Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

rasho62":3is0zf4l je napisao(la):
Отуд, одовуд, како год потјераш дођеш до закључка да ова локација никада и није планирана да буде централни градски трг.
Поједох се жив зашто је загребачки трг већи и уређенији од овог нашег јадничка, копилета.
Земља му кости избацила ко је ово овако накарадно смислио и урадио.
Црко дабогда по други пут!


Рашо, за овакав "облик" трга су криви Лер, Геринг и немачки пилоти.
Пре немачког бомбардовања трг је обухватао само мањи део око кнежевог споменика, а данашња површина око споменика Нушићу и она испред КЦБ-а су биле попуњене приземним и једноспратним зградама.
 
Ма све више стичем утисак да овде ( БГД, па и шире) скоро ништа није рађено плански а и оно што је планирано на крају је испало другачије.
 
Ма јесте рађено плански, али не у континуитету.
Бог те пита како би неке целине данас изгледале да нас је рат заобишао.
Нпр. имамо тему "Два краља". Ја сам убеђех да није било рата да би до 1942 потез од Албаније до Славије био попуњен зградама исте спратности, да би око срушене недићеве зграде у Немањиној никло још неколико сличних, да би Карађорђева била попуњена, а не керзуба као данас...

Овде су се дешавали велики ломови, као ретко где, а улице Београда су најбоље сведочанство тога.
 
Pa ja mislim da nije unistena sve dok ta nadogradnja sa crvenim crepovima moze da se srusi! To ce se i desiti kada jednog dana staklenac bude dosao na red, mada je pitanje da li te zanimljive zgradice treba da ostanu tu ili da se zrtvuju za siri trg.
Primecujem sada da bioskop Balkan ima trecu stranu fasade sa okvirima za prozore okrenutu ka ovom uskom prolazu izmedju zgrada, sto znaci da bi bioskop mogao da ostane da stoji sam.


relja":ifybb1h8 je napisao(la):
Zar ne može srednje rešenje?
Srušiti staklenac i unutar njegovih sadašnjih gabarita zidati zgrade (bolje nego jednu zgradu) koje će činiti obod trga?

Ova Igorova ideja deluje privlačno na prvi pogled, ali nekako mi baš i ne ide: dobija se veliki, prostran trg, Narodno pozorište je orijentisano na sasvim drugu stranu (bočnom stranom je okrenuta ka tom novom velikom trgu), a ove zgrade u Braće Jugovića, koje bi izbile u prvi plan, nemaju neke reprezentativne fasade, bar ne u rangu velikog trga koji bi se dobio.

Ako nesto treba da se pravi na mestu staklenca onda bolje da bude jedna veca zgrada sa jednom javnom namenom, a ne dve zgrade ili tri male zgrade pa da privatnici prave sebi stanove i otvaraju butike.

Narodno pozoriste je nadogradjeno sa ovim staklenim delom pozadi, ranije je bio manji, kompaktniji i na 'sredini' trga, imao je lepu fasadu i ulaz sa te pozadineske strane.

U prilog toga stavljam zexlandovu montazu trga sa mojom doradom platoa iza pozorista;
35lg8jc.jpg


Zgrade u Brace Jugovica su meni zanimljive jer takodje predstavljaju stil jedne epohe. Veoma su slicne tako da mu dodju nesto kao zgrade bliznakinje. Problem je sto su ovoj renoviranoj stavili krov i sto su obe stambene zgrade.

Jos samo da dodam da pored staklenca sledeca zgrada koja bode oci svojim oblikom i velicinom je ovo cudo:
https://www.google.rs/maps/@44.8163...m4!1e1!3m2!1sFvK7OKHZ16BeIDllYbiAJg!2e0?hl=sr
 
rasho62":262dopuk je napisao(la):
Отуд, одовуд, како год потјераш дођеш до закључка да ова локација никада и није планирана да буде централни градски трг.
Поједох се жив зашто је загребачки трг већи и уређенији од овог нашег јадничка, копилета.
Земља му кости избацила ко је ово овако накарадно смислио и урадио.
Црко дабогда по други пут!
Kompleksi su čudo...

Ako bi se rušile sve te zgrade onda bi trebalo izmestiti i ovu autobusku "okretnicu". Čekaj u stvari ja bih tu okretnicu u svakom slučaju maknuo sa trenutnog mesta i ukinuo to parče ulice. Time bi se dobila jedna zelena celina za pešake sa eventualno nekom novom fontanom da oplemeni prostor. Moram priznati da doduše nisam analizirao uticaj i mogućnosti izeštanja iste.
 
Drakche":1ak11i5l je napisao(la):
Pa ja mislim da nije unistena sve dok ta nadogradnja sa crvenim crepovima moze da se srusi! To ce se i desiti kada jednog dana staklenac bude dosao na red, mada je pitanje da li te zanimljive zgradice treba da ostanu tu ili da se zrtvuju za siri trg.
Primecujem sada da bioskop Balkan ima trecu stranu fasade sa okvirima za prozore okrenutu ka ovom uskom prolazu izmedju zgrada, sto znaci da bi bioskop mogao da ostane da stoji sam.


relja":1ak11i5l je napisao(la):
Zar ne može srednje rešenje?
Srušiti staklenac i unutar njegovih sadašnjih gabarita zidati zgrade (bolje nego jednu zgradu) koje će činiti obod trga?

Ova Igorova ideja deluje privlačno na prvi pogled, ali nekako mi baš i ne ide: dobija se veliki, prostran trg, Narodno pozorište je orijentisano na sasvim drugu stranu (bočnom stranom je okrenuta ka tom novom velikom trgu), a ove zgrade u Braće Jugovića, koje bi izbile u prvi plan, nemaju neke reprezentativne fasade, bar ne u rangu velikog trga koji bi se dobio.

Ako nesto treba da se pravi na mestu staklenca onda bolje da bude jedna veca zgrada sa jednom javnom namenom, a ne dve zgrade ili tri male zgrade pa da privatnici prave sebi stanove i otvaraju butike.

Narodno pozoriste je nadogradjeno sa ovim staklenim delom pozadi, ranije je bio manji, kompaktniji i na 'sredini' trga, imao je lepu fasadu i ulaz sa te pozadineske strane.

U prilog toga stavljam zexlandovu montazu trga sa mojom doradom platoa iza pozorista;
35lg8jc.jpg


Zgrade u Brace Jugovica su meni zanimljive jer takodje predstavljaju stil jedne epohe. Veoma su slicne tako da mu dodju nesto kao zgrade bliznakinje. Problem je sto su ovoj renoviranoj stavili krov i sto su obe stambene zgrade.

Jos samo da dodam da pored staklenca sledeca zgrada koja bode oci svojim oblikom i velicinom je ovo cudo:
https://www.google.rs/maps/@44.8163...m4!1e1!3m2!1sFvK7OKHZ16BeIDllYbiAJg!2e0?hl=sr


Narodno pozorište je prošireno sve do Braće Jugovića, tako da je taj "plato" čista fikcija.
Deo pozorišta se sigurno neće rušiti, pa bi samim tim na taj evetualni veliki trg pozorište "gledalo" bočnom stranom i fasadom. A to je malo bez veze.

Ma može svašta da se tu uradi, dobro je da postoji više opcija.
 
Pa koliko je meni poznato glavna pozornica je smestena u prednjem delu zgrade (francuska br. 1), a u zadnjem - novijem delu je smesteno nesto drugo (francuska br. 3), ako se ne varam.
Mislim da je bocna fasada pozorista reperezentativna i da nije bezveze ako sa te strane gleda na trg.
Ovako je nekad izgledalo;

v3m9ll.jpg
 
Drakche":2o6ee5de je napisao(la):
Pa koliko je meni poznato glavna pozornica je smestena u prednjem delu zgrade (francuska br. 1), a u zadnjem - novijem delu je smesteno nesto drugo (francuska br. 3), ako se ne varam.
Mislim da je bocna fasada pozorista reperezentativna i da nije bezveze ako sa te strane gleda na trg.
Ovako je nekad izgledalo;

v3m9ll.jpg

"Нови задњи део" је повећао корисну површину позоришта за дупло, у њему се налазе службене и техничке просторије, као и сцена Раша Плаовић.

По мени ово није "репрезентативно" (данас, а не пре 70 година)
https://www.google.rs/maps/@44.817156,2 ... !2e0?hl=sr
 
Па позориште није проширено јер је то некоме био хир већ зато што им је требало простора а уколико се не варам и даље им је зграда мала.

Постоји опција да се изгради и градска галерија на тргу а да истовремено добијемо и скоро па у потпуности правилан "европски" трг:

Ево скице:
34zgcph.jpg
 
Pa nije bas tako posto galerija izlazi vise
trG-r-02.jpg
 
Најбитнија ствар за централне тргове јесу правилан облик истог, здања која формирају трг па тек онда сама уређеност трга а на последњем месту је величина. Трг Републике нема прелазну оцену ни по једној од тих ставки. Моје резмишљане иде у правцу да тамо ништа ни не треба рушити већ само доградити галерију.
untitled.jpg


untitled1.jpg


Дакле црвено је сами трг а плаво попречна оса која је нешто ужа и као таква нешто између равноправног дела трга и пешачког правца.

На ово зеленило заборавите. Можда се неки неће сложити али на централном тргу једне државе високом растињу и неким већим зеленим површинама ту једноставно није место, посебно не јер се ради о мањем тргу и импровизованј зеленој површини без икакове поенте, историјске или естетске важности.

Овде је једини проблем лучна зграда која "мота" ка македонској и која потпуно одудара од геометрије и кубуса осталих зграда на тргу. Но, и то се може визуелно средити уређењем и поплочавањем самог трга.
 
Ovo sti si predstavio se uklapa sa gradskom galerijom u tom slucaju bi trg dobio neku formu
 
relja":1jsbiw1u je napisao(la):
"Нови задњи део" је повећао корисну површину позоришта за дупло, у њему се налазе службене и техничке просторије, као и сцена Раша Плаовић.

По мени ово није "репрезентативно" (данас, а не пре 70 година)
https://www.google.rs/maps/@44.817156,2 ... !2e0?hl=sr

stf":1jsbiw1u je napisao(la):
Па позориште није проширено јер је то некоме био хир већ зато што им је требало простора а уколико се не варам и даље им је зграда мала.

Pa naravno da nije reprezentativno ovo danas sto je u staklu, barem ne za trg republike kakav zelimo da imamo, mislio sam na prednji stari deo zgrade pozorista, on jeste reprezentativan.

Znam da dogradnja pozorista nije uradjena bezveze, vec da je bilo potrebe (i jos uvek ima) za vise prostora. No, to samo znaci da je potrebna nova zgrada narodnog pozorista i opere, a da postojecu treba adaptirati prema planu buduceg zeljenog trga.
 
Иначе, тек сам скоро скапирао да је победнички рад за галерију радила моја колегиница са посла.

Свака јој част! :)
 
Pozdravi Nataliju i Bojanu ;)

Odlican je to projekat bio
 
Стварно јесте, смсилен, најбоље могуће позициониран и прикладно обликован. Баш ћу је питати за одређене детаље у вези пројекта. Нешто ми је већ рекла али сажећу то овијех дана у један пост.
 
dsc02439.jpg

oboreni ivicnjaci ispred staklenca nedostaje asfalt za cija kola su spustili ivcnjake
 
U nekoj daljoj buducnosti mozda.
Do tada mozemo da zamisljamo sta bi bilo kad bi...
Kao sredstvo za zamisljanje rusenja preporucujem sledece igracke:
1912116224f0a1ce472b2dadc399c741.jpg

4ba49128a727fdc788d6ba1852ab2758.jpg

b0333efd71aa0c5291f6a2738794bdc8.jpg
 
оваај, знам да већина људи овде би желела да се направи један спојени велики трг, али гледао сам данас мапу и слично и пало ми је на памет да би била штета да се протраћи потенцијалан облик дијаманта који овај део може да има па сам нацртао ово

untitled.png

l.png


сам Трг републике би могао да има класичан облик правоугаоника иако га ја нисам тако баш нацртао (тамо где је тамно плаво би могла да буде фонтана или башта или шта год) и визуелно би могао на неки начин да се уклопи са дијамант-тргом за кога би подно осветљење/стакло било довољно да се истакну ове линије и заличи озбиљно на дијамант а да буде прави плато. Када већ не можемо да имамо потпуно симетричан трг који обухвата оба дела онда бар да направимо два симетрична која су визуелно (или опет подним осветљењем или линијама) повезана са тим што ће један имати и клупе и баште/фонтану а други бити класичан плато за шетњу и окупљање.

Је л' баш глупа идеја?
 
direktor":1iklp4jg je napisao(la):

Prostor kod spomenika i prostor preko puta njega koji vizuelno ni malo nisu usklađeni, alit o nije bio problem kada je postojao ovaj kolovoz koji ih je delio. No, vidi se da se baš i nisu snašli da uklope kada su kolovoz ukinuli. :)

A ove bele ploče prvi put vidim i baš su mi super same po sebi, ali opet nemaju veze ni sa čime živim u okruženju, nisu imale tada niti bi imale sada?
 
MardiBum":3itsjxts je napisao(la):
оваај, знам да већина људи овде би желела да се направи један спојени велики трг, али гледао сам данас мапу и слично и пало ми је на памет да би била штета да се протраћи потенцијалан облик дијаманта који овај део може да има па сам нацртао ово

Је л' баш глупа идеја?

Pa onako :D
ali svi smo ih imali u pocetku na ovom forumu :wink:
Salim se, naravno. Ono sto se racuna je entuzijazam, masta i zelja da nam Beograd bude lepsi i cistiji,
da nas je vise takvih.

Ima neceg u tvojoj ideji, ali jedno je kada grad posmatras sa google/bing pticje perspektive, a drugo kada stojis u prostoru "uzivo" i posmatras iz vise uglova i iz perspektive 'smrtnika', a to se najvise racuna.
Oblik dijamanta ima jako puno tih ostrih uglova, treba razmisljati o estetici, ali i o funkcionalnosti, komunikaciji,, odnosno zamisliti kako bi sve to zaista delovalo u prostoru.
Mozda bi bila zanimljiva ideja za osnovu nekog parka ili trga.
 
Vrh