Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Maison-Royale-Stefial-Kosancicev-venac-001-1024x724.jpg
 
Uklapa se kao Hilton na Budimu... Kasnimo jedno 45 godina za Mađarima.

Sa pozitivne strane, to znači da ćemo možda doživeti obnavljanje predratnih zgrada, u dubokoj penziji 🥲
 
Hvala Svetom Ištvanu pa nemamo taj njihov užas od Hiltona...

Ovo je neuporedivo sa tom njihovom komunističkom sramotom.
budahilton7.jpg
 
Poslednja izmena:
Moram priznati da sam iznenađen koliko su dobro uklopili. Trebalo mi je par sekundi da uopšte provalim o čemu se radi.

Kod nas bi stavili najobičniju sivu betonsku kocku.

Naravno, bolje da ništa nisu stavili.
 
U celini "Kosančićev venac" (KV, Srebrnička, Zadarska/D. Ćosića, Fruškogorska...) već sada imamo objekte u ko to više zna koliko različitih stilova...
I da su hteli da "imitiraju" neki stil iz starih epoha, neko bi se bunio "a zašto baš taj?".
Ovo nit smrdi nit miriše, makar ne štrči za sprat više...
 
Istina. I meni je isto to palo na pamet čim sam kliknuo na "Post reply".
 
Sve od "rekonstrukcije" Kosancicevog Venca, koju smo ovde s posebnom paznjom pratili, nista se nije znatno poboljsalo u pravcu unapredjenja i transformacije tog istorijskog prostora u nesto smislenije. Barem da je postao pesacka zona, da je dobio jedan dodatni identitet, tipa mesto za umetnicke galerije ili sl. ni sa prostorom gde je bila biblioteka, jos uvek ne znamo sta cemo.
 
Za zainteresovane - moze se pogledati projekat koji je uradjen 2020, pretpostavljam da je i dalje aktuelan. Primecuje se nedoslednost u prikazu izgleda sa renderima po pitanju uskladjivanja visine sa susednim objektima (render pokazuje ravnjanje krova sa KV 19, a izgledi sa KV 23...)

 
Obnovljena Djumrukana, ali u Gospicu :)
 
Ово је хотел Лика (некада стари хотел) у центру Госпића, а нови хотел Лика на Теслином тргу су усташе срушиле, као и Теслин споменик.
 
Kao и Бранка Радичевића у Славонском Броду...

Ово ме само асоцирало на зграду Ђумрукане. Вуковар има још више таквих зграда. Зато подржавам њену обнову, јер је била једина у Београду, где нам недостаје средњеевропско наслеђе тог периода.
 
Adresa iz Selenićeve knjige... davno sam je čitao, ali ako dobro pamtim šta su meni pričali, kućni broj je namerno izabran jer ova zgrada nema veze sa ljudima koji su bili inspiracija za priču.

Već je na ovoj temi bilo govora o ovoj zgradi, da deluje kao da se čeka da se sama uruši.... izgleda da više nisu mogli da čekaju.
Mislim da jedino možemo da se nadamo da će investitor da se ugleda na predratne zgrade na brojevima 1, 1A, 2, 4, 5, 8.... (naivno, znam).
 
Normalno je da su, kako se navodi u tekstu, "stanari okolnih zgrada zabrinuti da će kuća biti srušena ili nadograđena", ali je posao novinara FoNeta da pokuša da ode korak dalje i stanarima da odgovor na njihova strahovanja.

Istina je da su za brojna pitanja od interesa javnosti, mnoge institucije zatvorene, ali se bar ovakve stvari, u 21. veku, mogu proveriti na dva tri klika. Pa, da je novinar FoNeta otišao na CEOP da proveri, saznao bi da postoje i pravosnažna građevinska dozvola i rešenje i prijavi radova u kom se jasno navodi sledeće:

KV7.JPG


Dakle, zgrada se rekonstruiše u postojećim gabaritima tako što će u suterenu i na prvom spatu biti poslovni prostor, a u potkrovlju stan. I to je sve, ali zato već drugi dan izlaze testovi o uništavanju kulturne celine Kosančićevog venca i kako se tamo gradi na sve strane, iako se zapravo jedna jedina zgrada gradi - ona Dekijeva, zbog koje nije srušen nijedna istorijski vredan objekat, a koja će se, bar tako zasad deluje, sasvim korektno utopiti u okruženje, a druga kod Patrijaršije nadziđuje (tu su strahovanja nešto više opravdana)

Inače, ako niste klinkuli na link - ovako trenutno izgleda kulturno dobro koje će biti "uništeno" tako što se renovira u postojećim gabaritima:

1667748533-IMG_20221106_104500_b.jpg
 
Postojala je i propisana tabla ispred objekta. Problem je sto je postavljena bar koju nedelju posle pocetka radova i stajala je samo jedan dan, i bila uklonjena.
 
Normalno je da su, kako se navodi u tekstu, "stanari okolnih zgrada zabrinuti da će kuća biti srušena ili nadograđena", ali je posao novinara FoNeta da pokuša da ode korak dalje i stanarima da odgovor na njihova strahovanja.

Istina je da su za brojna pitanja od interesa javnosti, mnoge institucije zatvorene, ali se bar ovakve stvari, u 21. veku, mogu proveriti na dva tri klika. Pa, da je novinar FoNeta otišao na CEOP da proveri, saznao bi da postoje i pravosnažna građevinska dozvola i rešenje i prijavi radova u kom se jasno navodi sledeće:

Pogledajte prilog 148415

Dakle, zgrada se rekonstruiše u postojećim gabaritima tako što će u suterenu i na prvom spatu biti poslovni prostor, a u potkrovlju stan. I to je sve, ali zato već drugi dan izlaze testovi o uništavanju kulturne celine Kosančićevog venca i kako se tamo gradi na sve strane, iako se zapravo jedna jedina zgrada gradi - ona Dekijeva, zbog koje nije srušen nijedna istorijski vredan objekat, a koja će se, bar tako zasad deluje, sasvim korektno utopiti u okruženje, a druga kod Patrijaršije nadziđuje (tu su strahovanja nešto više opravdana)

Inače, ako niste klinkuli na link - ovako trenutno izgleda kulturno dobro koje će biti "uništeno" tako što se renovira u postojećim gabaritima:
Pa da li svaku informaciju u gradu treba da proverava istrazivacki novinar? Jedna tabla sa informacijama koja je obavezna pri ovakvim radovima je dovoljna. Cim je nema, odmah krenu spekulacije. Pre desetak godina u stampi se pojavio komentar (tadasnjeg) vlasnika ove zgrade, koji je bio nezadovoljan sto mu Zavod nije dozvolio rusenje i izgradnju zgrade od nekoliko spratova, gde je rekao da ce pustiti da se zgrada sam srusi pa ce posle toga Zavod morati da mu izda uslove za novu zgradu! Ja sam procitao to, ali gde i tacno kada, ne mogu da se setim. Zato su i stanari zabrinuti i to s pravom - sve dok tu ne osvane tabla, koja je obavezna da se postavi PRE pocetka izvodjenja radova, a ne kada se oni zavrse ili nikada...

U svakom slucaju super informacija da ce zgrada da se samo rekonstruise i adaptira (mada u tekstu pise da je odobrena i nadogradnja!)! Ako je urade kako treba, bice odlicno, mada je zgrada u takvom stanju da sumnjam da ce to biti samo rekonstrukcija...
 
Pa da li svaku informaciju u gradu treba da proverava istrazivacki novinar? Jedna tabla sa informacijama koja je obavezna pri ovakvim radovima je dovoljna. Cim je nema, odmah krenu spekulacije. Pre desetak godina u stampi se pojavio komentar (tadasnjeg) vlasnika ove zgrade, koji je bio nezadovoljan sto mu Zavod nije dozvolio rusenje i izgradnju zgrade od nekoliko spratova, gde je rekao da ce pustiti da se zgrada sam srusi pa ce posle toga Zavod morati da mu izda uslove za novu zgradu! Ja sam procitao to, ali gde i tacno kada, ne mogu da se setim. Zato su i stanari zabrinuti i to s pravom - sve dok tu ne osvane tabla, koja je obavezna da se postavi PRE pocetka izvodjenja radova, a ne kada se oni zavrse ili nikada...

U svakom slucaju super informacija da ce zgrada da se samo rekonstruise i adaptira (mada u tekstu pise da je odobrena i nadogradnja!)! Ako je urade kako treba, bice odlicno, mada je zgrada u takvom stanju da sumnjam da ce to biti samo rekonstrukcija...

Za tablu si apsolutno u pravu. I sam sam rekao da je strahovanje stanara okolnih zgrada poptuno opravdano i ja ne krivim ljude uopšte što su zabrinuti. Što se novinara, pak, tiče, cenim da je njihova odgovornost ipak veća.

Pitaš: "Pa da li svaku informaciju u gradu treba da proverava istrazivacki novinar?" Ako institucije ćute, i ako nema table, onda - da, svakako, zašto da ne. Ali ako se stanari obrate medijima, novinar bi ipak trebalo da bar proba da sazna još nešto, a ne samo da prenese da su "stanari zabrinuti" ili još gore, spekuliše o sudbini zgrade. I provera da li za neke radove postoji ili ne postoji dozvola i nije neko istraživačko novinarstvo, par klikova, i neka opšta pismenost...

Ako doista imamo aspiracije ka iole demokratskom društvu, onda moramo shvatiti da institucije jednog demokratskog društva nisu samo državne institucije, već i društvene institucije u koje bi valjalo ubrajati i medije. Samim tim, mediji moraju imati veću odgovornost. Koliko sam razumeo, autor ove vesti je u novinarstvo uplovio kao uticajni Tviteraš (Operativac iz Zemuna), ali mora shvatiti da rad u novinskoj agenciji nije isto što i postovanje na Tviteru.

U ovom konkretnom slučaju bih dodao i opozicone stranke. Uveren sam da sagovornice iz pkreta Ne davimo Beograd i Stranke slobode i pravde, u dve odvojene vesti koje je FoNet objavio o pomenutoj kući, znaju da je moguće proveriti da li za neke radove postoji dozvola, ali one su se, umesto toga, ipak opredelile da pričaju o "uništavanju Kosančićevog venca".

To me je podsetilo na Bastać Marka kada su ga pitali zašto opozicija nije protestovala protiv gondole na Kalemegdanu kada je plan za tu nakaradnu skalameriju bio na javnom uvidu, on je rekao, parafraziram: "Nismo mislili da je Vesić ozbiljan".
 
Vrh