Šta je novo?

Компјутери и технологија

Ko jos igra Cyberscam...

A renderovanje moze i sa slabijom grafickom, nego otkako je nVidia izabacila 3000 pa 4000 seriju odjednom se svi osetili siromasno i zaostalo, samo zato sto nemaju sve najnovije i najsljastece.

Kao kada bi Volkswagen izbacio dve nove serije Golfa u roku od dve godine i odjednom se svi siroti mali hrcci koji voze Golf VIII osete kao bednici i moraju sto pre da uhvate korak da se ne bi osetili da propustaju nesto vazno.

Konzumerizam 101.
 
Mnogo ljudi igra tu igricu a da bi rekao da je ona tesko sranje nadam se da si je bar igrao vise od 10 sati.
Inace igrica nije bitna, moze bilo koja AAA pa bi video veliku razliku.

Moze renderovanje i sa kantom od graficke samo sto ce to da traje 100 godina.

Sustina je da 3050 nikako NE MOZE biti ubica od kartice. Jer da je tako sto bi neko bacio 1000 evra ako moze da plati 40000 dinara i da mu zavrsio posao.
Nemoj da si smesan Bendere postoje velike razlike sa tim grafickim bilo da igras igrice ili da koristis komp za nesto profesionalno sto ti donosi novac
 
Mnogo ljudi je kupilo i zemljište u Metaverzumu. Pa to što ih je mnogo, ne oslobađa ih činjenice da su debili.

Igrice se prevazilaze sa godinama i sa novonastalim obavezama. Ovime ne osuđujem mlađe ljude koji igraju igrice jer je to normalno, i ja kao ljubitelj igrica to podržavam, da mladi igraju. Nego se čudim ljudima od 30+ kojima je imperativ da imaju sve najnovije ili da bar budu u trendu sa gejming načelima koja su u stvari načela konzumerizma. Ima toliko starijih igara koje treba da odigram, a sve nove me svake godine sve manje i manje zanimaju. Imam par igara instaliranih na kompu, nijedna nije mlađa od 5 godina. Jedna od najstarijih instaliranih je Oblivion, u kome i dalje uživam kao pre 16 godina i kome mnoge novije nisu dorasle. U narednom periodu ću da instaliram opet San Andreas jer zbog posla, obaveza i umora nemam živaca ni vremena da ulazim u velike i kompleksne priče i kvestove, nego mi je više do sporadične zabave i to je manje više to. U slobodno vreme sve manje mislim o igricama, pre mislim o nekim svojim sporednim aktivnostima i projektima koje imam na umu, nego da igram repetativne i već viđene stvari u Cyberscam u 4K na 144 Hz. Opet, kapiram kada je to imperativ nekom mladom i neiživljenom, kao što je bilo meni i mojim vršnjacima u srednjoj i na faksu. Ali me čudi kada se neko sa dobranim stažom i drugim prečim brigama i većim mogućnostima prži na takve stvari.

P.S.
Da ne pričam što me ekonomski tigar, kao i mnoge druge u Nebeskoj Srbiji, tako jako zaskočio da već mesecima ne'am bre para jedan čiviluk da instaliram u stan, a kamoli 4060 u komp...

Što se grafičkih tiče, stvar je u tome da su igre, OS i sam hardver postali toliko optimizovani u zadnjih 5-8 godina da jedno vreme nije bilo poente i potrebe kupovati novi hardver a same igrice su grafički izgledale vrlo realno i verodostojno. Onda su počeli da ubacuju VR, ultra HD, monitore sa 144 Hz koje oko ne može ni da primeti i da lože ljude da im treba nešto novo što ne mogu ni da osete.
Moze renderovanje i sa kantom od graficke samo sto ce to da traje 100 godina.
A šta je po tebi ''kanta od grafičke''? Sve što nije najnovija generacija?
 
Poslednja izmena:
Ajde o afinitetima i ukusima u igricama necu da ulazim i postujem svacije misljenje ti si taj koji kaze da su debili ti koji igraju tu ili tu igricu.

Elem neke stvari nisu pitanje konzumerizma, zavisi ste te zanima i za sta ti je potreban komp. Ako igras neke igrice stare 10+ godina pa i ta 3050 moze biti ok.

Ja sam se samo kao i par ljudi ovde nasmejao na naziv "ubica od kartice" za nesto sto je realno veoma daleko od toga.
Ako mu je vec trebala dobra kartica mogao je za te pare da kupi neku polovnu 2070 ili 2080 i zavrsila bi mu vecinu stvari.
 
У односу на ђубре које сам имао јесте убица. Купио сам је јер не играм ништа новије од D2R и да наравно не купим ништа од компоненти никад. Свега 5 игрица сам инсталирао од којих играм две или три у зависности од времена и расположења. Али пре свега сам њу узео да не размишљам више никад о графичкој као што сам размишљао 2 године о замени.

Sent from my LGL322DL using Tapatalk
 
Ako igras neke igrice stare 10+ godina pa i ta 3050 moze biti ok.
:ROFLMAO::ROFLMAO:

Jbt čime li se vi bavite kada u vreme sveopšte krize, bede i pesimizma tako olako odbacujete komade tehnike koji su skuplji nego ikada* i planirate da ostavljate nedelje i mesece u igrama na njima... * Ok, nisu skuplji nego ikada, prošle godine je bio rekord ali nisu ni daleko od tog neslavnog rekorda i još uvek su bolesno skupi...

Inače da si ti meni živ i zdrav, igrice stare 10 godina možeš da igraš i sa 8000 serijom. A igre starije od 10 godina, naravno, možeš i sa još starijim serijama.
Nego kao što rekoh, industrije su ubedile ljude da ne mogu ništa bez najnovijeg i najskupljeg. Ne znam samo kako smo živeli i funkcionisali pa i igrali pre izlaska 4000 i 3000 serije...
 
Ok decko je sada rekao da igra Diablo 2 koji je star preko 20 godina tako da mu ta graficka odgovara.

Kao sto rekoh zavisi za sta koristis komp. Znas neki ljudi zaradjuju pare sa njima pa im trebaju jake masine.
Ne kupuje neko komp od 200-300-400K dinara jer mu se daju te pare nego prosto iz razloga sto mu onaj od 59000 ne moze zavrsiti posao.
Ne radi se o odbacivanju stare tehnike, ja recimo i dalje cuvam svoj stari I7 sa 1060 kao backup masinu ali sam opet morao da kupim nesto novije pre skoro 2 godine.
 
Ok decko je sada rekao da igra Diablo 2 koji je star preko 20 godina tako da mu ta graficka odgovara.
Jbt da li je moguće da nisi čak ni proguglao pre nego što si napisao odgovor? Evo vidiš ni ja nisam imao pojma šta mu je to D2R pa sam proguglao. I rođo moj, mali neće da igra Diablo 2 nego Diablo 2 Resurrected. Remaster verziju starog Diabla 2, izdatu 2021. Kad nešto ne znaš, proguglaš. Nije sramota ne znati, sramota je nastupati kao da se sve živo zna.
Znas neki ljudi zaradjuju pare sa njima pa im trebaju jake masine.
Jel? Deder, objasni mi, molim te? Pošto ne znam ništa o tome, ja sam ti bato neuk za kompjutere i informatiku pa mi treba neko da mi objasni. A ti mi baš deluješ upućeno i obrazovano na tu temu.
Ne kupuje neko komp od 200-300-400K dinara jer mu se daju te pare nego prosto iz razloga sto mu onaj od 59000 ne moze zavrsiti posao.
Ma znam, znam... Kao što rekoh, ne znam samo kako smo živeli i poslovali pre 3000 i 4000 serije.
 
Ali u svakom slučaju, nema veze, samo vi kupujte i dajte po 300.000 dinara za naj naj najnovije i najopakije komponente. Jer što se više obrću te najskuplje i najnovije serije, to će pre da padnu cene starijim serijama, pa da i mi pezanti i običnjaci možemo da kupimo nešto za pristojne i razumne pare. Daj bože da i serija 5000 izađe što pre, ne bi li se ispuvale cene za seriju 2000.
 
je*******ote Bendere koji si ti kontras i naporan covek. Igrica iako je izasla 2021 je u isometric 3D. Dakle sam motor igrice jeste star 20 godina samo su ubacene bolje teksture.
Evo proguglao sam samo zbog tebe pa lepo pise da je minimal configuration GTX 660 a recommended 1060. Svakako mu za to ne treba RTX4000.

Mozes da zivis i bez 3000 i 4000 samo ces se muciti sa njima, bice sporije moze da ti se zakuca komp. Ti ocigledno ne radis poslove sa kompom il bar ne one koji su CPU GPU zahtevni pa ti se cini da svi mogu da rade sve poslove na starim masinama.

I prestani da lepis etikete ljudima tako olako. Onaj koji daje 300000 za komp u vecini slucajeva nije neki napaljeni klinac koji hoce da ima posto poto najnovije vec ulozi tu lovu i povrati je brzo kroz posao. Prosta amortizacija ulaganja u radnu alatku od koje zivis.
 
Mislim da je VR uveliko izduvana priča dok su real-time ray tracing i unreal engine 5 aktuelna stvar sa većom mogućnošću primene.
 
Mozes da zivis i bez 3000 i 4000 samo ces se muciti sa njima, bice sporije moze da ti se zakuca komp. Ti ocigledno ne radis poslove sa kompom il bar ne one koji su CPU GPU zahtevni pa ti se cini da svi mogu da rade sve poslove na starim masinama.
Tako je, objasni mi ga. Nauči me.
Onaj koji daje 300000 za komp u vecini slucajeva nije neki napaljeni klinac koji hoce da ima posto poto najnovije vec ulozi tu lovu i povrati je brzo kroz posao. Prosta amortizacija ulaganja u radnu alatku od koje zivis.
Zapravo, u većini slučajeva jeste. Tek u 2 od 10 slučajeva se radi o nekome kome najnovija grafička objektivno treba za posao.
 
Poslednja izmena:
Pa arhitekte, video produkacija itd...

Naravno i imućniji strastveni gejmeri koji hoće adekvatan fps u 2K ili 4K pri većem osvežavanju.
 
Pa da. Takva zanimanja. I ima ih po Srbiji, nije da ih nema. Samo što ovde ispade da kipi Srbija od njih bogte. Da je svaka druga skupocena konfiguracija za radne svrhe nekog arhitekte ili dizajnera. U realnosti, 8 od 10 su za naložene klince, a 2 od 10 su za arhitektu i dizajnera.

Znam jer smo i vršnjaci i ja prošli kroz te faze u srednjoj i na faksu. Ko će prvi da ima jači i noviji komp. S tim što je tada hardver ipak bio približniji prosečnoj plati i kupovnoj moći, a ne kao ovo danas, da se daje četvrt miliona za komp...

Plus, tada se jurila jača konfiguracija jer proces i nauka optimizacije još uvek nije bila dostigla svoj vrhunac. Te nije bilo svejedno da li se Masni Efekat 3 (ovo kažem odmila) pokreće sa 8800GT ili 1060 GTX. A danas kad je sve izoptimizovano do maksimuma, izmišljaju nove pikanterije da bi ložili ljude da kupuju preskupe komponente.
 
Pa eto Igor prica iz ugla nekog ko se bavi video produkcijom u sklopu svog poslovanja a ja kao arhitekta. A ko zna koliko imas jos takvih.
Ja nalozene klince nisam uzimao ni u zbir ni u ozbir u ovom razgovoru, pricam sa tacke gledista ljudi koji su profesionalci.
 
Spatio odaću ti jednu tajnu. I ja se, između ostalog, bavim video produkcijom. Amaterski, za svoj groš. Sigurno sam daleko od Igorovog nivoa, ali nisam baš ni početnik.

I eto, živim i uspevam i bez dve trenutno najmlađe (i najskuplje) generacije grafičke.
Ne bih se složio da se pikanterije izmišljaju, pomenuo sam već par stavki iznad.
144Hz je pikanterija. VR kako se uzme. Nije pikanterija u smislu da je bespotreban i besmislen, ali nije baš ni da je realno potreban. A i pokazalo se da većina ljudi i dalje voli glatke performanse na standardnom ekranu nego štucanje i ogrnaičenja u VR.
 
Tnx Bender ali daleko sam ja od pro ali težim tome pre svega u vidu snimanja i montaže, postroprukcija me zanima ali nemam strpljenja da se time bavim. Završavam se sve i sa 1060 tako da to nije problem.

Smetaju mi crypto cene za grafike a ne to da li ih klinci kupuju i za koje potrebe.
 
Ja nalozene klince nisam uzimao ni u zbir ni u ozbir u ovom razgovoru, pricam sa tacke gledista ljudi koji su profesionalci.
Još od starta ove rasprave govori se o celokupnom tržištu i trendovima, ne samo o gejmerima i gejmingu.
Na kraju krajeva, ti si ovde na ovoj temi i odgovarao jednom gejmeru koji hoće najnovije. Nisi pričao o tome šta su aktuelni trendovi u arhitekturi i grafičkom dizajnu.
 
Spatio odaću ti jednu tajnu. I ja se, između ostalog, bavim video produkcijom. Amaterski, za svoj groš. Sigurno sam daleko od Igorovog nivoa, ali nisam baš ni početnik.

I eto, živim i uspevam i bez dve trenutno najmlađe (i najskuplje) generacije grafičke.
Pa super onda ako ti tvoja konfiguracija odgovara to je odlicno, nemas potrebe da je menjas dok sljaka.
Ja se vodim istom logikom, menjam hardware kad ne moze vise da izrgura ono sto se ocekuje od njega.
 
Evo ja sam izmodelovao pre godinu i po dana model povrsine kao BnV koji je imao milione poligona sa RTX 3070.
U real time-u kada okreces kameru u modelu komp je znao u odredjenim trenucima da trokirara na 3 FPS-a. Da sam tada imao 4090 ne bi se zalio. :)
 
Završavam se sve i sa 1060 tako da to nije problem.
my-man-my-man-denzel.gif

Smetaju mi crypto cene za grafike
Aye! I u to ime, jedan meme s kojim me svojevremeno upoznao jedan bivši član foruma :D
77li6v.jpg

Pa super onda ako ti tvoja konfiguracija odgovara to je odlicno, nemas potrebe da je menjas dok sljaka.
Ja se vodim istom logikom, menjam hardware kad ne moze vise da izrgura ono sto se ocekuje od njega.
Dobro de 144Hz jeste pikanterija priznajem ali ima svoju publiku što bi se reklo :)
Ja ne trpim te gaming bullshite (mislim na namerno precenjivanje nekih stvari samo zato što nose oznaku ''gaming'') zato što em imam komp duže od 20 godina, em sam nekoliko puta sam slagao konfiguracije (čak i dok nisam razumeo sve mehanizme, ali sam pratio suštinske specifikacije) i nikad nisam omanuo, svaka je radila kao sat. I možda najbitnije od svega - znam jednog Zoomera koji se od vajkada prži na sve od Razer-a. I sve drugo što, ako nije Razer, se asocira i povezuje sa njim. I više puta sam gledao kako mu sve te Razer fensi igračkice otkazuju ili se raspadaju. Razer slušalice su mu se raspale, Razer mousepad dezintegrisao, nov novcijat monitor crkavao, kablovi i USB portovi Alienware kućišta, grafička... Sve nahajpovano do neba a na kraju jadac. Na sve to, pošto sam još pre zaposlenja bio u IT krugovima, od više ljudi koji su tada bili obrazovaniji od mene sam čuo koliko se tu mooda za bubrege prosipa i koliko foliraže ima. Na kraju krajeva da nema, ne bi npr. napajanja imala svoje rejtinge, svoje ocene koliko realno, zaista struje isporučuju. Tako da sam još odavno vrlo skeptičan prema svemu šljaštećem i nahajpovanom. Zbog čega često budem prozvan za hejtera (slično kao i ovde), ali na kraju obično budem u pravu.

Takođe, svakome ko ima i malo čula sluha i vida i tri sive ćelije je nemoguće da danas ne vidi kako se ljudima, konzumerima, u 8 od 10 slučajeva, nabija i nameće nešto što im realno ne treba. I svake godine je sve intenzivnije. Sada, 2023., samo više zapada i bode oči jer su se naređale krize i finansijski tereti, a onda vidiš ljude koji i dalje pate od toga da imaju jednu stvar naj-naj a zato ni dinara u novčaniku, umesto da imaju 10 solidnih stvari i još pokoji dinar koji pretekne. No dobro, odoh sad previše u širinu. Samo kažem zašto sam uvek skeptičan na svaku najnoviju stvar ili praksu ili brend koja se pojavi.

Uostalom, tu je i lekcija iz Cyberscam-a, koji je isprva bio nahajpovan kao Isusov povratak na Zemlju. I tad sam isto rekao da će hajp uništiti tu igru (bar u prvoj fazi). I to se i desilo. I džaba, ljudi opet nastavljaju da hajpuju jedni druge dok jedni drugima ne skembaju užitak i utisak. Psihologija mase krda i Osnovi konzumerizma. I svaki put bude isto. Koliko god se puta udarilo glavom o ledinu.
 
Znate sta je problem danas sa komponentama? To sto je vecina hardware-a "gejmerizovana".
Dakle ti odes i sklopis profesionalnu konfiguraciju za posao ne za igrice.
Ti dobijes:
LED na maticnoj
LED i LCD display na grafickoj
LED na kucistu
LED na RAM--u
LED i LCD display na AIO
I to sljasti kao Las Vegas naravno.

Ti si kupio komp za posao a on lici kao komp za igrice

Sad su skoro sve te profi komponente sa nekim gejmerskim dizajnom, nekim logotipovima, sijaju sljaste bljeste.
Od kucista do tastature takva je moda u poslednjih par godina...
 
Ok decko je sada rekao da igra Diablo 2 koji je star preko 20 godina tako da mu ta graficka odgovara.

Kao sto rekoh zavisi za sta koristis komp. Znas neki ljudi zaradjuju pare sa njima pa im trebaju jake masine.
Ne kupuje neko komp od 200-300-400K dinara jer mu se daju te pare nego prosto iz razloga sto mu onaj od 59000 ne moze zavrsiti posao.
Ne radi se o odbacivanju stare tehnike, ja recimo i dalje cuvam svoj stari I7 sa 1060 kao backup masinu ali sam opet morao da kupim nesto novije pre skoro 2 godine.
D2 ремастерован који је изашао у октобру 2021.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Vrh