Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Pošto je Trg prodisao, sada bi jedna metla mogla da radi i na ovom zakrčenom i zagušenom prostoru koji povezuje Trg i Knez Mihailovu..
Pravi cirkus, taj prostor po sredini mora da se otvori za nesmetan prolaz pešaka, a bašte uz zgrade.
Mogu da se postave i neke dve kaskadne fontane poput onih u Tašu, da se iskoristi ta blaga kosina, a izmedju njih da bude taj pešački koridor..
 
Evo jedna današnja fotografija.
Interesantno je videti da ljudi dolaze da vide kako izgleda trg, mislim da nijedni radovi do sada nisu izazvali ovoliko interesovanje Beograđana.
Vidim da je bilo dosta kritika na račun kaldrme, a što se mene tiče ja bih kaldrmisao sve do Uzun Mirkove, naravno uz spuštanje trotoara na nivo kolovoza :D.

IMG_20190901_174957.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655887#p655887:36jm2bm0 je napisao(la):
louderick » Ned Sep 01, 2019 8:09 pm[/url]":36jm2bm0]prikazati prazan auto put, kucu bez ljudi, grad bez ikog, jeste ruzno, poput prikazivanja trga bez gradjana.....
Vaša opaska je nonsens. Kada se kupuje novi stan, ima li u njemu ljudi ili je prazan? Valjda je logično da je prazan i da se prazan prezentuje, zar ne? Najzad, gledamo ono što je i kako je projektovano.

Fotografiju koju sam postavila preuzela sam sa FB i ne tendeciozno, ali vidim da su i neki mediji isto postavili fotografije praznog Trga što je i logično, jer dokle je nešto u rekonstrukciji/izgradnji, ono je prazno, bez ljudi. (Pogledajte teme o ostalim projektima u izgradnji i/ili rekonstrukciji)

Evo još jednog prizora, tačnije "ružnog" prikazivanja praznog Trga:

trg-republike-novi-beoinfo.jpg


Izvor: http://rs.n1info.com/Vesti/a505336/Konc ... embra.html

Preporučujem čitanje komentara i drago mi je da nisam jedina koju je trg asocirao na klizalište.

Naročito mi se "dopada" ovaj deo iz članka:

Ostaci Singidinuma mogli bi da "pomere" garažu
Glavni gradski urbanista podsetio je da je prostor koji zauzima Vasina ulica veoma blizu mesta gde se nalazila glavna ulica Singidunuma, kao i da postoje indicije da se između Vasine i Studentskog parka nalazi veoma lep deo Singidunuma sa zidinama, freskama i rimskim pločicama.

"Zbog toga je pokrenuto veoma ozbiljno arheološko istraživanje. Ukoliko se pronađu ostaci, svakako će to biti nešto što bismo mogli da pokažemo čitavom svetu. To bi moglo da promeni plan o izgradnji javne garaže i ukoliko se to dogodi, garaža će biti 'pomerena' na Trg Republike", dodao je Stojčić.
I naravno da nisam otišla na Trg, vreme sam potrošila na mnogo lepši doživljaj.

@Homer Jay

Baci pogled na fotografije @marrecar i spazićeš u frontu dve fotografije osušenog stabla, verovatno ti je promaklo. Mogu i ja da cepidlačim. :mrgreen:
 
@coradi zanimljiv ugao slike :)
Meni se sada na trgu lakse dise. Ima vise prostora.
Mada mi je stari trg imao vise topline.
I stari i novi imaju po nesto lepo.

Kod novg mi se ne svidja sto mi je ovakav tip trga obavezno za vece povrsine. I tamo gde se trg ne dodiruje ovoliko sa ulicom ili je bar taj kontakt nekako vizuelno daleko. Kod starog su one zardinjere barem u jednom delu sakrivale ulicu. A i neke zgrade bi bilo dobro sakriti.
 
Lično zapažanje, što bi rekao major Kursula...o broju ljudi na trgu i "Interesovanju".

U subotu sam dva puta prošao preko trga, preveče i oko ponoći.
Prateći ovu temu povremeno odem i na Naxi web kameru, i primećujem da je broj ljudi na Trgu u svakom trenutku bio isti kao i u sličnim periodima pre ove rekonstrukcije.
Ovo je trge u centru Beograda, normalno je da će biti ljudi vikendom preko leta ako nema kiše.
Ne vidm neko preterano interesovanje, da ljudi dolaze da sa namerom "da vide".
Pre bih rekao da je Beograđanima posle više od godinu dana konačno dozvoljeno da koriste površinu Trga.
 
Сигуран сам да ће на трг прећи и један део уличних забављача из Кнез Михајлове који често блокирају улицу због доста људи које окупе. Пјаца Навона у Риму је највећим делом попуњена таквим садржајима. То је једини трг који имамо, и нека нико не брине да ли ће бити испуњен људима.

А што се тиче ових што кукумавче како је све пре било лепше. Ево држите ме за реч, када се једнога дана буде рушио стакленац и цео тај блок, а мора кад тад и то да дође, видећете како одједном по новинама, коментарима, почињу да се јављају паметњаковићи, који ће да говоре шта фали стакленцу, ту раде људи, нећете ваљда да расељавате зграде где живе људи, киосци брзе хране су део шарма Београда, ту је само требало посадити дрвеће...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=654982#p654982:184vcuq9 je napisao(la):
varos kapija » Pet Avg 30, 2019 3:07 pm[/url]":184vcuq9]Ja volim trg. Ne volim SNS i ne volim sta su uradili sa Trgom. I ne bi mi smetali da su pokrali pare, otegli radove, napravili kolaps ali uradili kako treba. Dobili smo bezlicnu povrsinu, koja ce biti pogodna jedino za stavljanje kic novogodisnje rasvete i za brojanje ljudi na trgu "u glavu".

Posto to ovde ocigledno nije misljenje koje se smatra validim, povlacim se iz dalje rasprave. Uzivajte u sedenju na Trgu.

Ovo jednostavno moram izdvojiti kao mišljenje koje u potpunosti podržavam.

P.S. U odsustvu nisam ispratila tok diskusije u celosti.
 
Видећете за 20ак дана за шта служи празна безлична површина када дочекамо злато из Кине. До сада смо шампионе дочекивали НА УЛИЦИ испред парламента или на ЦВЕТНОЈ АЛЕЈИ испред градске скупштине.

Чак би и балкон Народног Позоришта могао да послужи као замена за балкон градске скупштине. Таман да из колективног сећања избришемо оно кобно појављивање црвеног усташе на тргу 1945е, од када Срби у Београду више немају право на слободно окупљање.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655892#p655892:3k3k9h56 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 01 Sep 2019 08:18 pm[/url]":3k3k9h56]Neko je ranije pitao sta ce da stiti pesake od vozila bez kontrole ili pak teroristickog napada. Koliko ja shvatam, ovi sivi stubici su namenjeni za tu svrhu. Sto uopste nije lose, ali samo se nadam da su dovoljno cvrsti i da im je podloga valjano uradjena.

Vizuelno su dobar izbor, jer su malo nizi i sivi pa se uklapaju u ambijent i ne prave vizuelnu barijeru izmedju plocnika i kolovoza, nego sve deluje povezanije i otvorenije.

Ja sam već video jedan iskrivljen stubić prekoputa pozorišta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655962#p655962:esgcxykd je napisao(la):
Delija » Ned Sep 01, 2019 11:22 pm[/url]":esgcxykd] Таман да из колективног сећања избришемо оно кобно појављивање црвеног усташе на тргу 1945е, од када Срби у Београду више немају право на слободно окупљање.

''Srbi'' su se u medjuvremenu organizovali,pa se redovno i slobodno okupljaju nedaleko od trga u kaficu ''Zmaj''. :mrgreen:
 
https://streamable.com/57iay

Drmusa se BKM po kaldrmi ko veš mašina :lol: :roll:
Ovu blesavu kaldrmu ko da su Ameri polagali ispred vojne baze u Kandaharu da usporava bombaše samoubice u automobilima... :roll:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655979#p655979:3dz2yfm1 je napisao(la):
Zezeljko » Pon Sep 02, 2019 12:48 am[/url]":3dz2yfm1]
Ja sam već video jedan iskrivljen stubić prekoputa pozorišta.
Jedan od ovih novopostavljenih? Bele boje?
 
Lepo ja rekoh da tuda samo treba sprovesti tramvaje i rešen problem - neće više biti potrebe za busevima i drmusanjem.. :vops:
 
Углачаће се калдрма временом, није ни једна била оригинално глатка :)
 
Ovoj će bogme trebati čitav vek da se uglača do nivoa gde neće biti smrt za gume i vešanje.

Kao što rekoh, besmisao nije u kaldrmi, besmisao je u kombinovanju i kaldrme i semafora. Dakle, ako se već stavlja ova protivtenkovska barijera koja bi i GAZ Tigra naterala da uspori na 10 km/h... onda je besmisleno stavljati i semafore. I obrnuto, ako već imamo semafore, ne treba nam i ovakva brutalna kaldrma.

Ako su već toliko zapeli za kaldrmu ''jer tako je i u Ljubljani'' (ili gde god već, dopisati po želji...) , mogli su da stave kaldrmu poput one u Kralja Milutina na platou Slavije. Mnogo manje drmusa, a opet ne dozvoljava udobnu vožnju bržu od 20 km/h.

A ima i nešto što se zove ležeći policajac... Koji isto može da bude sačinjen od kocki i tako da se uklapa u ambijent...

Ali ne... mora da bude ko u Skadarliji... Mora da štrči kamenčuga. Mora da se vide izbočine jer tako je bilo pre 300 godina pa da bude romant'ka... :kafa:
 
Ни мени није најјаснији овакав одабир калдрме. Није погодан ни за прелазак пешака (па су урађене другачије равне коцке на прелазима) а није погодан ни за аутомобиле.
 
Bender, ne budi na kraj srca-eto Vesić je juče rekao da je plan da u budućnosti tuda saobraćaju samo elektrobusevi..

Dakle, meni se neće ispuniti želja za tramvajima, a ti se raduj svojoj Pirovoj pobedi dok se budeš drmusao u busevima.. :D :sesir:
 
Nema mesta sreći jer sam planirao da otvorim šampanjac u znak pobede autobusa nad tramvajem a sa ovom kaldrmom sve će da mi se isprosipa u toku vožnje...


Zezam se malo. :p :mrgreen:
 
Mnogi kažu / misle da će se ova oštra kaldrma na Trgu (i na Kosančiću) vremenom
Izglačati. Od čega? Od guma i djonova?

Mogao bi neki mašinac / geolog da to potvrdi / demantuje, ali ja mislim da nema šanse da se to desi u narednih 50 godina.
 
Bender Rodriguez":6vpmg583 je napisao(la):
https://streamable.com/57iay

Drmusa se BKM po kaldrmi ko veš mašina :roll:
Ovu blesavu kaldrmu ko da su Ameri polagali ispred vojne baze u Kandaharu da usporava bombaše samoubice u automobilima... :roll:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655979#p655979 je napisao(la):
Zezeljko » Pon Sep 02, 2019 12:48 am[/url]":6vpmg583]
Ja sam već video jedan iskrivljen stubić prekoputa pozorišta.
Jedan od ovih novopostavljenih? Bele boje?
Baš tako, beli stubić.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656014#p656014:302tsn8i je napisao(la):
astrodule » Pon Sep 02, 2019 1:52 am[/url]":302tsn8i]Mnogi kažu / misle da će se ova oštra kaldrma na Trgu (i na Kosančiću) vremenom izglačati. Od čega? Od guma i djonova?
Pa znaš kako, ako BKMove i Solarise zamenimo BTR-ovima a automobile GAZ Tigrovima, sa sve ruskim gumama koje su tvrđe nego ''asfalt'' kojim Beograd Put krpi naše ulice... :lol: možda bi se ta kaldrma i ispeglala na neki normalan nivo za jedno 10ak godina. A ovako uz ćelave gume GSPa i prosek naših automobila (tačnije automobilčića, pošto svake decenije postaju sve manji) koji preko nje prelaze sa 15 km/h, ima da se truckamo i drmusamo i u narednom veku.
Baš tako, beli stubić.
E divota. Baš ću sutra da svratim da vidim.
 
bio je već danas sudar fin na trgu (ima suženje u krivini i to nije naglašeno) kada prolazih truckavo, verovatno ću opet kolima kada se malo izliže taj kamen, odoše mi gume xD
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656021#p656021:1bn37zlh je napisao(la):
Archangel » Pon Sep 02, 2019 2:19 am[/url]":1bn37zlh]bio je već danas sudar fin na trgu (ima suženje u krivini i to nije naglašeno) kada prolazih truckavo, verovatno ću opet kolima kada se malo izliže taj kamen, odoše mi gume xD
neće se taj kamen nikad izlizati i poravnati, dok će vrlo brzo stradati svi autobusi i trelejbusi koji budu tuda prolazili. i da, ova kocka je jako klizava i opasna za svako naglo kočenje čak i ovako kad je suvo, tako da se pribojavam da će biti ozbiljnih problema kad padne sneg i poledi.
 
Trg je, kako su objasnili, adaptiran za manifestacija i okupljanja. Ok, ali ne znam sta da tacno da mislim o takvom objasnjenju, posto trg treba biti uredjen za svaki dan, a ne samo za manifestacije.

Plasim se da ce se praviti vasariste od njega, i to ono kich vasariste, pa ce prizor, u kombinaciji sa staklencem, biti daleko od zeljenog evropskog trga.
 
Vrh