Šta je novo?

Аутопут Бања Лука - Београд

Prvo su pričali da izgradnja počinje u julu ove godine. Sad pomjereno za sredinu septembra. Divna prilika da se političari promovišu pred oktobarske izbore :)
 
Sinoć na Pavlovića mostu ba ulasku u Srbiju.

Zna li neko zašto srpski carinici ovo rade sopstvenim gradjanima? Je li to u skladu sa nekim specijalnim vezama Srbije i Republike Srpske?
E2A9FCCE-667F-4AEC-AD98-4837A410976C.jpeg
 
Беше био Чолин концерт у Бијељини па је доста народа из Србије ишло преко Дрине.
 
Ne znam šta je bilo, ali je godinama ovako tokom letnje sezone.

Kad turci čekaju na Batrovcima i Horgošu onda se po celi dan uključuju novinari i mlate praznu slamu, a kad se bukvalno maltretiraju sopstveni gradjani onda niko ni da pisne.

Evo i sada je red na izlasku na Rači, a možete zamisliti kako je petkom ili vikendom.
Screenshot 2022-08-09 at 15.42.42.png
 
Ako imas pametnu vlast neces cekati toliko na ulazak u Sengen zonu, jer realno u mnogim stvarima mozemo da budemo bolji od pomenutih drzava. Plus ulazak u EU otvara dodatne nepovratne izvore $$$ za infrastrukturu. Hrvati su to iskoristili za Peljeski most, Rumuni za lokalne puteve, Bugari za aerodrome. Nama bi vise nego dobro dosla pomoc za autoput do Kotromana ili dole do Boljara.

Alternativa je Lepi Mica i izolacija, kao i uvek do sada.
 
U životu nema ništa džaba. Tj. ono što je džaba na kraju ispadne najskuplje. E tako ni ti nepovratni izvori nisu baš sasvim nepovratni. Postoji cijena svega toga. Da li smo spremni da platimo tu cijenu? A mislim da je još važnije pitanje da li je EU zaista spremna da nas primi i da li nas iskreno želi.
 
Тј у ЕУ само чекају да се појавимо и да крену да сипају паре. Ништа негатиног нема? Нека зачкољица? Губимо ли нешто?
 
EU pomaze zemlje clanice jer EU tako funkcionise. Srbija je vec dobila stotine miliona evra preko IPA fondova bez ikakvog uslovljavanja.

Rumunija je dobila milijardu evra iz tzv Cohesion fonda da napravi autoput kroz karpate (do 2026). Za uzvrat Rumunija je morala da deo teritorije vrati Madžarskoj (sarkazam).

Kamo srece da sa CG ili BIH udjemo u EU u isto vreme, pa da se EU iskesira za Banja Luka - BG i dole Uzice, Kotroman - Sarajevo i posebno Pozega - Podgorica. Ovako ce nas vlast lagati, krasti, prezaduziti se a neke deonice nikada nece ni zapoceti.
 
Dajte da se ne lažemo, interes EU nije ulazak zemalja tzv. Zapadnog Balkana u EU. Da jeste, odavno bi MKD, Albanija, BiH, Crna Gora i Srbija bile makar na pragu ulaska u nju, a ne miljama daleko od nje. Mislim da su svesno prepustili ove zemlje interesima drugih velikih sila.
 
Da, dobila je možda stotine miliona evra, ali je prije toga ta ista EU razorila zemlju napravivši samo materijalnu štetu od nekoliko desetina milijardi evra (o drugim vrstama šteta da i ne govorimo), pa ta ista EU je otela od Srbije KiM pod kojim se nalaze rude u milijardama evra. Samo još da nam Đura oprosti što nas je tukao, i Bog da nas vidi :)

I je l' stvarno živite u iluziji da vlast više neće lagati i krasti ako ikad Srbija uđe u EU? Šta, svi ćemo naprasno da postanemo normalni i pošteni preko noći? Ne kontam.
 
Ma kakva EU imali smo Ex-yU i pokazalo se da svaka unija koja u Evropi veštački nije srbska na vinčanskim izvornim principima, da je sklona raspadu, pa daj bar da se mi povežemo kao ovim autoputem u ovu Malu Srbiju: Srb + RS+ RS Crne Gore + Krajina, a ovi ostali ex Srbi a danas Europejci ako zadovolje naše principe i promene se na bolje naknadno možda da se pridruže.
 
EU pomaze zemlje clanice jer EU tako funkcionise. Srbija je vec dobila stotine miliona evra preko IPA fondova bez ikakvog uslovljavanja.

Rumunija je dobila milijardu evra iz tzv Cohesion fonda da napravi autoput kroz karpate (do 2026). Za uzvrat Rumunija je morala da deo teritorije vrati Madžarskoj (sarkazam).

Kamo srece da sa CG ili BIH udjemo u EU u isto vreme, pa da se EU iskesira za Banja Luka - BG i dole Uzice, Kotroman - Sarajevo i posebno Pozega - Podgorica. Ovako ce nas vlast lagati, krasti, prezaduziti se a neke deonice nikada nece ni zapoceti.

 
Ako ja vas nekoliko dobro razumem, EU ne valja mi znamo najbolje(kontraprimer EU standard nemerljivo veci od naseg, ako gledamo samo infrastrukturu kaskamo pola veka ili vek).
A s druge strane isti ljudi kukaju kako kod nas nista ne valja(npr. kasni se na svim deonicama, korupcija itd itd)
Ako moze jos jednom pojasnjenje ko je pametniji oni ili mi, i kako onda pomiriti gornje dve kontradiktornosti?
 
"Do ove godine su uzeli skoro 3 mlrd EUR više od EU nego što su platili.
Od ove godine pa u svim narednim plaćaće mnogo o više nego što će dobijati... "

Ovo prvo je tacno, ali ovo drugo je bullshit.
Ogromna sredstva EU daje iz raznoraznih fondova za projekte. Po defaultu ako ne trazis neces nista ni dobiti. Ako imas krs projekte pomesane sa ociglednom korupcijom, kao sto komsije i imaju, ne mozes kriviti EU zbog toga.

Sto se nas tice, svaka treca skola u Srbiji ima onu tablu "Radove finansirala EU". Mi nismo u stanju deci WC da popravimo, klime da kupimo. Krovovi prokisnjavaju, ljudi voze ko manijaci pored skola, nemamo para da stavimo semafore i lezece policajce bez EU.
 
Samo treba biti pošten: smešno je i pomisliti da bi se u Srbiji lošije živelo da je deo EU; sa druge strane, neko može, iz vrednosnih razloga, ne želeti da bude deo toga. Samo to onda treba da kaže, da objasni i obrazloži, i onda da izračunamo koliko nas istrajavanje na sopstvenom vrednosnom putu košta, i zatim da, pošteno i muški, sami sa sobom raskrstimo konim bismo putem.

Dakle, može i kao Butan, može i kao Tajvan - samo da me neko ne ubeđuje da je Butan bogatiji nego Tajvan.
 
sa druge strane, neko može, iz vrednosnih razloga, ne želeti da bude deo toga... da izračunamo koliko nas istrajavanje na sopstvenom vrednosnom putu košta,
Ја бих још свему додао да постоји читав спектар друштвеног и приватног живота који ЕУ не дотиче нити жели да дотиче. У Шведској се гнушају комшијских чаршава на терасама, у Италији их каче све у шеснаест, још заједно развлаче конопце између балкона, Бугари су и даље православци, пеку ракију и врте прасиће на ражњу... бити део ЕУ не значи одустати од властитог идентитета.
 
Vrh