Beograd - Prema podacima Beograd puta, prošle godine lopovi su u gradu ukrali više od 800 znakova, 400 saobraćajnih stubića, 279 horizontalnih prečki, 213 vertikalnih barijera i 85 treptača. Ako se zna da je vrednost samo jednog saobraćajnog znaka između 2.200 i 3.000 dinara, šteta nije mala. Saobraćajne stubiće lopovi koriste za pravljenje ograda oko dvorišta, ali i kao nosače konstrukcije za pomoćne objekte i sve vrste držača. Saobraćajne znake koriste za pečenje paprika, a kvalitetan lim od koga su napravljeni znakovi, kao i zaštitna žičana ograda pored puta, služe im i za pokrivanje svinjca i kokošinjaca.
Od početka ove godine, telefonski kablovi bili su najmanje dvadeset puta na meti lopova, pa su čitavi gradski kvartovi ostajali bez telefonskog signala.
Ali da je samo to. Lopovi kradu i električne kablove, saobraćajne znake, uloške iz kanti za đubre, mesingane ograde na grobnicama, poklopce sa šahtova, rešetke sa slivnika.
Iz JP Putevi Srbije kažu da lopovi najčešće kradu saobraćajne znake, ali i čitave semafore, pa i žičanu i odbojnu ogradu. Troškovi Puteva Srbije na zameni uništene i postavljanju nove saobraćajne signalizacije i opreme samo na delu autoputa od Beograda do Niša za prva tri meseca 2007. godine iznose oko 148 miliona dinara (saobraćajna signalizacija 2,7 miliona dinara, odbojna ograda 14,1 milion dinara, zaštitna žičana ograda oko 131 milion dinara).
U JKP Gradska čistoća kažu da su i oni na meti lopova i vandala.
Često se događa da lopovi kradu i metalne uloške iz kanti za đubre, cele kontejnere, ili sa njih samo poskidaju točkiće. Samo za mesec dana sa kontejnera skinu oko 300 - 400 točkića i ukradu oko 100 uložaka iz kanti koje se i dalje koriste za đubre.Teške betonske đubrijere sa ulica i iz parkova takođe završavaju u privatnom vlasništvu i najčešće postaju - saksije.
Na meti lopova su i gradska groblja odakle se krade bakar i mesing sa grobnica, ali i druge stvari. U februaru ove godine, na primer, ukradena je skulptura čuvenog vajara Ota Loga. U JKP Pogrebne usluge kažu da se cveće više i ne krade, budući da može da se kupi vrlo jeftino.
Čini se da su slivničke rešetke i poklopci šahtova poslastica za gradske lopove. Samo na Novom Beogradu prosečno se pokrade desetak rešetki dnevno. Ukoliko ukradene rešetke odgovaraju onima koje postoje u magacinu Beogradskog vodovoda, onda je šteta oko 6.000 dinara po jednoj rešetki. Međutim, ukoliko nema rezervne rešetke za starije modele slivnika, troškovi se dupliraju, jer je potrebno promeniti ceo slivnik i ponovo asfaltirati površinu oko njega. Rešetke i poklopci sa šahtova najčešće se prodaju kao staro gvožđe. B. R.
Maštoviti lopov
U nizu bizarnih krađa u prestonici, prvo mesto svakako pripada čoveku kojeg su uhapsili prilikom krađe pešačkog semafora. Čovek je "objasnio" da mu je semafor preko potreban u kući zbog velikog broja članova domaćinstva. Naime, semafor mu je bio neophodan da bi ukućani u svakom trenutku znali kad je toalet slobodan.
Bakar omiljena roba
Najčešće pljačke kojima lopovi ujedno prave najveću materijalnu štetu jesu krađe kablova za struju, telefone i semafore. Na udaru lopova najviše su telefonski kablovi u Novom Beogradu jer se tamo nalazi i najveći broj šahtova. U jednom metru telefonskog kabla ima oko osam kilograma bakra, a uvežbana lopovska družina u jednom "poslu" može da ukrade i do 200 metara. Na crnom tržištu bakar, inače, košta od 260 do 400 dinara po kilogramu.