešake. Zatim ulice Dorćola: Simina, Dobračina, Knjeginje Ljubice, Jevremova, Jovanova, Kralja Petra i ostale. Osim što su ploče kojima je zamenjen asfalt, oštećene ili nestale iz ležišta, trotoarima ne možete proći, a da ne ugazite u "minuli rad" kućnih ljubimaca - opisuje čitateljka Tamara Čavdar.
Uz tekst o lošem stanju gradskih zona, čitateljka nam je poslala i fotografije. U lošem stanju je i Kosančićev venac, ambijentalna celina kojoj pripadaju ulice Zadarska, Srebrnička i Fruškogorska.
- Tu se nalazi plac na kome je nekada bila zgrada Narodne biblioteke Srbije, srušene u bombardovanju 1941. Plac je zapušten, obrasao korovom, ograda zarasla, pa su prolaznici otkrili javni WC pored nje. Dva podzemna kontejnera su sa potpuno odvaljenim nadzemnim delom, tako da nikada nisi siguran sa koje strane se nalazi otvor za ubacivanje đubreta. Trotoari u ovim ulicama nisu obnavljani od kako se završio II svetski rat. Znači 70 godina. Opština je pre 7-8 godina obnovila fasade na 4 zgrade i to je sve. Mi nemamo ni daljinsko grejanje, da ne pominjem zastarelu kanalizaciju i vodovod. Svakoga dana pukne neka vodovodna cev. Bitno je da pripadamo I zoni za naplatu poreza. Još da pomenem ulicu Maršala Birjuzova u kojoj je takođe izvršena zamena asfalta pločama. Na nekoliko mesta one su kao klackalice. Pala sam dva puta i dobro se povredila, a obližnji prodavac mi je rekao da nema dana da neko ne padne. Žalosno - zaključuje čitateljka Tamara Čavdar.