Šta je novo?

Паметни телефони

Верујем да ће и Xiaomi (Кинез из те фирме ми рече да се каже Ксјао-Ми) доћи до тог нивоа
Da, oni imaju dosta Mi uređaja koji već mogu da se integrišu u celinu. Jedini problem je softver, spori updati, često bagoviti pa peglanje grešaka zna da potraje. Kad bi taj aspekt rešili vrlo brzo bi stigli Apple
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Ја сам купио од неког Мађара редми 11 и за ових годину и нешто дана ми је само једном баговао око откључавања, мада тада је била киша па можда и није до њега, слична искуства имају и други који узимају тако преко купујем продајем. Док ови, које ја знам, који су купили у А1, Јетелу, МТСу се јако жале на марку, могуће и да наш брат председник Кси исто одваја шкарт за неЕУ тржиште
 
Za neke prakse koje radi Apple nikada ne može postojati nikakvo kredibilno opravdanje osim da se radi o čistom bezobrazluku i pohlepi.
A razlog zašto su Apple korisnici, a pogotovu fanovi, na tapetu jeste upravo to što podržavaju i podstiču takve nečasne prakse.

A što se tiče razlika u kvalitetu aparata od regiona do regiona, kao što postoje razlike u Nuteli za jedno i drugo područje, tako isto postoje razlike i u nekim aparatima i elektronici.
Samo još uvek nije bilo dovoljno skandala i istraga o tome, ili nije konkretno dokazano. Ali svakako jeste javna tajna.
 
Poslednja izmena:
Znate li da je neki Apple model zabranjen u Francuskoj zbog prevelikog zracenja.

Apple ordered to stop selling iPhone 12 in France over too-high levels of electromagnetic radiation​


i bez toga, mislim da samo ogranicen i nesrecan covek moze da vise od 500E za telefon.
 
мн је искрено и 500е много за нешто од чега не живим, посебно што су овде марже као луде. Док нпр не жалим паре за добар лаптоп/пц јер од тога живим.
Ја сам преко купујем продајем уштедео ~2к евра за лаптоп и телефон.
Телефон је био 26к уместо 51к и лаптоп ми је био 150к уместо 380к, веће цене су у гигатрону, а у цене са КП је и достава урачуната.

лаптоп је за следећих 8-10 година коришћења, а и неиронично ми треба јака машина за посао па ми је у мом систему вредности цена оправдана.
 
Znate li da je neki Apple model zabranjen u Francuskoj zbog prevelikog zracenja.

Apple ordered to stop selling iPhone 12 in France over too-high levels of electromagnetic radiation​

Ovo je bila softverska greška koja će biti i ispravljena kako je rečeno u tekstu, taj telefon ne bi bio odobren za prodaju pre 3 godine da je to hardverski problem.


i bez toga, mislim da samo ogranicen i nesrecan covek moze da vise od 500E za telefon.
Nekim ljudima telefon služi za posao, neki su entuzijasti za tehnologiju, nekima treba dobra kamera koja je uvek uz njih. Izjave poput ove su nepromišljene i nemaju smisla. Isto bi bilo da kažem "samo ograničeni i nesrećni ljudi kupuju stan na dobroj lokaciji, sa svake lokacije možeš stići do centra", nekima telefon od 100 eur vrši posao, nekima je potreban telefon od 800 eur. Neko želi stan u centru jer mu je bitno da bude u gradu i to voli, a nekome je draže da živi na Mirijevu jer je m2 jeftini, udaljeniji od centra i ispunjava mu sve potrebe. Sve je do individualnih potreba i mislim da nema smisla da se uplićemo u tuđe potrebe i osuđujemo ih. :D

Ја сам преко купујем продајем уштедео ~2к евра за лаптоп и телефон.
Ovo je jako pametno i ja ovo radim kad god mogu. Pogotovo za proizvode koje znam da su pouzdani i da se neće kvariti ili da ima neku vrstu proizvođačeve garancije koja se može ostvariti kod nas (npr. uz Apple proizvode svakako dođe godinu dana internacionalne garancije, pa ni za to budem miran kao da sam uzeo kod nas sa domaćom garancijom).

лаптоп је за следећих 8-10 година коришћења, а и неиронично ми треба јака машина за посао па ми је у мом систему вредности цена оправдана.
Ovo je ono o čemu pričam. Svakome uređaj treba za drugačiju svrhu i zato svako i zna koliko bi novca izdvojio na njega.
 
a iphone 13, 14, baterije im padaju na 80-90% healtha posle godinu dana
Evo iPhone 13. Za mesec dana je godinu dana :)
viber_image_2023-09-17_07-37-43-969.jpg
 
Kad već poredimo Epl vs android, kao neko ko je bio zadrti android korisnik mogu samo da dam prednost ios sistemu. Svašta sam imao od androida, i to većinom samsung S seriju. To je toliko bagovalo i usporavalo nakon nekog vremena da sam rešio da se oprobam sa Apple. Nisam zažalio i sada mi je iphone primarni telefon. Ne privlače me njihovi drugi uredjaji, posebno cena, ali jednostavno sistem, iako zatvoren (to je i plus), radi kao prvog dana i posle 5 godina.
 
Следећи телефон ће ми бити надам се OnePlus кад цркну Mi 9T и Poco X3 Pro. Жао ми је што се одустало од pop-up камере.

Послато са M2102J20SG помоћу Тапатока
 
i bez toga, mislim da samo ogranicen i nesrecan covek moze da vise od 500E za telefon.
Ako ti 500 evra ne znaci nista, ne bi dao za telefon? Ne pricam o proseravanju nego dodjes i pitas za neke osnovne funkcije, duzinu baterije, pouzdanost, kvalitet izrade, jasnoca zvuka...

Da imas, ne bi dosao u radnju i rekao dajte mi najkvalitetniji nego bi se mucio sa nekim krsom?

Mogu ja da patim za iPhone 5-icom do sutra, to mi je najlepsi dizajn i idealna velicina telefona, sve i da mi ne trebaju nikakve moderne funckije, sve i da me bas briga za kurcenje i ko ce sta ce reci kakav telefon nosim...

Zamisli potpuno prakticnog coveka, neopterecenog glupostima, ali koji dobro zaradjuje. Zasto bi se mucio sa nekoliko puta gorom baterijom npr.?
 
Ne mogu da prežalim što su proizvođači odustali od formata 16:9.
Na 16:9 sam bez problema kucao u Wordu, gledao filmove, prosto rečeno uživao.
Ovi novi formati 18:9 i 20:9 su blagi užas.
 
Zasto samo Iphone ima mali format, a svi ostali telefoni su veliki?
 
Ne mogu da prežalim što su proizvođači odustali od formata 16:9.
Na 16:9 sam bez problema kucao u Wordu, gledao filmove, prosto rečeno uživao.
Ovi novi formati 18:9 i 20:9 su blagi užas.
Potpuno se slažem. Ajde da barem postoji uvek mogućnost izbora, pa ko voli 16:9, uzme to a ko voli 20:9 uzme njega. Ali uvek to ide tako što se jedno izbaci iz upotrebe, da bi se nametnulo drugo. Ne želim da nosim poslužavnik od telefona ako ne moram i ako meni i drugima 16:9 ispunjava potrebe.

I to nije tako samo u svetu telefona nego u svim sferama. U nameštaju i enterijeru nekad bili "in" podgradni lavaboi, sad su "in" nadgradni, sutra će biti neki što na sajlama vise sa plafona... Nekad su "visoke" tastature bile moda, onda su to postale plitke, onda opet visoke, ne znam koje su sad, fala bogu pa imam svoje najobičnije od 10 evra koje čuvam i koristim na više mesta pa se ni ne osvrćem na druge. Jedne decenije kockasta kola, druge sve zaobljeno, treće opet sve kockasto i špicasto. Jedne decenije šljašteća moda, sledeće sve crnilo, onda opet sve šareno i tako u krug.

I stalno tako neko presipanje iz šupljeg u prazno i ponovno izmišljanje već izmišljenog. Mora ' se mlate pare, a neki od načina da se to uradi jesu rebrandiranje i izmišljanje lažne potrebe i potražnje, te nametanje iste masama. U Wolf of Wall street je sve lepo objašnjeno, "Sell me this pen / supply and demand mf..."

Samo čekam kad će da se nađe neka mudrica koja će i točak da dovati da menja i unapređuje (mislim na oblik) jer mu šatro smeta što je 6.000 godina istog kružnog oblika, pa bi on da stavi trapez...
 
Poslednja izmena:
O ovome se namerno ne priča, a ipak je u pitanju ogromna, istorijska promena. Na zapadu se polako guraju zakoni koji će najzad onemogućiti bilo kakve zaista privatne razgovore mobilnim telefonima. Biće moguće da država nadgleda sve i svakog, i nikakvi programi enkripcije vam neće pomoći zato što se ta obaveza sada prebacuje na prozvođače hardvera i na provajdere komunikacija. Dakle, nešto kao onaj televizor Velikog Brata iz Orvelove 1984. čiji je zadatak ne samo da prenosi državnu propagandu nego i da prati šta radite i pričate u vašem sopstvenom stanu. Naravno, televizor je obavezan, bar kod Orvela, i ne može se ugasiti. A kod nas mobilni telefon nije obavezan u smislu da ga nameće država kao zakonsku obavezu. Još je gore. Sami ljudi biraju da ga imaju, i to praktično svi, jer misle da ne mogu bez njega, a ne gase ga zato što ne žele, a ne zato što ne mogu. Tačno kao što Orvel kaže, i što je ustvari njegova konačna poenta: Vrhunski uspeh represije je kad najzad počnete da je iskreno volite.

End-to-End Encryption Will Be an Historical Footnote!

 
Svi moji telefoni:
1. Sony Ericsson T 105
2. Sony Ericsson K 510
3. Alcatel (smartphone enepoznat model)
4. LG L Fino
5. Tesla Smartphone (ne sećam se koji model, korišćen samo par meseci)
6. Motorola E4
7. Motorola G7Power
8. Motorola One Fusion Plus
9. Xiaomi 11T
Da T 105 nije riknuo 2014. god verovatno bi ga koristio još neku godinu.
LG L Fino je bio savršen telefon i odlično je radio posao, ali je imao je premali po pitanju memorije.
Tesla je teško smeće koje se pregrejava za svaku radnju osim za pozive.
Motorole su sve bile savšene, odlična i velika baterija, solidna do odlična kamera. One Fusion ima pop up prednju kameru tako da je ceo ekran čist.
Xiomi je takođe savršen, zadovoljan sam u potpunosti.
 
Nokia 3210
Nokia 5210
Nokia 5140
Nokia 6303c
Nokia 2630
Nokia E72 (zgazio mi ga tramvaj u Bulevaru pričam vam jednom).
Microsoft Lumia 520.

Posle sam prešao na Android neke samsunge, sonye, xiaomije i eto me sada na Motoroli.
 
Potpuno se slažem. Ajde da barem postoji uvek mogućnost izbora, pa ko voli 16:9, uzme to a ko voli 20:9 uzme njega. Ali uvek to ide tako što se jedno izbaci iz upotrebe, da bi se nametnulo drugo. Ne želim da nosim poslužavnik od telefona ako ne moram i ako meni i drugima 16:9 ispunjava potrebe.

I to nije tako samo u svetu telefona nego u svim sferama. U nameštaju i enterijeru nekad bili "in" podgradni lavaboi, sad su "in" nadgradni, sutra će biti neki što na sajlama vise sa plafona... Nekad su "visoke" tastature bile moda, onda su to postale plitke, onda opet visoke, ne znam koje su sad, fala bogu pa imam svoje najobičnije od 10 evra koje čuvam i koristim na više mesta pa se ni ne osvrćem na druge. Jedne decenije kockasta kola, druge sve zaobljeno, treće opet sve kockasto i špicasto. Jedne decenije šljašteća moda, sledeće sve crnilo, onda opet sve šareno i tako u krug.

I stalno tako neko presipanje iz šupljeg u prazno i ponovno izmišljanje već izmišljenog. Mora ' se mlate pare, a neki od načina da se to uradi jesu rebrandiranje i izmišljanje lažne potrebe i potražnje, te nametanje iste masama. U Wolf of Wall street je sve lepo objašnjeno, "Sell me this pen / supply and demand mf..."

Samo čekam kad će da se nađe neka mudrica koja će i točak da dovati da menja i unapređuje (mislim na oblik) jer mu šatro smeta što je 6.000 godina istog kružnog oblika, pa bi on da stavi trapez...
Nažalost, formati 18:9 i 20:9 su posledica stvarnih potreba debilizovanih korisnika.
Format 16:9 je bio na snazi do 2017te (i poneki model 2018te).
Format 16:9 je zamišljen za vodoravno korišćenje - gledanje videa na YT, igranje igrica kao na ručnoj konzoli i sl.
Formati 18:9 i 20:9 su za gledanje Instagrama, Tik Toka i fotografisanje. Kada je većina ljudi telefon počela da koristi primarno za fotke i instagram i proizvođači su prešli na te formate.
 
2016. sam pi*deo što je 95% tržišta 16:9, pa mi nekako ulete 1 DELL 16:10. Ne znam šta ću sutra...
 
Kad se desila propast Ćomija? Pre par godina tu nije bilo razmišljanja šta je najbolji odnos cene i kvaliteta, i ako hoćeš neki telefon od 200, 250 evra, šta je najbolje rešenje. Sada Šaomi nije najbolji izbor za te pare. Kad propadaše i ima li neki razlog osim verovatne pohlepe?
 
Nisu propali već su iskoristili popularnost i digli cene. Isto se desilo i sa huawei, prvo dobar i jeftin, a kasnije ode cena ali kad ga je gugl blokirao nije više bio zanimljiv.
 
Propali su u smislu da za te pare vise ne nude najbolji telefon, sta vise.

Tipa u A1, da uzmes telefon uz paket za nekih 3000 dinara, Xiaomi je bio ubedljivo najbolji, jedini razlog sto ga ljudi nisu uzimali je jer su Kinezi itd. Ali gledajuci karakteristike, da ne znas ko je koja marka, bio je ubedljivo najbolji. Sad vise nije, nije ni blizu.

Dakle, propali su kao najbolja ,,odnos cene i kvaliteta" firma, sad im zelim i finansijsku propast 😁
 
Vrh