Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Malopre prošao trgom.
Ja ne znam šta oni misle, koliko će kolovoz od kocki rotiranih na glatku stranu i položenih na pesak da izdrži opterećenje. Zazor između kocki je trenutno ispunjen peskom, tek treba da se "zadihtuje". Ne uliva poverenje kao površina za kočenje.

Za slivanje kišnice...
Bilo mi je smešno, ali tek danas sam primetio koliki je zapravo nagib trga prema Pozorištu (i od Pozorišta prema trgu), kao i prema Makedonskoj. Valjda nisam primećivao zato što nije bio potpuno brisan prostor.
Vesićeve "crte" :) više služe da se ne sliva baš sva voda preko cele površine trga, već da deo odmah ode u cevi. Inače ima mislim tri otvora po "crti", u kojima se skuplja voda i pretpostavljam sprovodi u cevi na većoj dubini. Poklopci su kamene ploče, uočavaju se zato što se ne uklapaju u raspored ostalih ploča... A i prekidaju "crtu" :)
 
Sem tehničke analize problema i predloženog rešenja za njih, druga važna stvar u ovom trenutku je da najzad na površinu isplivaju svi projekti i sve njihove izmene, ko ih je radio, i koja su obrazloženja njihovih autora za baš takva rešenja. Uključujući i ovu poslednju popravku. Ne samo zbog toga da ubuduće budemo mudriji, nego da se vidi ima li ovde još zamki koje sada nisu vidljive.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662301#p662301:1rj3rqx1 je napisao(la):
Zuma » 20 Sep 2019 07:06 pm[/url]":1rj3rqx1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661926#p661926:1rj3rqx1 je napisao(la):
Zuma » 19 Sep 2019 06:36 pm[/url]":1rj3rqx1]Plus, granit je tvrđi od peščane ispune ispod i oko njega, pa će verovatno da melje i usitnjava u prašinu sve krupnije komade u pesku.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661931#p661931:1rj3rqx1 je napisao(la):
ivan83 » 19 Sep 2019 06:44 pm[/url]":1rj3rqx1]Osnovni problem je taj sto je originalni CIPov projekat predvideo "krutu kol.konstrukciju" i za to adekvatno odvodnjavanj-drenazu.
Ovim fuserajom napravice se sr*** u podtlu-podlozi ispod asfalta i tampona koji ce da natapa procedna voda.
A sto se tice krupnijeg granulata, usitniće ga mehanički uticaj kocki koji ce izazivati udar osovina sobracaja i opet ce biti istiskivan i kocke ce se deformisati
Ove tvrdnje bi trebalo posebno izvojiti jer je upravo to sada VEOMA važno. Granit je jedan od najtvđih materjala. Ima veoma malo drugih materjala koji ga mogu oštetiti ili rezati. Ako dva susedna bloka granita mogu da se pomeraju jedan u odnosu na drugi, onda oni deluju kao vibracioni mlin koji polako melje sve što je između, a što je manje tvrdo od njega. Dakle, ako je pritisak na granitne blokove dinamički promenljiv i dovoljno veliki, onda će oni vremenom da usitnjavaju pesak (od običnog kamena) koji je ispod i između njih. Sem ako je ovo što sada stavljaju takođe granitni pesak, mada je i to pitanje. Pod tim uslovima onda ispada da je svejedno koja se granulacija peska koristi. Ako se kocke pomeraju i ako je pritisak saobraćaja dovoljno veliki, običan pesak će vremenom biti usitnjavan, pa će u prisustvu vode OPET početi da izlazi kroz međuprostore između blokova kao fina i veoma pokretljiva vodena mešavina sitnijih delova peska. A blokovi će onda opet da tonu. Pa od dva jedina sada primenjena "rešenja" problema, bušenje rupa i veća granulacija dobro prosejanog i očišćenog peska, ovaj drugi dugoročno nema efekata.

Ukratko, Ivan je u pravu sa opisanim sažimanjem problema: Pod ovim posebnim uslovima na Trgu Republike (težak saobraćaj i VELIKI granitni blokovi), bitno je samo da li je međusobna veza takvih blokova kruta ili fleksibilna. U originalnom i izmenjenom CIP-om projektu sa betonom kao osnovom je bila kruta, a sa peskom nije. Tako da od sada primenjenih mera kao potencijalno korisna popravka problema tonjenja kolovoza ostaje samo bušenje rupa u asvaltu. Videćemo da li će to, i koliko, pomoći ili odmoći.
Ovo je tipična slika belog materjala koji leži razbacan po vrhu kaldrme kolovoza na Trgu Republike. Telo igle ima promer 0,7 mm. Definitivno nema veze sa Sikinim vezivnim sredstvom pri vrhu, već su u pitanju izbačeni sitniji delovi peska, ispod i oko kamenih blokova. Tamniji materijal je kamen, a svi veći komadi sive boje se lako raspadaju i pod najmanjim pritiskom, tako da su svi oni samo gromuljice veoma sitnog materjala koje zajedno drži vlaga. Ti najmanji delovi su daleko manji od 0,1mm, pa mnogi možda imaju i 0,01mm. To je dakle ono što je pomešano sa vodom u jednu žitku i pokretnu masu, i što se kreće pod pritiskom i vibracijama kamenih blokova.


Pogledajte prilog 1
 
Moj post 20 stranica ranije:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659994#p659994:sd57dke6 je napisao(la):
Gazi Bengazi » Sub Sep 14, 2019 3:11 am[/url]":sd57dke6]
Vec sam objasnio da kocke tonu zbog ispiranja materijala. Materijal za podlogu mora biti odgovarajuce granulacije i cvrstine. Granule ne smeju biti prevelike da ne bi doslo do naknadnog sleganja, a ne smeju biti premale da ih vode ne ispere. Odgovarajuca cvrstine sprecava pucanja granula.

Ovde je osnovna greska u nanosenju neodgovorajuceg materijala. Umesto peska nanesen je materijal slabe cvrstoce. Kada material nije dovoljne cvrstoce, dolazi do drobljenja i usitnjavanja usled pritiska. Ovde se material toliko izdrobio da se pretvorio u prah i voda ga je isprala na povrsinu gde ga vidimo kao bele fleke. Zato ponavlajm da je jedino resenje da se ukloni sva podloga i nanese nova odgovarajuceg kvaliteta. Nece nista postici ako samo prevrnu kocke a material ostane isti.

Ponavlajm da se samo zamenom kompletne podloge moglo nesto uraditi. Podloga nije zamenjena (pomesana sa novom), a drenaza nece mnogo pomoci. Nove kocke ce ponovo potonuti, a potonuca ce biti jos izrazajnija jer im je povrsina ravna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662350#p662350:2rhdfrrn je napisao(la):
Gazi Bengazi » Pet Sep 20, 2019 10:24 pm[/url]":2rhdfrrn]

Ponavlajm da se samo zamenom kompletne podloge moglo nesto uraditi. Podloga nije zamenjena (pomesana sa novom), a drenaza nece mnogo pomoci. Nove kocke ce ponovo potonuti, a potonuca ce biti jos izrazajnija jer im je povrsina ravna.

Imas li ideju zasto ovo rade ako ce uskoro morati opet sve iznova,u cemu je caka?

Trg Republike,danasnje stanje - YT kanal BEOGRAD

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=va0Dz0Xg_nE[/youtube]
 
Sumnjam da će se problem ponovo pojaviti tako brzo. Biće manje vode u peščanoj podlozi, a pesak je krupniji a možda i po sastavu tvrđi. Verovatno će biti potrebno više vremena da se ponovo pojave problemi, a uvek postoji mogućnost i da se neće pojaviti u dovoljno velikom obimu da to bude funkcionalna smetnja. U svemu što pričamo ima dosta pogađanja i efekata koji deluju u suprotnim smerovima. Vrlo je teško biti siguran u konačni rezultat, i pogotovo u tempo toga što se bude dešavalo. Ono što je međutim sigurno je da rešenje podloge Trga Republike definitivno NIJE kvalitetno urađeno, ali šta će se konkretno sa ovom promenom desiti, i koliko brzo, to ostaje da se vidi. Kupljeno je vreme, i to je verovatno trenutno bila glavna namera.
 
^Ja bi prvi voleo da gresim i da ce me vreme demantovati. Mozda je kupljeno vreme, ali sam uverenja da ce se isti problem ponovo pojaviti.

Ako ste primetili, skoro sve kaldrme koje su radjene u zadnjih godina, tamo gde ima saobracaj, dobijaju kolotrage. Dok stare kaldrme izdrzavaju. Stare kaldrme su za podlogu imale pesak. Prosejani pravi recni pesak. Gde su se granule stvarale godinama prirodnim putem i najcvrsce opstajale. Sada podlogu prave jeftinijim putem tako sto drobe stenu do odgovorajuce granulacije. I tu ima razlika u tvrdoci i kvalitetu stene, ali naravno i u ceni. Mozda je upotrebljena stena dovoljne cvrstine za pesake, ali za trolejbuse ocigledno nije.
 
Јуче - базен водоскока између Трга и КМ пушта воду; када сам прошле године објавио сличне слике, убрзо је поправљено заптивање:





Данас је водоскок затворен, надам се да је то ради поправке:

























 
@BGD
Caka je u tome da se kupi vreme do proleca kada su izbori, a posle toga, bas dobro sto ce morati da se radi ponovo, znaci ponovo tender, komisije pregovori, projekti, konsultantske firme, krediti EBRD i nova sekretarica projekta.....
Dobro je i ako zatreba da se procesuira neko zrtveno jagnje, moze da se okrene na vasarskom raznju u samoj predizbornoj kampanji, kao eto smenjen bas je zbog propusta na Trgu, smenjen i po kazni poslat u neko tamo diplomatsko predstavnistvo na Havajima.....
 
Sad tek videh u ovom Sasinom postu sa slikom agit-prop lifleta o rekonstrukciji Trga da se ovaj granit zove ``Tonalit``
Pa zato tone, kako se toga nisu setili ranije.....
 
Čini mi se da je obrnuto. Pohorski tonalit je ovaj granit sa belim prugama, na šetalištu. A Jablanički granit su blokovi na kolovozu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662379#p662379:nt5likzu je napisao(la):
Zuma » 21 Sep 2019 12:08 am[/url]":nt5likzu]Čini mi se da je obrnuto. Pohorski tonalit je ovaj granit sa belim prugama, na šetalištu. A Jablanički granit su blokovi na kolovozu.

Po povrsinama u m2, navedenim na lifletu, bice da ovaj sto tone jeste ``Tonalit`` (nemoguce da je povrsina kolovoza duplo veca od povrsine pesackog dela).

A polako, tonuce i ``Jablanit``, samo ako se veseljak bude oslanjao samo na ``crtu``
 
AcaDorcol":292mz8lr je napisao(la):
@BGD
Caka je u tome da se kupi vreme do proleca kada su izbori, a posle toga, bas dobro sto ce morati da se radi ponovo, znaci ponovo tender, komisije pregovori, projekti, konsultantske firme, krediti EBRD i nova sekretarica projekta.....
Dobro je i ako zatreba da se procesuira neko zrtveno jagnje, moze da se okrene na vasarskom raznju u samoj predizbornoj kampanji, kao eto smenjen bas je zbog propusta na Trgu, smenjen i po kazni poslat u neko tamo diplomatsko predstavnistvo na Havajima.....
Pa da "vreme" je jedino što ne mogu da spinuju i to im je jedino bitno, da do proleća makar kako izdrži...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662395#p662395:1r6267ck je napisao(la):
AcaDorcol » Sat Sep 21, 2019 7:13 am[/url]":1r6267ck]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662379#p662379:1r6267ck je napisao(la):
Zuma » 21 Sep 2019 12:08 am[/url]":1r6267ck]Čini mi se da je obrnuto. Pohorski tonalit je ovaj granit sa belim prugama, na šetalištu. A Jablanički granit su blokovi na kolovozu.

Po povrsinama u m2, navedenim na lifletu, bice da ovaj sto tone jeste ``Tonalit`` (nemoguce da je povrsina kolovoza duplo veca od povrsine pesackog dela).

A polako, tonuce i ``Jablanit``, samo ako se veseljak bude oslanjao samo na ``crtu``
Jablanickim su poplocani trotoari i kolovoz sto i jeste duplo veca povraina od samog trga
 
Не мешати људе са аутизмом са лошим људима. Немају везе једни са другим. Људи са аутизмом зло не чине.
 
Što jes jes, loše sam se izrazio. :D
A i nije gr**** kriv što ga priroda načinila takvim.
 
Нисмо се разумели. Весић нема везе са аутизмом, јер људи који га имају су паметнији од обичних људи а камоли од царева неистине и раскопаног града.
 
Jedno pitanje - zašto preslaganje ide toliko sporo? Ima milion radnika, ali ne ide baš toliko brzo koliko mi se čini da bi moglo.
 
Ima radnika tzv.nadgledača ali radnika-radnika je malo.
0ce5b31071d6daceab42ba0c0800638e.jpg
07b882224f2f42dc4e8bc2a74d2f2a42.jpg
71056893fdfc4b45519d01a70a17de1d.jpg
9800702129bffdb71e5de5987633785b.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=662494#p662494:7raoi8iu je napisao(la):
Tikvica » Sub Sep 21, 2019 1:13 pm[/url]":7raoi8iu]Ima radnika tzv.nadgledača ali radnika-radnika je malo.
Pa objasnio je Derko na temi o napukloj cevi u 27. marta, to je normalno. Ne očekujete valjda da svi rade nešto u isto vreme? Mnogo bi bilo. :lol:
 
U Njegosevoj, Balkanskoj i kod proleca su preko kaldrme isli valjkom a ovde samo cukali cekicem u pesak, po meni je logicno da valjak to sabije.
Ona hrapava kaldrma mi je duplo lepsa, malo da su izbrusili bilo bi ok ne znam sta predstavlja ova glatka. Nit je lepo nit ima neku korist.
 
Pa reko bih da (treba da) predstavlja kolovoz jedne od najprometnijih i najvažnijih raskrsnica u starom jezgru grada...
Kolovozi su za vožnju. Kamenčuge su za planinare i relije.
 
Vrh