Šta je novo?

Дан жалости и сећања на страдање и прогон Срба

Mnogi Srbi su se dali lako prevariti.
Iz nekog razloga Srbi relativizuju zlocine nad sobom.
Bilo je slucajeva onih koji su preziveli pad u jamu, pa se sami prijavljivali ustasama jer nisu mogli da veruju "Da im drzava cini zlo".

Mog dedu su ubile ustase, ali ne 1941. nego 1944.
Smatrao je da nece njega dirati jer je bio invalid.
Smatrao je pogresno.

Zlocine protiv Srba nekada je cinila NDH, a danas svojom ekolskom politikom ih cine osobe tipa Zorane Mihajlovic.
 
Za ono kako se ustaški rezim odnosio prema onima koji nisu bili njegove pristalice, smrt se može nazvati Božjim blagoslovom. Na takva mučenja, ostali su zgranuti čak i tvorci nacizma. Ludost je bila verovati da se to jednom nece recidivirati i da je u potpunosti iscezlo. A veliki broj Srba je verovao.

Jugoslavija...Prva, druga, a i treca, Srbima nije donela skoro ništa dobro. Svi drugi su valjano iskoristili te drzave za svoje interese i bile su im prolazna faza.

Još gore je sto se mislilo da ce ,,sve leci na svoje" što na početku nije valjalo. A praksa skoro uvek pokazuje, da ono sto ne valja na početku, ni kasnije nece valjati.
 
:idea: :idea: :idea:

Screenshot 2021-06-26 at 03.12.56.png
 
Koliki je bio odnos u Vojvodini pre 200 godina?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
А какав је био однос Словена и других народа у панонској низији пре доласка Мађара?
 
Jedno je kada iznosis podatke, a drugo kada postavljas ovu uzasnu ilustraciju pored.
Onda covek posumnja i u istinitost tih podataka.
Mogu misliti sa kakve je to prezentacije bilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860693#p860693:3lg49itr je napisao(la):
Drakche » Sub Jun 26, 2021 9:31 pm[/url]":3lg49itr]Jedno je kada iznosis podatke, a drugo kada postavljas ovu uzasnu ilustraciju pored.
Onda covek posumnja i u istinitost tih podataka.
Mogu misliti sa kakve je to prezentacije bilo.

добро је да је илустрација ужасна, а не чињеница да су наши "велики пријатељи" амери подржавали хрватске усташе у нацистичким униформама, и доводили муџахедине из ал каиде у босну и албанију...
 
Пребиловци, обележена годишњица страдања Срба
Пребиловци и Епархија захумско-херцеговачка и приморска обележавају 80 година од страдања Срба из Херцеговине. У храму Христовог Васкрсења у Пребиловцима служена је света архијерејска литургија.

Литургији је присуствовао велики број верника из свих крајева, не само из Херцеговине, јавља РТРС.
Потомци страдалих Пребиловчана, бројни Херцеговци, дошли су из свих крајева света да би се присетили страдања више од 800 житеља овог села и око 4.000 Срба из доње Херцеговине, које су усташе бациле у Шурманачку и друге јаме смрти, наводи РТРС.

У Пребиловцима су 1941. године страдале махом жене, деца и старци. Потом су 1992. снаге ХВО-а минирале спомен-костурницу са посмртним остацима извађеним из јама смрти, наводи РТРС.

Свету архијерејску литургију служили су епископ захумско-херцеговачки и приморске Димитрије и епископ дизелдорфски и немачки Григорије.

Владика Григорије је рекао да су Пребиловци свето и светло место, место оздрављења и васкрсења, јер стоје на мученичким костима.

Пребиловци нису само прича, каже епископ Григорије, него догађај, и потврда да није важно време које прође кад има васкрсења.

https://www.rts.rs/page/stories/ci/stor ... ovina.html
 
Годишњица страдања цивила у "Олуји" на Петровачкој цести (ФОТО/ВИДЕО)

Служењем парастоса и полагањем вијенаца на Спомен – крсту у мјесту Јањила код Босанског Петровца, обиљежена је 26. годишњица страдања Срба на Петровачкој цести, током војно-полицијске акције "Олуја".

Парастос је служио Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки и рмањски Сергије, који је у бесједи истакао да је баш на том мјесту, на Петровачкој цести, смрт пресрела живот, зло убило добро, а мржња сатрла љубав.

Један од највећих злочина хрватске војске над српским цивилима, који су у колонама напуштали своја огњишта пред нападима, догодио се на Петровачкој цести.

Тада је хрватска авијација бомбардовала колоне српских избјеглица код Босанског Петровца у селу Јањила.

Убијено је девет цивила, међу којима четворо дјеце узраста од шест до 13 година, док их је педесетак рањено.

У акцији "Олуја" у августу 1995. године са вјековних огњишта протјерано је више од 220.000 Срба, а њих око 2.000 је погинуло и нестало.
https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=441119
 
Хрватски закон о ратним цивилним жртвама
Као човек који већ педесетак година тумачи и у пракси примењује разне прописе, морам признати да су се аутори овог закона заиста потрудили да поставе многе „запреке” српским страдалницима и члановима њихових породица, посебно онима који су страдали на подручју бивше РСК, на путу до признавања статуса ратног страдалника, без којег се не може остварити ниједно од предвиђених права
Од када је Хрватски сабор у јулу ове године усвојио Закон о цивилним страдалницима из Домовинског рата, канцеларијама „Веритаса” у Београду и Бањалуци свакодневно се обраћају Срби из Хрватске и бивше РСК с питањем да ли се одредбе овог закона односе и на њих.

Ради илустрације наводим неколико примера.

Дана 25. септембра 1991. године Даницу Манојловић (48) усмртили су гелери гранате испред њене куће у Вуковару у Улици Иве Лоле Рибара бр. 68. Њен супруг Никола Манојловић (53) убијен је 5. новембра 1991. у дворишту вртића у Борову Селу од стране ЗНГ-а. Даничини посмртни остаци ексхумирани су с вуковарског новог гробља 1996, а Николини 2002. с гробља у Новом Саду, где су били покопани након што су извађени из Дунава. И Даничини и Николини посмртни остаци идентификовани су 2012. у Заводу за судску медицину и криминалистику у Загребу. У извештајима о смрти пише да је узрок смрти за Даницу „траума цапитис”, а за Николу „вулнера цапитис”. Њихова кћер Љиљана, која нам се и обраћала ових дана, посмртне остатке родитеља сахранила је у Апатину, где и живи.

Дана 13. децембра 1993. у Стабњу, општина Бенковац, која је била у саставу РСК, тенковска граната испаљена с хрватских положаја усмртила је Невенку Црнобрњу (30) и њену ћерку Сњежану (12) у приземљу њихове куће. Миле Црнобрња сахранио је супругу Невенку и кћер Сњежану најприје у Бенковцу да би их пре неколико година пренио у породичну гробници у Јагодњи Доњој. Миле се после „Олује” с млађом кћерком Невенком иселио у Аустралију, одакле нас је и назвао пре неки дан.

Дана 8. августа 1995. у Зечеву, општина Книн, силована је па убијена Љепосава Мандић (62), чији леш је остао на путу двадесетак дана. Њени посмртни остаци ексхумирани се с книнског гробља 2001, а идентификовани су у децембру 2002. у Заводу за судску медицину у Загребу. У извештају о смрти пише да је узрок смрти „вулнус сцолопетарим цапитис”. Њене посмртне остатке породица је у фебруару 2003. сахранила у Зечеву. У име породице ових дана контактирао нас је њен унук Мандић Предраг, који сада живи у Ритопеку, општина Гроцка.

Могао бих навести још много оваквих или сличних примера из свих ратних година, од укупно до сада верификованих преко 2.800 погинулих и несталих цивила и много више цивилних инвалида с подручја РХ и и бивше РСК страдалих на српској страни у рату деведесетих.

А шта каже поменути закон?

Права (чл. 2) могу остварити држављани Републике Хрватске, а изнимно и страни држављани: ако су у тренутку страдавања имали пребивалиште или боравиште на територију РХ, односно ако је особа иза које подносе захтев за остваривање права у тренутку страдавања имала пребивалиште или боравиште на територију РХ и ако их не остварују од државе чији су држављани.

Цивилни страдалници (чл. 8) су цивилни инвалиди из „домовинског рата” и цивилне особе погинуле, умрле или нестале у том рату, односно чланови уже и шире породице цивилне особе погинуле, умрле или нестале у том рату, који могу остварити права према овом закону.

Цивилним инвалидом (чл. 9) сматра се особа којој је организам оштећен за најмање 20 процената због ране или повреде коју је добила: због заточења у логору, затвору или другом непријатељском објекту; у вези с ратним догађајима из рата (због кориштења средстава и метода којима се изводе ратне операције као што су бомбардовање, експлозија минско-експлозивних средстава, залутали метак и слично); од експлозије минско-експлозивних средстава заосталих након завршетка ратних операција у рату или због експлозије минско-експлозивних средстава или употребе ватреног оружја изван ратних операција, али у вези с околностима из рата, у свим ситуацијама у раздобљу од 17. августа 1990. до 30. јуна 1996.

Исте околности по којима се утврђују цивилни инвалиди односе се и на цивилне особе погинуле, умрле или нестале у рату и цивилне особе које су од ране, повреде или болести умрле (чл. 10).

Цивилни страдалници под условима одређеним овим законом (чл. 3) могу остварити следећа права: а) инвалиди – особну инвалиднину, додатак за негу и помоћ друге особе, ортопедски додатак, посебни додатак, право на накнаду трошка прилагодбе особног аутомобила и професионалну рехабилитацију; б) по основи губитка или нестанка члана породице – породичну инвалиднину, повећану породичну инвалиднина, увећану породичну инвалиднину, породичну инвалиднину након смрти цивилног инвалида рата И. до ИВ. групе и новчану накнаду у износу породичне инвалиднине, повећане и увећане породичне инвалиднине; ц) остала права – новчана накнада за цивилне страдалнике из рата, право на једнократну новчану помоћ, додатак за припомоћ у кући, право на бесплатне уџбенике, право на стипендију и још десетак других права.

А ко не може да оствари права утврђена овим законом?

То су (чл. 5): припадници, помагачи или сарадници непријатељских војних и паравојних јединица који су суделовали у оружаној агресији на Републику Хрватску и сви који су на било који други начин помагали непријатељу, као ни чланови њихових породица по основу њихова страдавања и особе које су осуђене правоснажном судском пресудом за кривична дела против РХ, односно за кривична дела против човечности и међународног права „почињена за време одбране суверенитета РХ”, као ни чланови њихових породица по основу њихова страдавања.

Потпредседник Хрватске владе и министар бранитеља Томо Медвед до сада је више пута поновио да су у закону „на посебан начин постављене запреке да закон не могу конзумирати особе које су суделовале у агресији на Хрватску те стога не постоји никаква бојазан да ће неко од припадника непријатељских формација, те њихових сарадника и помагача или особа које су на било који начин помагале у агресији, користити тај закон”.

Као човек који већ педесетак година тумачи и у пракси примењује разне прописе, морам признати да су се аутори овог закона заиста потрудили да поставе многе „запреке” српским страдалницима и члановима њихових породица, посебно онима који су страдали на подручју бивше РСК, на путу до признавања статуса ратног страдалника, без којег се не може остварити ниједно од предвиђених права.

Упркос таквим „запрекама”, ми из „Веритаса” саветујемо свим српским цивилним жртвама и члановима њихових породица да поднесу захтеве за признање таквог статуса према прописаној процедури и да буду спремни на „рововску” правну борбу кроз хрватске и међународне институције.

Документационо-информативни центар „Веритас”

https://www.politika.rs/scc/clanak/4899 ... im-zrtvama
 
 
 
Na današnji dan, tačno pre 80 godina, desio jedan od najstražnijih i najzverskijih pokolja nas srpskim narodom od strane ustaša
22.03.2022.
Bestijalno iživljavanje i klanje srpskih staraca i dece, silovanje srpskih žena i devojaka dogodilo se 22. marta 1942. godine u mestima Stari Brod i Miloševići, na obalama reke Drine, u istočnoj Bosni.

Pavelićeve ustaše su u ovom pokolju ubile oko 6.000 nenaoružanih Srba, isključivo civila, koji su bežali ispred zlikovaca iz Crne Legije i Muslimanske milicije, koje je predvodio krvnik Jure Francetić.

Deo ljudi se namerno ili nenamerno utopio u reci Drini bežeći od ustaških krvoloka. Najmasovnije ubijanje ljudi je izvršeno 22. marta 1942. godine, na veliki pravoslavni praznik Mladence, ali su ubijanja potrajala sve do sredine meseca maja 1942. godine, kada je ovaj prostor Istočne Bosne bukvalno očišćen od srpskog življa i izvršena nasilna demografska promena stanovništva.
 
 
Poslednja izmena:
Odgovorio je time na Milanovićevu izjavu Iz Jasenovca, nakon što je zasebno odao počast žrtvama, da bi imao problem kada bi na komemoraciji sudjelovao s predstavnicima Vlade, ali i s Pupovcem jer je, kako je naveo, u Saboru rekao da je Hrvatska vojska počinila etničko čišćenje u Oluji.

 
Vrh