Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Ovo na tenderu je sta konkretno
Garaža
Tvoja ideja
Neki studentski rad nesto
Један од радова наших архитекти на тему како уредити простор трга на месту стакленца. И остала наша решења се врте око исте естетике. Надам се да ће бити расписан и званичан конкурс те да ће странци извадити ствар. Ако нашима буде препуштено да без избора радова пројектују добићемо сендвич панел архитектуру.
 
Наравно да је потребна - не, то је тежак андерстејтмент - крајње је неопходна и насушно потребна грађевина на том месту, да би "главни београдски трг" коначно иоле добио облик трга, уместо физиономије ветрометине какву има. Једино што ме од изградње Београда заиста занима, јесу грађевина на том месту, и по једна у Митићевој рупи и на плацу наспрам ње. Без тога је центар Београда једна развалина и брука у европским размерама.
Ево ја тражим и не успевам да нађем шта је то тачно "облик трга", гугл није од икакве помоћи:


Правоугаоник јесте био најчешћи и историјски ("европски") облик за трг али не видим што би насилно покушавали да га имитирамо у 21. веку ако је већ небулозно да насилно покушавамо да имитирамо историјску и "европску" архитектуру зграде која би се ту нашла а која би наликовала Народном позоришту, Народном музеју итд.

Или ћемо да ударимо на класичну лепоту и симетрију до краја или нећемо уопште; сваки аргумент за кројење "традиционалног" европског трга би се могао применити и за зграду која би то кројење требала да финализује.
Гледе зграде хотела, она је, током изградње, била повод и предмет невиђеног ламентирања и кукачине, што се испоставило беспредметним када је завршена, пошто се више уопште не чује да некоме смета - јер, једноставно, не смета, штавише, чини контраст и тиме додатно истиче зграду позоришта.

Људи више не кукају ни на Рајићеву па то не значи да се уклопила или да не боде очи. Захваљујући разним модернистима и реинтепретаторима, Београд је једини европски град који сваком деценијом изгледа све млађе и новопеченије
 
Занимљива је последња констатација, и у обрнуто пропорционалној мери тачна, осим ако и ти, по аналогији са текућом расправом на једној другој теми, сматраш да нпр. Лондон није "европски град". И још неки, да не кажемо већина, ал` ајд тај да поменемо, довољно је познат.

Страх од новог - новофобија.

И још једном, откровење по Беобилду: актуелни Београд је поприлично нов град и тешко би га било "постарити", а да то не буде "новопечено".
 
Нисам сигуран на шта мислиш поводом Лондона

И немам никакав страх од новог, ако ишта милион пута сам овде подржавао грађење и нових кула и делова града до те мере да сам Х пута окарактеристан као "бот" због тога. И за БНВ сам рекао да не бих имао никакав проблем да се гради да је на адекватном месту изграђен, законито и од приватног капитала.

Оно са чим имам проблем јесте квази-бриселизација историјског језгра Београда зарад нечијег лечења комплекса како смо ми "Њујорк југоисточне Европе" што би рекао Шапић. Београд има своју дугу историју која је очувана на јако малој површини - и баш због тога не треба на тој површини да се гурају савремене зграде које би је појеле већ да се тежи да се културноисторијска целина колико-толико очува и представи на један достојанствен начин.

Да је било памети да се цео Калемегдан, стари Дорћол, Косанчићев венац и Кнез Михајлова са споредним улицама честито сачувају и обнове након Другог светског рата уместо ове папазјаније које имамо данас. То је минимум минимума одговорног односа према сопственом наслеђу.
 
Ма нема данашњи Београд "дугу историју", тј. континуитет (не рачунам тврђаву); то је град који је пре 150 година темељно порушен и после је, релативно споро (или веома споро ако се пореди са нпр. Пештом) растао - све до времена модернизма, или непосредно (коју годину) пре њега. Дотад је то био град приземљуша, нажалост. Колико зграда (ексклудинг Земун) овде имамо из 18. века? Једну?

Једноставно, нема премодерног Београда-метрополе, како бисмо ми волели.
 
Имамо и ми добре коцкаре (мајсторе за слагање коцке, не порозне људе који по цео дан висе на апаратима слажући воћкице, књижице и чекајући да падне орфанела
Коцкаџија или макадамџија?
 
Има добрих коцкаџија али ретко их унајмљује локал.
 
То су већ они тамо на косанчићу и скадарлији. Пусто турско, да не кажем римско. А коцке су еуропејске
 
Знам Соле. Можда невешто, али у горњем посту са подвукао разлику.
 
zak0ds6dibf61.jpg
 
Ма нема данашњи Београд "дугу историју", тј. континуитет (не рачунам тврђаву); то је град који је пре 150 година темељно порушен и после је, релативно споро (или веома споро ако се пореди са нпр. Пештом) растао - све до времена модернизма, или непосредно (коју годину) пре њега. Дотад је то био град приземљуша, нажалост. Колико зграда (ексклудинг Земун) овде имамо из 18. века? Једну?

Једноставно, нема премодерног Београда-метрополе, како бисмо ми волели.

Управо то и говорим, "дуга историја" и континуитет Београда постоје само на изузетно малој површини и због тога се треба чувати што је могуће више.

Ако је 90% Београда изграђено након 1945. онда нема разлога да се архитектонски и авангардни експерименти гурају у оних 10% уместо да се тих 10% чувају као мало воде на длану. Буквално све ван тог малог круга може да послужи за разне архитектонске експерименте.

Али не, комплекси раде своје и разни празилук модернисти се неће смирити док цео Београд не буде изгледао као лоша копија Хјустона.

Париз има много богатију историју па би Французи пре цркли него данас дозволили да се бриселизује историјско језгро града
 
Искрено Рајићева, бивше Југодрво и Париска, заједно са оним бункером испод Аустријске амбасаде и К дистриктом су довољно наградили старо централно језгро. Нисам за Скопље 2014 али мислим да мора пажљивије да се приступи старом језгру. Немојте замерити што је мој цртеж у том маниру, то сам само ради илустрације габарита и облика зграде.
Мени је ок пример уклапања решење са Теразија, она зграда поред амбасаде Казахстана, само јој фали одржавање што је код нас хронична бољка.
 
Ако је 90% Београда изграђено након 1945. онда нема разлога да се архитектонски и авангардни експерименти гурају у оних 10% уместо да се тих 10% чувају као мало воде на длану. Буквално све ван тог малог круга може да послужи за разне архитектонске експерименте.

Париз има много богатију историју...
Ma kakvih 10%, pa na Kosančićevom vencu ima modernih zgrada... Taj 'stari' Beograd kako se zamišlja, jednostavno, ne postoji. Pa Knez Mihailova je pre rata asfaltirana, ona u poslednjih 35 godina izgleda starija nego pre jednog veka. Sve je to kod nas lažno, Skadarliju da ne pominjemo.

A pomenuti Pariz je takođe nov grad - i on je temeljno srušen otprilike kad i Beograd i izgrađen novi - samo, on je svoje konture poprimio za deceniju i po, i jeste praktično, ceo jedna skladna celina. Beograd to nije. Neće nikad ni biti. Beograd je šareno tkivo.
 
Pa i Drezden je izgrađen od nule nakon što je sravnjen u Drugom svetskom ratu pa kad prođeš po centru grada sve izgleda kao da je građeno pre 200 godina a ne pre par decenija. Ovde i kad treba da se obnovi Pošta u Savskoj dobar deo smatra to nepotrebnim, a vredne zgrade kao ona u Resavskoj se ruše bez bilo kakve reakcije javnosti. Beograd treba da čuva maksimalno sve to vrednije nasleđe, a ne da i to malo što imamo brišemo i zamenjujemo modernim nabudženim sklepotinama.
 
Pa neki ljudi na ovom forumu stalno kukaju kako ''Beograd treba da se izgradi''. Epa evo im ga, sad se izgradio preko svake mere. Nadam se da su sad srećni.
 
Ma kakvih 10%, pa na Kosančićevom vencu ima modernih zgrada... Taj 'stari' Beograd kako se zamišlja, jednostavno, ne postoji. Pa Knez Mihailova je pre rata asfaltirana, ona u poslednjih 35 godina izgleda starija nego pre jednog veka. Sve je to kod nas lažno, Skadarliju da ne pominjemo.

A pomenuti Pariz je takođe nov grad - i on je temeljno srušen otprilike kad i Beograd i izgrađen novi - samo, on je svoje konture poprimio za deceniju i po, i jeste praktično, ceo jedna skladna celina. Beograd to nije. Neće nikad ni biti. Beograd je šareno tkivo.
Iako nije skladna, Beograd moze i dalje da bude lepa celina. Samo da se ocisti i srede sve fasade, bio bi drugi grad. Evo primer Resavske recimo, toliko arh.stilova a meni sjajno izgleda, cak su mi odlicne i najnovije zgrade, kvalitet iznad bilo cega vidjenog na Dorcolu a Bnv tek da ne spominjem.
 
Iako nije skladna, Beograd moze i dalje da bude lepa celina. Samo da se ocisti i srede sve fasade, bio bi drugi grad. Evo primer Resavske recimo, toliko arh.stilova a meni sjajno izgleda, cak su mi odlicne i najnovije zgrade, kvalitet iznad bilo cega vidjenog na Dorcolu a Bnv tek da ne spominjem.
Bravo!

Te price ''milion puta je rusen'', ''opet ce da zvrljaju, sto da cistimo'' i slicno su samo izgovor za nerad, samosazaljevanje i sveopsti ciganluk (u smislu mentaliteta i pogleda na svet) .
 
Pa i Drezden je izgrađen od nule nakon što je sravnjen u Drugom svetskom ratu pa kad prođeš po centru grada sve izgleda kao da je građeno pre 200 godina a ne pre par decenija. Ovde i kad treba da se obnovi Pošta u Savskoj dobar deo smatra to nepotrebnim, a vredne zgrade kao ona u Resavskoj se ruše bez bilo kakve reakcije javnosti. Beograd treba da čuva maksimalno sve to vrednije nasleđe, a ne da i to malo što imamo brišemo i zamenjujemo modernim nabudženim sklepotinama.
Savršeno neuporedivo, jer je Beograd bio kasaba kad je Drezden bio jedan od najlepših gradova na svetu.

Naravno da treba čuvati graditeljsko nasleđe, ali to ne znači da u 21. veku treba da podižemo objekte kao iz 18. da bismo zaličili na Drezden pre britanskog bombardovanja. Naše graditeljsko nasleđe nije barokno, nego ovakvo kakvo je, mešano meso. To je Beograd.
 
Ја нисам против модерних зграда у центру, али сам против зграда које руже амбијент и које штрче. Нешто попут зграде Прогреса би било пристојно на месту стакленца, док би ова кутија са рендера била Стари меркатор насађен у центар.
 
Мене плаши тренд у последњих 15 година. Мало је лепих и уклопљених нових објеката у старим целинама.
 
Vrh