извор ПолитикаИнвеститор пробио рок за завршетак градње у Медаковићу 3, за целе две године, а купци који су неопрезно станове платили унапред најављују тужбу
Већина људи је уплатила 80 одсто новца
(Фото Л.Адровић)
Купци шездесетак станова у Улици Светозара Зорића 42 у насељу Медаковић 3, који су очекивали усељење још пре две године, кључеве нису добили, јер зграда није завршена. Будући да су сви рокови одавно пробијени двадесетак купаца јуче се окупило испред седишта инвеститора грађевинске фирме „Станковић” у Малешкој улици захтевајући да им буде омогућено да се уселе у станове које су одавно платили. У супротном биће приморани, рекли су, да се обрате суду.
Власника фирме Зорана Станковића, за кога кажу да им је продавао станове, нису пронашли, јер им је речено да је он на службеном путу, као што је потврђено и „Политици” .
Већина људи је уплатила 80 одсто новца, каже Иња Агбаба, једна од купаца станова, а неки су чак кеширали целокупан износ. Станови су плаћани 600 евра по метру квадратном у сивој фази или 800 до 850 по принципу кључ у руке. Изградња је почела пре пет-шест година, али без грађевинске дозволе, а инвеститор је међувремену поднео захтев за легализацију.
––Уговоре смо потписали са физичким лицима, запосленим у тој фирми, која нам је продавала станове. Рецимо, ја сам 2004.године склопила уговор са Зораном Грубићем, који је тада радио у Грађевинској фирми „Станковић”. Власника сада не можемо да пронађемо, јер нико не зна где је. На јучерашњем састанку са директором Јовом Поповићем речено нам је да купци дугују још 30.000 евра укупно, а према његовој процени потребно је још 100.000 евра за завршетак зграде. Нашли смо се у безизлазној ситуацији, јер они новац немају. Наше паре су потрошили, а станове нису завршили-каже Агбаба, која као и остали купци апелује да зграда што пре буде завршена.
На питање да ли је постојао страх од ризика при куповини с обзиром на то да инвеститор није имао одобрење за изградњу, наша саговорница каже:
––У време када су куповали станове ова фирма је била на добром гласу, па нико није страховао да ће остати без крова над главом. Показали су нам захтев за легализацију, уверавајући нас да ће све бити у реду. Инвеститори су тако махом градили – каже наша саговорница.
Сличан проблем међутим, како сазнајемо, имају и купци станова у Улици Веселина Чајкановића, у истом насељу, које је такође градила фирма „Станковић”. Рок за завршетак био је јул 2004.године, али због недостатка прикључка за струју и грејање, многи се до данас нису уселили. Они којима се журило на своју руку су ушли у станове, тако што су струју прикачили на комшијске струјомере. Купци са јачим нервима одбијају да додатно плате прикључке који недостају и чекају.
Јово Поповић, који је за Политику говорио у име грађевинског предузећа „Станковић”, тврди да ће станови ускоро бити заврешни и да никаквог разлога нема да не буде тако. Када ће се станари уселити није прецизирао.
– Купци имају разлога да буду нестрпљиви, али због објективних околности нисмо успели да завршимо изградњу на време. Најпре, скочиле су цене материјала и друго, људи нису исплатили станове на време. Многи купци нам дугују новац – наводи Поповић и додаје:
– Фирма „Станковић” нема никве везе са изградњом ове зграде. Њу су градила три физичка лица Миле Штака, Зоран Грубић и Љубиша Савић – категоричан је Поповић.
Он је потврдио да је зграда у Улици Веселина Чајкановића делимично усељења и признао да су рокови за усељење пробијени, али према његовој тврдњи, „проблеми са тим објектом не постоје”.
Ако је све у реду нико не види разлог због чега би се носилац инвестиције, грађевинско предузеће „Станковић”, напрасно скривало иза физичких лица.
Када је реч о завршетку изградње нажалост све је на инвеститору, јер очигледно нико не може да га натера да заврши зграду. Драгана Пешић, начелница Градске грађевинске инспекције, каже да ова служба нема законско овлашћење да казни инвеститора што није завршио објекат када се обавезао. Купцима који су без резерве станове плаћали унапред, по свему судећи, не остаје ништа друго него да стрпљиво сачекају испињење неимарских обећања.
М. Авакумовић
[објављено: 05.07.2007.]
Izvor: Politika OnlineУдружене снаге надлежних инспекција, уз јаку подршку полиције, већ две недеље успешно сузбијају уличну трговину
Ретко виђена слика Булевара
(Фото П. Павловић)
Суграђане који су јуче кренули у куповину код препродаваца у Булевару краља Александра, чекало је изненађење јер трговаца током дана није било поред напуштених импровизованих тезги. Тек што су се јуче изјутра окуражили и изнели робу на улицу инспектори су их протерали и одузели „крпице”. Тезге су и даље понегде стајале на тротоарима, али шарених летњих хаљиница и сукњица, козметике и остале робе на њима није било.
Изглед Булевара краља Александра и дан раније потпуно је одударао од онога на шта су пролазници годинама навикли. По свему судећи акција уклањања уличних трговаца, коју су претходне недеље покренули тржишни инспектори, ових дана показује прве резултате. То је потврдила и Марија Лековић, начелница звездарске инспекције, и објаснила да је од 25. јуна у Булевару одузето више робе од препродаваца него приликом четири месеца инспекторских дежурстава претходне године. Као главни разлог за овако одлучну борбу против нелегалних продаваца истакла је то што им трговаци који уредно плаћају дажбине, непрестано шаљу захтеве да надлежни заштите њихова права нарушена конкурентском илегалном препродајом. То су, истиче, тражили трговци из Тржног центра „Депо”, али и суграђани који живе у Булевару.
Иако нису радили на улици, усплахирени препродавци јуче су шпартали Булеваром, или седели у неком од кафића. Истакли су да се труде да све мирно поднесу, али и да им нерви постају све тањи. Према њиховој процени, на улици се води тиха борба. Највише их, кажу, боли што их ове недеље непрестано опкољавају и јуре два комбија полицајаца под пуном опремом.
– Сада их је више, прогањају нас као највеће разбојнике. У уторак један улични продавац умало није платио животом, јер је бежећи са робом од потере излетео пред трамвај. Спасила га је присебност возача шинског возила. Продавачице се приликом бежаније саплићу, падају, озлеђују. Страшно је шта нам раде. Полицајци су много силни, трче за нама до станова препродаваца у којима покушавамо да се сакријемо. Никада није било овако – усплахирено је нагласила Драгица Стојимановић, председница Удружења продаваца „Булевар – Звездара”.
Милош Петровић, саветник председника звездарске Општине, објаснио је да је најважније што полиција, општинска комунална, градска и тржишна инспекција коначно одлично сарађују и удруженим снагама се боре против уличне продаје. Поносан је, каже, на чињеницу да осим ситнијих повокација, приликом контроле Булевара није било инцидената.
– Акција је за сада веома успешна- наглашава Милош Петровић.- „Дивљи” трговци једва успевају предвече на два сата да изађу на улицу, а и тада их потерамо. Могуће је да нешто припремају, јер прате сваки наш корак. Очекујемо да нам се ускоро придруже и службеници Секретаријата за саобраћај. Број полицајаца који штите инспекторе је непромењен од почетка акције. Ове недеље одлучније смо кренули са уклањањима, па се препродавцима вероватно чини да их је више. Протеклог викенда, направили смо два дана паузе, чиме смо им дали рок да размисле и мирно се уклоне са улице или евентуално оду у „Депо три”, што им нудимо већ годину дана. Они су, напротив, продужили радно време и проширили се. Сада више нема одустајања. Неће бити дана, а да се не појавимо у Булевару – каже Петровић.
Стојимановићева је, пак, истакла да улични трговци неће одустати од борбе за територију, јер тако, каже, бране кору хлеба.
– Ако се ово настави сумњам да ће бити окончано без већих инцидената. Могу све да нас похапсе, али онда ће на улицу изаћи наша деца и родитељи, јер од овог посла и њих издржавамо. Пристајемо на то да поставе типске тезге, да плаћамо раднике и порезе, али нека нас пусте да у миру радимо – истакла је Стојимановићева.
Петровић је негирао њене тврдње да су полицајци бахати и да их гађају пендрецима. Истакао је да су претходне недеље одузели робу из руку 22 нелегална трговца, од којих су десет успели да легитимишу, док је 12 побегло, препустивши робу инспекторима. Поносно је нагласио да прекјуче није било одузимања, јер се продавци нису ни појавили на улици.
Драгана Јокић
[објављено: 07.07.2007.]
Mislis na ovo? :oМихаило":2vsrqxmx je napisao(la):Лепо. Још да нам омогуће да прођемо подземним пролазом на Зеленом венцу...
Izvor: KurirUlični prodavci na Zelenjaku pretukli tržišnog inspektora dok je pokušavao da im oduzme robu
Ulični prodavci na Zelenom vencu pretukli su u ponedeljak jednog od tržišnih inspektora koji je pokušao da im, u skladu sa ovlašćenjima, oduzme robu, saznaje Kurir. Naime, inspektor je ostao bez podrške kolega iz komunalne inspekcije, koji su takođe jedva izbegli batine, ali i bez najavljene podrške pripadnika policije, koja se nije odazvala pozivu obe inspekcije!
Prema informacijama koje je Kurir dobio iz Ministarstva trgovine i usluga, njihov inspektor je u ponedeljak, 2. jula, u pokušaju da valjano uradi svoj posao, pored verbalnih pretnji, doživeo i fizički napad od strane uličnih prodavaca.
- Zajednička akcija komunalne i tržišne inspekcije uz prisustvo predstavnika policije na Zelenom vencu bila je zakazana za devet časova ujutru. MUP je iz nekih razloga morao da povuče svoje ljude, tako da su tako tržišna i komunalna inspekcija ostale same na terenu. pa je oko dvanaest časova došlo do incidenta.
- Komunalni inspektor je uspeo da izbegne napad, ali je tržišni inspektor dobio batine - saznaje Kurir u Ministarstvu. Na pitanje da li je izostanak policije poruka inspektorima da se sami snalaze na terenu, u Ministarstvu kažu da je po sredi problem u ljudstvu.
- Policija načelno hoće da pomogne, ali očigledno je da ni oni nemaju dovoljan broj ljudi za ovako veliku i dugotrajnu akciju. Tržišna inspekcija zbog pretnji prodavaca i fizičkih obračuna povukla je svoje ljude sa Zelenog venca, zato što se policija nije pojavila - kažu u Ministarstvu.
Tržišni inspektori u prethodna dva dana nijednom uličnom prodavcu nisu uspeli da oduzmu robu! Bez obzira na to što je u akciji suzbijanja ulične prodaje angažovana trećina ljudstva ove službe, činjenica je da bez policije nema ni rezultata.
Predstavnici tržišne inspekcije tvrde da će i danas nastaviti akciju, ali koliko će njihov izlazak na teren imati smisla, zavisiće samo od toga da li će i u kolikoj meri imati pomoć od MUP. Informativna služba Ministarstva trgovine i usluga saopštila je da juče u Nemanjinoj nije bilo uličnih prodavaca. Na Bulevaru ni tržišni inspektori ni juče ni prekjuče nisu oduzimali robu, jer se akcija sprovodi isključivo na poziv opštine, koji u prethodna dva dana nije upućen na njihovu adresu.
(O. R.)
Uzalud čekaju
Načelnica odeljenja za opštinske i pravne poslove opštine Savski venac Leposava Petrović u izjavi za Kurir kaže da ni njena služba u prethodna dva dana, zbog odsustva policije u akcijama na Zelenom vencu, nije imala mogućnosti da radi svoj posao.
- Naši inspektori, kao i inspektori tržišne, plaše se da bez zaštite bilo šta urade. Kako su u ovim akcijama više puta do sada napadani, ovaj put su čekali policiju, ali se ona nije pojavila. Prethodnih dana svakodnevno sam tražila pomoć policije, a i pismeno sam ih obavestila da ćemo narednih mesec dana svakodnevno imati akcije. Zašto se nisu pojavili, ne znam. Naši ljudi su po ceo dan na Zelenom vencu i čekaju da se pojavi neko od predstavnika policije - tvrdi Petrovićeva.
Da, tacno ispred narodne banke i ministarstava i buduceg muzeja Beograda!! KATASTROFA!vrachar":25suugd1 je napisao(la):Treba da vide na sta lici Nemanjina. Cela ta ekipa iz Bulevara se preselila na potez od Slavije do Generalstaba.
Izvor: PolitikaRepublički tržišni inspektori su počeli da oduzimaju robu i rasteruju nelegalne prodavce sa gradskih pločnika
Ulični prodavci ne mare za strogi centar
Foto L. Vuletić
Sudeći prema tome kojom brzinom u poslednje vreme osvajaju trotoare u Nemanjinoj ulici, može se zaključiti da posao uličnih prodavaca na ovoj lokaciji cveta. Prolaznike koji se upute ka Trgu Slavija dočekuje prizor ispunjen improvizovanim tezgama, ukrašenim šarenim krpicama, ženskim vešom i hulahop čarapama, koje se vide na sve strane. „Divlji” trgovci mudro su se dosetili, pa su provokativni veš okačili na vertikalne drvene panoe, koji poprilično zaklanjaju moderni tržni centar „Futura”. Tako je i ova nedavno preuređena ulica u jednom svom delu postala nesređena.
Na sreću, to su primetili republički tržišni inspektori, pa su u prethodna dva dana počeli da oduzimaju robu i rasteruju nelegalne prodavce sa pločnika. Kako je objasnila Leposava Petrović, načelnica komunalne inspekcije opštine Savski venac, njihova dva službenika radnim danima i subotom raščišćavaju ove prometne ulice. Objasnila je da se broj nezakonitih trgovaca u Nemanjinoj povećao, jer je istovremeno ovakva akcija pokrenuta i u Bulevaru kralja Aleksandra, tako da se deo prodavaca tada preselio na područje oko kružnog toka na Slaviji.
– Jedan tržišni inspektor na ulici je premalo da akcija bude do kraja uspešna. Teško je pretpostaviti koliko će ova borba da traje. Za sada na toj lokaciji nije bilo većih incidenata, ali su inspektori neprestano izloženi neprijatnostima. Opštinski pokušaji da se izbore sa uličnom preprodajom bili su bezuspešni jer nemamo dovoljno ovlašćenja. U ranijem periodu neprestano smo o ovom problemu obaveštavali Ministarstvo za trgovinu, turizam i usluge, kabinet gradonačelnika, gradske inspektore. Stalno odgovaramo na brojna pitanja građana i odbornika o „divljoj” prodaji u Nemanjinoj. Problem je što većina trgovaca nema stalno mesto prebivališta, pa i kada im uzmemo ličnu kartu, oni promene adresu, a proces zastareva. Najviše su oštećeni vlasnici radnji koji plaćaju dažbine, koji se i ne bune koliko bi ustvari trebalo – istakla je Petrovićeva.
Prethodna dva dana preprodavci su, objašnjava, proterivani i u Višegradskoj ulici, a situaciju je zakomplikovalo i to što su se nedavno pojavili i u blizini Muzeja „25. maj”. Udarna mesta na kojima se svakodnevno mogu videti u opštini Savski venac takođe su Pasterova ulica i podzemni prolaz na Zelenom vencu. Kao i u opštini Zvezdara, i ovde željno iščekuju uvođenje komunalne policije, čime bi ovlašćenja za oduzimanje švercovane robe bila preneta na organe lokalne vlasti. Proganjanje nelegalnih prodavaca od ponedeljka je počelo i u Bulevaru kralja Aleksandra, gde opštinski inspektori pomažu republičkim, koji vode akciju. Prema rečima Marije Leković, načelnice opštinske inspekcije, u najdužoj zvezdarskoj ulici za dva dana oduzeto je više robe nego prilikom prošlogodišnje četvoromesečne akcije.
Kako su poručili iz republičke tržišne inspekcije, uklanjanje uličnih preprodavaca biće organizovano u svim gradskim opštinama, za i posle radnog vremena. Najvažniji u ovoj akciji, kažu, biće faktor iznenađenja.
D. Jokić
[objavljeno: 27.06.2007.]
Izvor: Glas javnostiZdanje s početka 18 veka
Najstarija zgrada u Beogradu sagrađena je sredinom treće decenije 18 veka, tačnije 1724. godine. Nalazi se u ulici koja se tada zvala Duga čaršija, bila je druga u nizu od sedam zgrada. Danas je to ulica Cara Dušana 10, na Dorćolu.
Dok je Nikola Doksat de Morez nadgledao preuređenje tvrđave izgled je menjala i varoš, naročito Dunavski Beograd, kako se tada nazivao ovaj deo grada. Naime 22. avgusta 1717. godine iz turskog, Beograd po drugi put prelazi u sastav austrijskog carstva, na čijem prestolu se nalazio Karlo Četvrti. "Preotimanje" Beograda izveo je feldmaršal Evgenije Savojski, a odmah po osvajanju, austrijske vojne vlasti prave plan za obnovu i izgradnju varoši. Značajno mesto u tom planu zauzela je tvrđava, koja će se pokazati kao nesavladiva prepreka pred Turcima. Za rukovodioca preuređenja princ Virtenberški postavlja Švajcarca Nikolu Doksata de Moreza, arhitektu i pukovnika u austrijskoj vojsci.
Pomenuta najstarija zgrada u Beogradu u Ulici Cara Dušana 10 pominje se kao kuća uglednog varošanina Elijasa Flajšmana, remenskog majstora i savetnika u opštinskom veću. Ima podrum, prizemlje i sprat, a spoljašnji izgled sačuvan je do danas. Ovaj spomenik kulture s početka 18 veka jedini je sačuvani spomenik ove vrste i nije zaštićen Zakonom o kulturnim spomenicima. Projektant ove kuće, Nikola Doksat de Morez stradao je 1738. godine od vlasti na čijoj je strani ratovao - navodno zbog izdaje u Austrisko- turskom ratu, u kome je Austrija po drugi put izgubila Beograd. Pogubljen je podno zidina Beogradske tvrđave, a u zapisima nekih hroničara stoji kao žrtva zavere i carske zablude.
Genijalno :lol:Steva":7320mn80 je napisao(la):^^ ovo nam treba
http://youtube.com/watch?v=AKVBK-0veE8
Izvor: BlicAutor: N. Korlat | 23.07.2007. - 10:45
Krajem prošle sedmice „pauk“ JP „Parking servis“ pokupio je stotinak automobila sa Donjeg Dorćola, iako su kola bila parkirana na dozvoljenim mestima. Začuđenim vlasnicima je rečeno da nisu ispoštovali minimalan razmak od 1,60 metara između fasade zgrade i automobila.
- Godinama se ovde parkiramo, ali se nikad nešto slično nije desilo. Niko nas nije ni obavestio da takav propis postoji. Kola su počeli da odnose od osam ujutro i tako ceo dan - priča Rade Vučković, jedan od oštećenih i dodaje da je nezvanično saznao da je „iz saobraćajne policije naređeno da u roku sat vremena moraju da pokupe bar 10 automobila“.
U Upravi saobraćajne policije Beograd kažu da se ne radi o nekoj posebno organizovanoj akciji, ali da propis o obaveznoj udaljenosti od zgrada mora da se poštuje.
- To što automobili do sada nisu odnošeni sa tih mesta, ne znači da nikad neće. Ako neko nije znao za ovaj propis, treba ponovo da polaže vozački ispit i da se bolje upozna sa Zakonom o bezbednosti saobraćaja - kaže za „Blic“ načelnik ove uprave Filip Pejović, uz napomenu da svi oni koji se smatraju oštećenima mogu da podnesu žalbu.