Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Evo zvaničnog objašnjenja koje sam dobio od Beokoma, na pitanje gde je nestao beli kamen koji se nalazio oko sadnica na Trgu:

Поштовани,

Уклањањање камена је извршено ради чишћења садних места и контроле рада заливног система .Утврђено је да жичана конструкција у којој је био камен оштећује заливни систем што је био чест узрок квара ове инсталације .

У фази смо порналажења алтернативног решења у циљу превазилажења овог проблема .

Захваљујемо се на разумевању,

С поштовањем,



Центар за информисање
 
Trg Republike

Trg Republike Beograd - goran vesić lik i delo .jpg
Trg Republike Beograd - goran vesić lik i delo.jpg
 
677z381_Medju-nama-za-20-5-Trg-republike-Vizuelizacija.jpg


И након стакленца, стакленац. Имам лош утисак, да ће након рушења стакленца нићи неки објекат небулозног и јефтиног изгледа са архитектуром која је пре достојна тржног центра или салона намештаја него објекта културе који се налази на тргу републике.
 
Ова кутија није вредна да заклања дом војске. Нек ураде лепо неки полуваљак са колонадом у приземљу и са богатијом фасадом.
 
Meni se svidja. Ne konkretno ova zgrada, ali zgrada tih dimenzija na tom mestu i sansa da se formira koliko toliko pravilan trg.

Dom vojske je najprecenjenija zgrada, uz Bigz i Etnografski muzej.

Obicna kutija sa antenom svog vremena, nedovoljno reprezentativnog izgleda za centralni trg.
 
Мање-више дом војске aли зграда са куполом са леве стране почетка булевара Деспота Стефана треба да се истиче.
 
I ova remek-dela iza nje?

Capture.PNG


Bas je ovo prikladno glavnom trgu u drzavi, sve i da su sredjene sve fasade...
 
Па оно, нису ни дом штампе и палата Реунион на самом тргу нека ремек дела али ту су.
 
I sa jednom zgradom umesto Staklenca, poput one na slici gore, samo boljom, napravile bi jedan skoro pa pravilan trg. Fasade im se daju popraviti.

U svakom slucaju, bolje je valjda manje zgrada koje nisu remek-dela nego vise?

I pravilan trg umesto frankestajna?

Ta zgrada na pocetku Despota Stefana nije toliko vredna da bas mora da se vidi, kao sto ni Dom Vojske nije.

Moze to da se uredi i bude lep kutak ili trg za sebe koji je pored Trga Republike

1-21.jpg


Ne mogu da se setim trenutka kada sam pomislio da Beogradu treba veci trg. Narocito ako se ceo pretvori u pesacku zonu i time prosiri deo za pesake.

Trenutna situacija

Capture1.PNG
 
Само сравнити са земљом све до Дома Војске што пре и биће то одличан велики отворени простор и прави трг какав Београду недостаје, једини проблем је како изместити саобраћај.
 
"Заокруживање целине" Трга има смисла само ако би зграда била у истом или складном стилу са већином које га чине, ако се направи опет нека челично-стаклена цигла од зграде добићемо још већи паприкаш и ругло од главног трга престонице. Видели смо како се хотел поред Народног Позоришта "уклопио"

Стога гласам да се поруши Стакленац и цео тај блок зграда и направи парк у два нивоа где би се налазио улаз у станицу метроа. И то прави парк са дрвећем и цвећем које се одржава а што би бар створило илузију хуманог урбанизма
 
Ako nemamo nikog sposobnog da odgovori na zadatak da tu projektuje zgradu koja bi se uklopila i bila dostojna mesta, onda je svakako park najbolja opcija.
 
Eво мој предлог за замену стакленца. Немојте замерити моје скромне спсобности фото монтаже. Слободно нек било који вештији форумаш присвоји овај мој предлог и направи адекватнију монтажу или рендер.
1684786771682.png
 
677z381_Medju-nama-za-20-5-Trg-republike-Vizuelizacija.jpg


И након стакленца, стакленац. Имам лош утисак, да ће након рушења стакленца нићи неки објекат небулозног и јефтиног изгледа са архитектуром која је пре достојна тржног центра или салона намештаја него објекта културе који се налази на тргу републике.
Ovo na tenderu je sta konkretno
Garaža
Tvoja ideja
Neki studentski rad nesto
 
677z381_Medju-nama-za-20-5-Trg-republike-Vizuelizacija.jpg


И након стакленца, стакленац. Имам лош утисак, да ће након рушења стакленца нићи неки објекат небулозног и јефтиног изгледа са архитектуром која је пре достојна тржног центра или салона намештаја него објекта културе који се налази на тргу републике.
Ako ovo bude neka Rajiceva/JDP 2, zapecatice ovaj deo nepovratno po obicaju sa arhitekturom gde joj nije mesto.
 
Имамо и ми добре коцкаре (мајсторе за слагање коцке, не порозне људе који по цео дан висе на апаратима слажући воћкице, књижице и чекајући да падне орфанела). Овде је проблем што је уопште стављана коцка на коловоз. Оправдана је само на пешачким прелазима. На осталом коловозу је могао асфалт слободно и онако су само музеј, позориште и бивши југоекспорт стилски за калдрму, oстали објекти су модернији.
 
"Заокруживање целине" Трга има смисла само ако би зграда била у истом или складном стилу са већином које га чине, ако се направи опет нека челично-стаклена цигла од зграде добићемо још већи паприкаш и ругло од главног трга престонице. Видели смо како се хотел поред Народног Позоришта "уклопио".
Уклопио се одлично.

На позицији планираној првобитно за градску кућу а онда за градску галерију потребна је, једноставно, грађевина врхунске, светске архитектуре, а не реинтерпретације ВМРО-овских неимарских стилова из претходне деценије, оживеле на Беобилду претходних година.
 
Poslednja izmena:
Имамо и ми добре коцкаре (мајсторе за слагање коцке, не порозне људе који по цео дан висе на апаратима слажући воћкице, књижице и чекајући да падне орфанела). Овде је проблем што је уопште стављана коцка на коловоз.
Vidim brate da dobro barataš sa terminologijom.
 
Уклопио се одлично.
Не знам како би једна зграда требала да изгледа да се не уклопи у своју средину ако се ова уклапа

На позицији планираној првобитно за градску кућу а онда за градску галерију потребна је, једноставно, грађевина врхунске, светске архитектуре, а не реинтерпретације ВМРО-овских неимарских стилова из претходне деценије, оживеле на Беобилду претходних година.

На тој позицији да се не лажемо није ни потребна икаква грађевина, та позиција већ служи као парк и то одлично

Инсистирање на томе да се ту изгради зграда јесте да би Трг визуелно добио облик правоугаоника као да је од старта имао функцију трга а не ретроактивно крпљен и кројен. Архитектура не може да постоји независно од свог окружења, каква год да је спектакуларна зграда врхунске архитектуре 2023. године у питању штрчаће чиме се побија основна поента покушаја да се хармонизује трг.
 
Наравно да је потребна - не, то је тежак андерстејтмент - крајње је неопходна и насушно потребна грађевина на том месту, да би "главни београдски трг" коначно иоле добио облик трга, уместо физиономије ветрометине какву има. Једино што ме од изградње Београда заиста занима, јесу грађевина на том месту, и по једна у Митићевој рупи и на плацу наспрам ње. Без тога је центар Београда једна развалина и брука у европским размерама.

Гледе зграде хотела, она је, током изградње, била повод и предмет невиђеног ламентирања и кукачине, што се испоставило беспредметним када је завршена, пошто се више уопште не чује да некоме смета - јер, једноставно, не смета, штавише, чини контраст и тиме додатно истиче зграду позоришта.
 
Vrh