Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655521#p655521:2bqlxmit je napisao(la):
Posmatrac » 31 Aug 2019, 22:31[/url]":2bqlxmit]Pošto sam juče u odbranu našeg trga kačio slike velikih, praznih trgova po Evropi, pa me neki optužiše za manipulaciju, evo me i sa drugom, zelenijom verzijom trgova, čisto da održim objektivnost.

U Budimpešti je upravo završen još jedan trg, odnosno rekonstrukcija sa izgradnjom podzemne garaže.

Skoro identične površine kao Trg republike (doduše drugačijih dimenzija, duži a uži).

Sa zelenilom i retro stubovima.

Kačim ga najviše kao primer za detalje. Kakav je bio pre i kakav je sada Trg Jozefa Nadora.
file.php

file.php

file.php

Da prenesemo na trg republike kritike bi bile ove:

- Unakaziše trg ukljanjanjem stogodišnjih platana
- Nema više hladovine
- Vidi ove granitne ploče, ko li se to sada ugradio?
- A kako ćemo leti kada grune sunce?
- Betongrad
- Podseća na šetalište centralnog zatvora
- Ovi stubići su odvratni
- Nema asfalta na ulici. Kako ću tu da vozim 70kmč?!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655708#p655708:ozr1rm8u je napisao(la):
bgexplorer » 01 Sep 2019, 13:37[/url]":ozr1rm8u]Ne preterujem, nema ni javne česme ni fontane ništa, pust plato granitni sa malo kaldrme....baš ništa nema što oplemenjuje trg. Jadno rešenje koje smo platili 10000000€. A to svi evropski trgovi i to.... Nije Trg Republike svi trgovi već jedan i naš i trebao je da bude reprezentativan a ne plato kao u centralnom delu kompleksa u Potočarima(BIH).

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

Imaš ogromnu delijsku česmu nedaleko odatle pa i fontanu praktično do samog trga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655709#p655709:34kvs2hu je napisao(la):
Steva » Ned Sep 01, 2019 11:38 am[/url]":34kvs2hu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655521#p655521:34kvs2hu je napisao(la):
Posmatrac » 31 Aug 2019, 22:31[/url]":34kvs2hu]Pošto sam juče u odbranu našeg trga kačio slike velikih, praznih trgova po Evropi, pa me neki optužiše za manipulaciju, evo me i sa drugom, zelenijom verzijom trgova, čisto da održim objektivnost.

U Budimpešti je upravo završen još jedan trg, odnosno rekonstrukcija sa izgradnjom podzemne garaže.

Skoro identične površine kao Trg republike (doduše drugačijih dimenzija, duži a uži).

Sa zelenilom i retro stubovima.

Kačim ga najviše kao primer za detalje. Kakav je bio pre i kakav je sada Trg Jozefa Nadora.
file.php

file.php

file.php

Da prenesemo na trg republike kritike bi bile ove:

- Unakaziše trg ukljanjanjem stogodišnjih platana
- Nema više hladovine
- Vidi ove granitne ploče, ko li se to sada ugradio?
- A kako ćemo leti kada grune sunce?
- Betongrad
- Podseća na šetalište centralnog zatvora
- Ovi stubići su odvratni
- Nema asfalta na ulici. Kako ću tu da vozim 70kmč?!
Po meni lično ovaj trg u Pešti jeste takođe unakažen, mada manje od Trga Republike. Oni sada nakon rekonstrukcije i dalje imaju neko zelenilo i proporcionalno dosta više sadnica drveća, tako da će za 20tak godina taj trg opet biti zeleniji.
 
Steva":3hln1hhz je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655708#p655708 je napisao(la):
bgexplorer » 01 Sep 2019, 13:37[/url]":3hln1hhz]Ne preterujem, nema ni javne česme ni fontane ništa, pust plato granitni sa malo kaldrme....baš ništa nema što oplemenjuje trg. Jadno rešenje koje smo platili 10000000€. A to svi evropski trgovi i to.... Nije Trg Republike svi trgovi već jedan i naš i trebao je da bude reprezentativan a ne plato kao u centralnom delu kompleksa u Potočarima(BIH).

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

Imaš ogromnu delijsku česmu nedaleko odatle pa i fontanu praktično do samog trga.
Nedaleko i praktično na trgu nije relevantno.

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока
 
Sinoć sam se i ja prošetao trgom, a i provozao. Došao sam nešto malo pre 22h, tada je već radilo osvetljenje. Pristigao sam trolom, pri čemu je bila ogromna gužva od Terazija do semafora kod Francuske. Namerno sam hteo da vidim kakav je put, pa sam se vozio samo do Narodnog pozorišta. Iskreno, ne vidim ikakav benefit od ovakvog puta, ni za vozila ni za pešake, jer opet moraju da idu preko zebre. Vozila mile, užasno jako drma i prilično je neprijatno za vožnju, pa čak i sporu.
Trg, meni, izgleda lepo samo iz jednog dela, a to je tamo kod drvoreda i klupica. I to noću, izgleda prilično impresivno. Koliko sam video, ima i betonskih i drvenih klupica. Bilo je dosta ljudi na trgu i oko njega, mnogi su se slikali i komentarisali. Mada nisam obraćao šta pričaju, da li su pozitivni ili negativni komentari. Zatim sam otišao kod spomenika i trg izgleda dosadno, ništa posebno. Iz te tačke, pogled definitivno izvlači ta bela zgrada preko puta, izvinjavam se što ne znam kako se zove, dok ova desno je katastrofa. I da, pre svega toga, dok sam čekao da pređem ulicu kod pozorišta, pogled ka Knezu je isto nikakav, ništa vredno divljenja. Nažalost nisam napravio sliku i iz te tačke.
Kao što sam rekao ranije, trg definitivno ima potencijal i bila bi veliak šteta da se ne iskoristi pravilno. Neko lepo reče, tezge u slučaju manifestacija i praznika, definitivno treba da se postave na obodu kod Francuske. Objektivno od mene, u zaključku, da je trg lepo urađen, ali da je okolina manjkava. Ulica je katastrofa i i dalje ne vidim razlog zašto je tako urađeno. Pun pogodak bi bilo kada bi se sve okolne zgrade sredile, odnosno njihove fasade, i kada bi dobile lepo osvetljenje, kao i da se nekako zaklone baštice između trga i Kneza, kao i ona Boutique-ova baštica. Evo i slika iz pomenutih tačaka.
Trg Republike 31.8.19 by Marko Stepanovic, auf Flickr
Trg Republike 31.8.19 by Marko Stepanovic, auf Flickr
Trg Republike 31.8.19 by Marko Stepanovic, auf Flickr
Trg Republike 31.8.19 by Marko Stepanovic, auf Flickr
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655708#p655708:wmvh2sga je napisao(la):
bgexplorer » 40 minutes ago[/url]":wmvh2sga]Ne preterujem, nema ni javne česme ni fontane ništa, pust plato granitni sa malo kaldrme....baš ništa nema što oplemenjuje trg. Jadno rešenje koje smo platili 10000000€. A to svi evropski trgovi i to.... Nije Trg Republike svi trgovi već jedan i naš i trebao je da bude reprezentativan a ne plato kao u centralnom delu kompleksa u Potočarima(BIH).

Javna česma na trgu? Koji to glavni trg u nekom evropskom gradu još ima?

Fontane postoje na 10m od Trga

I naravno da ćemo da se poredimo sa evropskim trgovima, sa čime treba da se poredimo? Da nismo možda nebeski narod, začetnici nekih arhitektonskih pravaca, uzor za urbanizam...?
 
citam sta sve nedostaje pa da se i ja pridruzim...fali park za pse, akcelerator čestica u podzemnom nivou a propustena je i prilika da se izgradnjom bazena resi problem vaterpolo saveza koji kubori sa terminima na tasu.
 
hRfk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWlRNN01EQV8vMTQxNzEwMGE5MmI3NGJhMzU1ZjViMmNiNDNlOTQ5YWEuanBnkZMCzQJCAIEABQ

Izgleda da su odustali od ideje da u Kolarčevoj staju i trolejbusi i 31. Dobro je.
Mada sam nekoliko puta video 31 da ipak staje tu ispred Tome... Možda su se i vozači bili zbunili.

Što se tiče stajališta za 28 i 41 ispred Dunav osiguranja, ostajem pri tome da su nepotrebna.
 
Sav taj silni prazan prostor bi imao smisla da se ostavio tu kao ulaz u stanicu metroa. Aha. I taman ondak knez Mihailova ruka sugeriše pravac kojom ide metro linija xD. Hauptbahnhof Belgrade :gobb:
 
Za Evropski trg fali metro stanica više nego česma ili fontana ako ćemo redom. Potpuno je iluzorno ulaziti u raspravu sa plaćenicima Gebelsovih klonova...

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока
 
Majko mila istumbala mi ona kaldrma ceo auto!

Inače sam trg vizuelno ostavlja mnogo lepši utisak nego ranije, pravo osveženje za ovaj grad, dobismo napokon naš prvi trg.
 
Fotografija sa FB, tek da se podsetimo:



Večeras odoh da doprinesem živahnosti Trgu. Možda ću promeniti mišljenje za stepen-dva.
 
То у Будимпешти могу звати тргом, али то трг није. Заправо, пре је трављак него трг.

Лепо изгледа, али било је функционалније пре него што су посекли шуму.

Зашто сам онда против пошумљавања нашег трга? Зато што је Трг Републике једини прави трг који Београд има, док овај пример из Будимпеште није једини "трг" у том граду.

Ово постављате слика пошумљених примера споредних тргова из света постаје ужасно иритантно, јер у основи нема никакве везе с темом и дискусијом која се води. Верујем да сте и сами свесни тога, али сувише сте тврдоглави да прихватите да град који има само један прави трг не може да га третира на исти начин на који градови који их имају више третирају своје споредне тргове.
 


Inače, fascinira me kako smo godinu dana slušali lamentiranja kako više niko neće dolaziti na tu groznu, ravnu ploču, a onda kad su izmileli ljudi na "novi" Trg, kreću reakcije da liči na klizalište, jerbo je jedina prilika za spontano okupljanje raje na netravnatoj/neasfaltnoj ravnoj površini to da kližu po ledenoj ploči, na minus pet, u perjanim jaknama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655804#p655804:2ncsw1mn je napisao(la):
astrodule » 02 Сеп 2019 00:14[/url]":2ncsw1mn]Po toj logici i Studentski park je Trg.

Postoje trgovi i postoje parkovi, a mnogi hoće oarkotrgove
А ово у Бидимпешти је парк. Име му потиче од времена кад је заиста био трг:

004_tr-2520-003.jpg


Заправо, питање је да ли се мађарско tér може у сваком случају превести као трг, иако води порекло управо од те речи. Мој неки утисак јесте да је то термин који Мађари користе за било који простор заокружен зградама, без обзира да ли је тај простор истински отворен, као прави трг, или нешто налик парку.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655685#p655685:34vfnhoq je napisao(la):
Perkan » 01 Sep 2019 11:51 am[/url]":34vfnhoq]Prošetao sinoć...
Menjam raniju ocenu trga:

po danu i dalje 3+
po noći bogami 4-

Sve u svemu, zadovoljan sam.
U poređenju sa celim ambijentom pre godinu dana, ovo je ogroman iskorak.
Da je moglo još bolje - moglo je. Ali dobro, biće prilika.

Staklenac i tumori iza njega sada BUKVALNO IZAZIVAJU DUŠEVNU BOL.
Kako bi tu legla jedna reprezentativna zgrada.... ahhh, valjda ću do doživeti, i molim Boga da ne zeznu nešto kod izvođenja.
Ko god to bude gradio, neka mu je dragi Bog na pomoći. Šta god da uradi, biće pljuvan, kritikovan, ismejavan... mora da uradi nešto što će buduće generacije smatrati vrednim. A to nimalo nije lako...

Tu će da bude park sa stanicom metroa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655805#p655805:3786fk2l je napisao(la):
Homer Jay » Ned Sep 01, 2019 5:14 pm[/url]":3786fk2l]
Inače, fascinira me kako smo godinu dana slušali lamentiranja kako više niko neće dolaziti na tu groznu, ravnu ploču, a onda kad su izmileli ljudi na "novi" Trg, kreću reakcije da liči na klizalište, jerbo je jedina prilika za spontano okupljanje raje na netravnatoj/neasfaltnoj ravnoj površini to da kližu po ledenoj ploči, na minus pet, u perjanim jaknama.

Trg nije mesto za svakodnevno okupljanje, za to postoje parkovi i druga pogodna mesta. Trgom se prolazi, ev. kratko odmori i to je sve.

Lepo si opisao nedostatke starog Trga pa evo i mog mišljenja. Uzgred, ako su to bili razlozi da Trg u potpunosti promeni izgled, ne vidim opravdanost jer se radi o tekućem održavanju i po nekoj intervenciji koja niti bi koštala toliko, niti trajala. Rešenje saobraćaja ne komentarišem, niti sam stručna, niti vozim.

Pogledajte prilog 1

Ne bi bilo korektno davati sud o opštem utisku dok ga ne posetim uprkos što sam Trg ocenilo niskom ocenom a na osnovu fotografija, i s vremena na vreme prolazeći kraj njega u fazi rekonstrukcije.
Crvenim tačkama sam označila ono što smatram kao loše rešenje. Crna zgrada do NP više mi smeta od staklenca jer se nalazi između dve važne zgrade i u potpunom je u neskladu sa okolinom.
Šta je sa starom rasvetom? I zbog čega mi zameraš na asocijaciji na klizalište? Zaista ne vidim smisla u toliko praznog prostora.

 
^^
Pa gledaj koliko slika, gde vidis prazan prostor? Ljudi na svakom delu trga, bukvalno celoj površini.


Ovo prica oko trga, kao nekom da treba da objasniš da nema smisao za humor :lol:
 
prikazati prazan auto put, kucu bez ljudi, grad bez ikog, jeste ruzno, poput prikazivanja trga bez gradjana.....
 
Neko je ranije pitao sta ce da stiti pesake od vozila bez kontrole ili pak teroristickog napada. Koliko ja shvatam, ovi sivi stubici su namenjeni za tu svrhu. Sto uopste nije lose, ali samo se nadam da su dovoljno cvrsti i da im je podloga valjano uradjena.

Vizuelno su dobar izbor, jer su malo nizi i sivi pa se uklapaju u ambijent i ne prave vizuelnu barijeru izmedju plocnika i kolovoza, nego sve deluje povezanije i otvorenije.
 
Za mesec dana uvodi si sistem smart semafora na trgu koji ce da regulisu saobracaj na najbrzi moguci nacin. Semafori su made in Germany, Siemens.
 
Vrh