Šta je novo?

Паметни телефони

Donošenje navedenog pravilnika predstavlja osnovu za pokretanje postupka javnog nadmetanja za dodelu radiofrekvencijskog spektra za mobilne komunikacione mreže pete generacije (5G), . .
 
Poslednja izmena:
kompjuteri se sve manje koriste nažalost, mnogi čak i ne znaju da ih koriste. Zamenjuju ih telefoni(tableti) i laptopovi.
Pa laptop sam racunao kao komp :cool:

Kakav to konkretan izbor imam ako hocu manji telefon, a uzimam ga preko A1 npr.? Ja bih u stvari trebao da budem u prednosti jer bi manji trebali da budu jeftiniji i posto se ne kompleksasim da imam veliki, trebao bih za manje pare da mogu da nadjem kvalitetnije, ali ne...
 
Takođe ih nabijem sto su izbacili ulaz sa slusalice. Mislio sam nema veze, imam bezicne slusalice, dok se nisam setio da mi onda trebaju i bezicni zvucnici. Ako je i prednost bezicnih slusalica sto mi ne smetaju kablovi dok trcim na primer, bezicni zvucnici nemaju bukvalnu nijednu prednost osim sto nemaju kablove, sto se lako resi i sakrije.
 
Slažem se da nije idealno to što je izbačen 3.5mm, najviše zato što usb nije lepo standardizovan za to, pa ne mogu svi adapteri da se koriste na svim telefonima. Ipak, postoje telefoni koji još uvek imaju 3.5mm, pa ako je neophodno suziš izbor na te telefone.

Što se veličine tiče, više mi smeta širina nego visina telefona. Nekako se mnogo lakše drži uži telefon, a visina daje dovoljno mests da se prikažu stvari, a jedina je mana video u formatu 16:9, ali to mi je ok kompromis.
 
Uvek i u svemu je kljuc u sto vecem izboru i konkurenciji. Ovde nas ogranicavaju. Te svi telefoni su tih dimenzija, te nemaju sad vise ulaz za slusalice. Pusti ti mene da imam da izaberem dimenziju koja mi odgovara i hocu li pustati preko blututa ili kabla. Sve i da nikad ne pustim u zivotu preko kabla, hocu da imam opciju. Vidim da im je izgovor da bi bili tanji telefoni, a telefon koji imam i koji nema ulaz za slusalice je debeo sasvim dovoljno da stane ulaz.

Ja imam prste da lagano drzim kosarkasku loptu u jednoj ruci i nervira me, kako li je zenama, deci, nizim ljudima, ljudima sa kracim prstima...

A i u pantalonama je ruzno, vec ima tu sta da se istice, ne treba mi telefon :ROFLMAO:
 
Nije to "zbog tanjih telefona" već da bi se prodavala dodatna oprema, a žičanim slušalicama ne treba baterija.
 
Polako ali sigurno, svetu se podmuklo podvalio mentalitet i trend u kome se za osnovnu cenu sve prodaje ogoljeno i osiromašeno, a svaki komad opreme ili svaka opcija više se masno naplaćuje kao eksta posebni eksluzivni premium platinum dodatak. Danas je tako svuda, od ugostiteljstva u kome ti posebno naplaćuju kečap ili preliv, preko trgovinskih lanaca u kojima se naplaćuje kesa, preko industrije digitalnih proizvoda u kojima se naplaćuju funkcije koje su nekad bile osnovne, preko mesečnih pretplata za korišćenje dodatnih opcija u automobilima, pa sve do industrije aparata, u kojima se nekada osnovne stvari i funkcije sada naplaćuju kao dodatne, ili se naplaćuju premošćavanja i adaptacije za njih.

Veoma podseća na onaj čuveni meme iz sveta igrica, koji je nekada bio napravljen samo za tematiku video igara odnosno DLCova i dodataka za igre, ali kao da je predvideo budućnost za sve proizvode i usluge na planeti:

the-next-evolution-of-dlc

Ne postoji nikakvo opravdanje za ukidanje priključka za slušalice. Kao što ne postoji nikakvo opravdanje ni za ukidanje punjača u pakovanju telefona.

Neverovatno je, gotovo pa fasicnantno na šta su ljudi širom sveta, od Srbistana pa do Amerike i od Aljaske do Australije, naviknuti i suptilno prisiljeni u zadnjih 10ak godina. Pogotovu sa pojavom raznih eko-pljački i eko-izgovora, a koje su posle Korone i pratećih ''kriza'' dodatno pogoršale, pošto je opala platežna moć ljudi a pohlepa i zloba korporacija postala još veća, pa su izmislili 3263432 novih razloga i opravdanja da pljačkaju i varaju još gore i još jače.

Jedino fascinantnije od količine svog tog hohštapleraja i zlobe, jeste spremnost ljudi, da ne kažem ovaca, širom sveta, da sve to istrpe i progutaju. Mislim da bi se mnogi naši preci zgadili kada bi videli šta sve danas radi u svetu. Pogotovu oni koji su tokom svojih života upozoravali na dekadenciju čovečanstva i predviđali uspostavljanje distopija i idiokratija.

Više puta sam razmišljao o otvaranju teme o potrošačkim pravima i zaštiti potrošača, jer ovo što se dešava po svetu je krajnje uznemirujuće. Ali uvek sam se pitao koliko bi bilo ljudi koje to zaista iskreno zanima i kojima je stalo do toga, jer uzduž i popreko, i na forumu i izvan njega, vidim ljude koji seju apologije svih vrsta, od apologije prema ovdašnjem režimu pa do apologije belosvetskih vladara i korporativnih bitangi. Svake godine, veći deo ljudi sve više voli da ih neko tovari, pljačka i pravi debilima. Neverovatno.
 
Poslednja izmena:
Prvo te navuku na proizvod/uslugu pa tek onda na te načine uvećavaju zaradu. Kad bi samo potrošači kolektivno prestali da kupuju takve proizvode bilo bi promena ali to je najveći problem: kako se kolektivno dogovoriti.
Ne znam dokle će ovako ići, jednog dana će morati da pukne. Da li će za 20 ili 50 godina ne znam.
Ne bi me čudilo da kad ostanu bez novih ideja počnu da vraćaju ono što su uzeli uz naravno još veće cene.
 
Mobilne telefone menjam isključivo kada nivo funkcionalnosti drastično opadne. Lista mobilnih telefona koje sam koristio počevši od 2000. godine.

Mojimobilni.jpg

Od modela sa liste:
T10 - sačuvan
Nokia 8210 - poklonjena
Nokia 6230 - poklonjena
Sony Ericsson Z770 - sačuvan
HTC One V - ukraden
Moto G - sačuvan
 
Poslednja izmena:
Polako ali sigurno, svetu se podmuklo podvalio mentalitet i trend u kome se za osnovnu cenu sve prodaje ogoljeno i osiromašeno, a svaki komad opreme ili svaka opcija više se masno naplaćuje kao eksta posebni eksluzivni premium platinum dodatak. Danas je tako svuda, od ugostiteljstva u kome ti posebno naplaćuju kečap ili preliv, preko trgovinskih lanaca u kojima se naplaćuje kesa, preko industrije digitalnih proizvoda u kojima se naplaćuju funkcije koje su nekad bile osnovne, preko mesečnih pretplata za korišćenje dodatnih opcija u automobilima, pa sve do industrije aparata, u kojima se nekada osnovne stvari i funkcije sada naplaćuju kao dodatne, ili se naplaćuju premošćavanja i adaptacije za njih.

Veoma podseća na onaj čuveni meme iz sveta igrica, koji je nekada bio napravljen samo za tematiku video igara odnosno DLCova i dodataka za igre, ali kao da je predvideo budućnost za sve proizvode i usluge na planeti:

the-next-evolution-of-dlc

Ne postoji nikakvo opravdanje za ukidanje priključka za slušalice. Kao što ne postoji nikakvo opravdanje ni za ukidanje punjača u pakovanju telefona.

Neverovatno je, gotovo pa fasicnantno na šta su ljudi širom sveta, od Srbistana pa do Amerike i od Aljaske do Australije, naviknuti i suptilno prisiljeni u zadnjih 10ak godina. Pogotovu sa pojavom raznih eko-pljački i eko-izgovora, a koje su posle Korone i pratećih ''kriza'' dodatno pogoršale, pošto je opala platežna moć ljudi a pohlepa i zloba korporacija postala još veća, pa su izmislili 3263432 novih razloga i opravdanja da pljačkaju i varaju još gore i još jače.

Jedino fascinantnije od količine svog tog hohštapleraja i zlobe, jeste spremnost ljudi, da ne kažem ovaca, širom sveta, da sve to istrpe i progutaju. Mislim da bi se mnogi naši preci zgadili kada bi videli šta sve danas radi u svetu. Pogotovu oni koji su tokom svojih života upozoravali na dekadenciju čovečanstva i predviđali uspostavljanje distopija i idiokratija.

Više puta sam razmišljao o otvaranju teme o potrošačkim pravima i zaštiti potrošača, jer ovo što se dešava po svetu je krajnje uznemirujuće. Ali uvek sam se pitao koliko bi bilo ljudi koje to zaista iskreno zanima i kojima je stalo do toga, jer uzduž i popreko, i na forumu i izvan njega, vidim ljude koji seju apologije svih vrsta, od apologije prema ovdašnjem režimu pa do apologije belosvetskih vladara i korporativnih bitangi. Svake godine, veći deo ljudi sve više voli da ih neko tovari, pljačka i pravi debilima. Neverovatno.
Ali kako su ušemljeni svi, a pruža ti se lažni utisak da imaš ceo svet na dlanu.

Gori su od Planete sport, N sporta, Sport Visiona, Djak sporta i ekipe 🤣

Svi povecavaju dimenzije, menjaju dizajn, izbacuju ulaz za slusalice, punjac... u isto vreme.

Telefon od nekoliko stotina evra uz kojih ti ne daju punjac 🤣🤣🤣 Pa ranije su slusalice bile standard, punjac se podrazumevao, a dobijalo se cesto i jos nesto.

Generalno ne znam proizvod, i da ne kosta stotine evra, koji funkcionise tako sto moras da ga ukljucis u struju da bi radio, a da ti ne daju deo koji ces da turis u uticnicu.
 
According to Samsung, phones like the Galaxy S22 are sold without a charger to make the product more environmentally friendly


HAHAHHAAHHHAHAHAAHAHAAHHA
 
Da, to je navodno razlog jer ih EU zakoni teraju na to, kao sada sa Iphonom i USB-C ulazom. A do 2027 svi telefoni moraju imati izmenjivu bateriju.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Philips Savvy :ROFLMAO:
Ericsson T28, danas bih ga nosio da nije toliko tehnološki zaostao
Samsung J610, još uvek imam slike odličnog kvaliteta sa njega
Zte Skate, ukraden/izgubljen
HTC Desire HD, prelep metalac :)
LG G2, još uvek mi je backup tel prilikom servisa/zamene
Samsung Note 3
Samsung Note 8
Samsung Note 10+

Ko se navuče na olovčicu, njihov super amoled i njihov softver/interfejs, nema nazad jbg. Inače isto arčim telefone dok rade/ne postanu tehnološki zastareli, što se i vidi po broju modela za 23 godine. :)
 
Е, и ја почео са Филипсом :) Био је једно 350 марака, ако се не варам. Ал` украдоше ми га разбојници током безвлашћа одмах по 5. октобру уз претњу пиштољем на улазу у Земун, и тако остадох и без броја, и без 1.100 (ондашњих) динара приде. После ме звало да их идентификујем у 29, ал` нисам био сигуран (била ноћ).
 
Mogao si da ga upotrebiš kao hladno oružje! :ROFLMAO:
 
Pametno. Kadar stići, ali i uteći i na strašnome mestu postojati. :)

Ja se plašim noža, od njega sam i bežao, Karl Luis me ne bi stigao. Plašim se i svoje reakcije na potezanje pištolja, za moje posledice zbog njegovog zdravstvenog stanja posle, ako nije baš u 3% psihopata.
 
Били их четворица. Пандури довели тројицу на препознавање - један клинац их пре мене препознао, сав у страху пита је л` не могу да га виде са друге стране стакла, било једно 15 оштећених укупно - питам ја: а где је четврти? Седи један искусан инспектор, ко из филмова са Љубишом Самарџићем, градска фаца од пет банки, и процеди: "Знате, били су мнооого брутални..." :)
 
Evo da dodam svoju listu. Bilo mi je zanimljivo da se prisecam svega sto sam koristio, za malo da zaboravim par telefona :D Zanimljivo mi je i to što sam skoro svaki telefon koristio od drugog proizvođača.

Siemens M55
Sony Ericsson K750 - jos uvek ga imam i radi, ali onaj dzojstik mu je mana, pokvaren je skroz
Samsung Ch@t 335
Nokia Lumia 520
LG Spirit
Xiaomi Redmi 4X
Nokia 8 Sirocco - puko ekran, koristio bih ga i dalje. procesorska moc telefona danas je vise nego sto vecini korisnika treba i uz zamenu baterije i malo paznje mogu da potraju i 10 godina bez problema.
Motorola Edge 40

Untitled.jpg
 
Били их четворица. Пандури довели тројицу на препознавање - један клинац их пре мене препознао, сав у страху пита је л` не могу да га виде са друге стране стакла, било једно 15 оштећених укупно - питам ја: а где је четврти? Седи један искусан инспектор, ко из филмова са Љубишом Самарџићем, градска фаца од пет банки, и процеди: "Знате, били су мнооого брутални..." :)

Nema šta, izviniš se što si neovlašćeno nosio tu toljagu i predaš šta imaš. :)

Hrabri ne prolaze dobro evolucijski, a oni sa bržim nogama tek malo bolje. Ni velika pamet tu ne pomaže, ako nije dovoljno brza.
 
Mogao si da ga upotrebiš kao hladno oružje! :ROFLMAO:
I sad smo se u 2023. godini vratili na te dimenzije da nam telefoni izgledaju kao cigle. Sreca u nesreci je sto si napravljeni od toliko krs materijala da ne mogu nikoga da povrede nego ce da se raspadnu u susretu sa necijom glavom.

1*sve7WicEneYHDGMuH_uwdw.jpeg
 
Šta ja znam, tu do 6.5-7" je i ok, zavisi i od šake i od potreba, imaš i manje.

Ja recimo ne volim laptop, ni obavezu nošenja, niti ceo taj koncept rada. Isključivo desktop i to sa nestandardnim, većim 16:10 monitorom. :) Onda mu taj veći tel dođe kao neki kompromis da možeš sve da završiš ako ti baš, baš treba.

Mada kažem, da sa ovim T28 (najmanji) mogu sve da završim, rado bih ga nosio, a nisam hipster. :ROFLMAO:
 
Vrh